اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال ساده در موردطراحی مدار چاپی !!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال ساده در موردطراحی مدار چاپی !!

با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم ارجمند
    چنتا سوال داشتم که البته شاید به نظر شما ساده باشه ولی برای من که کلا سومین بردیه که طراحی
    میکنم خوب سواله !!!
    1. برای عبور جریان حدود 15 امپر ac از چه عرض خطی باید استفاده کنیم ؟ اصلا میشه این جریانو عبور
    داد ؟ ( طول خط حدود 3 سانتیمتر ) یه نرم افزار هست که محاسبه میکنه ,برای این جریان عرض 65
    میلیمترو به من داد . این عرض خیلی زیاده و نمیشه وصلش کنم به پایه های قطعم ( مثل ترایاک )
    راهی هست با عرض کمتر این جریانو عبور بدم ؟
    2. برای گذاشتن هیت سینک باید جاهای هیت سینکو تو برد سوراخ کنم ؟ و وصلش کنم به زمین ؟
    3. مقاله های زیادی در مورد نقاط پلی گان و لایه زمین خوندم , سوالم اینه ؛ اطراف خطوط انتقال دیتارو
    باید خط بذارم و این خطو وصل کنم به لایه زمین ؟ اینجوری مثل شیلد عمل میکنه . درسته ؟
    فعلا همینا بود , واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید
    با تشکر ...

پاسخ : چند سوال ساده !!

ج1- برای دوتا دستگاه کارواش که 13امپرجریان ac می کشید من 150mil ;کشیدم .و روی اون با یک لایه لحیم ضخیم قلع اندود کردم.صاحبش راضیه و میگه خوب کار می کنه. هروقت هم میرم ماشین بشورم مجانی میشوره.
    2-معمولا همون قسمتی از قطعه مورد نظر که با پیچ به هیت سینک می خوره به زمین اتصال داره ولی اگه هیت سینگ به زمین پلی گان وصل بشه باعث انتقال راحت حرارت میشه.اگه هم سوراخ نکردی مهم نیست.متصل کردن هیت سینگ به برد، باعث استحکام هیت سینگ میشه.
    3- وقتی از پلیگان استفاده می کنید خود بخود اطراف خطوط مدارتون یک لایه زمین احاطه میشه.و با اعمال تنظیمات فاصله پلی گان را تا خطوط مشخص کنید .در این حالت خاصیت انتنی در خطوط دیجیتال تا حدودی از بین میره و نویزرو هم کم می کنه.

همیشه از پلی گان استفاده می کنم.چون فضای زیادی از مدارخالی می مونه و در مواقعی که می خواهید با اسید کارکنید .نیازی نیست که همه قسمت های مس برداشته بشه.برای بارهای زیادی میشه از همون اسید استفاده کرد.و سریع تر هم اماده میشه.
    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

میشه پلیگان رو برام خیلی ساده توضیح بدی ؟؟ و اینکه چطوری میشه ازش استفاده کرد من با پروتیوس طراحی میکنم , ولی چون اکثرا با التیوم کار میکنن , نرم افزارشو گرفتم . کتابی چیزی هست که کامل توضیح داده باشه ؟

دیدگاه

پلی گان درواقع زمین گسترده درکل مدارت هست .یعنی قسمت هایی از مدارکه خطی ازش عبور نمی کنه و بخش های خالی مدارمی باشد ، یک کاری کنیم که مس این قسمت های خالی فیبر کنده نشه وروی فیبرباقی بمونه و به زمین منبع تغذیه متصل بشه.التبه درمواقعی خطوط مدار از داخل پلی گان عبور می کنند نرم افزار های طراحی مداربصورت اتوماتیک شرایطی را فراهم می کند که پلی گان شکافته بشه و خطوط از میان اون عبور کنه.درپروتئوس یه دستوری هست که پلی گان ایجاد می کنه. با عکس نشون میدم .
        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

دراین عکس نشون داده شده .
          eshop-hodhod.ir

دیدگاه

بعد از اینکه پلیگان کشیده شد می تونید تنظیمات اونرو طبق تصویر زیر انجام بدهید.برای اینکه بتونیم وارد تنظیمات پلیگان بشیم روی لبه پلیگان رفته تا به حالت نقطه چین دربیایددر این صورت راست کلیک می کنیم . واز منوی باز شده دومین گزینه edit propertie را کلیک می کنیم .با کلیک این گزینه پنجره تنظیمات پلیگان باز میشه و طبق تنظیمات زیر می تونید انجامش بدهید.
            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

ممنون از همگی , لایه پلیگان رو اضافه کردم بهش , فقط نمیتونم وصلش کنم به زمین جاهایی که میخوامو ,
              حالا مساله ای که هست و فکرمو درگیر کرده اینه که چطوری یه خط با عرض زیادو وصل کنیم به پایه قطعمون , مثلا ترایاک bt139 تا 15 امپر میتونه از خودش عبور بده . اونوقت برای عبور جریان 15 امپر ما به عرض زیادی برای خطمون نیاز داریم . با توجه به فاصله کمه بین پایه ها نمیشه وصلش کرد .پس چه باید کرد ؟

دیدگاه

برای وصل کردن به زمین از خطوط ابی استفاده کن. خطوط قرمز top copper می باشند. خطوط ابی botum coperهستند.اگه از خطوط قرمز استفاده کنید پلی گان به فاصله معین از خط فاصله میگیره .چونکه اون خط رو یکی از خطوط مدارت در نظر میگیره و نباید با اون اتصال کنه.شما از خط ابی استفاده کن و هنگام پرینت خط ابی رو هم چاپ بگیر.
                ترایاک تا 15امپرتحمل سویچ داره ولی شاید دردوران عمر یک ترایاک جریان 2 امپر هم تجربه نکنه. وقتی گفته میشه 15 امپریعنی همیشه که 15 امپراز ترایاک سوییچ نمیشه که.درواقع بستگی ب مدار شما داره که چه نوع باری رو سویچ کنید.برای یک باربا این امپراصلا ترایاک نمیزارن.کنداکتورها مناسب این نوع امپرهای بالا می اشند.البته و رله های امپربالا .
                شما یه خورده به برد های طراحی شده توسط شرکتهای دیگه بنداز.تو این قسمت زیاد شک نکن.به نظرم برای ترایاک قطر خط 90mil( امپریال) کافیه.
                eshop-hodhod.ir

دیدگاه

بله خطوط ابی botom coper هستند و یه طرف دیگه برد قرار میگیرن , بازم نمیشه به هم وصلشون کرد , در ضمن من خودم که چاپ نمیکنم . فایلمو میدم بیرون برام میسازن . راه دیگه ای نداره ؟؟ اما در مورد ترایاک هستند ترایاکهایی که تا 100 امپر جریان حالت دایم میتونن تحمل کنن , اونوقت اینا چطوری on board قرار میگیرن ؟؟؟ راستش از رله به خاطر بزرگ بودن و همچنین نویز الکترو مغناطیس زیاد خوشم نمیاد . میخوام از رله حالت جامد ( ترکیب اپتو ترایاک + ترایاک قدرت ) استفاده کنم .ولی خوب اگه نشه مجبورم از همون رله استفاده کنم . ممنون از اقای namvarبه خاطر اینکه وقت میذارن و جواب منو میدن .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط RAMONA نمایش پست ها
                    بله خطوط ابی botom coper هستند و یه طرف دیگه برد قرار میگیرن , بازم نمیشه به هم وصلشون کرد , در ضمن من خودم که چاپ نمیکنم . فایلمو میدم بیرون برام میسازن . راه دیگه ای نداره ؟؟ اما در مورد ترایاک هستند ترایاکهایی که تا 100 امپر جریان حالت دایم میتونن تحمل کنن , اونوقت اینا چطوری on board قرار میگیرن ؟؟؟ راستش از رله به خاطر بزرگ بودن و همچنین نویز الکترو مغناطیس زیاد خوشم نمیاد . میخوام از رله حالت جامد ( ترکیب اپتو ترایاک + ترایاک قدرت ) استفاده کنم .ولی خوب اگه نشه مجبورم از همون رله استفاده کنم . ممنون از اقای namvarبه خاطر اینکه وقت میذارن و جواب منو میدن .

قبل از اینکه پلیگان رو بکشی ، از پنجره پلیگان بیا قسمت net option و connect to net رو نت gnd انتخاب کن ، حالا بکش ، اتومات وصل میشه به نت زمین.
                    یه راه برای اینکه تو عرض کم جریان بالایی انتقال بدی ، انتخاب برد با عرض مس بیشتر هست. هنگام سفارش باید به شرکت بگید.
                    یا مثلا هم از لایه زیر خط بکشید به خروجی و هم از لایه بالا، برای همون پایه.
                    موفق باشید.
                    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                    (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam نمایش پست ها
                      قبل از اینکه پلیگان رو بکشی ، از پنجره پلیگان بیا قسمت net option و connect to net رو نت gnd انتخاب کن ، حالا بکش ، اتومات وصل میشه به نت زمین.
                      یه راه برای اینکه تو عرض کم جریان بالایی انتقال بدی ، انتخاب برد با عرض مس بیشتر هست. هنگام سفارش باید به شرکت بگید.
                      یا مثلا هم از لایه زیر خط بکشید به خروجی و هم از لایه بالا، برای همون پایه.
                      موفق باشید.
                      net option از امکانات التیوم می باشد ودر پروتئوس خبری از این گزینه نیست.برای اتصال پلی گان درپروتئوس همون کاری که گفتم باید انجام بدیم .پروتئوس امکاناتش کمتره و بردهای حرفه ای نمیشه باهاش طراحی کرد.ولی برای شبیه سازی بهترینه.بنابراین انتظار این و نداشته باش که دراون بشه با یه دستورخودش کار و انجام بده. باید یه خورده خلاقیت داشته باشی و اشکال مختلف رو در کنار هم بذاری تا شکل نهایی در بیاد.
                      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام خدمت دوست عزیزم جناب namvar
                        در پروتیوس هم میشه اینکارو کرد , یعنی من همین امروز اینکارو کردم , فقط باید قبلش توی شماتیک gnd رو به هرجا میخوای وصل کنی .دیگه خود,به خود,وصل میشه ...
                        ولی در کل التیوم بهتره فکر میکنم , از طرفیم چونکه رایگان هست خودم دوسدارم با التیوم کار کنم , فکرم نمیکنم زیاد,فرقی داشته باشه ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X