اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درباره*ی امکان ساخت مبدل قابل تنظیم سوئیچینگ ای*سی به دی*سی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درباره*ی امکان ساخت مبدل قابل تنظیم سوئیچینگ ای*سی به دی*سی

سلام
    آیا میشه یک مبدل (= آداپتُر) سوئیچینگ برای تبدیل برق متناوب به برق مستقیم ساخت که قابل تنظیم باشه به این معنی که بشه مثلاً از 1 تا 12 ولت، یه ولت یه ولت کم یا زیادش کرد؟
    پیروز باشین
    ارشک پارتی
    جدیدترین ویرایش توسط Arashk Partee; ۱۲:۳۸ ۱۳۹۵/۰۸/۱۴.

پاسخ : سوال درباره*ی امکان ساخت مبدل قابل تنظیم سوئیچینگ ای*سی به دی*سی

سلام
    بله که میشه
    چرا نشه؟
    شما هر ولتاژ و جریانی بخاین با سوییچینگ میتونین بسازین
    البته اگر جریانتون کمه و تجربه سوییچینگ ندارین مدارات خطی رو توصیه میکنم
    موفق باشید
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
      سلام
      بله که میشه
      چرا نشه؟
      شما هر ولتاژ و جریانی بخاین با سوییچینگ میتونین بسازین
      البته اگر جریانتون کمه و تجربه سوییچینگ ندارین مدارات خطی رو توصیه میکنم
      موفق باشید
      سلام
      از سالها پیش یه آداپتر ترانسفرمری دارم که هم ولتش و هم قطبیتش قابل تنظیمه. مدتیه صدای وزوز می*ده.
      1. می*خوام ببینم میشه آیا یه آداپتر سوئیچینگ (یعنی از اونایی که موبایلها رو شارژ میکنن) ساخت اما دارای درجه*ی تنظیم ولت و دارای تنظیم قطبیت؟ شما گفتین که هر ولتاژ و جریانی بخوایم میشه. منظورتون دارای درجه*ی تنظیمه؟
      2. تا اونجایی که من دیدم جریان آداپترهای ترانسفرمری که به وسائل مختلف میخورن، یا 500 یا 1000 میلی*آمپر است. این که من الآن دارم، 500 است.
      3. اگه منظورتون از مدارات خطی، آداپتر ترانسفرمری است، من آداپتر ترانسفرمری دارم که در بالا هم گفتم.
      4. نه تنها تجربه ندارم بلکه کاملاً مبتدی هستم. شما راهنمایی کنین.
      جدیدترین ویرایش توسط Arashk Partee; ۱۹:۳۳ ۱۳۹۵/۰۸/۱۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Arashk Partee نمایش پست ها
        سلام
        از سالها پیش یه آداپتر ترانسفرمری دارم که هم ولتش و هم قطبیتش قابل تنظیمه. مدتیه صدای وزوز می*ده.
        1. می*خوام ببینم میشه آیا یه آداپتر سوئیچینگ (یعنی از اونایی که موبایلها رو شارژ میکنن) ساخت اما دارای درجه*ی تنظیم ولت و دارای تنظیم قطبیت؟ شما گفتین که هر ولتاژ و جریانی بخوایم میشه. منظورتون دارای درجه*ی تنظیمه؟
        2. تا اونجایی که من دیدم جریان آداپترهای ترانسفرمری که به وسائل مختلف میخورن، یا 500 یا 1000 میلی*آمپر است. این که من الآن دارم، 500 است.
        3. اگه منظورتون از مدارات خطی، آداپتر ترانسفرمری است، من آداپتر ترانسفرمری دارم که در بالا هم گفتم.
        4. نه تنها تجربه ندارم بلکه کاملاً مبتدی هستم. شما راهنمایی کنین.
        با سلام :
        علت وزوز ترانس شما بخاطر کارکرد و شل شدن ورقه های آهنی E و I ترانس است که باید به آن شارلاک بزنید تا صدای آن قطع شود، در صورت نداشتن شارلاک از چسب دوقلو با لایه ای نازک روی ترانس بکشید.
        برای گرفتن خروجی متغیر از 1.2 ولت الی 12 ولت از یک مدار شکل زیر با آی سی رگولاتور LM317 که روی هیت سینک بسته می شود استفاده کنید. ورودی مدار را به خروجی 12 ولت سویچینگ 220 ولت به 12 ولت وصل کنید، حلا با چرخاندن ولوم ولتاژ خروجی از 1.2 الی 12 ولت تغیر می کند. شما با قرار دادن یک ولتمتر در خروجی ( مولتی میتر) شاهد تغیرات ولتاژ دلخواه خواهید شد. این هم نقشه مدار ارسالی
        جدیدترین ویرایش توسط علي تحيری; ۲۰:۰۲ ۱۳۹۵/۰۸/۱۴.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
          با سلام :
          علت وزوز ترانس شما بخاطر کارکرد و شل شدن ورقه های آهنی E و I ترانس است که باید به آن شارلاک بزنید تا صدای آن قطع شود، در صورت نداشتن شارلاک از چسب دوقلو با لایه ای نازک روی ترانس بکشید.
          برای گرفتن خروجی متغیر از 1.2 ولت الی 12 ولت از یک مدار شکل زیر با آی سی رگولاتور LM317 که روی هیت سینک بسته می شود استفاده کنید. ورودی مدار را به خروجی 12 ولت سویچینگ 220 ولت به 12 ولت وصل کنید، حلا با چرخاندن ولوم ولتاژ خروجی از 1.2 الی 12 ولت تغیر می کند. شما با قرار دادن یک ولتمتر در خروجی ( مولتی میتر) شاهد تغیرات ولتاژ دلخواه خواهید شد. این هم نقشه مدار ارسالی
          http://s8.picofile.com/file/8273419676/lm317_1.PNG
          سلام
          1. شارلاک از کجا قابل خرید است؟
          2. سوئیچینگ 220 ولت به 12 ولت را می*توانم بسازم؟ اگر بله، لطف می*کنید راهنمایی کنید؟
          3. در نقشه، آیا k 5 به معنی یک پتانسیومتر 5 کیلواهم است؟ 240 چه قطعه*ای است؟
          4. مشکل این نوع تنظیم ولتاژ این است که باید اول با ولتمتر اندازه گرفت بعد به وسیله وصل کرد، برخلاف آداپترهایی که درجه*ی آنها بصورت منقطع است: 1.5، 3، 4.5 و ....
          آیا این مشکل قابل حل است؟ گر بله، چطور؟

دیدگاه

پاسخ : سوال درباره*ی امکان ساخت مبدل سوئیچینگ قابل تنظیم ای*سی به دی*سی

سلام
            آیا میشه یک مبدل (= آداپتُر) سوئیچینگ برای تبدیل برق متناوب به برق مستقیم ساخت که قابل تنظیم باشه به این معنی که بشه مثلاً از 1 تا 12 ولت، یه ولت یه ولت کم یا زیادش کرد؟
            پیروز باشین
            ارشک پارتی
            سلام
            خیر، تغییرات گسترده ی رنج ولتاژ در خروجی منابع تغذیه سوییچینگ عملاً غیر ممکن است.
            در مدارات تغذیه سوییچینگ با توجه به حدود خروجی، پارامتر هایی نظیر گین، حاشیه فاز و همچنین مشخصات ترانس از جمله تعداد دور سیم پیچ، شماره ی هسته و فاصله ی هوایی محاسبه می شود. در صورت تغییرات گسترده در ولتاژ خروجی، پارامتر های طراحی شده دچار ناپایداری خواهند شد.
            *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

دوستان لطفاً با هم مشورتی بکنید شاید وفاقی حاصل شود.

دیدگاه

http://s8.picofile.com/file/8273419676/lm317_1.PNG
                اگر به باتری خودرو متصل شود جریان خروجی فکر می کنیدحداکثرچقدرخواهدبود

دیدگاه

منبع تغذیه سوویچینگ متغیر از 1.2 ولت تا 55 ولت
                  پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Skylake نمایش پست ها
                    اگر به باتری خودرو متصل شود جریان خروجی فکر می کنیدحداکثرچقدرخواهدبود
                    با سلام :
                    اگر به خروجی باتری وصل شود، با این نوع آی سی حدود 1 آمپر روی هیت سینک. اما اگر از نوع آی سی قابلمه ای استفاده کنید نهایت تا 3 آمپر ( LM317K)

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام
                    1. شارلاک از کجا قابل خرید است؟
                    2. سوئیچینگ 220 ولت به 12 ولت را می*توانم بسازم؟ اگر بله، لطف می*کنید راهنمایی کنید؟
                    3. در نقشه، آیا k 5 به معنی یک پتانسیومتر 5 کیلواهم است؟ 240 چه قطعه*ای است؟
                    4. مشکل این نوع تنظیم ولتاژ این است که باید اول با ولتمتر اندازه گرفت بعد به وسیله وصل کرد، برخلاف آداپترهایی که درجه*ی آنها بصورت منقطع است: 1.5، 3، 4.5 و ....
                    آیا این مشکل قابل حل است؟ گر بله، چطور؟
                    با سلام :
                    1- شارلاک را می توانید از ترانس پیچی ها، یا مغازه تعمیر سیم پیچی موتور تهیه کنید.
                    3- 240 مقاومت 240 اهم نیم وات است و 5K ولوم کم و زیاد کردن ولتاژ بین 1.2 الی 12 ولت.
                    4- آداپتور های که ولتاژ آن ها بوسیله کلید مرحله مشخص می شود 1.5 3 4.5 و ... هیچگاه ولتاژ واقعی آن ها این عدد نیست، چون ولتاژ خروجی رگوله شده نیست. مثلا یک آداپتور 12 ولت ترانسی اگر شما ولتاژ خروجی را اندازه گیری کنید، حدود 17 ولت را نشان می دهد( ولتاژ پیک خازن) حالا شما ولتاژ های 1.5 و 3 4.5 و 6 ولت را با ولت متر بگیرید، ببینید چند ولت است.!!!
                    اگر شما به خروجی آداپتور یک ولت متر کوچک عقربه ای وصل کنید، و هر لحظه با چرخاندن ولوم می توانید به ولتاژ دلخواه برسید. یا بدون ولت متر شما ولتاژ های 1.5 و 3 و ... را با چرخاندن ولوم و علامت گذاری روی صفحه و ولوم مشخص کنید.
                    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

در ورودی این مدار نوشته 60 ولت دی*سی. اما من عرض کردم 220 ولت ای*سی.

با سلام :
                      اگر به خروجی باتری وصل شود، با این نوع آی سی حدود 1 آمپر روی هیت سینک. اما اگر از نوع آی سی قابلمه ای استفاده کنید نهایت تا 3 آمپر ( LM317K)

با سلام :
                      1- شارلاک را می توانید از ترانس پیچی ها، یا مغازه تعمیر سیم پیچی موتور تهیه کنید.
                      3- 240 مقاومت 240 اهم نیم وات است و 5K ولوم کم و زیاد کردن ولتاژ بین 1.2 الی 12 ولت.
                      4- آداپتور های که ولتاژ آن ها بوسیله کلید مرحله مشخص می شود 1.5 3 4.5 و ... هیچگاه ولتاژ واقعی آن ها این عدد نیست، چون ولتاژ خروجی رگوله شده نیست. مثلا یک آداپتور 12 ولت ترانسی اگر شما ولتاژ خروجی را اندازه گیری کنید، حدود 17 ولت را نشان می دهد( ولتاژ پیک خازن) حالا شما ولتاژ های 1.5 و 3 4.5 و 6 ولت را با ولت متر بگیرید، ببینید چند ولت است.!!!
                      اگر شما به خروجی آداپتور یک ولت متر کوچک عقربه ای وصل کنید، و هر لحظه با چرخاندن ولوم می توانید به ولتاژ دلخواه برسید. یا بدون ولت متر شما ولتاژ های 1.5 و 3 و ... را با چرخاندن ولوم و علامت گذاری روی صفحه و ولوم مشخص کنید.
                      سلام
                      الف) آیا به 2 پاسخی نمی*دهید؟
                      ب) نظرتان درباره*ی مطلبی که K1.IEEE در پست 6 درباره*ی ناممکن بودن تغییرات گسترده ی رنج ولتاژ در خروجی منابع تغذیه سوییچینگ گفته، چیست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X