اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انواع خرابی خازن چیه و تاثیرش بر مدار به چند شکل و مدل میتونه باشه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انواع خرابی خازن چیه و تاثیرش بر مدار به چند شکل و مدل میتونه باشه

با درود
    از استادان گرامی یه سوال در مورد انواع خرابی خازن الکترولیت دارم. میخوام بدونم وقتی فرضا خازنی میترکه یا حالا نشتی میکنه و باد کرده و ... ، در عمل توی مدار تبدیل به چی میشه؟ آیا اتصال کوتاه میشه و در واقع در اون قسمت "مدار رو میبنده" و یا برعکس مدار رو به کل "قطع میکنه" انگار که اصلا دیگه هیچ قطعه ای اونجا نبوده؟ این سوال از اونجا برام پیش اومده که من یه کارت گرافیک XFX دارم که ریویژن اش با اونچیزی که توی اینترنت چک کردم فرق داره و از نظر ظاهری هم با ریویژن های دیگه فرقش فقط در اینه که دقیقا همون خازن جامدهای اونها رو درست در همون جاها داره به اضافه اینکه دو سه تا خازن الکترولیتی در کناره محل قرارگیری فن و هیت سینک اضافه بر اونها داره. Revision های دیگه رو که توی اینترنت عکسشون رو دیدم دقیقا مثل کارت من هستند فقط و فقط اون خازنهای الکترولیتی رو ندارند. سوالی که برام پیش اومده اینه که آیا وجود این خازن های الکترولیتی رو میشه به حساب این گذاشت که کارت بنده آسیب پذیرتره و یا کیفیت و کارآیی اونها رو نداره؟ یا برعکس، شرکت سازنده این خازنها رو هر چند بی اهمیت، ولی بخاطر افزایش نسبی کیفیت و بهبود عملکرد و بقولی "ضریب اطمینان بیشتر" به کارت افزوده، به این ترتیب که حتی از کار افتادن یا نبود اونها تاثیری در کارکرد قطعه نخواهد گذاشت؟
    ممنون از پاسخگویی شما
    جدیدترین ویرایش توسط hotaru; ۱۷:۵۷ ۱۳۹۵/۰۹/۰۵.

پاسخ : انواع خرابی خازن چیه و تاثیرش بر مدار به چند شکل و مدل میتونه باشه

تا اونجایی که من میدونم خازن الکترولیت چه بسوزه یا بترکه ، دو تا پایش به هم وصل میشه و میتونه بهترین صدمه رو به مدار بزنه...

دیدگاه

با سلام :
      عیوب خازن 3 دسته اند.
      1- 1 شورت یا اتصال کوتاه. ( این عیب زمانی اتفاق می افتد که خازن در کنار با سلف یا ترانسفور مر قرار گیرند، قطع و وصل مدار سیم پیچ، یک ولتاژ معکوس با چندین برابر ولتاژ اولیه ایجاد شده و باعث یک جرقه بین دو پلیت خازن شده و ایجاد اتصال کوتاه می کند).
      2- OPEN یا مدار باز. ( این عیب زمانی اتفاق می افتد، که مدار یا دستگاه با ولتاژی بالاتر از ولتاژ کار خازن در مدت زیاد کار کند، سبب گرم شدن خازن و ترکیدن آن، مدار باز یا اوپن می شود).
      3- LEAKAGE یا جریان نشتی.( این عیب زمانی اتفاق می افتد، که خازن بالاتر از ولتاژ کاریش در مدت زمانی کوتاه مورد استفاده قرار گیرد).
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
        با سلام :
        عیوب خازن 3 دسته اند.
        1- 1 شورت یا اتصال کوتاه. ( این عیب زمانی اتفاق می افتد که خازن در کنار با سلف یا ترانسفور مر قرار گیرند، قطع و وصل مدار سیم پیچ، یک ولتاژ معکوس با چندین برابر ولتاژ اولیه ایجاد شده و باعث یک جرقه بین دو پلیت خازن شده و ایجاد اتصال کوتاه می کند).
        2- OPEN یا مدار باز. ( این عیب زمانی اتفاق می افتد، که مدار یا دستگاه با ولتاژی بالاتر از ولتاژ کار خازن در مدت زیاد کار کند، سبب گرم شدن خازن و ترکیدن آن، مدار باز یا اوپن می شود).
        3- LEAKAGE یا جریان نشتی.( این عیب زمانی اتفاق می افتد، که خازن بالاتر از ولتاژ کاریش در مدت زمانی کوتاه مورد استفاده قرار گیرد).
        ممنونم از پاسختون. واقعا لطف کردید. اما در مورد سوال دومم آیا اینکه سازندگان در بعضی جاها خازن الکترولیت بجای خازن جامد بکار میبرند صرفا بدلیل ارزانتر تمام شدن هستش یا ممکنه مثلا واقعا در اون مورد یا بخش از مدار نیازی به کاربرد خازن گرانتر یا با کیفیت تر نمیبینن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hotaru نمایش پست ها
          ممنونم از پاسختون. واقعا لطف کردید. اما در مورد سوال دومم آیا اینکه سازندگان در بعضی جاها خازن الکترولیت بجای خازن جامد بکار میبرند صرفا بدلیل ارزانتر تمام شدن هستش یا ممکنه مثلا واقعا در اون مورد یا بخش از مدار نیازی به کاربرد خازن گرانتر یا با کیفیت تر نمیبینن؟
          با سلام :
          خازن های الکترولیت دارای ظرفیت زیاد تری نسبت، به بقیه می باشند، پس کاربرد آن ها برای این کار الزام آور است. مثلا خروجی یک منبع تغذیه با ولتاژ و جریان زیاد را نمی شود با یک خازن پیکو، نانو فیلتر کرد. هر کدام از این خازن ها بر حسب نوع کار در مدارات الکترونیکی بکار می روند.
          علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
          نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

سلام اگه ی خازن تو مدار ترکیده باشه چطور مقدارشو پیدا کنم درضمن مدار مشابه اون مدار هم نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X