اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت درایور موتور چپگرد راست گرد بایک ماسفت و یک رله دو کنتاکت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت درایور موتور چپگرد راست گرد بایک ماسفت و یک رله دو کنتاکت

سلام دوستان
    میخواستم یه درایور موتور دی سی برای یه موتور ۱۸۰ وات ۲۴ ولت درست کنم.قبلا با استفاده از ۴ عدد ماسفت درایور پل H ساختم. اینبار میخواستم یه درایور دیگه دقیقا با عملکرد درایور H بسازم که توش از یک ماسفت بجای ۴ ماسفت استفاده شده البته یه دونه رله دو کنتاکت هم میخوام استفاده کنم تا هم چپ گرد باشه هم راست گرد.با اون ماسفت هم میتونم هم pwm داشته باشم هم وقتی ماسفت خاموشه حالت "ایست" موتور رو هم داشته باشم. حالا بنظر شما تینکار شدنیه؟اگه نه ممنونم میشم دلایلتون رو بگید. تشکر

پاسخ : ساخت درایور موتور چپگرد راست گرد بایک ماسفت و یک رله دو کنتاکت

سلام
    من فکر میکنم شدنی باشه
    یادمه بچگی هام شبیه همچین کاری رو کرده بودم
    با دو تا رله چپگرد و راستگرد درست کرده بودم
    حالا شما یه ماسفت هم زدین تنگش
    فقط متوجه نشدم حالت ایست چیه؟!
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

سلام.منظورم از ایست همون stop بود. موتور یا چپ گرده یا راست گرد یا خاموش (ایست-stop: هرچیزی اسمش رو میذارید)

دیدگاه

خب اگر منظورتون از ایست اینه که موتور خاموش باشه،که خب وقتی رله ها خاموش باشن موتور هم خاموشه
        ولی اگر منظورتون اینه که موتور قفل بشه باید بگم من نمیدونم.....ینی توی موتور های القایی اینو دیدم اما در موتور های دیسی اینو ندیدمم
        موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
          خب اگر منظورتون از ایست اینه که موتور خاموش باشه،که خب وقتی رله ها خاموش باشن موتور هم خاموشه
          ولی اگر منظورتون اینه که موتور قفل بشه باید بگم من نمیدونم.....ینی توی موتور های القایی اینو دیدم اما در موتور های دیسی اینو ندیدمم
          موفق باشید
          دوست عزیز
          ماسفت روشنه: رله روشنه :موتور به راست میگرده ---- رله خاموشه : موتور به چپ میگرده
          ماسفت خاموشه: رله روشنه :موتور خاموشه---- رله خاموشه : موتور خاموشه
          حالا متوجه شدید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aftab-khazar نمایش پست ها
            دوست عزیز
            ماسفت روشنه: رله روشنه :موتور به راست میگرده ---- رله خاموشه : موتور به چپ میگرده
            ماسفت خاموشه: رله روشنه :موتور خاموشه---- رله خاموشه : موتور خاموشه
            حالا متوجه شدید؟
            سلام
            اگر تصویر و شماتیکی تو ذهنتون هست، لطفاً اینجا قرار بدید تا در صورت نیاز اصلاح یا راهنمایی انجام بشه.
            *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

سلام ماکه نفهمیدیم چی شد
              با دو عدد رله دوکنتاکته راحت میشه درست کرد چپ گرد راستگرد رو واسه این که رله ها هم زمان روشن نشن واتصالی پیش نیاداز یک کلید دوحالته هم استفاده میشه کرد.
              ولی این کارا سخت می کنه کار رو از ای سی های درایور مثل L298 L6203 L293 و...بسته به جریانتون استفاده کنید.
              موفق باشید بدرود
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام اولا چرا نمیخوای از ماسفت استفاده کنی ؟ فکر کنم ارزون تر بهتر کار میکنه
                درایور هایه موتور هم هست که آماده هستن و خیلی کارایی خوبی دارند
                میتونی سر مشترک رله رو وصل به مثبت و منفی بعد غیر مشترک ها رو معکوس به هم متصل کنی و مسافت هم که سری میشه با کل مدار برایه خاموش و روشن کردن کل مدار
                شدنی هست مشکلی هم نداره ولی خب بهترین روش استفاده از ایسی یا پل H هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                  سلام ماکه نفهمیدیم چی شد
                  با دو عدد رله دوکنتاکته راحت میشه درست کرد چپ گرد راستگرد رو واسه این که رله ها هم زمان روشن نشن واتصالی پیش نیاداز یک کلید دوحالته هم استفاده میشه کرد.
                  ولی این کارا سخت می کنه کار رو از ای سی های درایور مثل L298 L6203 L293 و...بسته به جریانتون استفاده کنید.
                  موفق باشید بدرود
                  .........................
                  با دوتا رله تک کنتکت هم میشه البته

دیدگاه

درود.
                    روش جالبی هست-
                    تنها عیب این روش اینه که سرعت چپ گرد و راستگرد پایینه-که سرعت بالا هم زیاد به کار نمیاد.
                    برای ترمز یا قفل موتورDC فقط کافیه دو سر موتور اتصال کوتاه بشن ،درجا موتور قفل میکنه.
                    برای اینکه ترمز هم داشته باشین به جای استفاده از رله ی دوبل از دو رله ی مجزا استفاده کنید.
                    جدیدترین ویرایش توسط majidmalvandi; ۱۹:۵۴ ۱۳۹۵/۱۲/۲۷.
                    ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

باسلام وخسته نباشیدمن نظرم اینه که عوض این صحبتا از اول بایه شماتیک سعی کنیم به هم آموزش بدیم حالاهرکی باهرتجربه ای که داره ماکه آشنایی نداریم اینجوری ازصحبتای شماهیچی سردرنمیاریم باتشکر .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X