اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر 12 ولت قطره ای

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر 12 ولت قطره ای

سلام دوستان

من مدار یک شارژر 12 ولت قطره ای میخوام که خیلی آروم شارژ کنه و کلا قرار مدام باتری به شارژر متصل باشه و نباید باتری رو خراب کنه
    من یه جا دیدم از lm317 استفاده شده تو اینترنت مدار وجود داره اما نمیدونم این چیز هایی که من میخوام رو داره یا نه ؟

ورودی 24 ولت میباشد

با سپاس
    جدیدترین ویرایش توسط Azadfalah; ۲۱:۵۸ ۱۳۹۵/۰۷/۲۵.
    I'm going to
    RWTH Aachen
    University

پاسخ : شارژر 12 ولت قطره ای

باطریتون از چ نوع و چند ولت و با چ ظرفیتی هست؟
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera نمایش پست ها
      باطریتون از چ نوع و چند ولت و با چ ظرفیتی هست؟
      سلام

باتری خشک 12 ولت 1.3 آمپر ساعت

http://eshop.eca.ir/%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7/2049-%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D8%B4%DA%A9-12-%D9%88%D9%84%D8%AA-13-%D8%A2%D9%85%D9%BE%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA.html
      سپاس
      I'm going to
      RWTH Aachen
      University

دیدگاه

دوست گرامی
        با باتری 1.3 آمپر ساعت حداکثر جریان مجاز برای شارژ 130 میلی آمچر میباشد که البته بهتر است 100 میلی آمپر در نظر گرفته شود
        میتوایند از مداز زیر استفاده فرمایید

در این مدار مقاومت R1 محدود کننده جریان میباشد که با مقدار 0.64 اهم حداکثر جریان مجاز 93 میلی آمپر میگردد
        ( پیشنهاد شخصی بنده )
        مقدار خروجی را نیز به کمک پتانسیومتر بر روی 13.8 ولت تنظیم فرمایید ( بر خلاف نوشته روی نقشه برای 13.7 )
        بنده بارها از این مدار استفاده کرده و همواره نتیجه در دراز مدت مطلوب بوده است فقط اگر از ورودی 24 استفاده میکنید از LM317 مرغوب با خنک کننده بزرگ استفاده فرمایید زیرا در حالت حداکثر جریان 93 میلی آمپر ( زمانی که باطری خالی شروع به شارژ میکند ) نزدیک 9.5 وات تلفات حرارتی بر روی LM317 وجود خواهد داشت
        پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

مداری ک دوستمون معرفی کردن مدار خوبیه , برای داشتن تلفات کمنتر میتونید از منابع تغذیه سویچینگ استفاده کنید ساده ترین راهش هم استفاده از 2 عدد 2576 یکی در مد محدود کننده جریان و دیگری در مد محدود کننده ولتاژه با این روش تلفات حرارتی بسیار کم خواهد بود ولی خوب مدارش ب سادگی مداری ک دوستمون معرفی کرده نیست ی مقدار پیچیده تره
          عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
            دوست گرامی
            با باتری 1.3 آمپر ساعت حداکثر جریان مجاز برای شارژ 130 میلی آمچر میباشد که البته بهتر است 100 میلی آمپر در نظر گرفته شود
            میتوایند از مداز زیر استفاده فرمایید

در این مدار مقاومت R1 محدود کننده جریان میباشد که با مقدار 0.64 اهم حداکثر جریان مجاز 93 میلی آمپر میگردد
            ( پیشنهاد شخصی بنده )
            مقدار خروجی را نیز به کمک پتانسیومتر بر روی 13.8 ولت تنظیم فرمایید ( بر خلاف نوشته روی نقشه برای 13.7 )
            بنده بارها از این مدار استفاده کرده و همواره نتیجه در دراز مدت مطلوب بوده است فقط اگر از ورودی 24 استفاده میکنید از LM317 مرغوب با خنک کننده بزرگ استفاده فرمایید زیرا در حالت حداکثر جریان 93 میلی آمپر ( زمانی که باطری خالی شروع به شارژ میکند ) نزدیک 9.5 وات تلفات حرارتی بر روی LM317 وجود خواهد داشت
            سلام مرسی بابت این مدار اون ترانزیستور کوچک رو میشه حذف کرد ؟ من میخوام در همون 50 الی 100 میلی آمپر باشه و باتری رو خراب نکنه ممکنه 100 روز تو شارژ باشه 10 دقیقه استفاده شه اونم برای روشنایی (4 تا ال ای دی) اون پتانسیومتر نباشه من راحت ترم چون اگر اونو قرار بدم مشتری بر میداره تغیرش میده 100 در 100 از روی کنجکاوی

چقدر میشه این مدار رو ساده تر کرد آیا راهی داره ؟

RWTH Aachen
            University

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadfalah نمایش پست ها
              سلام مرسی بابت این مدار اون ترانزیستور کوچک رو میشه حذف کرد ؟ من میخوام در همون 50 الی 100 میلی آمپر باشه و باتری رو خراب نکنه ممکنه 100 روز تو شارژ باشه 10 دقیقه استفاده شه اونم برای روشنایی (4 تا ال ای دی) اون پتانسیومتر نباشه من راحت ترم چون اگر اونو قرار بدم مشتری بر میداره تغیرش میده 100 در 100 از روی کنجکاوی

اگه قراره 100 روز تو شارژ باشه و بعضا استفاده بشه شما نیاز ب ی شارژر اتوماتیک دارین ک وقتی بازری شارژ شد دیگه بهش ولتاژ نده و وقتی از ی حدی خالی تر شد دوباره شارژش کنه , اگه باطری مداوم روش ولتاژ باشه زود خراب میشه
              درضمن رو پتایسومتر چسب یا لاک بزنید ک اگه تغییرش دادن مشخص بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera نمایش پست ها
                اگه قراره 100 روز تو شارژ باشه و بعضا استفاده بشه شما نیاز ب ی شارژر اتوماتیک دارین ک وقتی بازری شارژ شد دیگه بهش ولتاژ نده و وقتی از ی حدی خالی تر شد دوباره شارژش کنه , اگه باطری مداوم روش ولتاژ باشه زود خراب میشه
                درضمن رو پتایسومتر چسب یا لاک بزنید ک اگه تغییرش دادن مشخص بشه
                آره دقیقا مدنظرم همین مدای که شما اشاره کردین بود چطور میتونم مدارشو پیدا کنم ؟

با سپاس
                I'm going to
                RWTH Aachen
                University

دیدگاه

برای این کار میتونید از یه اپ امپ (مثلا lm324) و رله استفاده کنید تا زمانی که باطری فول شد ورودی شارژ از روی باطری قطع شود
                  طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                  امروز رو کامل زندگی کن...
                  (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gh.kh نمایش پست ها
                    برای این کار میتونید از یه اپ امپ (مثلا lm324) و رله استفاده کنید تا زمانی که باطری فول شد ورودی شارژ از روی باطری قطع شود
                    مهندس فکر نکنم این روش جواب بده مثلا ما تعریف میکنیم باتری 13 ولت شد قطع بشه . از طرفی بعد 1 سال شاید باتری 13 ولت نشه و نهایتا تا 12 شارژ شه بخاطر همین فکر نکنم کار ساز باشه

نظر شما چیه ؟
                    I'm going to
                    RWTH Aachen
                    University

دیدگاه

نقش ترانزیستور در مدار کنترل جریان LM317 میباشد و در صورت حذف آن جریان شارژ افزایش یافته و سبب آسیب به باتری میگردد
                      زمانی که باتری کاملا خالی شده باشد ، به محض اتصال واتاژ باتری مثل یک مدار اتصال کوتاه جریان شدیدی را از خود عبور میدهد که میتواند باعث گرم شدن و وارد شدن آسب شدید به باتری گردد ... به همین منظور در مدارهای شارژر اتوماتیک تلاش میشود حداکثر جریان در سقف خاصی محدود گردد که این مقدار برای باطری های سرب اسیدی ده درصد ظرفیت اسمی آن میباشد ....مثلا برای یک باطری 1.3 آمپر ساعت ( باطری مورد نظر شما ) 0.13 آمپر یا 130 میلی آمپر میباشد ... نشان داده شده است که با گاهش حداکثر جریان شارژ از ده درصد مقدار اسمی باز هرچه بیشتر به عمر باطی اظافه میگرددد که در این مورد بنده مقدار 93 میلی آمپر را پیشنهاد کردم که باز هم میتوانید با افزایش R1 آن را کاهش دهید ( مثلا با انتخاب 10 اهم مقدار آن به 60 میلی آمپر محدود میگردد ( و به همان نسبت زمان شارژ باتری بیشتر میشود ) ( 20 ساعت )
                      مقدار پیشنهادی بنده همان طور که ذکر آن رفت با مقاومت 6.4 اهم 93 میلی آمپر در نظر گرفته میشود
                      پس از شروع شارژ به مرور جریان شارژ کاهش میابد ( توسط خود باتری ) و پس از رسیدن ولتاژ آن به 13.8 ( مقدار اسمی ) تنها جریان اندک شارژ قطره ای باقی میماند که به هیچ عنوان برای باطری مضر نمیباشد ( مشروط بر اینکه ولتاژ خحروجی به کمک یک ولتمتر دیجیتال دقیق در 13.8 ثابت گردیده باشد )
                      پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

مهندس فکر نکنم این روش جواب بده مثلا ما تعریف میکنیم باتری 13 ولت شد قطع بشه . از طرفی بعد 1 سال شاید باتری 13 ولت نشه و نهایتا تا 12 شارژ شه بخاطر همین فکر نکنم کار ساز باشه

نظر شما چیه ؟
                        نه دوست عزیز روش کاملا عملیه و الان در دستگاهای زیادی مورد استفاده قرار میگیره از طرفی میتونید اگر از lm324استفاده کنید خروجیهای دیگر ای سی رو برای نشانگر میزان شارژ باطری مورد استفاده قرار بگیره
                        طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                        امروز رو کامل زندگی کن...
                        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

سلام تو باتری فروشی ها شارژر اتوماتیک باتری های خشک وجود داره من گرفتم 13 تومن ولتاژشارژش 13.8 هست و بعد از شارژ هم خودش قطع میکنه.من تو نت خیلی دنبال همچین شارژری گشتم ولی هیچ شارژر اتوماتیک بدردبخوری پیدا نکردم
                          برای انجام کارهای محال باید باور محال بودنش را عوض کرد

تو چیزها رو می بینی و می پرسی چرا؟
                          من خواب چیزهایی که وجود ندارند رو میبینم و میگویم چرا که نه!
                          "جرج برنارد شاو"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط xbehzad نمایش پست ها
                            سلام تو باتری فروشی ها شارژر اتوماتیک باتری های خشک وجود داره من گرفتم 13 تومن ولتاژشارژش 13.8 هست و بعد از شارژ هم خودش قطع میکنه.من تو نت خیلی دنبال همچین شارژری گشتم ولی هیچ شارژر اتوماتیک بدردبخوری پیدا نکردم
                            من جایی خوندم که بعد به مدت حداکثر ولتاژ شارژ باتری کاهش پیدا میکنه و این صد در صد درسته یعنی دیگه 13.8 نخواهد بود و بعد چند ماه اتوماتیک در حقیقت کاری نمیکنه و مدام به باتری جریان میده قرار باشه برای چند ماه شارژ استاندارد مدارمون پیچیده شه بنظر من ارزشی نداره

منتظر نظر دوستان هستم
                            I'm going to
                            RWTH Aachen
                            University

دیدگاه

...................................بله کاملا درسه.............................................. .................................................. .
                              برای انجام کارهای محال باید باور محال بودنش را عوض کرد

تو چیزها رو می بینی و می پرسی چرا؟
                              من خواب چیزهایی که وجود ندارند رو میبینم و میگویم چرا که نه!
                              "جرج برنارد شاو"

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X