اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای انتخاب ترانس تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای انتخاب ترانس تغذیه

سلام دوستان
    راستش چند روز پیش داشتم یه دستگاه تولید بخار برای سونا رو تعمیر میکردم که دیدیماولیه ترانسش سوخته. از اونجایی که چیزی روش ننوشته بود نتونستم تشخیص بدم که چه ولتاژهایی رو به خروجی میده. برای همین ترانس رو باز کردم و دور سیم پیچها رو شمردم که به قرار زیر بود
    اولیه 1000 دور
    ثانویه خروجی اول 41 دور
    ثانویه خروجی دوم 64 دور
    با توجه به فرمول محاسباتی که قبلا خونده بودم اصولا باید ولتاز خروجی ثانویه ها به ترتیب 9 ولت و 14 ولت میبود. ولی با توجه به شماتیک دستگاه و خروجی لامپی که روش هست ثانویه اول باید 12 ولت بده.
    حالا با این تفاسیر نمیدونم دقیقا ترانس جایگزین با چه ولتاژهایی بگیرم. تجربه شخصیم نشون میده که تئوری با عمل خیلی فرق داره و معمولا محاسبات خیلی درست از آب درنمیاد. از دوستان کسی میدونه این ترانس چه ولتاژهایی باید داشته باشه؟؟
    پیشاپیش ممنون از کمک همه دوستان

پاسخ : راهنمایی برای انتخاب ترانس تغذیه

نوشته اصلی توسط EJamali نمایش پست ها
    سلام دوستان
    راستش چند روز پیش داشتم یه دستگاه تولید بخار برای سونا رو تعمیر میکردم که دیدیماولیه ترانسش سوخته. از اونجایی که چیزی روش ننوشته بود نتونستم تشخیص بدم که چه ولتاژهایی رو به خروجی میده. برای همین ترانس رو باز کردم و دور سیم پیچها رو شمردم که به قرار زیر بود
    اولیه 1000 دور
    ثانویه خروجی اول 41 دور
    ثانویه خروجی دوم 64 دور
    با توجه به فرمول محاسباتی که قبلا خونده بودم اصولا باید ولتاز خروجی ثانویه ها به ترتیب 9 ولت و 14 ولت میبود. ولی با توجه به شماتیک دستگاه و خروجی لامپی که روش هست ثانویه اول باید 12 ولت بده.
    حالا با این تفاسیر نمیدونم دقیقا ترانس جایگزین با چه ولتاژهایی بگیرم. تجربه شخصیم نشون میده که تئوری با عمل خیلی فرق داره و معمولا محاسبات خیلی درست از آب درنمیاد. از دوستان کسی میدونه این ترانس چه ولتاژهایی باید داشته باشه؟؟
    پیشاپیش ممنون از کمک همه دوستان
    با سلام :
    اگر تعداد دور و قطر سیم پیچ های اولیه و ثانویه را با میکرو متر درست اندازه گیری کرده اید، حدود ولتاژ درست همان است که ولت متر در حالت بدون بار نشان می دهد. چون ترانس پیچ ها و سیم پیچی مجددموتور و ترانس، بصورت تجربی به این روش است.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X