اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور موتور dc دارای ولتاژ 40 ولت و جریان 3 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دور موتور dc دارای ولتاژ 40 ولت و جریان 3 آمپر

دوستان سلام
    قصد دارم سرعت یه موتور dc که ولتاژی کاریش 40 ولت و جریانش تقریبا 3 آمپر هستش رو با pwmمیکروکنترلر کنترل کنم. چه مدار یا سنسوری پیشنهاد میدید?آیا میشه از پل H برای این کار استفاده کرد?در صورتی که امکانش هست چه پل Hای و با چه مدل ماسفتهایی?
    ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ : کنترل دور موتور dc دارای ولتاژ 40 ولت و جریان 3 آمپر

فکر کنم ای سی l298 مناسب کارتون باشه . ولتاژ موتورتون بالاست.اگه به این ای سی اسیبی نرسونه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط amanc.eng نمایش پست ها
    آیا میشه از پل H برای این کار استفاده کرد?در صورتی که امکانش هست چه پل Hای و با چه مدل ماسفتهایی?
    خودم چند وقت پیش دنبال یه مداری بودم واسه اینکه بتونم از پل دیود برای کنترل موتور دی سی استفاده کنم.ولی عیب مدارپل اینه که نمی تونی همزمان دو موتورو در جهات مختلف با میکروکنترلر کنترل کنی. ولی اگه موتوریکی باشه دیگه این عیب و نداره.
    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام
      از l6203 استفاده کن . pwmهم با استفاده از میکرو کنترلر درست کن که مثلا با دوتا کلید بتونی سرعتشو کم وزیاد کنی
      موفق باشی
      Proudly @real_ahmadi
      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
        سلام
        از l6203 استفاده کن . pwmهم با استفاده از میکرو کنترلر درست کن که مثلا با دوتا کلید بتونی سرعتشو کم وزیاد کنی
        موفق باشی
        با سلام
        ممنون از پاسخ شما
        تفاوت این آی سی با L298 چیه? هر دوی این آی سیها ماکزیمم جریان هر کانالشان 2 آمپر است.
        یک سوال دیگه اینکه فقط قصد دارم یک موتور رو باهاش کنترل کنم. برای اینکه از حداکثر جریانش یعنی 4 آمپر استفاده کنم دو کانال آی سی باید بهم وصل شوند?

دیدگاه

با سلام
          ممنون از پاسخ شما
          تفاوت این آی سی با L298 چیه? هر دوی این آی سیها ماکزیمم جریان هر کانالشان 2 آمپر است.
          یک سوال دیگه اینکه فقط قصد دارم یک موتور رو باهاش کنترل کنم. برای اینکه از حداکثر جریانش یعنی 4 آمپر استفاده کنم دو کانال آی سی باید بهم وصل شوند?
          l298 جریانش کمتره اگه از یه کانالش استفاده کنی میتونی 2امپر بکشی ولی اگه از دوتا کانال(هرکانال یک موتور) استفاده کنی هرکانال 1.5 امپر جریان میده.
          l6203 جریانش بیشتره ولی تک کانال هستش 4امپر میشه ازش کشید البته به شرط خنک کردنش جریان پیکش 5 امپره جریان بیشتر میخوای ماسفت بهترین راهه ماسفت های زیادی داریم مثلاirfz44 یا irf3205 و...3205 یکم گرونتره ولی خیلی قوی تر از 44 هستش
          هیچ وقت واسه جیان زیاد کانال رو باهم موازی نکن ای سی می سوزه
          موفق باشی
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

l298 جریانش کمتره اگه از یه کانالش استفاده کنی میتونی 2امپر بکشی ولی اگه از دوتا کانال(هرکانال یک موتور) استفاده کنی هرکانال 1.5 امپر جریان میده.
            l6203 جریانش بیشتره ولی تک کانال هستش 4امپر میشه ازش کشید البته به شرط خنک کردنش جریان پیکش 5 امپره جریان بیشتر میخوای ماسفت بهترین راهه ماسفت های زیادی داریم مثلاirfz44 یا irf3205 و...3205 یکم گرونتره ولی خیلی قوی تر از 44 هستش
            هیچ وقت واسه جیان زیاد کانال رو باهم موازی نکن ای سی می سوزه
            موفق باشی
            بسیار ممنونم از توضیحات کاملتون
            حداکثر جریان موتور 3 آمپره که فک کنم همین آیسی جوابگو باشه.برای خنک کردنش هم از هیت سینک استفاده بشه کافیه?یا باید براش فن گذاشته بشه?
            یک زحمتم داشتم براتون اینکه مداری که با ماسفتهایی که ذکر کردید در دست دارید که از اونم استفاده کنم?

دیدگاه

بسیار ممنونم از توضیحات کاملتون
              حداکثر جریان موتور 3 آمپره که فک کنم همین آیسی جوابگو باشه.برای خنک کردنش هم از هیت سینک استفاده بشه کافیه?یا باید براش فن گذاشته بشه?
              یک زحمتم داشتم براتون اینکه مداری که با ماسفتهایی که ذکر کردید در دست دارید که از اونم استفاده کنم?
              مدار خاصی نداره شما می تونی با 555 درست کنی با میکرو هم میشه

خروجیشونو میدی با ماسفت همین....فقط میکرو به خاطر نویزی که موتور تولید می کنه باید با اپتو ایزوله بشه (یه اپتوکوپلر با فرکانس بالا) ولی درایور رو که استفاده کی دردسرش کمتره یه تغذیه 5ولت جدا واسه میکرو و مدار داخلی خود درایور داری یه تغذیه جدا هم واسه موتور همین

موفق باشی
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

مدار خاصی نداره شما می تونی با 555 درست کنی با میکرو هم میشه

خروجیشونو میدی با ماسفت همین....فقط میکرو به خاطر نویزی که موتور تولید می کنه باید با اپتو ایزوله بشه (یه اپتوکوپلر با فرکانس بالا) ولی درایور رو که استفاده کی دردسرش کمتره یه تغذیه 5ولت جدا واسه میکرو و مدار داخلی خود درایور داری یه تغذیه جدا هم واسه موتور همین

موفق باشی
                در صورت استفاوه از آیسی لازم نیس بین پینهای میکرو و پینهای آیسی اپتوکوپلر بذاریم?
                هم آیسی و هم میکروکنترلر ر دو روی یه pcb باشن مشکلی از لحاظ نویز برای میکرو ایجاد نمیشه که?
                فوت پرینت این آیسی رو برای آلتیوم دارید شما?

دیدگاه

در صورت استفاوه از آیسی لازم نیس بین پینهای میکرو و پینهای آیسی اپتوکوپلر بذاریم?
                  هم آیسی و هم میکروکنترلر ر دو روی یه pcb باشن مشکلی از لحاظ نویز برای میکرو ایجاد نمیشه که?
                  فوت پرینت این آیسی رو برای آلتیوم دارید شما?
                  اگه از درایور استفاده کنی خیر اپتوکوپلر نیازی نیست
                  نه فک نکنم مشکلی پیش بیاد...دقت کنید همیشه خازن های تغذیه رو بزارید سر راه تغذیه مثبت میکرو یه سلف بزارید حدود 15میکرو هانری یا همون سلف زرد داخل پاور کامپیوتر رو استفاده کنید
                  خیر بنده فوت پرینتشونو ندارم
                  موفق باشید
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X