اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نکته ای در مورد دقت adc و منبع رفرنس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نکته ای در مورد دقت adc و منبع رفرنس

باسلام خدمت همه دوستان.
    چند روزیه که میخوام مقدار مقاومت یه NTC رو با میکرو بخونم.
    اما بدلیل اینکه تغییرات مقاومتی نسبت به دما بسیار پایینه (به ازای هر درجه حدود 10 اهم) توی خروجی خطای قابل توجهی دارم!
    رزولیشن adc هم به 12 بیت رسوندم، اما بازم خیلی موثر نبود.
    با جستجو توی نت و بررسی چند مدل مشابه خارجی (که اون هم از adc 12 بیتی استفاده کرده) متوجه یه نکته شدم.
    اغلب طرح های خارجی یک ولتاژ مرجع رو بایاس میکنن و اونو به vref میکرو میدن. همون ولتاژ مرجع رو ایزوله و بافر میکنن و به عنوان تغزیه ی سنسور استفاده می کنن. خوب تا اینجا درست.
    اما تقریبا همشون یه کار دیگه هم میکنن و اون اینه که ولتاژ مرجع رو با یه تقسیم ولتاژ دقیق 1/2 به یکی از کانال های میکرو میدن!
    علت این کار چیه؟ آیا این کار کمکی به قرائت دقیق تر از adc میکنه؟

با تشکر
    تشکر لازم نیست!

پاسخ : نکته ای در مورد دقت adc و منبع رفرنس

تا اون جایی که من می دونم وقتی شما می خواهید مثلا صدا خودتون رو ضبط کنید
    باید به همین روش به اندازه نصف ولتاژ مرجع به سیگنالتون افست بدید این دو تا مقاومت برای این کار هست
    اگر شماتیک بذارید بهتر میشه کمک کرد
    اون NTC رو چه طور متصل می کنید
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

منم حدس میزنم یه جورایی برای آفست باشه ولی چرا آخه اینطوری؟
      اگر شماتیک بذارید بهتر میشه کمک کرد
      اون NTC رو چه طور متصل می کنید
      شماتیک خاصی نداره دادا. یک سر یه ntc ی 30 کیلو اهمی رو زمین کرده و سر دیگشو با یه مقومت 20 کیلو به همون ولتاژ مرجع بافر شده با آپ امپ دادخ
      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman-63 نمایش پست ها
        باسلام خدمت همه دوستان.
        چند روزیه که میخوام مقدار مقاومت یه NTC رو با میکرو بخونم.
        اما بدلیل اینکه تغییرات مقاومتی نسبت به دما بسیار پایینه (به ازای هر درجه حدود 10 اهم) توی خروجی خطای قابل توجهی دارم!
        رزولیشن adc هم به 12 بیت رسوندم، اما بازم خیلی موثر نبود.
        با جستجو توی نت و بررسی چند مدل مشابه خارجی (که اون هم از adc 12 بیتی استفاده کرده) متوجه یه نکته شدم.
        اغلب طرح های خارجی یک ولتاژ مرجع رو بایاس میکنن و اونو به vref میکرو میدن. همون ولتاژ مرجع رو ایزوله و بافر میکنن و به عنوان تغزیه ی سنسور استفاده می کنن. خوب تا اینجا درست.
        اما تقریبا همشون یه کار دیگه هم میکنن و اون اینه که ولتاژ مرجع رو با یه تقسیم ولتاژ دقیق 1/2 به یکی از کانال های میکرو میدن!
        علت این کار چیه؟ آیا این کار کمکی به قرائت دقیق تر از adc میکنه؟

با تشکر
        هر چند به دلیل عدم وجود نقشه سخت افزار با قاطعیت نمی توان اظهار نظر کرد. اما اتصال Vref/2 به ورودی ADC ممکن است به جهت کالیبره کردن ADC باشد.
        اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام .
          اما اتصال Vref/2 به ورودی ADC ممکن است به جهت کالیبره کردن ADC باشد
          یعنی اگه یه adc 12 بیتی داشته باشیم و نصف ولتاژ مرجع رو به یکی از ورودی ها داده باشیم قاعدتا باید توی ورودی عدد 2048 رو ببینم. در غیر این صورت این اختلاف نرم افزاری باید جبران شه. درسته؟!

این آپلود انجمن ظاهرا تغییر کرده و من هم بلد نیستم!
          فعلا اینجا آپلود کردم:
          جدیدترین ویرایش توسط iman-63; ۲۱:۵۷ ۱۳۹۵/۰۸/۲۶.
          تشکر لازم نیست!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X