اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه] مدار UPS با دیود +شارژر اتوماتیک + توضیخات کامل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[پروژه] مدار UPS با دیود +شارژر اتوماتیک + توضیخات کامل

به نام خدا
    سلام یه مدار یو پی اس از یه سایت خارجی دیدم بادیود درست کرده بود ولی یه مشکل کوچیک داشت این شد که مشکلشو برطرف کردم وبهینه ترش هم کردم.
    این مدار:
    [HIDE-THANKS]

[/HIDE-THANKS]
    باتریB1 تغذیه اصلی هستش یعنی میتونید خروجی یک ترانس رو دی سی کنید وخازن صافی واسش قرار بدید و وصلش کنید به این قسمت.
    باتری B2 باتری بک اپ هستش همون باتری پشتیبان که وقتی برق قطع شد برق مداری که به خروجی مدار وصل شده رو تامین می کنه.
    یه ال ای دی هم قرار دادم تا وقتی تغذیه اصلی وصل باشه روشن میشه.
    دیود D1 باعث میشه تا ولتاژ خروجی به ورودی بر نگرده
    دیود D3 و مقاومت R1هم واسه اینه که باتری بک اپ شارژ بشه
    دیود D2 مال اینه که تا وقتی برق اصلی هست باتری وارد مدار نشه (تا وقتی برق خروجی D1 بیشتر برق خروجی D2 باشه جریانی از D2عبور نخواد کرد پس یعنی باتری از مدار خارجه تا وقتی که برق قطع شد خیلی سریع باتری توسط D2وارد مدار میشه.
    دوتا خازن خروجی هم ریپل و نویز اگه باشه میگیرن.
    این مدار واسه جریان یک امپر طراحی شده واسه جریان بیشتر باید دیود های D1وD2 به دیود های جریان بالاتر تعویض شوند توصیه می کنم از دیود های شاتکی استفاده کنید.
    مقاومت R1 رو یه مقاومت 10 اهم دو وات و یه مقاومت 2.2 اهم دو وات بزارید
    باتری هم اسیدی یا سیلد اسیدی استفاده کنید.
    سوالی بود در خدمتم
    موفق باشید
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۲۰:۴۱ ۱۳۹۶/۰۹/۰۱.
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

پاسخ : [پروژه] مدار UPS با دیود +شارژر اتوماتیک + توضیخات کامل

سلام
    در هنگام سوییچ سرعت اونقد بالاست که خاموشی دستگاه اتفاق نیفته؟
    شارژر اتوماتیک نیستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن سلامت نمایش پست ها
      سلام
      شارژر اتوماتیک نیستش
      در مدار های سوئیچ دیودی صد در صد وقفه وجود داره که مقدار وقفه سوئیچ بین دو منبع به سرعت سعود و نزول دیود ها بستگی داره.
      هر چه دیود ها سریع تر خاموش و روشن بشن ، زمان تعویض منابع سریعتر خواهد بود

انواع مختلف این نوع مدارات رو توی لینک زیرمیتونید مشاهده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن سلامت نمایش پست ها
        سلام
        شارژر اتوماتیک نیستش
        سلام
        مدار های قبلی که طراحی کرده بودم با رله بودن رله هم اون قدر سرعت سوئیچش بالا بود که دستگاه خاموش نمی شد...ولی این دیگه دیوده و سرعتش خیلی بیشتر از رله هستش پس دستگاه هیچ وقت خاموش نمیشه مثل این میمونه که باتری همیشه داخل مدار هستش
        شارژر هم یه چیز ساده ولی اتوماتیکه الان توضیح میدم
        وقتی ولتاژ باتری نزدیک شد به ولتاژ بعد از دیود جریان نزدیک به صفر میشه و وقتی رسید به ولتاژ بعد از دیود جریان صفر میشه پس شارژ هم قطع
        این یو پی اس خوبی که داره اینه که اگه نوسانی یا کمبود جریانی هم تغذیه اصلی داشته باشه باتری جبران می کنه مثلا اگه برق کم شد کامل قطع نشد بازم دستگاه رو روشن نگه میداره ولی قبلیا که می ساختم بارله بود و اینجوری نبود...
        موفق باشید
        جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۰۰:۳۵ ۱۳۹۵/۰۹/۱۹.
        Proudly @real_ahmadi
        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام به همه دوستان یه چند وقت درگیر مشغله و ....بودم نمیتونستم بیام انجمن ولی الان اومدم با دست پر هم اومدم
          مدار یو پی اس در پست اول شارژرش خوب هست ولی کاملا اتوماتیک نیست و در طولانی مدت به باتری صدمه می زنه الان مدار رو ئپیشرفته تر کردم و شارژرش کاملا ردیفه...

خوب این مدار با شارژر که با LM317 هستش
          دوم این که یه هست سینک خوب واسه lm317 و tip42 بزارید حواستون باشه بدنشون اتصالی نکنه

اضافه شده در تاریخ 96/9/1 :

دیود D2 رو 1N5819 بزارید و یه مقاومت 2.2 اهم 2 وات باهاش سری کنید
          ولتاژ خروجی LM317 رو روی 14.5 تنظیم کنید

امیدوارم مفید باشه
          موفق باشید در پناه حق به امید دیدار
          جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۰۰:۴۱ ۱۳۹۶/۰۹/۰۲.
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

این مدار دارای اشکالات بی شماری هست و واقعاجای تاسف داره انتخاب این اسم ....
            ولتاژ روی باتری چرا روی 14.4 تنظیم شده؟؟ و پایین تر از اون جریان وصل میشه؟؟ ولتاژ باتری که به 14.4 نباید برسه در حالت بیکاری !!!
            اگر به هر دلیلی مثل جریان حجومی اولیه برای لحظه ای کوتاه ولتاژ خروجی در حد 1ولت افت کنه بلافاصله باتری به خروجی وصل میشه و نقطه ضعف بزرگی محسوب میشه
            باتری سیلد اسید12ولتی نباید از 10.5 ولت مقدارش کمتر بشه زیر بار((دشارژ عمیق تا نقطه مرگ پایین)) وگرنه به شدت خراب میشه که اصلا در مدار دیده نشده
            توی اینجور مدارها باید یه مقدار هیسترزیس تعریف بشه وگرنه در حالتی میتونه مدار الاکلنگی بشه((حالت ناپایدار)) که وجود نداره
            اصلا کنترلی رو جریان وجود نداره اگه باتری زیر بار خالی بشه بعد از وصل برق قشنگ یه 10 آمپر از مدار میکشه !!!
            و ...............................!!!!!!
            موارد خیلی زیادی مونده که دیگه وقت ندارم بنویسم فقط امیدوارم با انتخاب اسم بهتر برای این تاپیک کسی رو به اشتباه نندازید

دیدگاه

سلام جناب مهندس عذر میخوام یه سوال داشتم
              اونجایی که توضیح دادین "مقاومت R1 از د3تا مقاومت تشکیل شده دوتا 10اهم دو وات و یک 4.7 اهم دو وات.
              "یه مقاومت 10 اهم و یه 4.7 اهم کافیه" منظورتون چیه چون مقدار مقاومت 330 اهم هستش؟
              اگه امکانش هست کار ترانزیستور رو هم توضیح بدین
              با تشکر

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام جناب مهندس میتونید یه مدار بهم پیشنهتد بدین
              با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad gholamian نمایش پست ها
                سلام جناب مهندس عذر میخوام یه سوال داشتم
                اونجایی که توضیح دادین "مقاومت R1 از د3تا مقاومت تشکیل شده دوتا 10اهم دو وات و یک 4.7 اهم دو وات.
                "یه مقاومت 10 اهم و یه 4.7 اهم کافیه" منظورتون چیه چون مقدار مقاومت 330 اهم هستش؟
                اگه امکانش هست کار ترانزیستور رو هم توضیح بدین
                با تشکر

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام جناب مهندس میتونید یه مدار بهم پیشنهتد بدین
                با تشکر
                سلام
                اگر از مداری که توی پست اول هست رو میخوای استفاده کنی تغذیت باید ترانس باشه اگر ولتاژ خروجی دی سی شده ترانس بیشتر از 14.5 ولت هم شد مشکلی نداره تا 18 هم بره مشکلی نیست ولتاژ بی باری ترانسه اون مقاومت R1 مدار پست اول رو یه مقاومت 10 اهم 2 وات با یه مقاومت 2.2 اهم دو وات بزارید همین کافیه

مدار پست پنجم هم خروجی رگولاتور lm317 رو روی 14.5 ولت بزارید دیود D2 رو 1N5819 و یه مقاومت 2.2 اهم 2 وات باهاش سری کنید همین
                کار ترانزیستور هم افزایش جریان خروجی lm317 هستش
                موفق باشید
                جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۲۰:۳۱ ۱۳۹۶/۰۹/۰۱.
                Proudly @real_ahmadi
                #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

عذر میخوام جناب مهندس
                  جریان خروجی ما ماکزیمم 1 آمپر هستش و خود LM317 خروجیش ماکزیمم ئ1.5 امپر هستش اگه ترانزیستور استفاده نکنم مشکلی هست؟(یعنی مدار مثل مدار شما باشه فقط ترانزیستو ر رو حذف کنم)
                  و سوال دیگه این بود که میزان مقاومت رو چقدر و چند وات بزارم ؟چون یه R1=330 اهم و R2=3.3 اهم و یک مقاومت 2.2 دو وات که فرمودین با دیود سری بشه درسته؟
                  همچنین چون ورودی مدار ما 12 ولت هستش به جای یک دیود که مستقیم از ورودی مدار شما به خروجی وصل میشه ولتاژ زیاده به نظرتون میتونم از چند دیود سری استفده کنم مثلا 4 عدد تا ولتاژ رو به 12 ولت برسونم؟
                  با تشکر از راهنمایی شما
                  جدیدترین ویرایش توسط mohammad gholamian; ۲۱:۱۲ ۱۳۹۶/۰۹/۰۱.

دیدگاه

عذر میخوام جناب مهندس
                    جریان خروجی ما ماکزیمم 1 آمپر هستش و خود LM317 خروجیش ماکزیمم ئ1.5 امپر هستش اگه ترانزیستور استفاده نکنم مشکلی هست؟(یعنی مدار مثل مدار شما باشه فقط ترانزیستو ر رو حذف کنم)
                    و سوال دیگه این بود که میزان مقاومت رو چقدر و چند وات بزارم ؟چون یه R1=330 اهم و R2=3.3 اهم و یک مقاومت 2.2 دو وات که فرمودین با دیود سری بشه درسته؟
                    همچنین چون ورودی مدار ما 12 ولت هستش به جای یک دیود که مستقیم از ورودی مدار شما به خروجی وصل میشه ولتاژ زیاده به نظرتون میتونم از چند دیود سری استفده کنم مثلا 4 عدد تا ولتاژ رو به 12 ولت برسونم؟
                    با تشکر از راهنمایی شما
                    ترانزیستور رو بزاری بهتره حالا نزاشتی هم حتما هیت سینک خوب واسه lm317 بزار (ولی بهتره بزاری چون باتری خالی بشه بخواد شارژ کنه جریان زیاد می کشه ممکنه بسوزه)

مقاومت 330 اهم رو 1/4 وات همون معمولیا بزار 470 اهم هم میتونی بزاری (به نظر من 70 اهم بزار)
                    مقاومت r2هم بله باید 3.3 اهم دو وات باشه
                    من گفتم با دیود D2 یه مقاومت 2.2 اهم دو وات سری کن همین و دیود رو هم 5819 بزارش
                    مداری که قراره به خروجی وصل کنید چیه؟
                    چقدر ولتاژ زیاده؟؟اون ولتاژ زیاد در حالت بی باریه و از خروجی پل دیودی میاد مشکلی ایجاد نمی کنه واسه چی میخوای بگو ک اگه موردی باشه بگم
                    یه پیشنهاد هم دارم واستون مداری که گذاشتم یه یه پی اس با شارژره یه مدار در حالت مقایسه با اپ امپ ببند و با باتری موازی کن ک هر وقت باتری ولتاژش روی 11 اومد یه ال ای دی روشن بشه ک به معنای خالی شدن باتری هستش
                    موفق باشی
                    Proudly @real_ahmadi
                    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
                      ترانزیستور رو بزاری بهتره حالا نزاشتی هم حتما هیت سینک خوب واسه lm317 بزار (ولی بهتره بزاری چون باتری خالی بشه بخواد شارژ کنه جریان زیاد می کشه ممکنه بسوزه)

مقاومت 330 اهم رو 1/4 وات همون معمولیا بزار 470 اهم هم میتونی بزاری (به نظر من 70 اهم بزار)
                      مقاومت r2هم بله باید 3.3 اهم دو وات باشه
                      من گفتم با دیود D2 یه مقاومت 2.2 اهم دو وات سری کن همین و دیود رو هم 5819 بزارش
                      مداری که قراره به خروجی وصل کنید چیه؟
                      چقدر ولتاژ زیاده؟؟اون ولتاژ زیاد در حالت بی باریه و از خروجی پل دیودی میاد مشکلی ایجاد نمی کنه واسه چی میخوای بگو ک اگه موردی باشه بگم
                      یه پیشنهاد هم دارم واستون مداری که گذاشتم یه یه پی اس با شارژره یه مدار در حالت مقایسه با اپ امپ ببند و با باتری موازی کن ک هر وقت باتری ولتاژش روی 11 اومد یه ال ای دی روشن بشه ک به معنای خالی شدن باتری هستش
                      موفق باشی
                      مدار یک دیتا اکوزیشن هستش که چند سنسور بهش وصل میشه از منبع تغذیه سوویچینگ به عنوان اداپتور ورودی میخوام استفاده کنم

دیدگاه

مدار یک دیتا اکوزیشن هستش که چند سنسور بهش وصل میشه از منبع تغذیه سوویچینگ به عنوان اداپتور ورودی میخوام استفاده کنم
                        سلام دوباره
                        خوب تغذیتون حتما باید یه اداپتور سوئیچینگ باشه؟؟خروجیش چند ولته؟
                        دیتا اکوزیشن چند امپر می کشه ماکزیمم؟
                        بدرود
                        Proudly @real_ahmadi
                        #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سوییچینگ دو آمپره و ولتاژشو اطلاع ندارم چون باید برم از بازار تهیه کنم ولی حتمالا یا 15 یا 18 و یا 24 ولت باشه
                          دیتا اکوزیشن حدود 1 امپر میکشه
                          نظر من این بود که سه چهر عدد دیود شاتکی بزارم با باتری که به صورت قطره ای شارژ کنه ولی خوب دستگاه به صورت پورتابل هستش و دایما از باطری استفاده میکنه
                          با تشکر

دیدگاه

سوییچینگ دو آمپره و ولتاژشو اطلاع ندارم چون باید برم از بازار تهیه کنم ولی حتمالا یا 15 یا 18 و یا 24 ولت باشه
                            دیتا اکوزیشن حدود 1 امپر میکشه
                            نظر من این بود که سه چهر عدد دیود شاتکی بزارم با باتری که به صورت قطره ای شارژ کنه ولی خوب دستگاه به صورت پورتابل هستش و دایما از باطری استفاده میکنه
                            با تشکر
                            سلام
                            اول چند تا چیز رو مشخص کنید
                            این یو پی اس همیشه به برق وصله تغذیه اصلیش یا نه؟؟
                            اگر همیشه تغذیه اصلیش وصله هردوتا مدار خوبه واسش استفاده کنی ولی اگر همیشه وصل نیست و باتری همیشه روشن نگه مداره دستگاهو و فقط واسه شارژ شدن باتری تغذیه رو به برق وصل می کنی میتونی یه کار ساده تر انجام بدی
                            باتری رو مستقیم وصل کن دستگاه مورد نظر یه شارژر هم مستقیم به باتری وصل کن همین
                            این پیشنهاد منه بازم اختیار با خودتون

موفق باشید
                            Proudly @real_ahmadi
                            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

ممنون جناب مهندس بابات کمکتون
                              در آخر یک آداپتور 15 ولت یک آمپر گرفتم که با دیود به باتری وصل میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X