اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل درایو کردن رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل درایو کردن رله

سلام خدمت همه ی دوستان
    چند وقته که یه مشکلی واسم پیش اومده (قبلا نبود)
    وقتی یک رله را درایو میکنم، رگلاتور مدار به شدت داغ میکنه در صورتی که قبلا اینطور نبود.
    نوع گلاتور را عوض کردم ولی فایده ای نداشت.
    در نهایت از lm2576 استفاده کردم ولی اونم یکم داغ میکنه.
    برای درایور رله از مدار زیر استفاده میکنم.

مقاومت بیس را به بالاترین حد ممکنش رسوندم ولی بازم مدار خیلی امپر میکشه.
    چندتا سوال داشتم که ممنون میشم اگه جواب بدید.
    1) بهترین مکان در مدار برای قرار دادن led برای اعدام وضعیت رله کجاست؟
    2) برای درایو رله استفاده از ترانزیستور بهتره یا ای سی های uln ??
    3) در مدار ترانزیستور مقاومت کلکتور یا امیتر لازم نیست؟؟

ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ : مشکل درایو کردن رله

سلام
    به جای دیود D4 چی قرار دادید؟
    اگر رله سالم باشه، تغییرات مقاومت بیس تأثیری بر جریان گذرنده از کلکتور نداره. چون بار (رله) تعیین می کنه که چقدر جریان از کلکتور عبور کنه. (با توجه به مقاومت کویل رله.)
    1- متوجه سوالتون نشدم.
    2- بستگی به تعداد رله ها و نوع آن ها داره. برای یک تک رله، ترانزیستور منطقی به نظر می رسه.
    3- در این مدار خیر. اصولاً برای سوییچینگ، بار را در کلکتور قرار می دهند. ولی تحت شرایط خاصی ممکنه بار در کلکتور قرار بگیره.
    ***دقت کنید که Vcc با ولتاژ کاری درج شده روی رله برابر باشه. (ممکنه مشکلات گرما و اضافه جریان به همین دلیل باشه.)
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
      سلام
      به جای دیود D4 چی قرار دادید؟
      اگر رله سالم باشه، تغییرات مقاومت بیس تأثیری بر جریان گذرنده از کلکتور نداره. چون بار (رله) تعیین می کنه که چقدر جریان از کلکتور عبور کنه. (با توجه به مقاومت کویل رله.)
      1- متوجه سوالتون نشدم.
      2- بستگی به تعداد رله ها و نوع آن ها داره. برای یک تک رله، ترانزیستور منطقی به نظر می رسه.
      3- در این مدار خیر. اصولاً برای سوییچینگ، بار را در کلکتور قرار می دهند. ولی تحت شرایط خاصی ممکنه بار در کلکتور قرار بگیره.
      ***دقت کنید که Vcc با ولتاژ کاری درج شده روی رله برابر باشه. (ممکنه مشکلات گرما و اضافه جریان به همین دلیل باشه.)
      برای دیود d4 از 4007 استفاده میکنم.
      در مورد مقاومت بیس باید بگم توی جریان کلکتور تاثییر داشت چون گاهی مواقع اگه مقاومت بالا میزاشتم رله اصلا روشن نمیشد از طرفی Beta=Ic/Ib
      در مورد سوال اول : اگه دیده باشید در اکثر جاهایی که رله وجود داره یک led گذاشتند که نشون بده رله الان روشنه یا نه. حالا میخوام بدونم بهترین مکان توی مدار برای اضافه کردن این led کجاست؟
      در مورد سوال دوم : من باید 8 یا 10 رله را کنترل کنم ، پس بهتره برم سراغ uln

ولتاژ vcc توی این مدار 5 ولت هست ولتاژه رله ها هم 5 ولته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinghaheri نمایش پست ها
        سلام خدمت همه ی دوستان
        چند وقته که یه مشکلی واسم پیش اومده (قبلا نبود)
        وقتی یک رله را درایو میکنم، رگلاتور مدار به شدت داغ میکنه در صورتی که قبلا اینطور نبود.
        در نهایت از lm2576 استفاده کردم ولی اونم یکم داغ میکنه.
        برای درایور رله از مدار زیر استفاده میکنم.

مقاومت بیس را به بالاترین حد ممکنش رسوندم ولی بازم مدار خیلی امپر میکشه.
        چندتا سوال داشتم که ممنون میشم اگه جواب بدید.

ممنون میشم راهنمایی کنید.
        بهتره که اگه از تعداد زیادی رله استفاده میکنید تغزیشون از تغذیه مدارات کنترلی جدا باشه ، شما از رله پنج ولت احتمالا استفاده میکنید ، بهتره که از رله ۹ یا ۱۲ ولت استفاده کنید با تغذیه جداگانه ، پیشنهاد بهتر هم استفاده از رله SSR هست .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط RAMONA نمایش پست ها
          بهتره که اگه از تعداد زیادی رله استفاده میکنید تغزیشون از تغذیه مدارات کنترلی جدا باشه ، شما از رله پنج ولت احتمالا استفاده میکنید ، بهتره که از رله ۹ یا ۱۲ ولت استفاده کنید با تغذیه جداگانه ، پیشنهاد بهتر هم استفاده از رله SSR هست .
          ممنون از جوابتون
          در مورد جداسازی تغذیه و استفاده از رله 12 ولت مشکلی ندارم ولی در مورد استفاده از رله های ssr باید بگم من نهایتا جریان نیم امپر را قراره کنتاکت کنم پس فک نمیکنم نیاز به ssr باشه.

ولتاژ ترمینال ورودی من 12 ولت هست ، حالا به نظرتون برای رله ها نیاز به رگوله کردن داره؟ یا مستقیم وصل کنم
          جدیدترین ویرایش توسط hosseinghaheri; ۱۳:۲۹ ۱۳۹۵/۰۹/۰۲.

دیدگاه

ممنون از جوابتون
            در مورد جداسازی تغذیه و استفاده از رله 12 ولت مشکلی ندارم ولی در مورد استفاده از رله های ssr باید بگم من نهایتا جریان نیم امپر را قراره کنتاکت کنم پس فک نمیکنم نیاز به ssr باشه.

ولتاژ ترمینال ورودی من 12 ولت هست ، حالا به نظرتون برای رله ها نیاز به رگوله کردن داره؟ یا مستقیم وصل کنم
            نه نیازی به رگوله کردن نداره ، ولی من فکر میکنم جریان نیم آمپرو با اپتوترایاک هم بتونی راه بندازی رله اصلا نیازی نباشه ، حالا باز اهل فن نظر بدن بهتره . خودتون هم به دیتاشیت moc3041 یه نگاهی بندازین .

دیدگاه

برای دیود d4 از 4007 استفاده میکنم.
              در مورد مقاومت بیس باید بگم توی جریان کلکتور تاثییر داشت چون گاهی مواقع اگه مقاومت بالا میزاشتم رله اصلا روشن نمیشد از طرفی Beta=Ic/Ib
              در مورد سوال اول : اگه دیده باشید در اکثر جاهایی که رله وجود داره یک led گذاشتند که نشون بده رله الان روشنه یا نه. حالا میخوام بدونم بهترین مکان توی مدار برای اضافه کردن این led کجاست؟
              در مورد سوال دوم : من باید 8 یا 10 رله را کنترل کنم ، پس بهتره برم سراغ uln

ولتاژ vcc توی این مدار 5 ولت هست ولتاژه رله ها هم 5 ولته.

از دیود های فست یا شاتکی استفاده کنید. 1N4148 گزینه ی مناسبی برای این شرایط است.
              مقاومت بیس طبق فرمول اجازه ی عبور جریان رو تعیین می کنه. ولی شما نمی تونید به بار فورس کنید که حتماً جریان دلخواه شما رو مصرف کنه. بار برای مصرف جریان از قانون اهم دستور می گیرد. (I=V/R)
              LED را به همراه مقاومت مناسب با بار موازی کنید تا از صحت سوییچ ترانزیستور مطمئن شوید. ضمن اینکه نمایانگر روشن بودن رله هم هست. ولی تضمینی بر صحت رله و سوییچ شدن آن نیست.
              ULN2803 برای درایو 8 عدد رله مناسب است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط RAMONA نمایش پست ها
                نه نیازی به رگوله کردن نداره ، ولی من فکر میکنم جریان نیم آمپرو با اپتوترایاک هم بتونی راه بندازی رله اصلا نیازی نباشه ، حالا باز اهل فن نظر بدن بهتره . خودتون هم به دیتاشیت moc3041 یه نگاهی بندازین .
                اتفاقا به این گزینه هم فکر کرده بودم ولی برای این که مدار را محدود نکنم از رله استفاده کردم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
                از دیود های فست یا شاتکی استفاده کنید. 1N4148 گزینه ی مناسبی برای این شرایط است.
                مقاومت بیس طبق فرمول اجازه ی عبور جریان رو تعیین می کنه. ولی شما نمی تونید به بار فورس کنید که حتماً جریان دلخواه شما رو مصرف کنه. بار برای مصرف جریان از قانون اهم دستور می گیرد. (I=V/R)
                LED را به همراه مقاومت مناسب با بار موازی کنید تا از صحت سوییچ ترانزیستور مطمئن شوید. ضمن اینکه نمایانگر روشن بودن رله هم هست. ولی تضمینی بر صحت رله و سوییچ شدن آن نیست.
                ULN2803 برای درایو 8 عدد رله مناسب است.
                در مورد استفاده از ULN میتونه جریان تحریک 8 تا رله را عبور بده؟ میترسم داغ کنه.
                در مورد LED نمیتونم ببرمش اون طرف رله و با بار موازی کنم ، چون اصلا باری ندارم و فقط یک اتصل اانجام میشه.

دیدگاه

اتفاقا به این گزینه هم فکر کرده بودم ولی برای این که مدار را محدود نکنم از رله استفاده کردم

در مورد استفاده از ULN میتونه جریان تحریک 8 تا رله را عبور بده؟ میترسم داغ کنه.
                  در مورد LED نمیتونم ببرمش اون طرف رله و با بار موازی کنم ، چون اصلا باری ندارم و فقط یک اتصل اانجام میشه.
                  هر کانال از ULN حدود 0.5 آمپر رو سوییچ می کنه. اگر می خواید همزمان رله ها رو سوییچ کنید، یک تک ترانزیستور برای درایو کافیه. (TIP122)
                  منظورم از بار، بار قسمت DC است. باری که روی کلکتور است. ینی دقیقاً منظورم موازی کردن با کویل رله است.

دیدگاه

بهترین جا بین دو کنتاکت و موازی بوبین رله است .بصورتی که با یه ال ایدی 220 اهم سری بشه.من خودم به دلیل اینکه رلهها از نمایشگردور هستند از همون پایه ای که برای درایور رله استفاده می کنم قبل از مقاومت بیس یک انشعاب رو برای درایو رله می گیرم منتها با مقاومت 1 کیلو که به پین میکرو فشار نیاد.و از ال ای دی های سبز رنگ که ولتاژراه انداز کمی دارند استفاده می کنم.

ای سی های درایو رله ها هم از همون منطق ترانزستوری استفاده می کنند.منتها درمواردی که تعدادرله هاتون زیاده ازشون استفاده کنید .باعث کاهش هزینه و از همه مهمتر یکپارچگی پی سی بی میشه

نه نیازی نیست که حتما ای مقاومت رو بذارید.معمولا بین کلکتورو بیس میذارن.

شما هشت رله رو درایو می کنید هررله 50میلی ولت جریان میکشه میشه 400 میلی ولت و با مجموعه خودش که هشت عدد ال ایدی و هشت عدد ترانزیستورو هشت عدد دیود نزدیک 600 میلی امپرجریان فققط درمجموعه رله تلف میشه .معمولا دربخش فرمان نزدیک 200 تا300میلی امپرتل جریان داره .با این وضع مدارتون در بهترین حالت 800-900 میلی امپرجریان میکشه .خوب معلومه که رگولاتور داغ می کنه.این رگولاتور تا 1امپرجواب میده شما هم به جریان کشی استانه نزدیک شده اید.
                    حالا اگه یه رله جریانی بیشتر از جریان نامی تلف کنه جریان کشی رگولاتور از 1 امپربیشتر میشه.
                    شما کار درستی کردید که از 2576 lm استفاده کردید.
                    چون رله ها زیادن حتما مدارتون رو در برابرنویز پوست کلفت کنید.مدارهای اسنابر.خازن های تپل قبل رگولاتور و بعدرگولاتور فراموش نشه.
                    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

گرم شدن رگولاتور هایه خطی طبیعی هست البته تا دمایه 80 درجه بیشتر از اون باید هیت سینک بذاری تا دما دفع بشه
                      اول از همه شما ولتاژ ورودی مدارت رو بگو و همچنین ولتاژ بوبین رله
                      رگولاتور های LM25XX دیگه اصلیش نیست هر چی هست تقلبه مگر در معدود مواقع که خیلی هم نادر هست پس میتونه تقلبی باشه و راندمان
                      کمی که داره باعث میشه گرم بشه که اونم باید دید به چه دمایی میرسه تو چه شرایطی مثلا هیت سینک داره یا نه و ...
                      اگر میخوای مدار خنکی داشته باشی از این رگولاتور ها استفاده کن
                      لیون الکترونیک مرکز خرید و فروش قطعات الکترونیک در تهران | خرید قطعات الکترونیک اورجینال از فروشگاه قطعات الکترونیک

دیدگاه

اخه اگه روی 8 تا رله داغ میکرد مشکلی نبود ، الان دو تارله که روشن میشه داغ میکنه!
                        بعد همین الان یه تست کردم.
                        یک رله 4102 را با دیود 4148 مستقیم به 7805 وصل کردم ، یه بار کنتاکت کرد و دگ کنتاکت نکرد.
                        البته رگلاتور از نظر سطح ولتاژ سالمه ولی فکر میکنم رله ها باعث نمیسوز شدن رگولاتور میشند و رگلاتور جریان الکی میکشه.

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri نمایش پست ها
                        گرم شدن رگولاتور هایه خطی طبیعی هست البته تا دمایه 80 درجه بیشتر از اون باید هیت سینک بذاری تا دما دفع بشه
                        اول از همه شما ولتاژ ورودی مدارت رو بگو و همچنین ولتاژ بوبین رله
                        رگولاتور های LM25XX دیگه اصلیش نیست هر چی هست تقلبه مگر در معدود مواقع که خیلی هم نادر هست پس میتونه تقلبی باشه و راندمان
                        کمی که داره باعث میشه گرم بشه که اونم باید دید به چه دمایی میرسه تو چه شرایطی مثلا هیت سینک داره یا نه و ...
                        اگر میخوای مدار خنکی داشته باشی از این رگولاتور ها استفاده کن
                        http://lionelectronic.ir/product/5931/TPS54202DDCR/
                        ولتاژ ورودی 12 و ولتاژ رله 12 هست...........

دیدگاه

لطفاً مقاومت بوبین رله ها را اندازه بگیرید و بفرمایید دقیقاً چند اهم است.

دیدگاه

مقاومت بوببین 125 اهم هست و توی 5 ولت 40ma میکشه

دیدگاه

دوباره دقت کنید دیود های 1N4148 رو به صورت معکوس بایاس کردید یا خیر..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X