ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: این اموزش چطور بود؟

رأی دهندگان
25. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • عالی بود

18 72.00%
  • خوب بود

3 12.00%
  • بد نبود

2 8.00%
  • بهتر از این می تونست باشه

2 8.00%
صفحه 1 از 11 12345678910 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 110
    2014/11/14
    ECA
    4,162
    2,712

[پروژه] ساخت پخش خودرو دست ساز+PCB

به نام خدا
    میخوام واسه علاقه مندان بخش صوتی یه پروژه شاخت پخش بزارم.

این پخش که قراره پروژه شو بزارم شامل فلش + رم +ورودیAUX +رادیو اف ام + ریموت کنترل هستش.

این عکس سه بعدیش در پروتیوس:

اینم محل جای گزاری قطعات:

اینم لینک فایل پی سی بی که به صورت pdf هستش:
    کد:
    http://s8.picofile.com/file/8272984334/Car_Audio_By_IC_Main_Board.pdf.html
    تا اینجا هرچی بود واسه بورد اصلی پخش بود حالا میریم سراغ پنل پخش .مایه ماژول میخوایم که همه اون هایی که بالا گفتم شاملش میشه این لینکش:
    کد:
    http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C/5218--%D9%BE%D8%AE%D8%B4-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-mp3-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%88-%D9%BE%D9%86%D9%84%DB%8C-%D9%BE%D8%B4%D8%AA%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-microsd-%D9%88-usb.html
    خوب حالا میگم چطوری این ماژول رو به بورد اصلی متصلش کنید.
    ماژولی که لینکشو دادم پشتش دوتا سوکت داره یه سوکت 2پین و یه سوکت 3 پین
    عکس پشت ماژول :

در عکس خطی که دور پین سمت راستی کشیدم سوکت تغذیه هستش و سمت چپی سوکت خروجی صدا.
    سوکت سمت راستی رو که واسه تغذیه ماژول هستش رو بادقت به این قسمت بورد وصلش کنید:

فقط حواستون باشه مثبت ومنفی ماژول رو بعکس نزنید...یه لحظه برعکس بشه ماژول سوخته

خروجی ماژول رو هم سیم هاش رو به تر تیب به این قسمت وصل کنید:

زیر بورد ماژول زیر سوکت 3پین نوشته out r وout l رو که هرکدوم رو باید به r و l وصل کنید.
    تا اینجا وصل شدن بورد یو اس بی به بورد اصل هم گفته شد حالا بریم سراغ کلید وفیوز:
    طبق شکل زیر فیوز وکلید رو وصلش کنید فیوز باید 3یا 4امپری باشه(4بزارید بهتره)

خوب کامل توضیحات لازم رو دادم .
    این پخش 2تا خروجی 35 وات داره که به عهده ای سیTDA7377هستش.
    ولتاژ ورودیشم توضیه می کنم بیشتر از 15ولت ندین.در برابر ولتاژ معکوس هم محافظت شده.
    خروجی هاشم سمت راست بورد اصلی بالاش نوشته شده OUT -R و OUT -L
    یه نکته خیلی خیلی مهم: دقت کنید ماژول رو که می خرید از نوع 12 ولت باشه ولی اگه 12 نبود و فقط 5 ولت بود باید رگولاتور 7808 که روی بورد اصلی هستش رو به جاش 7805بزارید یه هیت سینک هم حتما واسه رگولاتور بزارین.
    هیت سینک حتما باید بزارید چه واسه 7808 چه واسه7805 بازم یگم دقت کنید هم تغذیه ماژول رو اشتباه نزنید هم طبق ولتاژ ماژول رگولاتور قرار بدید.
    خروجی انتن ماژول رو هم یه سیم وصل کنید بهش (اگه داخل ماشین استفاده می کنیدحتما به جا انتنی وصلش کنید)
    ای سی tda7377 هم باید به یه هیت سینک وصل بشه.
    یه جا واسه متصل کردن فن هم واسه بورد گزاشتم که سمت چپ بورد نزدیک ورودی تغذیه بورد هستش اگه خواستید فن بزارید به اون وصلش کنید.
    خازن های 470 نانو رو پلی استر 400ولتی بزارین (به بعضی از دلایل مجبور شدم اندازشو بزرگ بزنم دیگه تغییرش ندادم)یکی از 100نانو ها هم 400ولتیه اونی که بقلLED هستش
    یه توصیه هم می کنم کسایی که میخوان باند های کواکسیال ببندن تا بهترین کیفیت صدارو داشته باشن دوتا دیود 1N5822 به صورت موازی روی بورد بزارن.(یک دیود دیگه با این دیودکه هست موازی کنید)
    فقط دقت کنید جامپر ها فراموش نشه یکی زیر ای سی7377 هستش یکی بقل ای سی و یکی هم کنار خازن4700میکرو فاراداونی که زیر ای سی7377 هست رو قبل از لحیم ای سی بزنید دقت کنید ای سی ر که جا می زنیم قدری ببرید داخل که بشه لحیمش کرد زیاد نبرید هااا
    این پخش رو خودم ساختم ولی بدون بورد چند تا فرق دیگه هم با این داره اینم لینکش ببینید:
    کد:
    http://www.eca.ir/forums/thread24431-20.html#post636864
    اضافه شده در تاریخ 95/8/20
    سلام دوباره دوستان پی سی بی رو گسترشش دادم وچند تا چیزی بهش اضافه کردم مثلا دیود 1n5822 رو حذف کردم و به جاش یه مدار فلیپ فلاپ گزاشتم.
    اینجوری هم میشه به جای کلید دوحالته یا... با یک کلید فشاری کل پخش رو روشن وخاموش کرد و هم این که دیگه نیاز به چند تا دیود موازی کردن نداره (فلیپ فلاپ حفاظت شده در برابر ولتاژ معکوس)
    یعنی وقتی تغذیه درست باشه فلیپ فلاپ می با یه کلید فشاری رله رو سوئیچ می کنه ولی تغذیه برعکس باشه فلیپ فلاپ روشن نمیشه اصلا (البته با دیود محافظت شده اینم بگم که رله هم برق مثبت بوبینش سر راهش یه دیود هست که اگه مشکلی توی مدار فلیپ فلاپ پیش اومد و تغذیه برعکس بود رله کار نکنه)

خوب این محل جای گزاری قطعات:

اینم سه بعدیش:

اینم لینک دانلود پی سی بی:

کد:
    http://s9.picofile.com/file/8274135284/Car_Audio2.pdf.html
    فقط رله ای که استفاده می کنید جریان بالا باشه شایدم نیاز نباشه جریان بالا چون گرونه چون 8تومن پولشه این مدلی که گزاشتم
    این پی سی بی درسته وکار می کنه گزاشتمش تا کامل اشنا بشید باهاش چون اون پخشی که ساختمو لینکشو دادم که ببینید دوتا ای سی7377 داره 3تافن وهمین فلیپ فلاپ داخلشه رله 10امپر واقعی مناسبه واسش.
    (جریان بالا گزاشتم تا هرچی خواست بکشه ایسیدیود رو حذف کردم چون 0.2ولت کم می کنه شاید مهم نباشه تلفات هم داره خیلی داغ می کنه اون وقت رله جریان پایین هم باشه جریان کم می رسه)
    اینم عکس رله:

اینم سوراخ های محل نصب کلید:

کلید با سیم به این دوتا سوراخ وصل میشه

حالا بریم سراغ توضیحات مدارش:

این مدار کلی هستش که طراحیش کردم و الان میخوام قسمت به قسمتش رو توضیح بدم

از فلیپ فلاپش شروع می کنیم میریم جلو:

اول فلیپ فلاپ که یه دیود 1N4007 قرار داده شده واسه اینه که فلیپ فلاپ در برابر ولتاژ معکوس محافظت بشه. بعد از دیود یه خازن 1000 میکروفاراد با تغذیه ای سی 555 موازی شده تا جریان لحظه ای که اول به مدار وصل میشه رو بگیره (این جریان اول باعث میشه که رله یه لحظه وصل وقطع بشه که خیلی واسه قطعات الکترونیکی ضرر داره)
    مدار فلیپ فلاپ رو هم جناب ir02x6 طراحی کردن که خیلی ازشون ممنونیم من فقط یکم تغیرات کوچو لو روش انجام دادم تا واسه پخش بهینه تر باشه.
    خروجی فلیپ فلاپ که پایه 3 ای سی 555 هستش با یه مقاومت به بیس ترانزیستور 2n2222 وصل شده تا رله رو سوئیچ کنه دیود موازی با رله همبرای خثنی کردن جریان برگشتی از رله هستش (اگه اطلاع ندارید در مورد قانون لنز تحقیق کنید)
    رله مثل کلید می مونه ما برق اصلی رو به پایه ی مشترکش دادیم و از NO خروجی گرفتیم.
    خروجی که از رله میگیرم قراره به امپلی فایر وصل بشه وبرق ماژول رو هم از همون خروجی میگیریم ولی واسه محافظت از ماژول باید رگولاتور بزاریم درسته خود ماژول رگولاتور داره ولی توی ماشین هوا گرمه و حالا مدت زمان زیاد هم روشن باشه خسته میشه یا طول عمر و... خلاصه اومدیم یه رگولاتور 8 ولت 7808 گزاشتیم.حالا چرا 8ولت؟چون خود ماژول یه رگولاتور 5ولت داره ما باید ولتاژ ورودیمون 2.5 ولت بالاتر از ولتاژ رگولاتور باشه وگر نه ولتاژ خروجی رگولاتور خود ماژول هم کمتر میشه هم مثل مقاومت عمل می کنه واسه همین 7808می زاریم تا در خروجی رگولاتور ماژول مشکلی نداشته باشیم.
    قبل از 7808 هم دوتا دیود 1n4007 قرار دادیم با این کار حدود 1.4 ولت کمتر به رگولاتور می رسه وتوان تلف شده روی رگولاتور کمتره پس عمرش بیشتر.هر دیود1n4007 حدود 0.7 ولت کم می کنه.
    خازن های 100نانو و470میکرو قبل رگولاتور 7808 واسه اینه که هم نویز وهم ریپل هارو بگیره.خازن های خروجی هم همینطور
    وظیفه خازن 4700میکرو فاراد که یه 100نانو هم باهاش موازیه اینه که هم نویز های ورودی پخش رو بگیره هم ریپل هارو (یه کمک محسوسی هم به تغذیه می کنه هنگام بیس شدید)
    مدار امپلی فایر هم که طبق دیتا شیت بسته شده روی ارایش 2X30 یعنی دوتا خروجی 30وات
    خازن های 470نانو نزدیک امپلی فایر خازن های کوپلاژ ورودی هستن مقاومت 10کیلو که به پایه 7ای سی ومثبت وصل شده واسه اینه که ای سی روشن بمونه چون اگر این پایه به مثبت با 10کیلو وصل نشه
    ای سی روی stand by می مونه وروشن نمیشه.واسه فن هم یه دیود گزاشتیم تا نویز صدای فن رو بگیره.خیلی نمیگیره ولی خوب بودنش بهتر از نبودنشه.

امیدوارم مفید بوده باشه تشکریادتون نره سوالی داشتید در خدمتم

"موفق باشید در پناه حق"
    ویرایش توسط real_ahmadi : 2016/11/14 در ساعت 16:28
    قوی شدن و خوب ماندن خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است.
    Networker at PISC

2014/10/20
    ایران
    388
    10

پاسخ : [پروژه] ساخت پخش خودرو دست ساز+PCB

خوبه مهندس
    واقعا کیفیت این ایسی 7377 تو رنج ولتاژش بینظیره
    2016/05/30
    12
    11

منم عین همینو ساختم و الان 1 سالی میشه ازش استفاده میکنم. خیلی هم خوب جواب داده. فقط مهندس جان باید یه ولوم تو خروجی ماژول به آمپلی بزاری وگرنه ولوم خود ماژول جواب گو نیست و صدا خیلی زیاده و اذیت میکنه.
    2014/11/14
    ECA
    4,162
    2,712

نقل قول نوشته اصلی توسط EJamali

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

منم عین همینو ساختم و الان 1 سالی میشه ازش استفاده میکنم. خیلی هم خوب جواب داده. فقط مهندس جان باید یه ولوم تو خروجی ماژول به آمپلی بزاری وگرنه ولوم خود ماژول جواب گو نیست و صدا خیلی زیاده و اذیت میکنه.
    سلام کی گفته؟؟؟خودماژول والوم داره و هیچ مشکلی نداره وخوب کار می کنه...اینو چند تا ازش درست کردم جواب خودشو پس داده ...اصلا جای ایراد نداره
    موفق باشی
    خوبه مهندس
    واقعا کیفیت این ایسی 7377 تو رنج ولتاژش بینظیره
    بله کیفیت7377 نسبت به اندازه وجریان ولتاژش عالیه از دیگر ای سی ها بهتره
    موفق باشید
    Networker at PISC

2013/07/31
    اصفهان
    98
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط مهندس احمدی

یه نکته خیلی خیلی مهم: دقت کنید ماژول رو که می خرید از نوع 12 ولت باشه ولی اگه 12 نبود و فقط 5 ولت بود باید رگولاتور 7808 که روی بورد اصلی هستش رو به جاش 7805بزارید یه هیت سینک هم حتما واسه رگولاتور بزارین.
    هیت سینک حتما باید بزارید چه واسه 7808 چه واسه7805 بازم یگم دقت کنید هم تغذیه ماژول رو اشتباه نزنید هم طبق ولتاژ ماژول رگولاتور قرار بدید.
    اول سلام و خسته نباشید
    دوم این که من با 7805 که ورودیش هم حدود 15 ولته یکی از این ماژول هارو تغذیه میکنم و یه سالی هست بدون مشکل کار میکنه و 7805 هم هیت سینک نداره
    بعد از 10 دقیقه کار هم با دماسنج دماشو گرفتم و زیاد نبود
    فکر نکنم این ماژول ها جریان زیادی بکشن که 7805 هست سینک بخواد
    2014/11/14
    ECA
    4,162
    2,712

نقل قول نوشته اصلی توسط armanbarati

اول سلام و خسته نباشید
    دوم این که من با 7805 که ورودیش هم حدود 15 ولته یکی از این ماژول هارو تغذیه میکنم و یه سالی هست بدون مشکل کار میکنه و 7805 هم هیت سینک نداره
    بعد از 10 دقیقه کار هم با دماسنج دماشو گرفتم و زیاد نبود
    فکر نکنم این ماژول ها جریان زیادی بکشن که 7805 هست سینک بخواد
    سلام
    بله چون ماژول جریانش کمه بدون هیت سینک هم کار می کنه(خودم تست کردم که میگم اینو مطمئنم) ولی نکته مهم داریم اینجا اولا مداری که طراحی کردم واسه ماشینه داخل ماشین خیلی داغ میشه حتی اگه ازش استفاده نکنی وخاموش هم باشه داغ میشه طبیعت داخل ماشین اینجوریه باید یت سینک رو بزاری دوما بنده روی طراحی خیلی حساسم ونباید یه حتی یا فقط یا اگر داخلش باشه (این واسه اونیه که باید گفت کار از محکم کاری عیب نمی کنه) وگر نه اصلا رگولاتور نیازی نیست.....خیلیا میگن این ماژول ها واسه ما 2ماه بیشتر کار نکرد وسوخت خوب این جا نکته طراحی تغذیه داریم مستقیم بزنیی بله بابای ماژول در میاد من حتی رگولاتور رو هم ازش محافظت کردم دوتا دیود 4007 قبل ماژو هست که حدود 1.4ولت رو کم میکنه این تاثیر خیلی زیادی داره هیت سینک هم بزارید دیگه خیالتون تخت تخت...100درصدیه بدون هیچ مشکلی کارمی کنه کلا اینو بگم ایرانی بازی یا چینی بازی در نیارید...همیشه توی کارها محکم کاری کنید هزینه رو بیخیال....بنده اصلا هزینه مهم نیست(الان میگید پولداره من هم مثل بقیه به زور پول جمع می کنم تا یه پروژه حسابی بسازم) واسم کیفیت ومحکم کاری و درست کارکردن مدار مهمه به شما هم توصیه می کنم محکم کار باشید
    موفق باشید بدرود
    ویرایش توسط real_ahmadi : 2016/11/01 در ساعت 19:01
    Networker at PISC

2012/06/13
    356
    24

اگ اون خازنای ورودیو شیمیایی بذاری مدار کار نمیکنه؟
    2014/11/14
    ECA
    4,162
    2,712

نقل قول نوشته اصلی توسط الماسی

اگ اون خازنای ورودیو شیمیایی بذاری مدار کار نمیکنه؟
    سلام
    منظورتون از شیمیایی همون الکترولیتیه دیگه؟؟
    چرا کار می کنه ولی کیفیت پلی استر بهتره (محسوسه)
    موفق باشید
    Networker at PISC

2012/06/13
    356
    24

والاالان تو ورودی ۰.۴۷ میکرو گذاشتم نمیدونم منفی خازنو بزنم ب ایسی یا ورودی صدا
    2014/11/14
    ECA
    4,162
    2,712

نقل قول نوشته اصلی توسط الماسی

والاالان تو ورودی ۰.۴۷ میکرو گذاشتم نمیدونم منفی خازنو بزنم ب ایسی یا ورودی صدا
    اهان پلی استر می گرفتید بهتر می بود منفی خازن به ای سی باشه مثبت خازن ورودی صدا
    0.47میکرو یعنی 470نانو
    بدرود
    Networker at PISC

صفحه 1 از 11 12345678910 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 110