اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا من می توانم FPGAآ‌ یاد بگیرم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا من می توانم FPGAآ‌ یاد بگیرم؟

سلام من یک دانشجوی ترم دو کاردانی رشته الکترونیک هستم . میخواستم بدونم آیا من می تونم FPGAآ‌ رو یاد بگیرم ، یا نه FPGA خیلی سطح بالاتره و من حالا حالاها باید کار کنم؟
    اگه مطلب به درد به خورم هم دارید برام بذارید.
    ممنون

پاسخ : آیا من می توانم FPGAآ‌ یاد بگیرم؟

نوشته اصلی توسط 2050
    سلام من یک دانشجوی ترم دو کاردانی رشته الکترونیک هستم . میخواستم بدونم آیا من می تونم FPGAآ‌ رو یاد بگیرم ، یا نه FPGA خیلی سطح بالاتره و من حالا حالاها باید کار کنم؟
    اگه مطلب به درد به خورم هم دارید برام بذارید.
    ممنون
    با سلام
    اصلا سخت نیست! دوست عزیز شما برای یادآ‌گیری FPGA به نظرم به دوتا دانش نیاز دارید. در اولین قدم فهم عمیق و کامل از مدارمنطقی. یعنی در اولین قدم باید کاملا مدارمنطقی را یادگرفته باشید.
    قدم دوم هم یادگیری یک از دو زبان HDL توصیف سختآ‌افزاری، verilog یا vhdl است. یادگیری این دو زبان باید با توجه به کاربرد برای سنتز باشد چون ممکن است که شما کدآ‌هایی به زبان verilog بنویسید که قابل سنتز روی fpga نباشد.
    پیشنهاد شخصی من، یادگیری زبان verilog است. چون به نسبت ساده است و شما میآ‌توانید سریع این زبان را فرا بگیرید. (البته این نظر کاملا شخصی است!)
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

سلام
      همیشه بدون هیچ کاری نشدنی نیست فقط به نظر من به علاقت نگاه کن.
      سعی خودت بکن بچه های این جا خیلی گلا .
      به من که تا حالا خیلی کمک کردن.

دیدگاه

سلام به همه برو بچز فعال و با معرفت سایت
        خواستم ببینم من این ترم یه دزپرس اختیاری به نام " مباحث ویژه VHDL" برداشتم
        همونه دیگه ؟ نه؟
        مدار منطقیم هم بدکی نیست
        از چه منبعی باید شروع کنم؟ راستشو بخواین من تنها دوستانم تو این سایت هستند وکسی رو ندارم که بهم کمک کنه و همیشه هم تو یادگیری علوم جدید خود کفا بودم ام به این FPGA که رسیده بارها خواستم شروع کنم اما نمیدونم از کجا
        راستی عید همگی مبارک :redface:
        Reveng will surely come... Your hard time are ahead
        // - - - - - - - - - -
        برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
        // - - - - - - - - - -
        اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
        // - - - - - - - - - -

دیدگاه

متوجه شدم. :nerd:
          Reveng will surely come... Your hard time are ahead
          // - - - - - - - - - -
          برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
          // - - - - - - - - - -
          اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
          // - - - - - - - - - -

دیدگاه

سلام به همه

اقا کمک کنین
            من رفتم گفتم پردازش تصویر گفتن pldاومدیم اینجا گفتن matlab
            تکلیف ما رو روشن کنین
            اصلا pld چی هست
            مثل avr هس یا باید بریزیمش تو غذا
            :-)
            اگر pld هم مثل avr یک نوع میکرو هست اون وقت بین ایزبونا
            (vhdl,fpga)
            کدومش مثل bascom
            هست
            و کدوم مثل codevision
            و کدوم مثل اسمبلی

چه کارایی میشه باهاش کرد؟؟؟
            ارزونه یا بابام برشکست میشه تا بفهممش
            پروگرامرش چیه؟
            ((((((خیلی خنگم نهههه)))))))))))))

ممنون که تحملم میکنین
            علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

سلام ............................

ببینید سوالی که مطرح کردید بر میگرده به اینکه شما باید به دقت در مورد PLD اطلاعات به دست بیارید و بدونید که اساسا چیه؟ خب توی متن سوالتون شما اینها رو با میکرو مقایسه کردید . اما در حقیقت این دو مقوله کاملا باهم فرق میکنن و اصلا نمیشه اونها رو با هم مقایسه کرد ( از نظر نحوه ی عملکرد میگم نه مزیت و مضرت )

در حقیقت PLD ها ساختاری کامل مرتبط با گیت های مدار منطقی دارن و اون طور که اینها رو به زبون عمومی معرفی میکنن میگن که یک PLD خانواده ایس از گیت های منطقی . اما میکرو کنترلر ها اساسا ساختار متفاوت تری دارن و دیگه اونجا خبری از گیت های منطقی برای پیاده سازی الگوریتم ها نیست و همه ی این مسئولیت ها بر عهده ی دستوراتیه که در حافظه ی Flash میکرو قرار دااره . برای روشن شدن موضوع به لینک های زیر یه سر بزنید ....

http://tutor.al-williams.com/pld-1.htm

http://www.arl.wustl.edu/~lockwood/c...o_tutorial.pdf

اما شما میتونید PLD هارو با CPLD یا نمونه ی تکامل یافته تر اونها FPGA مقایسه کنید همون طوری که میدونید FPGA ها آرایه های منطقی برنامه پذیری هستن که به طریق خاصی توسط برنامه ای که در محیط خاص (VHDL یا VERILOG) نوشته میشن ، سنتز میشن و برای انجام پروژه ها به کار میان .

پس نتیجه ی خیلی مهمی که میگیریم اینه که اصلا صحیح نیست اگه اینهارو با میکروکنترلر ها مقایسه کنیم .

از نظر قیمت هم تقریبا بالا هستن و شما باید به دقت و بر حسب نیازتون تراشه ی مورد نظرتون رو انتخاب کنید که خدایی نکرده ضرر نکنید .

اما برای کار پردازش تصویر اگه میخواید بر روی آیسی الگوریتمتون رو پیاده سازی کنید نظر من اینه که برید سراغ FPGA ها . موفق باشید .
              دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X