اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساختن یه اسپیکر خانگی با ساب 12اینچ.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساختن یه اسپیکر خانگی با ساب 12اینچ.

سلام دوستان.من میخواستم یه اسپیکر بسازم.بلندگو هامو انتخاب کردم برای مید رنج و صدای ریزش،صدای بلندگوی اکو همراه رو میپسندم باندش 6اینچه دونه ای 20تومن،4تا ازش خریدم.دوتا چپ دوتا راست،یدونه ساب 12اینچ دایناکورد یا leemمیخوام بخرم،اما اینا 8اهمین.
    حالا سر ساختن امپلی فایر هاشون گیر کردم،برای اون فول رنج ها قراره با هم موازی بشن،یا دونه دونه،(4اهمن)یه امپلی با tda7560ساختم خوبیش اینه که اگه بخوام تیوتر هم اضافه کنم میتونم از همین ای سی کار بکشم ولی نظر شما راجع بهش چیه؟میترسم کار ضعیف بشه.امپلی فایر 40وات 4اهم اگه مدل بهتری سراغ دارید بهم بگید تا برم سراغش ازش 4تا میسازم.
    امپلی فایر ساب هم تو خیلی از مدل ها موندم،یه امپلی که روی 8اهم 200وات بده،ماسفت اصلا نمیخوام باشه چون اگه در اثر نامرغوبی ترانزیستور درایور نتونم بایاسش کنم دهنم سرویس میشه،بعد مدار رو میذارمش کنار(بلایی که سر av400سرم اومد)ولی bjtرو یه ذره راحت تر میتونم عیب یابی کنم.مداری میخوام که روی ولوم 50 درصد از کارت صدای کامپیوتر کلیپ نکنه،حد اقل تا 75-80بتونم ولوم بدم.
    امپلی های سایت اسپانیایی که خیلی اماتورن،سراغ اونا هم نمیرم.
    من یه بار 200وات-rms-200w-pioneer-anfi-2sc5200-2sa1943a

رو ساختم ولی مشکل کلیپ روی ولوم 50 داشتم،البته به ظرفیت خازنی ام شک داشتم،حالا مشکل ظرفیت خازنی برطرف شده ولی برای سراغ این امپ رفتن هم دو دلم.
    از نظر تغذیه مشکل ندارم این دفعه،هم ترانس هر ولتاژ و هر جریانی رو میتونم بپیچم هم بانک خازنی فوق العاده دارم،پیشنهاد شما برای بانک خازنی برای باند 200وات 8اهم چند هزار میکرو فاراده؟
    و در اخر یه مدار ساده که محافظ ساب باشه اگه امپ dcبده سابم نسوزه چون برای ساب شاید از 200تا 600تومن هزینه کنم،معلوم نیست ولی میدونم این ساب ها همه 8اهمن .ولی حالا محافظ اتصال کوتاه نبود ،نبود فوقش امپلی میسوزه دیگه از این بالا تر داریم؟ولی اگه محافظ امپلی هم بود چه بهتر،محافظ های مدار مجتمع هم ایسیشون گیر نمیاد ترانزیستوری ها باز بهترن.
    ممنون دوستان.

پاسخ : ساختن یه اسپیکر خانگی با ساب 12اینچ.

سلام داداش
    در مورد امپ ساب
    اول سابت رو مشخص کن که چند واته؟
    در مورد امپ هم که میگی سراغ ماسفت نمیری پس سری امپ های nmos رو بیخیال میشیم.
    امپ با bjt هم که خیلی هستش.
    پیشنهاد من b500 هست.
    ولی هنوز خیلی امپ هست مثل pa300 یا Studio 350 Power Amplifier (که تاپیکش رو تو انجمن زدم).
    این دوتا امپ هم هست:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir_h_ نمایش پست ها
      سلام داداش
      در مورد امپ ساب
      اول سابت رو مشخص کن که چند واته؟
      در مورد امپ هم که میگی سراغ ماسفت نمیری پس سری امپ های nmos رو بیخیال میشیم.
      امپ با bjt هم که خیلی هستش.
      پیشنهاد من b500 هست.
      ولی هنوز خیلی امپ هست مثل pa300 یا Studio 350 Power Amplifier (که تاپیکش رو تو انجمن زدم).
      این دوتا امپ هم هست:

http://s9.picofile.com/file/82769028...1500W.pdf.html
      سلام،اتفاقااونامپ TR3500

رو دارم میسازم،ولی اون رو تو این توان ها نمیخوام برای توان 2000وات میخوام،روی امپدانس 1 اهم.اما امپلی دومی به نظر خوب میومد،اطلاعات بیش تر درباره اش
      دارید بدید؟تاپیکش تو انجمن هست؟بیش تر تمایل دارم توان ساب رو با ولتاژی که به امپلی میدم کنترل کنم ولی در کل امپلی فایری که کلیپ نکنه و تو 8اهم توان 200تا 300وات بده برام مهمه.
      Studio 350 Power Amplifierچطور امپلی ای هست؟خوبه؟اون پتانسیومتر بایاسش باید ولتاژ دو سر کلکتور امیتر ,mje350 رو تنظیم کنه درسته؟بهترینش چقدر هست؟
      ممنون از لطفی که به اینجانب کردید
      جدیدترین ویرایش توسط jahan432; ۰۱:۲۹ ۱۳۹۵/۰۹/۱۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jahan432 نمایش پست ها
        سلام،اتفاقااونامپ TR3500

رو دارم میسازم،ولی اون رو تو این توان ها نمیخوام برای توان 2000وات میخوام،روی امپدانس 1 اهم.اما امپلی دومی به نظر خوب میومد،اطلاعات بیش تر درباره اش
        دارید بدید؟تاپیکش تو انجمن هست؟بیش تر تمایل دارم توان ساب رو با ولتاژی که به امپلی میدم کنترل کنم ولی در کل امپلی فایری که کلیپ نکنه و تو 8اهم توان 200تا 300وات بده برام مهمه.
        Studio 350 Power Amplifierچطور امپلی ای هست؟خوبه؟اون پتانسیومتر بایاسش باید ولتاژ دو سر کلکتور امیتر ,mje350 رو تنظیم کنه درسته؟بهترینش چقدر هست؟
        ممنون از لطفی که به اینجانب کردید
        امپ دومی مال مجله elektor هست همون مجله ای که امپ titan2000 رو داده.
        اینم قسمت یک و دو این امپ که توضیحاتش کامل داخلش هست.

در مورد اون امپ Studio 350 Power Amplifier که امپ بسیار کیفیتی بنظر میرسه.
        البته من نساخنمش چون هم هزینش زیاد میشه هم دوتا پتانسیومتر بایاس داره که فک کنم یخورده راه اندازیش سخت باشه.
        توی شماتیک ولتاژهای بایاس رو داده:

دیدگاه

این امپ دومی خروجیش نه ترانزیستور هست نه ماسفت .
          خرجیش IGBT هست به شماره GT20D201 و GT20D101 .

دیدگاه

این امپ دومی خروجیش نه ترانزیستور هست نه ماسفت .
            خرجیش IGBT هست به شماره GT20D201 و GT20D101 .
            جالبه،

ولی حالا که igbtهست پس چرا امپدانس خروجیش بالاست؟8اهم؟این باید مثلا 2اهم هم ساپورت کنه؟
            سراغ استدیو 350نمیرم مگر حداقل بشه یکی از پتانسیومتر ها رو به نحو صحیحی حذف کرد،فکر نکنم حتی شرکت های تولید امپلی هم زیاد به تنظیم بایاس یا افست علاقه داشته باشن.
            تو همین رنج ها،
            pa300 رو هم معرفی کنید،؟
            apex فکر کنم یکم بیخودی مدارش شلوغ شده باشه،قبول دارید؟
            اخه از طرفی میخوام مدار انتخابی نه دیگه مثل اون سایت اسپانیاییه ساده باشه،نه هم خیلی پیچیده چون بسیار مشکل قطعات نامرغوب دارم.عمرا بتونم جواب بگیرم.کلاس دی هم که قبل از اینکه سراغش بری کلی هزینه میخواد،اسکوپ،lcrمتر قوی حداقل چیز های مورد نیازشه.
            جدیدترین ویرایش توسط jahan432; ۲۲:۵۱ ۱۳۹۵/۰۹/۱۳.

دیدگاه

جالبه،

ولی حالا که igbtهست پس چرا امپدانس خروجیش بالاست؟8اهم؟این باید مثلا 2اهم هم ساپورت کنه؟
              سراغ استدیو 350نمیرم مگر حداقل بشه یکی از پتانسیومتر ها رو به نحو صحیحی حذف کرد،فکر نکنم حتی شرکت های تولید امپلی هم زیاد به تنظیم بایاس یا افست علاقه داشته باشن.
              تو همین رنج ها،
              pa300 رو هم معرفی کنید،؟
              apex فکر کنم یکم بیخودی مدارش شلوغ شده باشه،قبول دارید؟
              اخه از طرفی میخوام مدار انتخابی نه دیگه مثل اون سایت اسپانیاییه ساده باشه،نه هم خیلی پیچیده چون بسیار مشکل قطعات نامرغوب دارم.عمرا بتونم جواب بگیرم.کلاس دی هم که قبل از اینکه سراغش بری کلی هزینه میخواد،اسکوپ،lcrمتر قوی حداقل چیز های مورد نیازشه.
              روی 4 اهم استیبل هست. روی 2 اهم با ولتاژ دوبل 50 یا یه هیتسینک خوب میشه استفاده کرد مشکلی نداره.

pa300 رو نساختم ولی تعریفشو شنیدم.
              در مورد apex b500 با یسری تغییرات و ولتاژ دوبل 70 ساب jl audio W3v2 که یه ساب فوق العادست رو قشنگ پر میکرد.فک کنم رو 8 اهم هم ب امپ وصل بود.
              جدیدترین ویرایش توسط Amir_h_; ۱۱:۱۴ ۱۳۹۵/۰۹/۱۴.

دیدگاه

روی 4 اهم استیبل هست. روی 2 اهم با ولتاژ دوبل 50 یا یه هیتسینک خوب میشه استفاده کرد مشکلی نداره.

pa300 رو نساختم ولی تعریفشو شنیدم.
                در مورد apex b500 با یسری تغییرات و ولتاژ دوبل 70 ساب jl audio W3v2 که یه ساب فوق العادست رو قشنگ پر میکرد.فک کنم رو 8 اهم هم ب امپ وصل بود.
                ا
                این امپ ماسفت چطوره؟میخوام برم سراغ این ولی فقط بایاس این امپ چطوره؟2-از چه ماسفت خوب مشابه و فراوان در بازار استفاده کنم؟3-pcbخوبی کسی برای این سراغ نداره؟ممنون دوستان.
                جدیدترین ویرایش توسط jahan432; ۲۱:۴۴ ۱۳۹۵/۰۹/۱۴.

دیدگاه

سلام.یدونه ساب10 اینچ پیدا کردم،دوتا کویل داره هر کدوم 4 اهمن،پس سه تا گزینه دارم:1-امپلی فایری که روی 2 اهم راحت 200وات بده به ساب2-امپلی فایری که روی 8اهم 200وات بده ساب 3-امپلی فایری دو کانال که روی هر کانال 100وات بده به ساب.
                  حالا کدومو بسازم؟
                  چه مداری پیشنهاد میدید؟اگر امپلی فایری با کیفیت باشه برای هم تعداد ترانزیستور هاشو زیاد میکنم از 2sa1941هم استفاده میکنم چون ولتاژ کمتر خواهد بود،ارزان تر هم هست.
                  مدار محافظش هم انتخاب کردم برایش میسازم.

دیدگاه

سلام دوستان.

این امپلی فایر رو برای ساب شروع کردم به ساختن،ولی نه با 2n3055

با a1941وc5198.
                    حالا چرا این ترانزیستور ها؟چون اولا ولتاژ زیر 50هست.دوما اینا مثل 5200و1943،امپرشون 10 هست.ثالثا اینا جفتی 4هزار و 500و مقرون به صرفه هستن.
                    حالا سوال اینجاست که من برای امپدانس 2اهم چند جفت ترانزیستور باید بذارم؟6جفت خریدم.

دیدگاه

سلام.یدونه ساب10 اینچ پیدا کردم،دوتا کویل داره هر کدوم 4 اهمن،پس سه تا گزینه دارم:1-امپلی فایری که روی 2 اهم راحت 200وات بده به ساب2-امپلی فایری که روی 8اهم 200وات بده ساب 3-امپلی فایری دو کانال که روی هر کانال 100وات بده به ساب.
                      حالا کدومو بسازم؟
                      چه مداری پیشنهاد میدید؟اگر امپلی فایری با کیفیت باشه برای هم تعداد ترانزیستور هاشو زیاد میکنم از 2sa1941هم استفاده میکنم چون ولتاژ کمتر خواهد بود،ارزان تر هم هست.
                      مدار محافظش هم انتخاب کردم برایش میسازم.

http://s9.picofile.com/file/82792060...220_011846.jpg
                      سلام
                      یه امپ بساز که روی 2 اهم سابت رو پر کنه.
                      و در مورد اون جملتون که گفتین هر کویل ساب رو جداگونه به یه امپ 100 وات وصل کنید باید بگم این کار اشتباست و ب هیچ وجه این کار رو انجام ندین.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام دوستان.

این امپلی فایر رو برای ساب شروع کردم به ساختن،ولی نه با 2n3055

با a1941وc5198.
                      حالا چرا این ترانزیستور ها؟چون اولا ولتاژ زیر 50هست.دوما اینا مثل 5200و1943،امپرشون 10 هست.ثالثا اینا جفتی 4هزار و 500و مقرون به صرفه هستن.
                      حالا سوال اینجاست که من برای امپدانس 2اهم چند جفت ترانزیستور باید بذارم؟6جفت خریدم.
                      سلام
                      اولا که 5200و1943 . 15 امپر هستند نه 10 امپر.
                      برای 2 اهم از ترانزیستورهای 5200و1943 استفاده کنید.
                      این امپی که مدارش رو هم قرار دادید با ولتاژ دوبل 50 ولت dc و با 3 جفت(6 عدد) ترانزیستور 5200 و 1943 بدون هیچ گونه تغییری روی 2 اهم استیبل هست.

ولی اگه شما 5198 , 1941 رو خریدید برای اینکه با ولتاژ دوبل 50 ولت dc روی 2 اهم استیبل باشه باید باید از 4 جفت ترانزیستور استفاده کنید یعنی توی هر ساق امپلی فایر 4 عدد ترانزیستور و در مجموع 8 تا. و از یک هیت سینک خوب هم باید استفاده کنید.

دیدگاه

سلام
                        یه امپ بساز که روی 2 اهم سابت رو پر کنه.
                        و در مورد اون جملتون که گفتین هر کویل ساب رو جداگونه به یه امپ 100 وات وصل کنید باید بگم این کار اشتباست و ب هیچ وجه این کار رو انجام ندین.

سلام
                        اولا که 5200و1943 . 15 امپر هستند نه 10 امپر.
                        برای 2 اهم از ترانزیستورهای 5200و1943 استفاده کنید.
                        این امپی که مدارش رو هم قرار دادید با ولتاژ دوبل 50 ولت dc و با 3 جفت(6 عدد) ترانزیستور 5200 و 1943 بدون هیچ گونه تغییری روی 2 اهم استیبل هست.

ولی اگه شما 5198 , 1941 رو خریدید برای اینکه با ولتاژ دوبل 50 ولت dc روی 2 اهم استیبل باشه باید باید از 4 جفت ترانزیستور استفاده کنید یعنی توی هر ساق امپلی فایر 4 عدد ترانزیستور و در مجموع 8 تا. و از یک هیت سینک خوب هم باید استفاده کنید.
                        سلام
                        مرسی از پاسختون
                        ولی 1941و5198 یکم به صرفه تر هست البته در این تعداد.
                        در حال طراحی یه باکس خوبم برای اسپیکری که تاپیکشو ایجاد کردم...
                        برای میدرنج و تیوتر از 7560 استفاده میکنم.

دیدگاه

سلام دوستان.من این امپو بستم(بدون ترانزیستور های قدرت)در خرجی اول مشکل دی سی داشتم بعدش دیدم یه ترانزیستوری رو اشتباه انداختم عوضش کردم مشکل رفع شد...
                          به جای ترانزیستور 2229از 2230 استفاده کردم...((به نظر شما مشکلی نداره؟)
                          الان مشکلم اینه که در خروجی 0.4ولت دیسی هست ،و وقتی با دست ورودی میدم بلندگو رو بالا میبره و دیسیش زیاد میشه،و حتی در حالتی که ورودی نمیدم اگه بلندگو رو به مدار وصل کنم tip41شروع میکنه داغ کردن...که اصلا حتی گرم هم نباید بشه خصوصا اینکه ترانزیستور قدرت وصل نیست...
                          اینم عکسای مدار:

دیدگاه

با سلام دوست عزیز پشت فیبر رو با تینر قشنگ تمیز کن

با سلام دوست عزیز پشت فیبر رو با تینر قشنگ تمیز کن

دیدگاه

سلام دوستان.من این امپو بستم(بدون ترانزیستور های قدرت)در خرجی اول مشکل دی سی داشتم بعدش دیدم یه ترانزیستوری رو اشتباه انداختم عوضش کردم مشکل رفع شد...
                              به جای ترانزیستور 2229از 2230 استفاده کردم...((به نظر شما مشکلی نداره؟)
                              الان مشکلم اینه که در خروجی 0.4ولت دیسی هست ،و وقتی با دست ورودی میدم بلندگو رو بالا میبره و دیسیش زیاد میشه،و حتی در حالتی که ورودی نمیدم اگه بلندگو رو به مدار وصل کنم tip41شروع میکنه داغ کردن...که اصلا حتی گرم هم نباید بشه خصوصا اینکه ترانزیستور قدرت وصل نیست...
                              اینم عکسای مدار:

http://s9.picofile.com/file/82819027...0_12_40_20.jpg
                              سلام
                              داغ کردن اون ترانزیستور احتمالا برای ترانزیستورهای طبقه قبل یعنی c2229 و a1015 باید باشه.
                              سعی کنید تا میتونید از c2229 استفاده کنید بجای c2230 .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X