اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد مدار افزاینده 12 به 18.5 ..؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد مدار افزاینده 12 به 18.5 ..؟

سلام دوستان
    سوالاتی برام پیش اومده که بتونید پاسخ بدید ممنون میشم
    1-مدار افزاینده 12 به 18.5 (6 آمپر)و البته در حدود 2 ولت هم متغیر باشه حدودا چقد هزینه داره؟ (همچنین اگه ولتاژ زیر 11 اومد آلارم داشته باشه)
    2- این مدار چقد تلفات داره؟
    این مورد رو برای شارژ لپ تاپ میخوام با استفاده از باطری ماشین
    سوالاتم برای این هست که اگه ارزون در بیاد و تلفاتش خیلی بهتر از اینورتر باشه از این مدار استفاده کنم (چون در اینورتر یک دفعه افزاش 12 به 220 داریم بعد با شارژر دوباره 220 رو به 18.5 میرسونیم)
    با سپاس
    جدیدترین ویرایش توسط amirpcp30; ۱۶:۳۴ ۱۳۹۵/۰۸/۰۴.

پاسخ : سوال در مورد مدار افزاینده 12 به 18.5 ..؟

This is simple the 12V to 24V step up converter circuit, can convert DCV from 12V to 24V at 1A max. Using TDA2004. Why is amplifier IC? It easy&inexpensive.
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

ممنون از شما
      خود مدار رو نمیخواستم فعلا ، اول خواستم بپرسم ببینم این کار صحیحه یا خیر و چقد هزینه داره و همینور تلفات مدار
      با سپاس

دیدگاه

دوست گرامی
        اگر مطمئن هستید که لپ تاپ شما با 18 ولت و جریان 2 آمپر به درستی شارژ میشود بدو.ن هیچ مشکلی میتوانید از مدارهای افزاینده استفاده کنید
        از نظر اقتصادی هم با مدارهای نسبتا ساده ای افزایش ولتاژ امکانپذیر میباشد و تلفات مدارهم به سبب استفاده از مدارهای سوییچینگ قابل توجه نخواهد بود ...
        فقط به یک نکته توجه داشته باشید ....
        ظرفیت باطری لپ تاپ را با باطری اتومبیلی که قصد شارژ به وسیله آن را دارید مقایسه فرمایید ....
        گاهی ظرفیت دو باطری به هم نزدیک میباشند و شارژ یکی با خالی شدن دیگری همراه میگردد ....
        نزدیک بودن ظرفیت دو باطری ممکن است کمی عجیب به نظر آید ولی نباید فراموش کنیم که باطری های خودرو اکثرا از نوع سرب-اسیدی و باطری های لپ تاپ از نوع لیتیم -یون یا لیتیم -پولیمر میباشند که در وزن و حجم مشابه ظرفیت باطری های لیتیمی بسیار بیشتر میباشد
        به طور مثال باطری خودروهای سواری ممکن است 50 آمپر-ساعت یا تا حداکثر دوبرابر این مقدار باشد در حالی که باطری یک لپ تاپ به طور عادی بین 3 تا 6 آمپر ساعت است که در این صورت مشکل خاصی در بین نخواهد بود ولی مثلا شارژ یک باطری 15 آمپر -ساعت ( در برخی از انوع لپ تاپ ) با باتری 50 آمپر-ساعت ( سری قدیمی پراید ) مقرون به صرفه نمیباشد
        پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

سلام این یه ماژوله که 12بهش میدی تا 24ولت می تونه تبدیل کنه(البته ولتاژ بیشتر بدید تا 32 هم جا داره) گفتم شاید به دردتون خورد
          خرید ماژول تغذیه dc-dc مبدل تبدیل کننده رگولاتور DC به DC بوست BOOST افزاینده ولتاژ 35 ولت جریان خروجی 16 آمپر دیتاشیت مشخصات فنی با قیمت مناسب در فروشگاه ECA
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
            دوست گرامی
            اگر مطمئن هستید که لپ تاپ شما با 18 ولت و جریان 2 آمپر به درستی شارژ میشود بدو.ن هیچ مشکلی میتوانید از مدارهای افزاینده استفاده کنید
            از نظر اقتصادی هم با مدارهای نسبتا ساده ای افزایش ولتاژ امکانپذیر میباشد و تلفات مدارهم به سبب استفاده از مدارهای سوییچینگ قابل توجه نخواهد بود ...
            فقط به یک نکته توجه داشته باشید ....
            ظرفیت باطری لپ تاپ را با باطری اتومبیلی که قصد شارژ به وسیله آن را دارید مقایسه فرمایید ....
            گاهی ظرفیت دو باطری به هم نزدیک میباشند و شارژ یکی با خالی شدن دیگری همراه میگردد ....
            نزدیک بودن ظرفیت دو باطری ممکن است کمی عجیب به نظر آید ولی نباید فراموش کنیم که باطری های خودرو اکثرا از نوع سرب-اسیدی و باطری های لپ تاپ از نوع لیتیم -یون یا لیتیم -پولیمر میباشند که در وزن و حجم مشابه ظرفیت باطری های لیتیمی بسیار بیشتر میباشد
            به طور مثال باطری خودروهای سواری ممکن است 50 آمپر-ساعت یا تا حداکثر دوبرابر این مقدار باشد در حالی که باطری یک لپ تاپ به طور عادی بین 3 تا 6 آمپر ساعت است که در این صورت مشکل خاصی در بین نخواهد بود ولی مثلا شارژ یک باطری 15 آمپر -ساعت ( در برخی از انوع لپ تاپ ) با باتری 50 آمپر-ساعت ( سری قدیمی پراید ) مقرون به صرفه نمیباشد
            ممنون
            لپ تاپ 18.5 و 6 امپر رو نیاز داره با اون امپر مطمعنن شارژ میشه اما می خواستم در حالت لود از لپ تاپ استفاده کنم بحث شارژ نیست چون باطریش زیاد شارژ نگه نمیداره
            مدارهای سوییچینگ در چه حدودی تلفات دارند؟ مثلا شارژر من 220 به 18.5 و 6.25 امپر هست و فک میکنم سوییچینگ باشند ، البته در پاور کامپیوتر ها خصوصا مدلهای که استاندارد نیستند زیر 80 درصد هستند
            باطری لپ تاپ 5500mwh هست اما لپ تاپ در حالت لود در حدود 100 وات ورودی میخواد (البته خروجی شارژر 120 هست اما در این سالها کمی ضعیف شده)
            نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
            سلام این یه ماژوله که 12بهش میدی تا 24ولت می تونه تبدیل کنه(البته ولتاژ بیشتر بدید تا 32 هم جا داره) گفتم شاید به دردتون خورد

ممنون قیمت خیلی خوب بود خصوصا اینکه تا 10 امپر هم مشکلی نداره
            با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirpcp30 نمایش پست ها
              ممنون
              لپ تاپ 18.5 و 6 امپر رو نیاز داره با اون امپر مطمعنن شارژ میشه اما می خواستم در حالت لود از لپ تاپ استفاده کنم بحث شارژ نیست چون باطریش زیاد شارژ نگه نمیداره
              مدارهای سوییچینگ در چه حدودی تلفات دارند؟ مثلا شارژر من 220 به 18.5 و 6.25 امپر هست و فک میکنم سوییچینگ باشند ، البته در پاور کامپیوتر ها خصوصا مدلهای که استاندارد نیستند زیر 80 درصد هستند
              باطری لپ تاپ 5500mwh هست اما لپ تاپ در حالت لود در حدود 100 وات ورودی میخواد (البته خروجی شارژر 120 هست اما در این سالها کمی ضعیف شده)
              [FONT=Yekan]
              ممنون قیمت خیلی خوب بود خصوصا اینکه تا 10 امپر هم مشکلی نداره
              با سپاس
              فقط یادتون نره 10امپر می کشید هیت سینک بزرگ تر بزارید خنک کنندگی بیشتری نیاز داره فن هم بزارید بد نیست(کلا منظورم اینه که جریان بالا می کشی دماش رو حواست باش زیاد نره بالا)
              موفق باشی در پناه حق
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

فقط یادتون نره 10امپر می کشید هیت سینک بزرگ تر بزارید خنک کنندگی بیشتری نیاز داره فن هم بزارید بد نیست(کلا منظورم اینه که جریان بالا می کشی دماش رو حواست باش زیاد نره بالا)
                موفق باشی در پناه حق
                ممنون 6 آمپر بیشتر نیاز نیست ، حالا این مدارات به لپ تاپ آسیب نمیزنه؟ و حدودا چند درصد تلفات دارند؟
                با سپاس

دیدگاه

ممنون 6 آمپر بیشتر نیاز نیست ، حالا این مدارات به لپ تاپ آسیب نمیزنه؟ و حدودا چند درصد تلفات دارند؟
                  با سپاس
                  توی نظرات نوشتن تلفاتش خوبه یعنی خیلی زیاد نیست حالا چقدره نمی دونم

نه اسیب نمی زنه فقط اول ولتاژش رو تنظیم کنید بعدش بزنید به لپ تاپ (داغ داغ داغ نشه مششکلی واسش پیش نمیاد پس اسیب نمی زنه)باید خنک بشه هرچیزی
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

توی نظرات نوشتن تلفاتش خوبه یعنی خیلی زیاد نیست حالا چقدره نمی دونم

نه اسیب نمی زنه فقط اول ولتاژش رو تنظیم کنید بعدش بزنید به لپ تاپ (داغ داغ داغ نشه مششکلی واسش پیش نمیاد پس اسیب نمی زنه)باید خنک بشه هرچیزی
                    1-ممنون ، چون در کل برای اینکه ببینم این راهکار بهتره یا خرید اینورتر پرسیدم اما چون قیمت خیلی خوبه اینو میگیرم و تست میکنم
                    2-یک ولوم تنظیم روی مدار دیدم فقط با همین تنظیم میشه و بسته به ورودی خروجی رو تنظیم میکنه؟ چون اول فک میکردم ورودی و خروجی جدا هست
                    3-پس اگه اینطور باشه فقط از باطری ماشین میشه استفاده کرد . در حالت روشن بودن ماشین برق خروجی هم زیاد میشه و برعکس هم اگه باطری رو به خالی شدن باشه ولتاز خروجی هم کاهش پیدا میکنه ، برای این هم راهی هست؟
                    4-این مورد رو میشه خرید برای کاهش ولتاژ باطری که آلارم بده؟

با سپاس
                    جدیدترین ویرایش توسط amirpcp30; ۱۹:۴۰ ۱۳۹۵/۰۸/۰۴.

دیدگاه

1-ممنون ، چون در کل برای اینکه ببینم این راهکار بهتره یا خرید اینورتر پرسیدم اما چون قیمت خیلی خوبه اینو میگیرم و تست میکنم
                      2-یک ولوم تنظیم روی مدار دیدم فقط با همین تنظیم میشه و بسته به ورودی خروجی رو تنظیم میکنه؟ چون اول فک میکردم ورودی و خروجی جدا هست
                      3-پس اگه اینطور باشه فقط از باطری ماشین میشه استفاده کرد . در حالت روشن بودن ماشین برق خروجی هم زیاد میشه و برعکس هم اگه باطری رو به خالی شدن باشه ولتاز خروجی هم کاهش پیدا میکنه ، برای این هم راهی هست؟
                      4-این مورد رو میشه خرید برای کاهش ولتاژ باطری که آلارم بده؟

با سپاس
                      2:بله باهاش ولتاژ رو تغییر میدن
                      3:وقتی ماشین خاموشه باتری رو خالی می کنه (به دلیل قانون پایستگی چون جریان رو میگیره وتبدیل به ولتازژ می کنه)که درست وطبیعی هم هست توصیه می کنم وقتی ماشین خاموشه استفاده نکنید یا اگه استفاده می کنید به 11.5که رسید باید ماشین رو روشن کنید تا شارژ بشه (دقیقا مثل 206که مثلا شما درای اهنگ گوش می دی ولتاژ برسه به 11.5 همه چی رو خاموش می کنه مثل پخش و..تاروشن نکنی ماشین رو نمی زاره روشن کنی پخش یا...)

4:بله اینطوری که توی توضیحات نوشته میشه
                      خواهش
                      بدرود
                      جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۲۰:۲۱ ۱۳۹۵/۰۸/۰۴.
                      Proudly @real_ahmadi
                      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

من این ماژول رو از نزدیک ندیدم اما در کل در مدارات سوییچینگ خروجی خیلی کمتر از منابع خطی به ورودی بستگی داره و فکر میکنم حتی اگر ورودی به ده ولت هم برسه خروجی چیزی نشه

موردی که باید توجه داشته باشین اینه که به احتمال خیلی زیاد خروجی اداپتور لپتاپ رگوله تر و کم ریپل تر از این ماژول هست که نمیدونم میتونه مشکل ساز شه یا نه

در ضمن حتما برای 6 امپر هیت سینک های بزرگتری بزارید چون در مدارات سوییچینگ اگر قطعه ای اسیب ببینه ورودی به خروجی وصل میشه

در اخر باید بگم که بعید میدونم این ماژول از اطمینان و کیفیت کافی برای لپتاپ(با توجه به جریان 6 امپری لپتاپتون حتما هم لپتاپ قوی و گرونی باید باشه) برخوردار باشه
                        اگر تست کردید ممنون میشم نتیجه رو بگید
                        موفق باشید
                        ................Fx7SAM................

دیدگاه

2:بله باهاش ولتاژ رو تغییر میدن
                          3:وقتی ماشین خاموشه باتری رو خالی می کنه (به دلیل قانون پایستگی چون جریان رو میگیره وتبدیل به ولتازژ می کنه)که درست وطبیعی هم هست توصیه می کنم وقتی ماشین خاموشه استفاده نکنید یا اگه استفاده می کنید به 11.5که رسید باید ماشین رو روشن کنید تا شارژ بشه (دقیقا مثل 206که مثلا شما درای اهنگ گوش می دی ولتاژ برسه به 11.5 همه چی رو خاموش می کنه مثل پخش و..تاروشن نکنی ماشین رو نمی زاره روشن کنی پخش یا...)

4:بله اینطوری که توی توضیحات نوشته میشه
                          خواهش
                          بدرود
                          ممنون ، در مورد 206 تا اونجایی که من میدونم تایمر داره برای پخش و میره روی حالت echo mode حالا دیگه تست نکردم ببینم روی 10.5 بره هم اجازه ی روشن کردن چراغ و... هم میده یا خیر که اگه اینطور باشه خیلی خوبه
                          فک میکنم کامل متوجه صحبت بنده نشدید برای خروجی ، شاید بنده بد توضیح دادم

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                          من این ماژول رو از نزدیک ندیدم اما در کل در مدارات سوییچینگ خروجی خیلی کمتر از منابع خطی به ورودی بستگی داره و فکر میکنم حتی اگر ورودی به ده ولت هم برسه خروجی چیزی نشه

موردی که باید توجه داشته باشین اینه که به احتمال خیلی زیاد خروجی اداپتور لپتاپ رگوله تر و کم ریپل تر از این ماژول هست که نمیدونم میتونه مشکل ساز شه یا نه

در ضمن حتما برای 6 امپر هیت سینک های بزرگتری بزارید چون در مدارات سوییچینگ اگر قطعه ای اسیب ببینه ورودی به خروجی وصل میشه

در اخر باید بگم که بعید میدونم این ماژول از اطمینان و کیفیت کافی برای لپتاپ(با توجه به جریان 6 امپری لپتاپتون حتما هم لپتاپ قوی و گرونی باید باشه) برخوردار باشه
                          اگر تست کردید ممنون میشم نتیجه رو بگید
                          موفق باشید
                          ممنون دقیقا منظورم همین بود که ولتاژ ورودی چقد میتونه روی خروجی تاثیر بزاره مثلا اگه ماشین روشن باشه 14.5 ، ولتاژ خروجی بیشتر نشه و اگه ماشین خاموش و باطری کاهش پیدا میکنه به 11 ولتاژ خروجی کاهش پیدا نکنه ، اما یک ولوم دیدم روی مدار و این مدار هم افزاینده هست و هم کاهنده چطور این کار رو میکنه برام سوال شده
                          شما چه ماژولی برای اینکار توصیه میکنید اگه کلا چنین کاری رو توصیه نمیکنید و بهترین کار همون خرید اینورتر و شارژر هست که ممنون میشم بیشتر توضیح بدید ، دلیل بنده هم برای این ماژول ها این بود که یک مدار فقط هست و تلفات کمتر ، چون ما در اینورتر یک بار افزایش میدیم و با لپ تاپ دوباره کاهش میدیم این تلفات برام مهم شد که چقد تاثیر داره اگه زیر 10 درصد تفاوته که فک کنم بیخیال شم (البته جدا از بحث قیمت)
                          تست رو بنده زیاد متوجه نشدم یعنی اگه زدم به لپ تاپ سوخت خبر بدم ؟
                          با سپاس
                          جدیدترین ویرایش توسط amirpcp30; ۲۲:۴۷ ۱۳۹۵/۰۸/۰۴.

دیدگاه

از نظر تغییر ولتاژ خروجی که به احتمال 99.9 درصد با تغییر ورودی از 15 تا 10 ولت خروجی تغییر نمیکنه.....اون پیچ هم برای اینه که ولتاژ خروجی رو تنظیم کنید وقتی تنظیم کردین دیگه با تغییر ورودی خروجی ثابت میشه

در مورد نحوه کار به تاپیک "آموزش سوییچینگ به زبان ساده" در انجمن منابع تغذیه همین سایت و توپولوژی باک-بوست رجوع کنید.....فک کنم صفحه دو باشه.....البته این ماژول فقط افزاینده هست و توپولوژیش بوست هست !

مسلما به شرط اینکه خروجی مدار خوب باشه و طراحی حرفه ای باشه این روش راندمان بیشتری نسبت به اینورتر داره...شاید بالای 15 درصد....نمیدونم!.....اما نمیدونم این ماژول اینطور هست یا نه!

من ماژولی نمیشناسم

ببینید بزارین حرف آخر رو بزنم.....با توجه به اینکه برای ورودی تغذیه لپتاپ مدارات محافظ کافی رو علی القاعده باید بزارن،به احتمال 98 درصد شما اگر این کار رو بکنید بعیده مشکلی پیش بیاد.....حالا یا میبینید که مثلا کمی لپتاپتون بد کار میکنه که نشون دهنده اینه که منبع یا کم میاره و یا ریپل داره،اما خییییییییلی بعیده لپتاپ بسوزه! ویا اینکه خوب کار میکنه....حالا یا کمی به خازن های ورودی لپتاپ فشار میاد و کمی زودتر باید لپتاپ رو بفرستید تعمیر و یا اینکه خیییلی هم خوب کار میکنه و با اداپتور فرقی نمیکنه!

شما یا باید اسکوپ داشته باشین و ورودی لپتاپ رو با اداپتور و با ماژول تست کنین و یا دلتون رو بزنید به دریا و امتحان گنید ....همونطور که گفتم بعیده مشکلی پیش بیاد....برهر صورت شما تصمیم گیرنده هستین
                            ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                              ببینید بزارین حرف آخر رو بزنم.....با توجه به اینکه برای ورودی تغذیه لپتاپ مدارات محافظ کافی رو علی القاعده باید بزارن،به احتمال 98 درصد شما اگر این کار رو بکنید بعیده مشکلی پیش بیاد.....حالا یا میبینید که مثلا کمی لپتاپتون بد کار میکنه که نشون دهنده اینه که منبع یا کم میاره و یا ریپل داره،اما خییییییییلی بعیده لپتاپ بسوزه! ویا اینکه خوب کار میکنه....حالا یا کمی به خازن های ورودی لپتاپ فشار میاد و کمی زودتر باید لپتاپ رو بفرستید تعمیر و یا اینکه خیییلی هم خوب کار میکنه و با اداپتور فرقی نمیکنه!

شما یا باید اسکوپ داشته باشین و ورودی لپتاپ رو با اداپتور و با ماژول تست کنین و یا دلتون رو بزنید به دریا و امتحان گنید ....همونطور که گفتم بعیده مشکلی پیش بیاد....برهر صورت شما تصمیم گیرنده هستین
                              سلام مجدد
                              ممنون از شما
                              خب خازن مگه برق رو صاف نمیکنه؟ نمیشه یک خازن بزارم در خروجی این مدار که ریپل نداشته باشه؟
                              به جز اسیلوسکوپ میشه با چیز دیگه ای هم فهمیدم برق چطوره؟
                              با سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X