اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل خروجی آنالوگ ترانزیستور به صفرو یک برای تریگر ic های دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل خروجی آنالوگ ترانزیستور به صفرو یک برای تریگر ic های دیجیتال

سلام به دوستان
    یک مدار ساده با ترانزیستور bc547 و یک سنسور آنالوگ (0.2-3) ولت که روی بیس مداره و یک led که روی امیتر هست دارم.با تحریک شدن سنسور نور led از کم تا حداکثر تغییر میکنه.یک ic 4026 برای راه اندازی 7segment هم دارم که میخوام از امیتر فرمان بگیره و هر بار که led روشن میشه یه عدد بندازه.اما متاسفانه باید سنسور یک بار کامل صفر بشه و دوباره کامل 3 ولت بشه تا 7segment تغییر کنه.که باعث شده دقت کار بیاد پایین.در حالی که من نیاز به ثبت تغیرات میلی ولتی دارم.
    از مقایسه کننده 741 استفاده کردم که بخاطر ولتاژ منفی جواب نداد.از مدارات اشمیت تریگر و comparator هم استفاده کردم اما نشد.
    کسی یک مدار ساده و کم حجم که مثلا تا ولتاژ 2.5 ولت (با پتانسیومتر قابل کنترل باشد) بتونه خروجی صفر و گراند داشته باشه و از 2.5 ولت به بالا یا ورودیو تو خروجی داشته باشیم یا 5 ولت بشه سراغ داره؟
    ممنون میشم راه نمایی کنید

پاسخ : تبدیل خروجی آنالوگ ترانزیستور به صفرو یک برای تریگر ic های دیجیتال

نوشته اصلی توسط navid tr نمایش پست ها
    از مدارات اشمیت تریگر و comparator هم استفاده کردم اما نشد.
    اگر از همون مدار اول که شامل ترانزیستور و LED هست برای ورودی اشمیت تریگر استفاده میکنی باید یک مقاومت دو سر LED موازی کنی، حدود یک کیلو مناسبته.
    اگر میخوای کنترل دقیق تری روی سطح ولتاژ استانه تریگ داشته باشی از یک مدار مقایسه کننده مثل LM358 میتونی استفاده کنی و با پتانسیومتر سطح ولتاژ آستانه رو تغییر بدی. مدارهای اون هم با یک جستجو در گوگل میتونی پیدا کنی

دیدگاه

پاسخ : تبدیل خروجی آنالوگ ترانزیستور به صفرو یک برای تریگر ic های دیجیتال

داوود جان ممنون از راه نماییت.تستش میکنم امیدوارم حل بشه....
      جدیدترین ویرایش توسط navid tr; ۰۱:۱۵ ۱۳۹۵/۰۹/۱۸.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X