ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
 1. #1
  2016/05/25
  750
  620

  آموزش ساخت ربات تعقیب خط 5 سنسوره

  در این تاپیک می خواهیم آموزش ساخت یک ربات تعقیب خط 5سنسوره با مشخصات زیر رو براتون بذاریم.

  ربات تعقیب خط باید بتواند یک خط مشکی با ضخامت18mmدر زمینه سفید یا اینکه یک خط سفید در زمینه مشکی دنبال کند.و همزمان بتواندزوایای موجود درمسیرحرکت را تشخیص داده وبراساس جهت انحراف خط به همان جهت چرخش نماید .یکی دیگر ازقابلیت های ربات تعقیب خط این است که بریدگی های موجود در مسیررا تشخیص داده و به ادامه حرکت بپردازد.بهترین ربات تعقیب ، علاوه بر امکانات فوق از سرعت بالایی برخورداربوده ودر زوایای چرخش خیلی تند از مسیرخارج نمی شوند.
  البته وجود تونل ها و حلقه و موانع و شیب و....درمسابقات رباتیک تعقیب خط مرسوم شده است.که با اندکی تغییر دربرنامه میکرو کنترلرربات، می توانیدبه این امکانات دست بابید.
  تقریباتمامی ربات های تعقیب خط از روندنمای زیرپیروی می کنند:  سنسور:
  سنسورهاحسگرهایی هستند که از زمینه زیر ربات نمونه برداری کرده ووضعیت مشکی یاسفید بودن زمینه را تشخیض داده و توسط بافر به میکرو فرستاده می شود.در ربات های تعقیب خط سنسورهای مادون قرمز irوظیفه نمونه برداری را برعهده دارند.بدین صورت که فرستنده ir امواج مادون قرمز را به زمینه زیرربات گسیل می کند.پس از برخورد به سطح زیرین مقداری از این موج ،جذب زمینه شده ومابقی آن بازتاب می شود.میزان بازتاب شده امواج ir به رنگ زمینه ای که ربات روی ان در حرکت است بستگی دارد.در بین طیف نوری ، رنگ سیاه بعلت جذب امواج،کمترین میزان بازتاب را دارد و رنگ سفید تقریبا 90 درصد موج فرستنده را بازتاب می کند.درساخت ربات تعقیب خط از این پدیده فیزیکی استفاده می کنیم.وبا توجه به ماهیت سنسورهای گیرنده در دریافت امواج بازتابی، مسیرو انحراف انرارا مشخص می کنیم.  برای درایو کردن سنسوربایدفرستنده مادون قرمز با مقاومت 220 اهم در بایاس موافق سری شود. سنسور گیرنده هم با یک مقاومت 2.7 کیلو اهم سری شده و در بایاس مخالف قرار می گیرد.
  با توجه به شکل زیر هنگامی که فرستنده درزمینه سفید قراردارد،تمامی موج گسیل شده پس از برخوردبه سطح زیرربات به طرف سنسور گیرنده مادون قرمز بازتاب می شود.در این حالت ، گیرنده مادون قرمزمقاومت بسیار اندکی داردو می توان گفت که حالت اتصال کوتاه پیدا می کند ودرنتیجه ورودی بافر نزدیک به سطح صفر است.به عبارتی در این حالت بافرمنطق صفررابرای میکرو می سازد.
  هنگامیکه فرستنده درموقعیت زمینه مشکی قرار میگیرد،درصد بسیاربالایی از امواج گسیل شده توسط زمینه مشکی به دام می افتدو مقدار ناچیزی از این امواج به گیرنده می رسد ودرنتیجه سنسورگیرنده به یک مقاومت با اهم بسیاربالا تبدیل می شود به گونه ای که ورودی بافر ،در محدوده منطق یک قرار می گیرد(5ولت).در این حالت بافرمنطق یک را به میکرو کنترلرتحویل می دهد.  بافر:

  همانطور که گفتیم خروجی سنسورهای مادون قرمزدر هرموقعیتی که باشندیک ولتاژی برحسب شدت رنگ ان موقعیت است.این میزان ولتاژازصفر ولت شروع وتا 5 ولت تغییرمی کند.به عبارت دیگرخروجی این سنسورها یک مقدارآنالوگ است .این در حالی است که میکرو کنترلربرای پردازش بر روی این اطلاعات فقط با منطق دیجیتال صفرو یک کار می کند.بنابراین اطلاعات آنالوگ حاصل ازپایش سنسورها توسط بافرها(در اینجا 74hc573)به مقادیردیجیتال ،با منطق صفرو یک تبدیل شده وبرای پردازش به میکرو فرستاده می شود.
  در رباتیک مخصوصا ساخت ربات تعقیب جهت تولید منطق دیجیتال برای میکرو از اپ امپ استفاده می شود که در این بین lm324 مرسوم تر است.
  با فر از فواید بسیار بالایی نسبت به مقایسه کننده ها(lm324)برخوردار می باشد ، زیرا بافر ها از سرعت ودقت بالایی برخوردار بوده و همچنین برای راه اندای ان نیاز به هیچ قطعه جانبی نیست و باعث کوچک شدن فیبرو معماری خاص آن باعث طراحی راحت pcbمی شود.توصیه می کنم حتما از بافراستفاده کنید.
  این آی سی از خانواد TTL می باشد.و 20 پايه دارد كه پايه 10 زمين GND و پايه 20 تغذيهVCC است. پايه هاي 2 تا 9 ورودي هاي D0 تا D7 و پايه هاي 19 تا 12 خروجي هاي Q0 تا Q7 مي باشند. از طرفي اين آي سي داراي دو پايه كنترلي به نام هاي LE كه همان فعال ساز لچ و OE كه فعال ساز خروجي هستند مي باشد.
  در اين آي سي تا زماني كه ورودي LE را در سطح يك نگه داريم مقادير ورودي هاي D0 تا D7 در خروجي ظاهر ميشوند، و هر تغييري در ورودي باعث تغيير در خروجي هاي Q0 تا Q7 خواهد شد.ولی اگر پايه LE را به سطح صفر برگردانيم ديگر اطلاعات خروجي از ورودي تبعيت نمي*كنند و آخرين وضعيت خود را حفظ مي*كنند. د راین حالت ای سی دارای خروجی لچ می شود.  میکرو کنترلر

  یک میکرو کنترلر، مدار مجتمع کوچکی است که از یک CPU کوچک و اجزای دیگری نظیر نوسان ساز کریستالی، تایمر، پورتها ورودی و خروجی و حافظه تشکیل شده*است. سخت*افزارهایی مانند پردازنده، RAM، ROM از دیگرقابلیت های میکرو ها می باشند.
  از مهمترین قابلیت میکرو هامی توان به واحد تبدیل انالوگ به دیجیتال adc اشاره کرد.از دیگر اجزای معمول و پرکاربرد در میکروکنترلرها، تایمرها هستند.
  بسیاری از میکروکنترلرها از واحدهای مدولاسیون عرض پالسpwm نیز برخوردارند. این واحدکنترلی به خصوص در کاربردهای الکترونیک قدرت و کنترل موتور و نیز به عنوان مبدل دیجیتال به آنالوگ کاربرد دارند.در این پروژه مااز واحد pwm برای کنترل سرعت موتوردرسرپیچ ها استفاده می کنیم.

  درایور موتور(l293d)  ادامه دارد...

  *********

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  **********


  ویرایش توسط Namvar14 : 2016/11/17 در ساعت 10:17
 2. #2
  2016/05/25
  750
  620

  پاسخ : مدارکامل ربات تعقیب خط 5 سنسوره

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  فایل pcb طراحی شده با پروتیوس

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

 3. #3
  2014/12/17
  17
  11

  پاسخ : مدارکامل ربات تعقیب خط 5 سنسوره

  سلام
  آیا مدار 100 درصد عملی هست
  چون توی PCB یه سری چیزا مثل جامپر و مقاومت دیدم که با عکس های اینجا مغایرت داشت شک کردم
  بعد ارتفاع سنسور تا زمین چقدر باشه
  ممنون
 4. #4
  2019/02/01
  12
  3

  پاسخ : مدارکامل ربات تعقیب خط 5 سنسوره

  منم یه pcb با آلتیوم دارم البته فقط سنسوره و به آردوینو متصل میشه و از سنسور tcrt5000 استفاده کردم
  واستون میزارمش
  سایزش هم 8x3 هستش

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوعات مشابه

 1. کمک براي نوشتن برنامه ربات تعقيب خط 24 سنسوره
  توسط محمد مومنی22 در انجمن ربات های مسیر یاب
  پاسخ: 93
  آخرين نوشته: 2015/05/03, 23:13
 2. مدار ربات مسیر یاب 4 سنسوره
  توسط mobin00 در انجمن مدار هاي ديجيتال
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2015/02/25, 12:23
 3. کمک جهت نوشتن برنامه ربات تعقيب خط 24 سنسوره
  توسط محمد مومنی22 در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2015/01/20, 11:01
 4. کمک برای نوشتن برنامه ربات تعقیب خط 7 سنسوره
  توسط 4717 در انجمن رباتيك و مكاترونيك
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2014/07/15, 03:00
 5. چه ارایشی برای ربات مسیر یاب ۱۳ سنسوره بهتره?
  توسط 137889 در انجمن ربات های مسیر یاب
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 2014/07/01, 15:36

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •