اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت تایمرفن تهویه با 555

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت تایمرفن تهویه با 555

سلام به دوستان عزیز. می خواهم برای سرویس بهداشتی خونه یه تایمر فن بسازم بصورتی که زمان روشن شدن لامپ همزمان با لامپ روشن بشه ولی زمانی که لامپ خاموش میشه فن تهویه تا مدت 5 دقیقه روشن بمونه بعد خاموش بشه.
    برای این منظور از حالت مونو استابل 555 استفاده کنم.ولی نمیشه چون دوتاحالت وجود داره یکی که لامپ روشن میشه ایمجا تایمررو میشه با تک شات فعال کردولی معلوم نیست تا کی لامپ روشنه؟
    به نظرتون چیکارکنیم ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
    سلام به دوستان عزیز. می خواهم برای سرویس بهداشتی خونه یه تایمر فن بسازم بصورتی که زمان روشن شدن لامپ همزمان با لامپ روشن بشه ولی زمانی که لامپ خاموش میشه فن تهویه تا مدت 5 دقیقه روشن بمونه بعد خاموش بشه.
    برای این منظور از حالت مونو استابل 555 استفاده کنم.ولی نمیشه چون دوتاحالت وجود داره یکی که لامپ روشن میشه ایمجا تایمررو میشه با تک شات فعال کردولی معلوم نیست تا کی لامپ روشنه؟
    به نظرتون چیکارکنیم ؟
    زمانی که لامپ خاموش میشه تایمربشماره و5 دقیقه بعد خاموش کنه.
    eshop-hodhod.ir

پاسخ : ساخت تایمرفن تهویه با 555

سلام

چرا پیچش میدی
    اصلا چرا از 555 میخوای استفاده کنی
    بیا تا زمانی که چراغ روشنه برق ضعیف شده dc رو به یه خازن بده و یه پتانسیومتر با خازن موازی کن و از یه آپ آمپ برای مقایسه استفاده کن
    وقتی برق قطع میشه تا زمانی که ولتاژ خازن از یک مقدار مشخص ( رفرنس ) کمتر نشده خروجی آپ آمپ بالا هست و با یه ترانزیستور داره یه رله رو درایو میکنه و اون رله فن رو نگه میداره
    همین که ولتاژ خازن از رفرنس کمتر شد خروجی آپ آمپ صفر میشه و فن خاموش

یعنی به جای 555 از یه خازن استفاده کن به عنوان تایمر
    اما سختی کار در این هست که باچه شرایطی یه خازن با مقاومت موازی شده باهاش 5 دقیقه ولتاژش از رفرنس بالاتر میمونه
    این نیاز به آزمون و خطا داره که همینطور امتحان کنی تا بدستش بیاری
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
      سلام

چرا پیچش میدی
      اصلا چرا از 555 میخوای استفاده کنی
      بیا تا زمانی که چراغ روشنه برق ضعیف شده dc رو به یه خازن بده و یه پتانسیومتر با خازن موازی کن و از یه آپ آمپ برای مقایسه استفاده کن
      وقتی برق قطع میشه تا زمانی که ولتاژ خازن از یک مقدار مشخص ( رفرنس ) کمتر نشده خروجی آپ آمپ بالا هست و با یه ترانزیستور داره یه رله رو درایو میکنه و اون رله فن رو نگه میداره
      همین که ولتاژ خازن از رفرنس کمتر شد خروجی آپ آمپ صفر میشه و فن خاموش

یعنی به جای 555 از یه خازن استفاده کن به عنوان تایمر
      اما سختی کار در این هست که باچه شرایطی یه خازن با مقاومت موازی شده باهاش 5 دقیقه ولتاژش از رفرنس بالاتر میمونه
      این نیاز به آزمون و خطا داره که همینطور امتحان کنی تا بدستش بیاری
      کاری که محافظ ها برق انجام میدن درسته؟
      کاری که محافظ ها برق انجام میدن درسته؟

اینکار رو می کنم.منتها دقیقا خازن رو چجوری تو مدار بذارم .اینو برای این میگم که کلی نرم دنبال شماتیک و ...نیوفتم همین الان ببندم بره.اگه شماتیکی چیزی داری
      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

شماتیکی سراغ ندارم
        تا زمانی که کلید وصل هست پس برق هست
        این برق رو از طریق تغذیه خازنی ( همونی که برای تغذیه لامپ های کم مصرف قرار میدن . یه خازن پلی استر مثلا 330 نانو فاراد 600 ولت که وصل هست به پل دیود و در خروجی پل دیود یه خازن با ظرفیت کم و ولتاژ حالا دیگه بستگی به این داره که جریانی که از این تغذیه میکشی چقدر باشه هشدار میدم اگه جریان ازش نکشی خروجی پل دیود حدود 311 ولت هستا خیلی مراقب باش نقشش تو سایت ها هست بسرچ )
        بعدش که برق دی سی و با ولت کم درست کردی میدی به اون خازنه که گفتم و یه مقاومت باهاش موازی میکنی و . . .

دیدگاه

این برق رو از طریق تغذیه خازنی ( همونی که برای تغذیه لامپ های کم مصرف قرار میدن . یه خازن پلی استر مثلا 330 نانو فاراد 600 ولت که وصل هست به پل دیود و در خروجی پل دیود یه خازن با ظرفیت کم و ولتاژ حالا دیگه بستگی به این داره که جریانی که از این تغذیه میکشی چقدر باشه هشدار میدم اگه جریان ازش نکشی خروجی پل دیود حدود 311 ولت هستا خیلی مراقب باش نقشش تو سایت ها هست بسرچ )
          اینجا رو مشکل ندارم.نهایت یه شارژرخراب نوکیا میذارم که ایزوله هم باشه .

بعدش که برق دی سی و با ولت کم درست کردی میدی به اون خازنه که گفتم و یه مقاومت باهاش موازی میکنی و . . .
          اینجا یکم مشکل دارم.
          اینجا یکم مشکل دارم.
          eshop-hodhod.ir

دیدگاه

در صورتی که دوستمون گفتن از مقاومت و خازن بخوایم استفاده کنیم باید از ترایاک استفاده بشه و که جریان کشی گیتش برخلاف بوبین رله کمه و استفاده از نیمه رسانا هم برای این جور جاها مناسب نیست کوچک ترین اتصالی که(تو لامپ های کم مصرف رایجه) ایجاد بشه ترایاک نقش ترقه رو بازی میکنه.به نظر من اگه از همون 555 و تغذیه خازنی و رله استفاده کنید خیلی بهتر و مطمئن تره،البته فاز ورودی مدار و مشترک رله رو طبیعتا از قبل از کلید باید بگیری.
            جدیدترین ویرایش توسط M16A2; ۰۰:۲۲ ۱۳۹۵/۰۹/۱۰.

دیدگاه

سلام چرا اینقدر سختش می کنید...یه تغذیه خازنی(اگه میتونی از شارژر موبایل استفاده کنی که خیلی عالی میشه) بایه ترانزیستور دارلینکتون یه پتانسیومتر واسه تعیین زمان ویه رله ویه دیود واسه جریان برگشتی همین....هیچی هم نداره
              خروجی تغذیه خازنی میاد به یه خازن رو شارژش می کنه (این یه خازن ظرفیت بالا باید باشه) یه خازن کوچیک تر هم که ترانزیستور رو روشن نگه میداره و ترانزیستور هم رله رو همین..متوجه نشدین بگین مدارشو طراحی می کنم
              موفق باشید بدرود
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                .متوجه نشدین بگین مدارشو طراحی می کنم
                مهندس تا ما متوجه بشیم دو سه روزی طول میکشه ،از همه چی که بگذریم تعطیلات نازنین حروم میشه.
                .شما اگه رو یه کاغذفقط اتصال خازن و پتانسومترو که میره به ترانزیستورنشون بدین .تقریبی هم شد اشکالی نداره .با ازمون و خطا پیدا می کنیم.

ترانزیستور دارلینکتون یه پتانسیومتر
                حتما باید دارلینگتون باشه؟چقدجریان میکشه؟
                eshop-hodhod.ir

دیدگاه

مهندس تا ما متوجه بشیم دو سه روزی طول میکشه ،از همه چی که بگذریم تعطیلات نازنین حروم میشه.
                  .شما اگه رو یه کاغذفقط اتصال خازن و پتانسومترو که میره به ترانزیستورنشون بدین .تقریبی هم شد اشکالی نداره .با ازمون و خطا پیدا می کنیم.
                  یه تایمر ترانزیستوری هستش اصلا..چیز خاصی نداره بفرما اینم مدارش:

فقط 5 دقیقه خیلیه شاید بشه با 5ولت این کار رو انجام داد شایدم نشه (شدنش دور از انتظاره ولی کار نشد نداره)
                  4700 میکروفاراد وقتی برق وارد بشه شارژ میشه این خازن مدار رو زنده نگه میداره با خازن1000میکرو ترانزیستور رو روشن نگه میداریم با مقاومت هم مدت زمانش تنظیم میشه ترانزیستور هم جریان رله رو کنترل می کنه تا همه جریان خازن رو یک دقعه تمومش نکنه...به همین راحتی

حتما باید دارلینگتون باشه؟چقدجریان میکشه؟
                  گفتم دارلینکتون تا جریان بیسش کمتر باشه ومدت زمان روشن بودن رله رو راحت بشه بیشترش کرد
                  اون خازن 4700 میکرو فاراد هم بیشترش کنید
                  راستی یه دیود شاتکی مثلا5819سر راه مثبت 1000میکرو هم بزارید بد نیست
                  مقدار پتانسیومتر هم با ازمون وخطا به دست بیارید
                  موفق باشید درپناه حق
                  جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۰۰:۴۸ ۱۳۹۵/۰۹/۱۰.
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

اون خازن 4700 میکرو فاراد هم بیشترش کنید
                    ی عالم خازن کارکرده رو سری کردم مدتش بیشتر شد.منتها فقط 15 ثانیه اثر کرد.lm324 استفاده کردم .درست شد.ممنون از دوستان عزیزکه کمک کردند
                    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

یه تایمر ترانزیستوری هستش اصلا..چیز خاصی نداره بفرما اینم مدارش:

فقط 5 دقیقه خیلیه شاید بشه با 5ولت این کار رو انجام داد شایدم نشه (شدنش دور از انتظاره ولی کار نشد نداره)
                      موفق باشید درپناه حق
                      مدار شما 2 تا اشکال داره :
                      1_با این مدار شما زمان تاخیر 5 دقیقه غیر قابل دستیابی هستش ( حتی اگه ظرفیت خازن ها رو افزایش بدیم )
                      2_حجم مدار افزایش پیدا میکنه همینطور پول اضافی بابت خازن ظرفیت بالا باید پرداخت کرد تازه جواب گو هم نیست

باید از آپ آمپ استفاده کرد که مصرف جریان ورودیهاش خیلی کمه و یه خازن مثلا 100 میکروفاراد بزاری شاید 5 دقیقه دووم بیاره

موفق باشید

دیدگاه

سلام
                        به نظر من راههای آسونتری هم هست. من دو راه به ذهنم رسیده :
                        1-با یه میکروکنترلر کوچک مثل Attiny13 بسازی!! اینجوری تاخیر مورد نظر بصورت کد نوشته میشه. هزینه زیادی هم نداره.
                        2-خروجی آی سی 555 را بدی به یه آی سی کانتر. در این صورت اگه کانترت 8 بیتی باشه میتونی تاخیر 555 را 128 برابر کنی.
                        سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنم

دیدگاه

ی عالم خازن کارکرده رو سری کردم مدتش بیشتر شد.منتها فقط 15 ثانیه اثر کرد.lm324 استفاده کردم .درست شد.ممنون از دوستان عزیزکه کمک کردند
                          به خاطر این بوده که با ولتاژ 5 ولت میخوواستین کار کنین البته تغذیه هم میخواد همون اپ امپه بهتره
                          به هرحال خوشحالیم که کارتون راه افتاد
                          موفق باشید
                          جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۱:۴۰ ۱۳۹۵/۰۹/۱۰.
                          Proudly @real_ahmadi
                          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

به خاطر این بوده که با ولتاژ 5 ولت میخوواستین کار کنین البته تغذیه هم میخواد همون اپ امپه بهتره
                            به هرحال خوشحالیم که کارتون راه افتاد
                            ممنون از دوستان عزیزمهندسین گرامی.
                            من ا اپ امپ استفاده کردم.مدارتایمرو درست کردم .خیلی برای من جالب بود شاید بیشتر مدارها که کار کرده بودم با میکرو بوده به خاطر همین زیاد وارد مدارهای الکترونیکی غیر میکرو نشده بودم البته از اپ امپ ها قبلا برای ساخت ربات تعقیب خط استفاده کرده بودم و همینطور میدونستم در مدارهای محافظ از اینا استفاده میشه .ولی اینجا به کمک شما عزیزان مدار جالب دیگه ای رو تجربه کردم.
                            فقط هنوز هم سرویس بهداشتی ما فن تهویه با لامپ موازیه .که هدفم این بود که زمانی که لامپ خاموش میشه بعد از 5 دقیقه فن خاموش بشه.هرچی فکر می کنم که چجوری سیم کشی رو انجام بدم که به این هدف والا در سویش بهداشتی دست یابم نمی نمی تونم.
                            اون چیزی که در ذهن من هست ،اینه که:
                            بیام تغذیه تایمراپ امپ رو قبل کلیدسرویس بهداشتی بگیرم تا همیشه در حال اماده باش باشه.وتغذیه فن رو از رله قابل کنترل با اپ امپ سویچ کنم.از طرفی هم کلید یک پل درب ورودی سرویش بهداشتی باید بعنوان شروع تایمر عمل کنه.یعنی باید از اینجا و قبل کلید یه انشعاب بره تو خازن و خازن رو پر کنه و با قطع شدن اون خازن در مدت معلوم شروع به تخلیه کنه.
                            حالا مشکل کجاست ؟
                            تغذیه خازن از یه جای دیگه دریافت شده (بعد کلید سرویس بهداشتی )و با تضعیف تقسیم مقاومتی با عبور از یک دیود برای نیم سو شدن وارد خازن شده .که این تغذیه با تغذیه سمت اپ امپ که از نوع خازنی هست درواقع یکی نیست .حالا این سوال پیش میاد که این تغذیه جداگانه بررای خازن مشکلی ایجاد نمیکنه؟البته منفی خازن و میدهم به منف یاپ امپ و یا تغذی اصلی .
                            ضمنا تغذیه از نوع خازنی و با زنر5 ولتی با خروجی 5.23 ولت تثبیت میشه.
                            ضمنا هدف من از انجام این مداربیشتر کسب تجربه علمی ازدوستان است.
                            سپاس
                            جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۲۳:۵۸ ۱۳۹۵/۰۹/۱۰.
                            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

ممنون از دوستان عزیزمهندسین گرامی.
                              من ا اپ امپ استفاده کردم.مدارتایمرو درست کردم .خیلی برای من جالب بود شاید بیشتر مدارها که کار کرده بودم با میکرو بوده به خاطر همین زیاد وارد مدارهای الکترونیکی غیر میکرو نشده بودم البته از اپ امپ ها قبلا برای ساخت ربات تعقیب خط استفاده کرده بودم و همینطور میدونستم در مدارهای محافظ از اینا استفاده میشه .ولی اینجا به کمک شما عزیزان مدار جالب دیگه ای رو تجربه کردم.
                              فقط هنوز هم سرویس بهداشتی ما فن تهویه با لامپ موازیه .که هدفم این بود که زمانی که لامپ خاموش میشه بعد از 5 دقیقه فن خاموش بشه.هرچی فکر می کنم که چجوری سیم کشی رو انجام بدم که به این هدف والا در سویش بهداشتی دست یابم نمی نمی تونم.
                              اون چیزی که در ذهن من هست ،اینه که:
                              بیام تغذیه تایمراپ امپ رو قبل کلیدسرویس بهداشتی بگیرم تا همیشه در حال اماده باش باشه.وتغذیه فن رو از رله قابل کنترل با اپ امپ سویچ کنم.از طرفی هم کلید یک پل درب ورودی سرویش بهداشتی باید بعنوان شروع تایمر عمل کنه.یعنی باید از اینجا و قبل کلید یه انشعاب بره تو خازن و خازن رو پر کنه و با قطع شدن اون خازن در مدت معلوم شروع به تخلیه کنه.
                              حالا مشکل کجاست ؟
                              تغذیه خازن از یه جای دیگه دریافت شده (بعد کلید سرویس بهداشتی )و با تضعیف تقسیم مقاومتی با عبور از یک دیود برای نیم سو شدن وارد خازن شده .که این تغذیه با تغذیه سمت اپ امپ که از نوع خازنی هست درواقع یکی نیست .حالا این سوال پیش میاد که این تغذیه جداگانه بررای خازن مشکلی ایجاد نمیکنه؟البته منفی خازن و میدهم به منف یاپ امپ و یا تغذی اصلی .
                              ضمنا تغذیه از نوع خازنی و با زنر5 ولتی با خروجی 5.23 ولت تثبیت میشه.
                              ضمنا هدف من از انجام این مداربیشتر کسب تجربه علمی ازدوستان است.
                              سپاس
                              سلام
                              یه پیشنهاد دارم واستون از ماژول سنسور pir استفاده کنید با اون تایمر ترانزیستوری که دادم با یه تغذیه خازنی 12ولت
                              وقتی کسی داخل دستشویی بشه فن روشن میشه و تا مدت 5دقیقه روشنه وبعداز 5دقیقه خاموش میشه این بهترین راهه مدار همیشه به برق متصله
                              موفق باشید
                              Proudly @real_ahmadi
                              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X