اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل دوبل ۱۲ ولت به +۱۲ و -۱۲

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل دوبل ۱۲ ولت به +۱۲ و -۱۲

سلام . امروز یه ترانس خریدم که دوبل +۱۲ هست . چطور میشه به دوبل مثبت و منفی ۱۲ تبدیلش کنم ؟

پاسخ : تبدیل دوبل ۱۲ ولت به +۱۲ و -۱۲

خیلی ساده:
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidrezakp نمایش پست ها
      سلام . امروز یه ترانس خریدم که دوبل یا ( جفت 12 ولت۱۲ ولت) هست . چطور میشه به دوبل مثبت و منفی ۱۲ تبدیلش کنم ؟
      با سلام :
      و با عرض معذرت ضمن تصحیح نگارش متن پست شما ( خرید ترانس دوبل +12)
      این هم یک نقشه مدار عملی 12 ولت مثبت و منفی. ولتاژ 12 ولت پس از یک سو سازی و وصل به خازن حدود 17 ولت می شود. در صورت نیاز به 12 ولت باید از رگولاتور منفی و مثبت 12 ولت استفاده کنید.
      جدیدترین ویرایش توسط علي تحيری; ۱۳:۵۷ ۱۳۹۵/۰۸/۲۹.
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام . امروز یه ترانس خریدم که دوبل +۱۲ هست . چطور میشه به دوبل مثبت و منفی ۱۲ تبدیلش کنم ؟
        سلام دوست عزیر.اگه ترانس دوبل 12 خریده باشی که خودش ولتاژ -12 و +12 رو داره و فقط شما باید یکسوش کنید با مداراتی که دوستان قرار دادند.

ولی اگه ترانس 12 ولت تک گرفتید(یعنی دو سر داره ترانس فقط) از مدار زیر برای تبدیل ولتاژ تک به دوبل استفاده کنید.
        جدیدترین ویرایش توسط Amir_h_; ۱۴:۲۱ ۱۳۹۵/۰۸/۲۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir_h_ نمایش پست ها
          سلام دوست عزیر.اگه ترانس دوبل 12 خرید باشد که خودش ولتاژ -12 و +12 رو داره و فقط شما باید یکسوش کنید با مداراتی که دوستان قرار دادند.

ولی اگه ترانس 12 ولت تک گرفتید(یعنی دو سر داره ترانس فقط) از مدار زیر برای تبدیل ولتاژ تک به دوبل استفاده کنید.
          http://s9.picofile.com/file/8274132392/dobladordiag.jpg
          با سلام :
          با ترانس تک 12 ولت ( مطابق با نقشه ارسالی شما) می شود، ولتاژ 12 ولت مثبت و منفی گرفت، اما توان خروجی این 2 ولتاژ نصف یا 1/2 توان با ترانس جفت 12 ولت می شود. ( با توجه به این که هر دو ترانس تک و زوج یک آمپر، یا از نظر آمپر یکی باشند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
            با سلام :
            با ترانس تک 12 ولت ( مطابق با نقشه ارسالی شما) می شود، ولتاژ 12 ولت مثبت و منفی گرفت، اما توان خروجی این 2 ولتاژ نصف یا 1/2 توان با ترانس جفت 12 ولت می شود. ( با توجه به این که هر دو ترانس تک و زوج یک آمپر، یا از نظر آمپر یکی باشند.
            سلام
            اره جریان نصف میشه.یعنی اگه ترانس 12 ولت تک 6 امپر باشه اونطوری میشه دوبل 12 هر سر 3 امپر.

دیدگاه

سلام دوستان میشه ولتاژ DC تک ور به دوبل تبدیل کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAMAN_PHP نمایش پست ها
                سلام دوستان میشه ولتاژ DC تک ور به دوبل تبدیل کرد؟
                با سلام :
                بله ، ولتاژ 12 ولت را به آی سی 555 که به حالت آ استیبل کار می کند بدهید. خروجی پایه شماره 3 آی سی 555 را به کاتد یک دیود 1N4001 بدهید.آند این دیود را به قطب منفی یک خارن الکترولیت 100 میکرو فاراد 25 ولت وصل کنید . در این جا منفی خازن می شود ولتاژ منهای 12 ولت ، برق مثبت 12 ولت تغذیه آی سی 555 می شود +12 ولت و منفی آی سی می شود گراند یا زمین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                  با سلام :
                  بله ، ولتاژ 12 ولت را به آی سی 555 که به حالت آ استیبل کار می کند بدهید. خروجی پایه شماره 3 آی سی 555 را به کاتد یک دیود 1N4001 بدهید.آند این دیود را به قطب منفی یک خارن الکترولیت 100 میکرو فاراد 25 ولت وصل کنید . در این جا منفی خازن می شود ولتاژ منهای 12 ولت ، برق مثبت 12 ولت تغذیه آی سی 555 می شود +12 ولت و منفی آی سی می شود گراند یا زمین.
                  مممنون از پاسختون، ولی فک کنم 555 تحمل جریان زیاد رو نداره، راستش منبع من باطری ماشینِ ، جریان مورد نیاز هم 1 الی 2 امپر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAMAN_PHP نمایش پست ها
                    مممنون از پاسختون، ولی فک کنم 555 تحمل جریان زیاد رو نداره، راستش منبع من باطری ماشینِ ، جریان مورد نیاز هم 1 الی 2 امپر
                    با سلام :
                    خروجی پایه شماره سه آی سی 555 را به یک ترانزیستور قدرت بدهید و سپس به دیود و بعد به قطب منفی خازن، قطب مثبت خازن را به گراند بدهید.
                    جدیدترین ویرایش توسط علي تحيری; ۲۰:۳۵ ۱۳۹۵/۰۸/۲۹.

دیدگاه

سلام دوست عزیر.اگه ترانس دوبل 12 خریده باشی که خودش ولتاژ -12 و +12 رو داره و فقط شما باید یکسوش کنید با مداراتی که دوستان قرار دادند.

http://s9.picofile.com/file/8274132392/dobladordiag.jpg
                      به اسم ترانس دوبل بهم داده ولی دو تا +12 داره و خبری از ولتاژ منفی داخلش نیست .
                      بهتره که ترانس رو باز کنم و از اول ثانویه رو خودم بپیچم که +۱۲ و -۱۲ بده یا یه روشی هست که بتونم به دوبل+ و - ۱۲ تبدیلش کنم ؟
                      و در ضمن این ترانس در ورودی اش فیوز نداره . من فیوز ۵۰۰ میلی امپر دارم توی خونه , میشه بهش وصل کنم؟ یا باید کمتر باشه ؟
                      ممنون

دیدگاه

به اسم ترانس دوبل بهم داده ولی دو تا +12 داره و خبری از ولتاژ منفی داخلش نیست .
                        بهتره که ترانس رو باز کنم و از اول ثانویه رو خودم بپیچم که +۱۲ و -۱۲ بده یا یه روشی هست که بتونم به دوبل+ و - ۱۲ تبدیلش کنم ؟
                        و در ضمن این ترانس در ورودی اش فیوز نداره . من فیوز ۵۰۰ میلی امپر دارم توی خونه , میشه بهش وصل کنم؟ یا باید کمتر باشه ؟
                        ممنون
                        منظورت از دوتا +12 چیه اگه تک باشه یک GND داره با یه + 12 ولت.که میشه دو سر

که اگه اینطوریه با همون مداری که گزاشتم به دوبل 12 تبدیلش کن و نیازی نیست ترانس رو باز کنی و دوباره بپیچیش.
                        اره میشه فیوز بهش وصل کرد.فیوز رو هم بر اساس توانی که ترانس میکشه بزار. همین نیم امپر فک کنم براش کافیه.

دیدگاه

با درود
                          شما سه سر سیم خروجی ترانس داریدسر وسط را کاری نداشته باشید و به دو سر دیگر پل دیود متصل بکنید ...
                          که هم ولتاژ منفی خواهید داشت و هم ولتاژ مثبت...........
                          ....[IMG][/IMG]
                          جدیدترین ویرایش توسط hossein951ann; ۰۹:۳۱ ۱۳۹۵/۰۸/۳۰.

دیدگاه

منظورت از دوتا +12 چیه اگه تک باشه یک GND داره با یه + 12 ولت.که میشه دو سر

که اگه اینطوریه با همون مداری که گزاشتم به دوبل 12 تبدیلش کن و نیازی نیست ترانس رو باز کنی و دوباره بپیچیش.
                            اره میشه فیوز بهش وصل کرد.فیوز رو هم بر اساس توانی که ترانس میکشه بزار. همین نیم امپر فک کنم براش کافیه.
                            منظورم اینه که دو تا +۱۲ و یه gnd داره .
                            با مولتی متر اندازه گرفتم اختلاف ولتاژ بین دو تا ۱۲ ولت صفر هست پس هر دو مثبت هستن.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط hossein951ann نمایش پست ها
                            با درود
                            شما سه سر سیم خروجی ترانس داریدسر وسط را کاری نداشته باشید و به دو سر دیگر پل دیود متصل بکنید ...
                            که هم ولتاژ منفی خواهید داشت و هم ولتاژ مثبت...........
                            ....[IMG][/IMG]
                            ممنون یه همچین مداری رو میخواستم.
                            ظرفیت خازن ها اگر بیشتر یا کمتر بشه چه تغییری در خروجی ایجاد میکنه ؟*فقط برای صافی کردن هست ؟

دیدگاه

با درود
                              شما ما بین دو 12 ولت را با چه چیزی اندازه گیری میکنید ؟؟؟
                              باید ولت متر شما در حالت ac و مقدار ولتاژ دو سر[IMG][/IMG] حدود 24 باید باشد.....
                              مقدار خازنها هر چه بیشتر باشد مقدار ریپل ولتاژ خروجی کمتر میباشد ولی 1000 تا 2200 میکرو کافی میباشد......
                              جدیدترین ویرایش توسط hossein951ann; ۲۲:۲۳ ۱۳۹۵/۰۹/۰۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X