اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه اندازه گیری جریان خروجی منبع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه اندازه گیری جریان خروجی منبع تغذیه

سلام خدمت دوستان عزیز
    من دارم یه منبع تغذیه 50 ولت 5 آمپر درست میکنم که مدارش از جنابMehrdad khosravi گرفتم ... ولی یه مشکل تو اندازه گیری جریان خروجی منبع تغذیه دارم
    یعنی نمی دونم باید چطوری این کار رو بکنم ..از جناب ir02x6 پرسیدم و ایشون گفتن که یه مقاومت شنت سری کنم با منفی خروجی و بدم به یه نمایشگر ولتاژ و توسط مولتی ترن موجود بر روی نمایشگر ولتاژ مقادیر نمایش داده شده و جریان خروجی رو برابر کنم .... ولی نمیدونم که چجوری مقاومت شنت درست کنم و اینکه مقدار و تعداد هر مقاومت چقدر باید باشه .. ؟

آماده ثبت سفارش هستم و فقط لنگ اینم که چه قطعاتی لازم هست برای اندازه گیری جریان خروجی منبع لطفا تا امشب راهنماییم کنین تا امروز ثبت سفارش کنم و فردا اینشالله قطعات رو ارسال کنن .
    خیلی خیلی ممنونم

پاسخ : نحوه اندازه گیری جریان خروجی منبع تغذیه

اینو بخر دیگه نیازی به شنت و مولتی ترن نداری
    مستقیم وصل کن خروجی

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

هم ولتاژ و هم جریان رو اندازه میگیره
    .......................................
    ......................................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi8 نمایش پست ها
      ن دارم یه منبع تغذیه 50 ولت 5 آمپر درست میکنم که مدارش از جنابMehrdad khosravi گرفتم ... ولی یه مشکل تو اندازه گیری جریان خروجی منبع تغذیه دارم
      ترانس و خودتون بیچیدین؟یا دادین بیرون براتون ببیچن.
      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
        ترانس و خودتون بیچیدین؟یا دادین بیرون براتون ببیچن.
        خیر دادم برام پیچیدن ... هم قیمتشون و هم کیفیتشون عالیه اگه بخوایین از طریق پیام خصوصی براتون اطلاعات تماس رو براتون می فرستم

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده نمایش پست ها
        اینو بخر دیگه نیازی به شنت و مولتی ترن نداری
        مستقیم وصل کن خروجی

هم ولتاژ و هم جریان رو اندازه میگیره
        .......................................
        ......................................
        خیلی ممنون اقای غفارزاده عزیز
        یعنی قسمت آمپر مترش رو به صورت سری با خروجی منبع ببندم ...؟ مشکلی پیش نمیاد!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi8 نمایش پست ها
          خیلی ممنون اقای غفارزاده عزیز
          یعنی قسمت آمپر مترش رو به صورت سری با خروجی منبع ببندم ...؟ مشکلی پیش نمیاد!!
          یصورت زیر وصلش کن

سمت چپ میشه خروجی منبع
          سمت راست هم میشه خروجی اصلی

یعنی +و- مداری که ساختی رو اول باید به ولتمتر امپرمتر وصل کنی بعد از ولتمتر امپرمتر خروجی بگیری
          خود ولتمتر امپرمتر خم نیازبه تغذیه داره که باید بین 4تا 30 باشه که محض اطمینان 5تا 15 ولت در نظر میگیریم

جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۱۳:۱۸ ۱۳۹۵/۰۹/۱۲.

دیدگاه

بنده هم سوالی دارم
            فرضا می خواهم ببینم باتری مستهلک خودرو واقعا چند آمپر می تواند تحویل دهد
            آیا راهی وجود دارد که بدون وجود هیچ مصرف کننده ای مستقیما مقدار آنرا اندازه گرفت؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Skylake نمایش پست ها
              بنده هم سوالی دارم
              فرضا می خواهم ببینم باتری مستهلک خودرو واقعا چند آمپر می تواند تحویل دهد
              آیا راهی وجود دارد که بدون وجود هیچ مصرف کننده ای مستقیما مقدار آنرا اندازه گرفت؟
              حتما باید یک بار وجود داشته باشه
              بدون بار الکتریکی اصلا جریان معنی نداره

برای اندازه گیری حداکثر جریان باتری ماشین به وسایل زیر نیاز دارید
              کلمپ آمپر متر دیسی با حداقل رنج 250آمپر
              ولتمتر
              المنت 12 ولت 1000وات

قبل از هر اقدامی از شار بودن باتری اطمینان حاصل کنید. (ولتاژ باتری حدود 14.2باید باشد)
              ولتمتر رو به وسر باتری وصل کنید
              یک سر المنت رو به دلخواه به یکی از قطب های باتری متصل کنید و سپس کلمپ رو دور سیم قرار دهید
              یک سیم دیگر را که یک از سر های آن به قطب دیگر باتری متصل است رو در با انبر بگیرید و سر دیگر رو از انتهای الممت به ابتدای اون بکشید(مانند سر متغییر پتانسیومتر)
              این کار رو با احتیاط و به آرامی انجام دهید. سر متغییر رو تا جایی به سر دیگر المنت نزدیک کنید که ولتاژ باتری به حدود 11.5ولت برسد. در این مکان شما حداکثر جریانی که میتوانید از باتری بکشید رو میتونید مشاهده کنید

البته برروی بعضی باتری های ماشین همانند باتری های LI-PO یک ضریب بصورت xC مینویسد. بفرض مثال 2C
              بعنی میتوان دوبرابر جریان نامی درج شده روی باتری از این باتری جریان کشید
              x ضریبی است که در جریان نامی ضرب میشود و حداکثر جریان مجاز تخلیه را معلوم میکند

دیدگاه

با سپاس
                بله این روش که فرمودید روش روتین و ساده اش است
                اما مساله اینستکه چنین آمپرمتری کمیاب و گرانبهاست وگرنه اندازه گیری اش کار ساده ای بود
                شخصا فکر می کردم ابزاری برای اینکار باشد که فرضا بطور هوشمند با یک چندم حداکثر جریان واقعی باتری بصورت امن اندازه گیری، و با استفاده از آن ضریب چند برابری، رقم واقعی را اعلام کند
                وجود چنین ابزاری به ویژه برای محک زدن اعداد ادعایی سازندگان باتریها واقعا لازمست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Skylake نمایش پست ها
                  با سپاس
                  بله این روش که فرمودید روش روتین و ساده اش است
                  اما مساله اینستکه چنین آمپرمتری کمیاب و گرانبهاست وگرنه اندازه گیری اش کار ساده ای بود
                  شخصا فکر می کردم ابزاری برای اینکار باشد که فرضا بطور هوشمند با یک چندم حداکثر جریان واقعی باتری بصورت امن اندازه گیری، و با استفاده از آن ضریب چند برابری، رقم واقعی را اعلام کند
                  وجود چنین ابزاری به ویژه برای محک زدن اعداد ادعایی سازندگان باتریها واقعا لازمست
                  روشی که فرمودید عملی نیست و نمیتوان از روی آن سقف جریان باتری رو اندازه گیری کرد
                  تنها راه سریع و آسون اطلاع از ضریب تخلیه براتی هست که همون طور که گفتن بصورت xC روی باتری درج میشه

خودتون هم میتونید با یه سنسور اثرحال 1000تومنی و یدونه هسته توروید یک آمپر متر جریان بالا بسازید

کلمپ های ارزون هم توی بازار هست که میتونید تهیه کنید
                  موقع تهیه حتما حواستون باشه که مولتی متر دارای رنج dc جریان باشه. اکثرا توی کلمپ ها ارزون رنج dc برای جریان وجود نداره

دیدگاه

ینی برای فهمیدن حداکثر جریان یه منبع تغذیه باید حتما یه مصرف کننده داشته باشیم که توی رنج حداکثر جریان منبع باشه؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Siavashxxxx نمایش پست ها
                      ینی برای فهمیدن حداکثر جریان یه منبع تغذیه باید حتما یه مصرف کننده داشته باشیم که توی رنج حداکثر جریان منبع باشه؟!
                      بله دیگه تقریبا تنها راهش اینه.
                      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                        بله دیگه تقریبا تنها راهش اینه.
                        خب اگه ما حدود رنجش رو ندونیم و منبع تغذیه هم حساس باشه گرفتن امپر زیاد صدمه میزنه بهش که تا بدست بیاریم امپرش رو و اینکه این کار میاد امپر مصرفیه مصرف کننده رو میگه در اصل ولی ما میخوایم دقیق مقدرار امپری ک منبع تغذیه توانایی داره بده رو بفهمیم
                        جدیدترین ویرایش توسط Siavashxxxx; ۰۰:۰۲ ۱۳۹۹/۰۵/۲۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Siavashxxxx نمایش پست ها
                          خب اگه ما حدود رنجش رو ندونیم و منبع تغذیه هم حساس باشه گرفتن امپر زیاد صدمه میزنه بهش که تا بدست بیاریم امپرش رو و اینکه این کار میاد امپر مصرفیه مصرف کننده رو میگه در اصل ولی ما میخوایم دقیق مقدرار امپری ک منبع تغذیه توانایی داره بده رو بفهمیم
                          یک دستگاهی کوچکی در اندازه ی همین اینورتورهای 220v ماشین دیدم هست در اصل برای چک کردن باتری ماشین. حداکثر جریانی که باتری قابلیت تولید داره رو هم نشون میده. اسمشو اگر خواستی باید بگردم پیدا کنم
                          نکته اینجاست که سیمهای چندان ضخیمی هم نداره که بگیم آمپر بالایی از باتری می کشه تا بفهمه حداکثر جریان خروجیش چقدره
                          بنظرم بدرد چک کردن منابع تغذیه هم می خوره یا دستکم مشابهش وجود داشته باشه مخصوص منابع تغذیه
                          جدیدترین ویرایش توسط eca.ir/forums; ۰۴:۴۸ ۱۳۹۹/۰۵/۲۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca.ir/forums نمایش پست ها
                            یک دستگاهی کوچکی در اندازه ی همین اینورتورهای 220v ماشین دیدم هست در اصل برای چک کردن باتری ماشین. حداکثر جریانی که باتری قابلیت تولید داره رو هم نشون میده. اسمشو اگر خواستی باید بگردم پیدا کنمنکته اینجاست که سیمهای چندان ضخیمی هم نداره که بگیم آمپر بالایی از باتری می کشه تا بفهمه حداکثر جریان خروجیش چقدرهبنظرم بدرد چک کردن منابع تغذیه هم می خوره یا دستکم مشابهش وجود داشته باشه مخصوص منابع تغذیه
                            الان این فرمایشتون به نظرم منطقی تر اومد واسه اولین باری که مولتی متر رو هم دیدم همین حس رو داشتم چون به نظرم بی معنی بود ما رنج رو دستی مشخص کنیم تا اون اعداد رو نشون بده اخه اگه ادم حدودی بدونه که چقدر ولتاژ داره یه دستگاه دیگه اون تفاوت جزئیش رو که یه مهندس بدونه مولتی مترم حل میکنه مثلا با 4 تا قطعه الکترونیک مثه مقاومت و.... اصلا خیلی واجب نیس براش که اون جزئیات رو بدونه به نظرمن البته.
                            در اصل ما مصرف کننده های خیلی کمی داریم اونم توی جاهای خاص که مثلا حتما باید بهشون مثلا ولتاژ 12.47vرو بدی اگه بشه 12.55vمشکل ساز میشه سایر مصرف کننده ها اونقدرا حساس نیستن حتی توی رنج های چند ولت و امپر.
                            واسه اندازه گیری امپر هم به نظرم دقیقا به همچین دستگاهی احتیاج بود چون اونجوری اصلا معقول نیس که یه مصرف کننده بیاری و سری ببندیش و مصرف کننده هم باید حتما بتونه حداکثر توان تغذیه رو بگیره تا متوجه شی چقدر جریان میتونه بده
                            جدیدترین ویرایش توسط Siavashxxxx; ۱۴:۲۳ ۱۳۹۹/۰۵/۲۲.

دیدگاه

سلام
                              عکس زیر میتونه کمکتون کنه..
                              *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X