اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شرایط موازی یا سری بودن موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شرایط موازی یا سری بودن موتور

سلام دوستان...
    من خیلی وقته این سوال تو ذهنمه..تا الان دنبال جوابش نبودم..ولی حالا که دارم رو یه پروژه کار میکنم ، باید این سوال برام حل بشه....
    شمار فرض کنید مثلا ما یه ربات مسیریاب ساختیم..مثلا...بعد ما دو تا موتور تو دو طرف بدنه ربات قرار دادیم...اینارو داریم با L298 درایو میکنیم...
    بعد هر کدوم از موتور ها 1 آمپر جریان میکشن و ولتاژشون 5 ولته...حالا فرضا کار بات به جایی کشیده باید هر دوتا موتور رو با هم و همزمان حرکت بده....
    آیا این دو تا موتور الآن با هم موازین یا سری؟؟؟شاید هم سری نباشه...من اینو واسه طراحی تغذیه یه پروژه میخوام...
    فرضا ما یه منبع تغذیه 5 ولت داریم.....الان این دوتا موتور همزمان دارن کاتر میکنن...هر کدوم هم 1 آمپر جریان میکشه...
    خب ما میدونیم که توی مدار های موازی ولتاژ یکسان و جریان دوبرابره...یعنی واسه راه اندازی هر دوتای این موتورها ما باید 2 آمپر از تغذیه بگیریم درسته؟؟؟
    حالا L298 به کنار..ما الآن این دو تا موتور رو جدا از هم و با ترانزیستور داریم درایو میکنیم...سوال من تو اینجا هم مطرحه...آیا من باید یه تغذیه 5 ولت دو آمپر داشته باشم...
    اگه میشه یه توضیحی بدید لطفا...ببخشید مطلب یه کم زیاد شد....
    ممنون..

پاسخ : شرایط موازی یا سری بودن موتور

اگه دوتا موتور همزمان کار کنن باید 2 آمپر در نظر بگیری
    موتورها موازی نصب میشن

دیدگاه

با سلام:
      هر دو موتور شما که با هم کار می کننند، به حالت موازی در مدار قرار گرفته درست است که ولتاژ همان 5 ولت است، اما جمع جریان مصرفی 2 آمپر می باشد.
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با سلام و درود
        فکر کنم هدف شما از پرسش این سوال این است که برای ربات خود چه نوع باتری و با چه مشخصاتی باید انتخاب کنید.
        برای باتری چند مسئله وجود دارد:
        1- ولتاژ: ولتاژ به معنای اختلاف پتانسیل الکتریکی است که نسبت کاربرد مورد نظر باتری با ولتاژ مناسب را انتخاب می کنیم. در صورتی که مدارها و قطعات استفاده شده به گونه ای هستند که نیاز به ولتاژهای مختلف برای راه اندازی دارند می توان از تعدیل گرهای ولتاژ[1] و همچنین افزاینده های ولتاژ[2] استفاده کرد.
        2- ظرفیت: ظرفیت به معنای میزان گنجایش باتری است، مثلاً یک باتری 12 ولت 1000 میلی آمپر ساعتی دو برابر بیشتر از یک باتری 12 ولت 500 میلی آمپر ساعتی می تواند جریان مورد نیاز مدار را تأمین نماید.
        انتخاب ظرفیت باتری به مصرف دستگاه مورد نظر بستگی دارد و همچنین مدت زمانی که می خواهد بدون نیاز به تعویض یا شارژمجدد باتری؛ فعالیت نماید.
        3- ضریب تخلیه[3]: ضریب تخلیه به معنای ضریبی است که باتری می تواند به ما جریان بدهد. مولفه ی ضریب تخلیه معمولاً کمتر در مورد باتری ها بیان می شود اما در زمانی که می خواهیم جریان زیادی از باتری دریافت کنیم اهمیت می یابد.
        فرض کنیم یک باتری لیتیوم پلیمری[4] در اختیار داریم که دارای ظرفیت 300 میلی آمپر ساعت و ضریب تخلیه 25C است در نتیجه از این باتری می توان حداکثر جریانی معادل 7500 میلی آمپرساعت(که حاصل ضرب عدد 300 در 25 است) را دریافت کرد بدون اینکه باتری وارد مرحله خطرناک شود. البته این محاسبات به صورت تئوری است و در عمل مواردی مثل فرسودگی و کیفیت ساخت باتری روی این عدد تاثیر می گذارد.
        کاربرد ضریب تخلیه در باتری این است که مثلاً ربات به صورت عادی جریانی معادل 650 میلی آمپر مصرف می کند ولی گاهی اوقات لازم دارد که کارهای خاصی انجام دهد و از این رو مصرف جریانش بالا می رود و مثلا 10 برابر می شود. پس با دانستن ضریب تخلیه می توان به این نکته پی برد که آیا باتری می تواند این جریان را تامین کند یا نه.

- مطالعه بیشتر:
        1- مقاله ای به نام A Guide to Understanding Battery Specifications مربوط به MIT Electric Vehicle Team :
        A Guide to Understanding Battery Specifications - MIT

- واژه نامه:
        [1]- تعدیل گر ولتاژ = Regulator
        [2]- افزاینده ی ولتاژ = Voltage Booster
        [3]- ضریب تخلیه جریان = Discharge current rate
        [4]- باتری لیتیوم پلیمر = Lithium Polymer Battery
        جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۱۹:۲۵ ۱۳۹۵/۰۸/۰۵.

دیدگاه

واقعا ممنون از اطلاعاتتون دوستان...
          فقط یه سوال دیگه هم داشتم...من با طراحی یه منبع تغذیه 2 آمپر(بیخیال ولتاژ) علاوه بر دو موتور 1 آمپر--دقیقا 0.9 آمپر هست...دو تا موتور با میکرو و سنسور ها و ال ای دی ها میتونم کل رباتو راه اندازی کنم دیگه؟؟؟؟یعنی کم نمیاره که؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir4elec نمایش پست ها
            فقط یه سوال دیگه هم داشتم...من با طراحی یه منبع تغذیه 2 آمپر(بیخیال ولتاژ) علاوه بر دو موتور 1 آمپر--دقیقا 0.9 آمپر هست...دو تا موتور با میکرو و سنسور ها و ال ای دی ها میتونم کل رباتو راه اندازی کنم دیگه؟؟؟؟یعنی کم نمیاره که؟؟؟
            هرگز!!
            موتور ها در شروع کار و مواقع مختلف جریان بیشتری میکشن
            بعلاوه اینطور منبعتون همیشه روی پیک هست و زود خراب میشه
            پیشنهاد من منبع سه امپری با پیک بالای 4 امپره
            موفق باشید
            ................Fx7SAM................

دیدگاه

سلام
              همیشه جریان منبع تغذیه رو یک بیشتر از جریان مصرفی مدار بزار مثلا جریان کل2امپره 2.5کن(البته بستگی به مدار هم داره) الان جریان کل مدار ربات شما چقدره؟؟
              همونطور که جناب سید م گفتن هنگامی که موتور میخواد بچر خه جریان راه اندازی یکم زیاده.....پس باید تغذیه جریانش بیشتر باشه
              موفق باشی
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                سلام
                همیشه جریان منبع تغذیه رو یک بیشتر از جریان مصرفی مدار بزار مثلا جریان کل2امپره 2.5کن(البته بستگی به مدار هم داره) الان جریان کل مدار ربات شما چقدره؟؟
                همونطور که جناب سید م گفتن هنگامی که موتور میخواد بچر خه جریان راه اندازی یکم زیاده.....پس باید تغذیه جریانش بیشتر باشه
                موفق باشی
                ممنون..والا من جریان کل مدارو دقیقا نمیدونم..مگه چند تا ال ای دی و مادون قرمز و یه دونه میکرو چه قدر جریان میکشن؟؟؟در ضمن ترانزیستور هم جریانمیکشه؟؟؟
                حتما روی تغذیه کار میکنم...

دیدگاه

با سلام و درود
                  ربات شما متحرک است یا تقریباً ثابت است؟

ممنون..والا من جریان کل مدارو دقیقا نمیدونم..مگه چند تا ال ای دی و مادون قرمز و یه دونه میکرو چه قدر جریان میکشن؟؟؟در ضمن ترانزیستور هم جریانمیکشه؟؟؟
                  یکی از راه های تعیین میزان جریان مصرفی ربات استفاده از بخش سنجش جریان در MultiMeter است.

یکی دیگر از راه های هم چنین است:
                  ACS712 ماژول اندازه گیری جریان به همراه آردوینو
                  جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۲۰:۳۴ ۱۳۹۵/۰۸/۰۵.

دیدگاه

مهم اینه که چند تا ال ای دی قراره موازی بسته بشن یا سری که فکر می کنم موازی بسته بشن شما یه باتری لیتیوم ایون 3امپر بزار فک می کنم کافی باشه
                    Proudly @real_ahmadi
                    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر نمایش پست ها
                      با سلام و درود
                      ربات شما متحرک است یا تقریباً ثابت است؟

یکی از راه های تعیین میزان جریان مصرفی ربات استفاده از بخش سنجش جریان در MultiMeter است.

یکی دیگر از راه های هم چنین است:
                      ACS712 ماژول اندازه گیری جریان به همراه آردوینو
                      ربات مسیریابه..متحرک...مولتی متر که هس ولی وقت نکردم جریانو بگیرم...در اولین فرصت اینکارو انجام میدم..
                      نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                      مهم اینه که چند تا ال ای دی قراره موازی بسته بشن یا سری که فکر می کنم موازی بسته بشن شما یه باتری لیتیوم ایون 3امپر بزار فک می کنم کافی باشه
                      ال ای دی ها کلا 8 تاست و قراره با میکرو کنترل شه...

دیدگاه

ربات مسیریابه..متحرک...مولتی متر که هس ولی وقت نکردم جریانو بگیرم...در اولین فرصت اینکارو انجام میدم..
                        ال ای دی ها کلا 8 تاست و قراره با میکرو کنترل شه...
                        وقتی ربات متحرک هست چرا به فکر طراحی منبع تغذیه هستید؟ در ربات متحرک باتری استفاده می شود.

دیدگاه

توصیه من اینه که برای موتور ها تغذیه جداگانه دز نظر بگیرید___همون طور که خودتون گفتید:
                          اون میکرو و چنتا ال ای دی و مادون قرمز جریان زیادی نمیکشن_چار تا باتری معمولی هم جواب میده !
                          .
                          .
                          برای موتور ها هم میتونید از فروشنده سوال کنید که چند امپر میکشه خب_معمولا توی قسمت فروش این مشخصات رو مینویسند
                          .
                          در ضمن همون طور که اساتید اشاره کردند حتما جریان تغذیه از جریانی که میکشید بیشتر باشه__حد اقلش ممکنه یه موتور گیر کنه و در یک لحظه جریان خیلی زیادی بکشه!
                          البته بعید میدونم ربات مسیریاب اینجوری شه ولی خب ممکنه دردسر ساز شه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X