اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

داغ شدن بی اندازه l293

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

داغ شدن بی اندازه l293

با سلام به همگی .
    من یه ربات تعقیب خط 10سنسوره ساختم که بخوبی کا می کنه.و مشکلی نداره.ولی درایورl293خیلی داغ میکنه.و نمیشه دست رو روی اون گذاشت.
    علت این داغی چی میتونه باشه؟
    eshop-hodhod.ir

پاسخ : داغ شدن بی اندازه l293

داداش شما داری جریان زیاد ازش میکشی...این آیسی فقط 1 آمپر واسه هر موتور یا کانال میتونه بده..متاسفانه هیت سینک هم نمیخوره واسه گرمای زیادش....از آیسی L298 استفاده کن...هم هیت سینک میخوره...هم واسه هر کانال میتونه تا 2 آمپر بده..زیادم داغ نمیشه...
    ---------
    باز شما ببین جریانی که هر موتور میکشه ، چه قدره؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir4elec نمایش پست ها
      داداش شما داری جریان زیاد ازش میکشی...این آیسی فقط 1 آمپر واسه هر موتور یا کانال میتونه بده..متاسفانه هیت سینک هم نمیخوره واسه گرمای زیادش....از آیسی L298 استفاده کن...هم هیت سینک میخوره...هم واسه هر کانال میتونه تا 2 آمپر بده..زیادم داغ نمیشه...
      ---------
      باز شما ببین جریانی که هر موتور میکشه ، چه قدره؟؟؟
      ممنون از پاسختون .موتوری که من استفاده می کنم از این اسباب بازی های گیربکس دارددوچرخ است.فک نکنم جریان یادی رو بکشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

این پروژه یه نمونه واسه دانش اموزان است ارزون بودن قطعات مهمه بنابراین سعی می کنم ارزوندربیاد تا دانش اموزان بتونند بخرند.(از ترس والدین)
      l298جریان بالایی رو می تونه تحمل کنه .ولی گرونه.
      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

واسه این مدل موتور و گیربکس
        همین l293 هم زیادی هست
        دیودهای موور رو گذاشتید؟؟؟
        با دست که موتور رو نگه نمیدارید؟
        از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
        --------------------------------------------------------
        تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
        --------------------------------------------------------
        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

اینا همشون باهم یکی نیست...مدل هاشون فرق میکنه ولی مطرح نمیشه...یه بار یادمه که دوتا از اینا خریده بودم..در ظاهر یکی بودن ولی جریان کشی شون فرق میکرد...موتور ها رو باز کردم دیدم قطر سیم لاکی ها با هم فرق داره..ساختمانشون هم فرق داره...
          بیشترشون 0.9 آمپر میکشن...
          ------------
          شما یه کاری کن دوتاشون هم از مدار جدا کن...اگه از این منبع تغذیه هایی که آمپر متر و ولترمتر دارن ، استفاده کن.(وگرنه از مولتی متر)...وصل کن به 5 ولت (بسته به ولتاژ موتور)...ببین چه قدر جریان میشکه...بگو تا راهنمایی کنیم...
          فقط یه نکته نمیدونم اینو میدونی یا نه..ببخشید که اینو میگم...آمپر متر یا مولتی متر رو به صورت سری وصل کن...وگرنه مولتی متر می پره...ببخشیدااا..گفتم شاید ندونی
          -----------------
          درضمن قیمت این دوتا درایور با زیاد فرقی نداره هاااا...شما از کدم نسخه L293 استفاده میکنین؟؟؟منظورم L293E???L293B??L293D???

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamadrezaa نمایش پست ها
            واسه این مدل موتور و گیربکس
            همین l293 هم زیادی هست
            دیودهای موور رو گذاشتید؟؟؟
            با دست که موتور رو نگه نمیدارید؟
            درجاهامختلفی گفته بودند که برای این درایورنمی خواد از دیود محافظ جریان برگشتی موتوراستفاده کنید؟

اینا همشون باهم یکی نیست...مدل هاشون فرق میکنه ولی مطرح نمیشه...یه بار یادمه که دوتا از اینا خریده بودم..در ظاهر یکی بودن ولی جریان کشی شون فرق میکرد...موتور ها رو باز کردم دیدم قطر سیم لاکی ها با هم فرق داره..ساختمانشون هم فرق داره...
            بیشترشون 0.9 آمپر میکشن...
            ------------
            شما یه کاری کن دوتاشون هم از مدار جدا کن...اگه از این منبع تغذیه هایی که آمپر متر و ولترمتر دارن ، استفاده کن.(وگرنه از مولتی متر)...وصل کن به 5 ولت (بسته به ولتاژ موتور)...ببین چه قدر جریان میشکه...بگو تا راهنمایی کنیم...
            فقط یه نکته نمیدونم اینو میدونی یا نه..ببخشید که اینو میگم...آمپر متر یا مولتی متر رو به صورت سری وصل کن...وگرنه مولتی متر می پره...ببخشیدااا..گفتم شاید ندونی
            -----------------
            درضمن قیمت این دوتا درایور با زیاد فرقی نداره هاااا...شما از کدم نسخه L293 استفاده میکنین؟؟؟منظورم L293E???L293B??L293D???
            1-مدلی که من دارم l293 می باشد.
            2-جریان و با مولتی متر اندازه گیری می کنم.نتیجه رو میگم.
            با سپاس
            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

شما روی خود آیسی رو بخونید ببینید بعد 3 چی نوشته...

دیدگاه

درود بر شما

این که میگن فلان درایور 1 امپر میده معنیش این نیست که شما تا 1 امپر میتونی ازش بکش__ینی اگه یه لحظه موتورت قفل کرد و جریان زیاد تری کشید، این درایور میتونه تا 1 امپرو تحمل کنه__با این حال اصلا توصیه نمیشه که حتی برای موتور هایی با جریان 0.6 به بالا هم از این درایور استفاده کنید
                (مطمعنا جنسی که شما میخرید با اونی که کارخونه اصلی میسازه خیلی تفاوت داره_منظورم تقلبی بودنشه)
                .
                .
                .طبق دیتاشیت_این درایور دارای دیود داخلی هستش__ولی اگه خواستید از 298 استفاده کنید حتما دیود بزارید سر راهش
                .___در مورد قیمتشم خیلی تفاوتی نداره_تقریبا 2 تومن

دیدگاه

هردو موتور رو جریان شون رو اندازه گرفتم.
                  حدودا467 میلی امپرجریان می کشید.
                  ضمنا مدل ای سی l293d

موقعی که تایرهارو با دست نگه میدارم یعنی موقعی که موتورولتاژدوسرش برقراره ولی نمیتونه بچرخه ،جریانش به 900 میلی امپر میرسه.
                  به نظرم جریان زیادی کشیده میشه که داغ می کنه.درجاهای که ربات می خواد به راست یا چپ تغییرجهت بده ،درنتیجه جهت چرخش موتورمعکوس میشه .شاید علت این باشه .
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

ممنون از آقا سعید بابت لطفشون..تا الان این مسئله رو نمیدونستم..
                    مدل L293D میتونه 1.2 آمپر جریان بده..
                    ضمنا شما به موتور ها فشار زیاد که نمیارید؟؟منظورم اینه ربات وزنش که زیاد نیس؟؟؟

دیدگاه

سلام l293 یک امپر که به زور..که نمی تونه اصلا هر موتور رو با 500میلی ی تونه راه بندازه شما واسه موتورهاتون باید از l298 استفاده کنی l293رو بیخیال شو... یه مسئله خیلی مهم هست دیود هرزگرد رو بزارید حتما حتی واسه تست.....خیلی مهمه ای سی رو می سوزونه...موفق باشید
                      Proudly @real_ahmadi
                      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

ممنون از آقا سعید بابت لطفشون..تا الان این مسئله رو نمیدونستم..
                        مدل L293D میتونه 1.2 آمپر جریان بده..
                        ضمنا شما به موتور ها فشار زیاد که نمیارید؟؟منظورم اینه ربات وزنش که زیاد نیس؟؟؟
                        نه وزنش زیاد نیست .با باتری ها به 300 گرم نمی رسه.
                        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                          سلام l293 یک امپر که به زور..که نمی تونه اصلا هر موتور رو با 500میلی ی تونه راه بندازه شما واسه موتورهاتون باید از l298 استفاده کنی l293رو بیخیال شو... یه مسئله خیلی مهم هست دیود هرزگرد رو بزارید حتما حتی واسه تست.....خیلی مهمه ای سی رو می سوزونه...موفق باشید
                          مهندس عزیز.تازه که می خواستم ساخت ربات تعقیب خط رو شروع کنم. در یکی از انجمنها درایور موتوربا ترانزیستور،درخواست کردم ،که در نهایت طبق نظر شما از درایور293 استفاده کردم.حالا بعد از یک هفته برنامه نویسی واز همه مهمتربدبختی های چاپ دستی طراحی پی سی بی و اسیدکاری،مجددا می گویدl298.اخه سرم و به کدوم دیوار بکوبم.
                          eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                            مهندس عزیز.تازه که می خواستم ساخت ربات تعقیب خط رو شروع کنم. در یکی از انجمنها درایور موتوربا ترانزیستور،درخواست کردم ،که در نهایت طبق نظر شما از درایور293 استفاده کردم.حالا بعد از یک هفته برنامه نویسی واز همه مهمتربدبختی های چاپ دستی طراحی پی سی بی و اسیدکاری،مجددا می گویدl298.اخه سرم و به کدوم دیوار بکوبم.
                            پیش میاد غصه نخورید همه این ها تجربه میشه
                            درایو موتور با ترانزیستور فقط در یک جهت می تور رو می تونه بچر خونه این روش قدیمیه....الان روش جدید با همین درایور ها هستش یه چیزی رو بگم اگه میخوای بعدا موتور قوی تر بزاری l6203 استفاده کن ولی اگه همین موتور ها رو که عکس گزاشتی استفاده می کنی l298 کافی هستش الان در ربات های مسیر یاب پیشرفته ای l6203 استفاده می کنن دلیلش هم استفاده از موتور های پر سرعت وقدرت تر هستش
                            یه توضیه قبل از طراحی مدار چاپی حتما اطلاعاتتون رو دقیق کنید.در طراحی مدار همیشه بد ترین شرایط رو در نظر بگیرید وقطعه مناسب انتخاب کنید یادتون نره همیشه حفاظت رو رعایت کنید و محافظ قرار بدید
                            دیود های هرزگردفراموش نشه داغ شدن می تونه از جریان برگشتی هم باشه پس دیود هرزگرد رو بزارید تا ای سی سالم بمونه
                            موفق باشید در پناه حق بدرود
                            جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۲۱:۲۴ ۱۳۹۵/۰۸/۱۳.
                            Proudly @real_ahmadi
                            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                              یکی از دوستان اشاره کردن L293B رو هم امتحان کنید. (البته من ویژگی هاش رو نخوندم ) ولی فکر می کنم تا دوبرابر جریان دهی بیشتر از L293D داشته باشه
                              eca هم داره
                              If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X