اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل یک مدار ساده با IC 555

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تحلیل یک مدار ساده با IC 555

با سلام خدمت دوستان عزیز
    بنده به تازگی کار کردن با NE555 را یاد گرفتم و کاملا آن را درک کردم؛ یعنی میدانم و امتحان کردم که در زمان set بودن flip-flop، اگر بیشتر از 2/3 ولتاژ منبع به پایه ی 6(ترشولد) اعمال کنیم، flip-flop به حالت reset در خواهد آمد و یا اگر پایه 4(reset) رو به زمین وصل کنیم هم flip-flop ریست خواهد شد. و همچنین در حالت ریست بودن flip-flop تنها با وارد کردن ولتاژی کمتر از 1/3 منبع و یا زمین به پایه ی 2(تریگر)، flip-flop به حالت ست در خواهد آمد و خروجی(پایه 3) 1 منطقی خواهد شد.
    یکی از ساده ترین مدار هایی که توانستم پیدا کنم این مدار زیر است.

در مدار بالا با قطع اتصال پایه ی ریست به VCC هیچ تغییری به وجود نمیاید و همچنان LED چشمک میزند؛ فرض میکنیم که در حال حاضر flip-flop آی 555 در حالت set میباشد؛ تنها راهی که میتوان آن را ریست کرد وارد کردن 2/3 ولتاژ منبع به پایه 6 آی سی میباشد؛ همچنین در حالت ست بودن آی سی، پایه ی 7 به زمین متصل میباشد؛ خب در این زمان به چه صورتی این ولتاژ به پایه ی 6 وارد میشود که خروجی 0 میشود؟ و بعد از آن چرا flip-flop در یک بازه ی زمانی در حالت ریست میباشد در حالی که یک ولتاژ کمتر از 1/3 منبع از طریق ارتباط پایه ی 2 و 6 که با سیم نارنجی رنگ مرتبط شده است، بلا فاصله ست نمیشود؟

با تشکر از دوستان گرامی

از دوستان کسی راهنمایی نمیکنه؟
    با تشکر ا زدوستان و اساتیدی که انشاالله در این تایپیک شرکت میکنند.
    جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۲۰:۵۳ ۱۳۹۵/۰۸/۲۲.
لطفا صبر کنید...
X