اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای باتری بکاپ آردوینو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای باتری بکاپ آردوینو

سلام دوستان
    من چطور میتونم یه مدار باتری بکاپ با استفاده از باتری لیتیومی برای آردوینو درست کنم به صورتی که وقتی برق رفت دستگاه روشن بمونه و وقتی برق اومد همزمان با این که دستگاه روشنه باتری هم شارژ بشه (و قاعدتا بعد از فول شدن باتری , جریان شارژر قطع بشه)
    برای روشن موندن آردوینو و ماژول های متصل به اون به ولتاژ 5v و جریان 1.5A یا 2A نیاز دارم

(خواستم با استفاده از یه پاوربانک این کارو انجام بدم اما به یه مشکلاتی برخوردم مثل اینکه وقتی پاوربانک در حال شارژ شدنه جریان خروجی قطعه و وقتی هم از آداپتوری که باتری رو شارژ میکرد آردوینو رو تغذیه میکردم , در نهایت ورودی و خروجی پاوربانک به هم متصل میشد
    دیود هم استفاده کردم باز به یه سری مشکل خوردم)
    لطفا اگر میشه راهنمایی کنید ممنون

پاسخ : راهنمایی برای باتری بکاپ آردوینو

راه که زیاده ولی یه روش استفاده از ماژول هایه شارژ باتری لیتومی دو سلولی هست و دوتا باتری تک سلولی یا یه باتری دو سلولی که شما ورودی برق رو میدی به این مدار خودش باتری رو شارژ میکنه و اجازه نمیده باتری خراب بشه به محض قطع کردن برق هم تغذیه از باتری میده به شما به محض تخلیه شدن باتری هم قطع میکنه البته اگر محافظ دار باشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

راه که زیاده ولی یه روش استفاده از ماژول هایه شارژ باتری لیتومی دو سلولی هست و دوتا باتری تک سلولی یا یه باتری دو سلولی که شما ورودی برق رو میدی به این مدار خودش باتری رو شارژ میکنه و اجازه نمیده باتری خراب بشه به محض قطع کردن برق هم تغذیه از باتری میده به شما به محض تخلیه شدن باتری هم قطع میکنه البته اگر محافظ دار باشه

دیدگاه

سلام
      واسه شارژ باتری که از شارژر مخصوص استفاده کنید
      با استفاده از رله وچند تا چیز دیگه هم میتونی یو پی اس درست کنی مدارهاش هست خودم چندتاشو طراحی کردم بگردید انجمن پیدا می کنید
      تغذیه اصلیتون چیه؟
      بدرود
      Proudly @real_ahmadi
      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
        سلام
        واسه شارژ باتری که از شارژر مخصوص استفاده کنید
        با استفاده از رله وچند تا چیز دیگه هم میتونی یو پی اس درست کنی مدارهاش هست خودم چندتاشو طراحی کردم بگردید انجمن پیدا می کنید
        تغذیه اصلیتون چیه؟
        بدرود
        شارژر همین شارژر های مخصوص باتری لیتیومی رو میفرمایید؟ اینا قطع کن اتوماتیک هم دارن خودشون؟
        تو انجمن گشتم چیزی ک به درد کار من بخوره رو پیدا نکردم
        تغذیه اصلی یه آداپتور 5v ,2A هستش
        ممنون از پاسختون

دیدگاه

ببین این که داخل این لینک هست بدردت میخوره دردسر هم نداری بسته به مصرفت هم باتری بخر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri نمایش پست ها
            http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%...%BE%D8%B1.html
            ببین این که داخل این لینک هست بدردت میخوره دردسر هم نداری بسته به مصرفت هم باتری بخر
            خیلی ممنون
            این ماژول باتری رو شارژ میکنه , خروجی باتری رو چطوری بگیرم؟ (تبدیل 3.7تا4.2 ولت باتری لیتیومی به 5 ولت ثابت)

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri نمایش پست ها

مدار خود پاوربانک به این شکله که وقتی برق و میده به دستگاه که ازش جریان کشیده بشه , و بعد از قطع برق وقتی از پاور جریان کشیده میشه که خازن های داخل دستگاه کامل خالی میشه و برد آردوینو خاموش میشه ؛ بعد از خاموش شدن برق و وصل میکنه و باعث ریست شدن میکروکنترلر میشه
            این ماژولی ک شما میفرمایین این مشکل و داره؟ یا به طور ممتد خروجی 5 ولت و میده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad_pc021 نمایش پست ها
              شارژر همین شارژر های مخصوص باتری لیتیومی رو میفرمایید؟ اینا قطع کن اتوماتیک هم دارن خودشون؟
              تو انجمن گشتم چیزی ک به درد کار من بخوره رو پیدا نکردم
              تغذیه اصلی یه آداپتور 5v ,2A هستش
              ممنون از پاسختون
              بله دقیقا از همون نوع رو میگم اونا کاملن همه چیزی دارن
              مدار هم اینو میتونوی استفاده کنی:

این یکی رو هم میتونی استفاده کنی:

مدار اولی با ماسفت هستش ومدار دومی با رله

خازنی که توی خروجی مدار دومیه رو 6800بزارش دومیه ورودی اصلیش باید acباشه خودش dc میکنه

مدار اولی اونی که نوشتهmain supply تغذیه اصلیه دیود 5408 مدار رو هم 5822بزارش تغذیه گیت نات هم از باتری بک اپ گرفته میشه

سوالی بود در خدمتم موفق باشی
              جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۲۰:۲۳ ۱۳۹۵/۰۹/۰۱.
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

بله دقیقا از همون نوع رو میگم اونا کاملن همه چیزی دارن
                مدار هم اینو میتونوی استفاده کنی:

مدار اولی با ماسفت هستش ومدار دومی با رله

خازنی که توی خروجی مدار دومیه رو 6800بزارش دومیه ورودی اصلیش باید acباشه خودش dc میکنه

مدار اولی اونی که نوشتهmain supply تغذیه اصلیه دیود 5408 مدار رو هم 5822بزارش تغذیه گیت نات هم از باتری بک اپ گرفته میشه

سوالی بود در خدمتم موفق باشی
                ممنون بنظرم مدار دومی راحت تر هستش
                خازن خروجی مدار همون خازن C3؟ 6800 نانو بذارم به جاش؟
                بعد یه سوال دیگه؛ رله به طور دائم وصل باشه تو طولانی مدت براش مشکلی پیش نمیاد؟ مثلا سوختن بوبین رله یا ...؟ (چون برق فقط یه مدت میره بقیه مواقع همش وصله)
                ببخشید سوالام یکم ابتداییه چون رشته ی خودم الکترونیک نیست و تازگیا وارد کار شدم

درضمن قسمت یکسو ساز مدار و هم فک کنم بدون مشکل بشه جدا کرد چون خود آداپتور مستقیم میکنه جریان و ؟ درسته؟
                مرسی و متشکر

دیدگاه

خروجی این مدارخازن 10000میکرو 50ولت گذاشته.من تا حالا خازن با این ظرفیت ندیدم.ولی میشه باموازی کردن خازن روساخت.ولی جناب احمدی ، مطمین هستیدکه اندازه این خازن ده هزار میکرو فاراده؟به نظرم این ظرفیت خیلی زیاده و باعث اتصال کوتاهی خروجی میشه.
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

ممنون بنظرم مدار دومی راحت تر هستش
                    خازن خروجی مدار همون خازن C3؟ 6800 نانو بذارم به جاش؟
                    بعد یه سوال دیگه؛ رله به طور دائم وصل باشه تو طولانی مدت براش مشکلی پیش نمیاد؟ مثلا سوختن بوبین رله یا ...؟ (چون برق فقط یه مدت میره بقیه مواقع همش وصله)
                    ببخشید سوالام یکم ابتداییه چون رشته ی خودم الکترونیک نیست و تازگیا وارد کار شدم

درضمن قسمت یکسو ساز مدار و هم فک کنم بدون مشکل بشه جدا کرد چون خود آداپتور مستقیم میکنه جریان و ؟ درسته؟
                    مرسی و متشکر
                    خواهش می کنم
                    خازن C3 نه C1 در مدار دومی رو 6800 میکرو فاراد بزارش
                    نه مشکلی واسش پیش نمیاد نگران نباش اصلا
                    الان دلیل وجود اون یکسوساز رومیگم اونجا

شما وقتی خروجی اداپتور رو وصل کنی به جای یکسوساز چون خازن صافی باظرفیت حدود470 میکروفاراد داره این باعث میشه بوبین رله دیر خاموش بشه و دستگاهی که توی خروجیه چند ثانیه خاموش بمونه (چون جراین بار زیاده و جریان بوبین رله خیلی خیلی کم پس دیر خاموش میشه) دیگه بهش نمیشه گفت یو پی اس چون یو پی اس یک منبع تغذیه بدون وقفه هستش
                    نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
                    خروجی این مدارخازن 10000میکرو 50ولت گذاشته.من تا حالا خازن با این ظرفیت ندیدم.ولی میشه باموازی کردن خازن روساخت.ولی جناب احمدی ، مطمین هستیدکه اندازه این خازن ده هزار میکرو فاراده؟به نظرم این ظرفیت خیلی زیاده و باعث اتصال کوتاهی خروجی میشه.
                    سلام خدمت شما
                    ظرفیت 10000وجود داره قبول ندارید سرچ کنید فروشگاه های اینترنتی رو پیدا می کنید.
                    مشکلی واسه خروجی پیش نمیاره چه وقتی بار وصل نباشه چه وقتی وصل باشه.اولین بار که روشن کنید مدار رو یه جریان لحظه ای می کشه که اونم اونقدری نیست که مشکلی ایجاد کنه این خازن هم نقص صافی رو داره و هم نقش این که وقتی رله سوئیچ می کنه باعث میشه که بار خاموش نشه

دوستان از کارکرد مدار دومی خیالتون راحت مدار توسط خودم طراحی و مونتاژ شده و بدون مشکل کار می کنه اولی هم توی تست شبیه سازیش عالی جواب داده ولی در عمل تست نشده ولی در عمل هم نباید مشکلی باشه

موفق باشید در پناه حق بدرود
                    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۲۱:۱۶ ۱۳۹۵/۰۹/۰۱.
                    Proudly @real_ahmadi
                    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نه خروجی رگوله نمیده شما دوتا باتری لیتیوم پلیمر وصل کنی بهش خروجی حدود 7تا9 ولت میده بسته به پر یا خالی بودن ببینید خروجی و ورودی مدار دقیقا یکی هست یعنی شما کافیه اینو با مدارتون موازی کنی باتری هم جایه مشخص خودش وصل میشه اگر بهش 10 ولت یا 12 ولت بدی خودش باتری رو شارژ میکنه و به محض قظع شدن برق تو همون ترمینال ها ولتاژ باتری رو میده فقط رویه برد خودت رگولاتور بذار البته اردوینو خودش رگولاتور داره

دیدگاه

خواهش می کنم
                        خازن C3 نه C1 در مدار دومی رو 6800 میکرو فاراد بزارش
                        نه مشکلی واسش پیش نمیاد نگران نباش اصلا
                        الان دلیل وجود اون یکسوساز رومیگم اونجا

شما وقتی خروجی اداپتور رو وصل کنی به جای یکسوساز چون خازن صافی باظرفیت حدود470 میکروفاراد داره این باعث میشه بوبین رله دیر خاموش بشه و دستگاهی که توی خروجیه چند ثانیه خاموش بمونه (چون جراین بار زیاده و جریان بوبین رله خیلی خیلی کم پس دیر خاموش میشه) دیگه بهش نمیشه گفت یو پی اس چون یو پی اس یک منبع تغذیه بدون وقفه هستش
                        ممنون
                        دقیقا همین مشکل دیر خاموش شدن رله رو الان دیدم بعد تست
                        اگر خازن صافی رو از آداپتور باز کنم مشکل حل میشه؟ البته داخل خود دستگاه هم 4 تا خازن 470 موازی بسته شدن که فک کنم با وجود اونا مشکل پابرجا باشه؟ با دیود میشه حلش کرد درسته؟
                        بازم ممنون از پاسختون

دیدگاه

ممنون
                          دقیقا همین مشکل دیر خاموش شدن رله رو الان دیدم بعد تست
                          اگر خازن صافی رو از آداپتور باز کنم مشکل حل میشه؟ البته داخل خود دستگاه هم 4 تا خازن 470 موازی بسته شدن که فک کنم با وجود اونا مشکل پابرجا باشه؟ با دیود میشه حلش کرد درسته؟
                          بازم ممنون از پاسختون
                          بله دیگه خازن داخل اداپتور باعث میشه رله دیر خاموش بشه و.....
                          خازن داخل اداپتور رو حذف کنید اگر فقط خروجی پل دیودی اداپتور رو مستقیما به جایی که پل دیود هست با رعایت قطب ها (مثبت ومنفی جا به جا زده نشه هااا)وصل بشه مشکلی نیست مداری که گزاشتم یه دیود گزاشتم و بعداز دیود خازن صفی هستش همون 6800 که میگم کارش همینه
                          شما دستگاهتون رو به خروجی مدار بزنید هزارتا خازن داشه باشه مشکلی نیست..دیود گزاشتم واسش میگم که در عمل تستش کردم شما مدار رو نگاه کنی متوجه میشی که مشکلی نداره
                          موفق باشی
                          Proudly @real_ahmadi
                          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

بله دیگه خازن داخل اداپتور باعث میشه رله دیر خاموش بشه و.....
                            خازن داخل اداپتور رو حذف کنید اگر فقط خروجی پل دیودی اداپتور رو مستقیما به جایی که پل دیود هست با رعایت قطب ها (مثبت ومنفی جا به جا زده نشه هااا)وصل بشه مشکلی نیست مداری که گزاشتم یه دیود گزاشتم و بعداز دیود خازن صفی هستش همون 6800 که میگم کارش همینه
                            شما دستگاهتون رو به خروجی مدار بزنید هزارتا خازن داشه باشه مشکلی نیست..دیود گزاشتم واسش میگم که در عمل تستش کردم شما مدار رو نگاه کنی متوجه میشی که مشکلی نداره
                            موفق باشی
                            خیلی خیلی ممنونم از شما
                            فقط شرمنده یه سوال دیگه D:
                            دیود D1 که گذاشتین باعث افت جریان یا ... نمیشه؟ چون مصرف دستگاه نسبتا زیاد هستش گفتم
                            متشکر

دیدگاه

خیلی خیلی ممنونم از شما
                              فقط شرمنده یه سوال دیگه D:
                              دیود D1 که گذاشتین باعث افت جریان یا ... نمیشه؟ چون مصرف دستگاه نسبتا زیاد هستش گفتم
                              متشکر
                              دیود 5822 یه دیود شاتکیه فقط حدود 0.2 تا 0.3 ولت ولتاژ کم میشه و هیچ مشکلی پیش نمیاد از این بابت خیالتون راحت جریانش هم 3امپره که شما بیشتر از 2امپر نمی کشی مشکلی نیس وظیفه این دیود دقیقا اینه که نزارده ولتاژ خروجی به اون ورودی رله برسه (هیچ مشکلی واسه مدارتون ایجاد نمی کنه)
                              موفق باشی
                              Proudly @real_ahmadi
                              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X