اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق صدای آمپ لامپی با ترانزیستورِی؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق صدای آمپ لامپی با ترانزیستورِی؟؟؟

سلام به دوستان
    علت این که میگن صدای آمپ لامپی یه گرمی خاصی داره چیه؟
    شما فرض کن ما یه امپ لامپی ساختیم و یه دونه هم ترانزیستوری
    حالا با یه سورس مشترک به اونا صدا میدیم و بلند گو ها هم کاملا یکی هستندو گین امپ ها و.........کلا تمام شرایط یکیه
    حالا با یه اسکوپ دو کاناله میایم خروجی امپ ها رو میبینیم فرض بر این که هر دو خروجی ها یکی و عین هم باشن باز هم میشه ادعا کرد که صدای امپ لامپی بهتره؟
    پیشاپیش ممنون از پاسختون
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

پاسخ : فرق صدای آمپ لامپی با ترانزیستورِی؟؟؟

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
    سلام به دوستان
    علت این که میگن صدای آمپ لامپی یه گرمی خاصی داره چیه؟
    شما فرض کن ما یه امپ لامپی ساختیم و یه دونه هم ترانزیستوری
    حالا با یه سورس مشترک به اونا صدا میدیم و بلند گو ها هم کاملا یکی هستندو گین امپ ها و.........کلا تمام شرایط یکیه
    حالا با یه اسکوپ دو کاناله میایم خروجی امپ ها رو میبینیم فرض بر این که هر دو خروجی ها یکی و عین هم باشن باز هم میشه ادعا کرد که صدای امپ لامپی بهتره؟
    پیشاپیش ممنون از پاسختون
    با سلام :
    گرمی صدای آمپلی فایر لامپی که ادعا می کنند، این جور نیست، آن گرمی فقط گرمای فیلامان لامپ هاست، که بیهوده توان مصرف می کنند. صدای یک آمپلی فایر خوب را زمانی مشخص می شود که عین آن سیگنالی که به ورودی می دهیم ، در خروجی با دامنه بالاتر بدون 3 نوع دیستورشن یا ( اعوجاج ) داشته باشیم.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
      با سلام :
      گرمی صدای آمپلی فایر لامپی که ادعا می کنند، این جور نیست، آن گرمی فقط گرمای فیلامان لامپ هاست، که بیهوده توان مصرف می کنند. صدای یک آمپلی فایر خوب را زمانی مشخص می شود که عین آن سیگنالی که به ورودی می دهیم ، در خروجی با دامنه بالاتر بدون 3 نوع دیستورشن یا ( اعوجاج ) داشته باشیم.
      ممنون از پاسختون
      اینو میدونستم اما اصرار بعضی از دوستان و موزیسین ها منو به این واداشت که این تاپیک رو بزنم
      افراد یا از سرتعصب یا از سر تلقین اینو میگن یا دلیل علمی داره ؟
      طرف برای ی آمپ لامپی میلیون ها تومان پول میده
      البته نه فقط ایرانی ها بلکه بسیار از ژاپنی ها روس ها آلمان ها و خلاصه به قول خودشون جهان اولی ها برای ی آمپ لامپی همچین پولی میدن آیا دلیل منطقی داره یا نه
      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

بله صدای امپلی فایر لامپی گرم تر هست ((این گرمایی ک میگن کاری به فیلمان نداره ک منظور جنس صدا هست ))
        اگه به فرض این ک با اسکپ خروجی ها یکی باشه نه دیگه نمیشه ادعا کرد صدای امپلی فایر لامپی بهتره !!!
        ولی این فرض محاله غیر ممکنه شکل خروجی ترانزیستور با لامپ یکی در بیاد

دیدگاه

به نظرم بخاطر این از آمپلی فایر لامپی استفاده میکنن که تدایی کننده گذشته و تون های صدایی گذشته میباشد.
          ولی خب گذشته از تعصب صدای خروجی از آمپلی فایرهای لامپی یه چیز دیگه است. من بیشتر ترجیح میدم.

دیدگاه

سیگنال امپلی لامپی در اسکوپ در حالت بی باری نسبت به زمانی که بلنگو وصل میشه به اون کاملا متفاوته

دیدگاه

چون مثل ی سری از امپ های کلاس دی باند توی خروجی قسمتی از مداره!!!

دیدگاه

دوست گرامی
                برای سالهای طولانی این قصه وجود داشته ...
                در دهه 50 شمسی که آمپلی فایرهای ترانزیستوری به مرور جایگزین لامپی ها میشدند عده بسیاری آمپ لامپی را فاقد کیفیت لازم برای کاربردهای حرفه ای میدانستند و طاهرا هم برخی انگیزه های روانی عامل اصلی این مخالفتها بوده است ... البته آمپلب فابرهای اولیه نرانزیستوری قدرت چندانی نداشتند و پاسخ فرکانسی آنها نیز به دلیل استفاده گسترده از ترانزیستورهای جرمانیومی و چکهای رابط و بلندگو از آمپ لامپی کمتر بود و غالبا به همین دلیل نیز توانایی ایجاد باس قوی بر روی باندهای بزرک را دارا نبودند که خود همه این عوامل تا حد بسیاری به این قضاوت دامن میزد ....
                از نظر فنی در صورت نبودن دیستوریشن و تقویت یکنواخت باند 20 تا 20000 هرتز عملا هیچ تفاوتی میان انواع تقویت کننده با هر نوع تکنیکی وجود نخواهد داشت ولی بسیاری علاقمندان موزیک باس قوی را به تقویت یکنواخت ترجیح میدهند به طوری که حتی در برخی از سیستمهای صوتی یک یا چند بلندگو ووفر مجزا برای ایجاد باس قوی در نطر گرفته شده است که از این نظر از زمان قدیم تقویت لامپی مورد توجه بیشتری قرار داشته است
                پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

سلام روش بایاس ترانزیستورهای قدرت درآمپلی فایرهایی که باولتاژمتقارن تغذیه می کنند چگونه است

دیدگاه

نه اصلا اینطور نیست

دیدگاه

سلام وقت بخیر
                      من این ازمایش رو با امپلی فایر لامپی ((های اند )) برند audio note ژاپن و امپلی فایر ترانزیستوری انجام دادم و به جرات میتونم بگم صدای امپلی فایر لامپی دارای میدرنج وسیعتر و عمچنین بک گراند خیلی ساکتتر و لینکه کالرینک یا به گونه ای با کمترین یا میشه گفت بدون کوچکترین تغییری اصوات رو تقویت میکنه !
                      واین هم بگم که این حالت با استفاده از سورس گرام یا turtabel بسیار محسوس تر هست .
                      و من خودم یکی از ترفدارهای ترانزیستوری بودم و فکر میکردم لامپ یعنی نویز خالص!! در حالتی که اینگونه نیست و پس زمینه فکری ما از لامپ تکنولوژی اتاشغال قدیمی مثل امپ های لامپی و رادیو لامپی هست . در حالی که صدای اصلی لامپ خلا رو باید در سیستم های جدید و در برندهای های اند مثل Mcintosh tube amp/autio note tube amp/ayon tube amp/NAGRA tube amp /shindo tube amp و ... جستو جو کرد نه در سیستم های قدسمی !!!
                      در صورتی که امروز تمام سیستم های صوتی حرفه ای چه ضبط و چه پخش در سیستم های انالوگ خلاصه شدن

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

علتش هم این میتونه باشه که لامپ در عمل صفر و یک نیست و فرکانس رو به صورت و قالب اصلی تقویت میکنه و همچنین هر لامپی به خودی خود شخصیت صدای خودش رو داره
                      هیچ وقت نمیتونین صدای یه لامپ el82و.. رو با لامپهای ۲۱۱ و... مقایسه کنین
                      و در نهایت بهترین امپلی فایر های ساز ها در کل دنیا لامپی هستن و
                      شاید ترانزیستور از لحاظ قدرت و مصرف انرژی به صرفه تر باشه
                      ولی از بابت کیفیت در مقابل لامپ قطعا بازنده ای بیش نیست!!!!!

دیدگاه

سلام من یه لامپ6BQ5دارم که یه سوراخ سطحی روش ایجاد شده یعنی هوا نکشیده من با کمی چسب انو پر کردم ایا کار میکنه منظور من اینه که این لامپ تو دمایه بالا که کار میکنه نشکنه یا چسبش نسوزه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شطدظ نمایش پست ها
                          سلام من یه لامپ6BQ5دارم که یه سوراخ سطحی روش ایجاد شده یعنی هوا نکشیده من با کمی چسب انو پر کردم ایا کار میکنه منظور من اینه که این لامپ تو دمایه بالا که کار میکنه نشکنه یا چسبش نسوزه
                          با عرض سلام .....داخل.لامپها الکترونی.. خلا... یا گاز مخصوص بی اثر قرار دارد که نباید تخلیه شود ......زیرا که در هنگام کار صفحه کاتد گرم شده و الکترون پرتاب می کند بنابراین اگر سطح لامپ سوراخ..شود ....این کاتد زود خراب شده و آسیب می بیند ....
                          جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۱۷:۵۵ ۱۴۰۰/۰۴/۲۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شطدظ نمایش پست ها
                            سلام و درود،بستگی داره به چسبی که زدین،
                            از چه چسبی استفاده کردین؟
                            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام مشکلی نیست پرسیدم حل شده من از اون چسب کوچیک زرد رنگا استفاده کردم که تو تمام سوپر مارکت ها هست
                              راستی من دو تا لامپ دیودی از نوع 6X4 هم دارم میخواست بدونم حد اکثر فرکانس کاریشون چقدره همون 50 تا 60 هرتز یا بیشتر هم پوشش میده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X