اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد اپتوترایاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد اپتوترایاک

سلام دوستان ، سوالم اینه که جریان راه اندازی دیود نوری برای روشن شدن
    کامل ترایاک داخل اپتو ترایاک moc3041 چقدره ؟؟
    من مداری رو که در شکل زیر مشاهده میکنید با ترایاک bt139 بستم ، متاسفانه ترایاک
    رو جریان ۱۰ آمپر دود شد رفت هوا ، در صورتی که تا ۱۶ آمپر نباید مشکلی داشته باشه ،
    و واقعا نمی دونم مشکل از کجاست ، حالا شک کردم که شاید اپتو کامل روشن نمیشه
    تو دیتا شیت که عکسشو گذاشتم دو مقدار متفاوت داده که برام سواله ، لطفا اگه کسی میتونهجواب بده:-( . با تشکر فراوان

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ببخشید مدار یادم رفت ، فقط به جای اون مقاومت ۳۶۰ مقاومت ۳۸۰ گذاشتم ، جریان اپتو IF=10 ma .

پاسخ : سوال در مورد اپتوترایاک

هیت سینک ترایاک به اندازه کافی بزرگ بود؟
    اون 60 میلی آمپر هم حداکثر جریان فوروارد پیوسنه قابل تحمل برای LED هست.
    اما جریان IFT جریانیه که خروجی رو وصل نگه می داره.
    جدیدترین ویرایش توسط habibnia; ۰۹:۲۷ ۱۳۹۵/۰۹/۲۲.

دیدگاه

سلام
      1- جریان 60mA مقدار ماکزیمم و حداقل جریان تریگ 15mA است.
      2- اینکه ترایاک سوخته به نوع بار بستگی مستقیم داره. بارتون چی بوده؟؟
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط habibnia نمایش پست ها
        هیت سینک ترایاک به اندازه کافی بزرگ بود؟
        اون 60 میلی آمپر هم حداکثر جریان فوروارد پیوسنه قابل تحمل برای LED هست.
        اما جریان IFT جریانیه که خروجی رو وصل نگه می داره.
        نه اصلا هیتسینگ نداشتم چونکه فک میکردم برای جریان ۱۰ آمپر در فضای باز مشکلی نداشته باشه ، کلا ده ثانیه تحمل می*کرد و بعد میسوخت . حالا تصمیم گرفتم از bta 40 از این قابلمه ایا
        استفاده کنم . یعنی میگید که اگه جریان IFT به ۱۵ میلی نرسه روشن نمیشه اپتو ؟؟

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
        سلام
        1- جریان 60mA مقدار ماکزیمم و حداقل جریان تریگ 15mA است.
        2- اینکه ترایاک سوخته به نوع بار بستگی مستقیم داره. بارتون چی بوده؟؟
        آخه نوشته : IFT = 15ma "max پس أین max که نوشته چه معنی میده ؟؟ از طرفیم لامپو روشن میکنه ، حالا به نظر تون برای جریان بابا از bta 40 قابلمه ای استفاده کنم دیگه مشکلی نباید داشته باشه درسته ؟؟ بارم هم اهمیه ،

دوستان کسی یه مدار مناسب برای تحریک این قطعه سراغ داره می دونم تو نت زیاده
        ولی انقد مدارات مختلف هست آدم گیج میشه ، با چه اپتو ترایاک میتونم به راحتی
        روشنش کنم ؟ برای جریان ۱۶ امپری هم نیاز به هیتسینگ داره ، با توجه با لینک۴۰ آمپر آستانه تحملشه ؟؟ با تشکر

دیدگاه

منظور از لفظ MAX در اینجا ماکزیمم جریان مورد نیاز برای تریگ دیود نورانی MOC3041 است که تضمین کند دیود نورانی حتماً تحریک شده است. این نتیجه از طرف کمپانی سازنده و در n بار تست حاصل می شود.
          اگر بارتون مقاومتی هست، احتمال داره حرارت باعث آسیب دیدن ترایاک شده باشه. ولی چه بار اهمی هست که به 10 آمپر جریان نیاز داره و با برق AC کار می کنه؟؟؟
          شما شماتیک مداری که بستید رو قرار بدید لطفاً. مدار درایو ترایاک خیلی متغیر نیست که بخوایم مدار جدیدی در نظر بگیریم..
          *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط RAMONA نمایش پست ها
            دوستان کسی یه مدار مناسب برای تحریک این قطعه سراغ داره می دونم تو نت زیاده
            ولی انقد مدارات مختلف هست آدم گیج میشه ، با چه اپتو ترایاک میتونم به راحتی
            روشنش کنم ؟ برای جریان ۱۶ امپری هم نیاز به هیتسینگ داره ، با توجه با لینک۴۰ آمپر آستانه تحملشه ؟؟ با تشکر
            مدار BTA40 با مدار بقیه ترایاک ها تفاوت خاصی نداره. برای بار 16 آمپری هیت سینک نیاز نداره. شماتیک مدارتون رو بذارید شاید مشکلی داشته باشه.
            www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE نمایش پست ها
              منظور از لفظ MAX در اینجا ماکزیمم جریان مورد نیاز برای تریگ دیود نورانی MOC3041 است که تضمین کند دیود نورانی حتماً تحریک شده است. این نتیجه از طرف کمپانی سازنده و در n بار تست حاصل می شود.
              اگر بارتون مقاومتی هست، احتمال داره حرارت باعث آسیب دیدن ترایاک شده باشه. ولی چه بار اهمی هست که به 10 آمپر جریان نیاز داره و با برق AC کار می کنه؟؟؟
              شما شماتیک مداری که بستید رو قرار بدید لطفاً. مدار درایو ترایاک خیلی متغیر نیست که بخوایم مدار جدیدی در نظر بگیریم..
              بار یک المنت ۳۰۰۰ وات هست ، دقیقا مداری که توی دیتا شیت moc هست رو بستم (تو پست اول گذاشتم عکسشو ) .
              اول جریان ۱۰ میلی آمپر برای تحریک اپتو تزریق کردم که ترایاک سوخت ، بعدشم جریان ۱۸ میلی که بازم سوخت
              از سه نوع ترایاک استفاده کردم که مطمئن بشم ( دونوع bt139 ، bta16 ) . همشون دود شدن ، حالا فردا میرم
              Bta40 میگیرم ، ولی با یه اپتو ۵ میلی امپری راش میندازم .. moc3021 یا 3043
              فقط مدار گذر از صفر که نیازی نیست برای باری که من دارم ؟؟؟

و
              نوشته اصلی توسط vahidabedi نمایش پست ها
              مدار BTA40 با مدار بقیه ترایاک ها تفاوت خاصی نداره. برای بار 16 آمپری هیت سینک نیاز نداره. شماتیک مدارتون رو بذارید شاید مشکلی داشته باشه.
              مدار تو پست اول هست ، با تشکر فراوان فراوا

و

و

و

دیدگاه

قطعا هیت سینک نیاز داره
                اون جریانی که ترایاک تحمل می کنه در صورت تبادل حرارتی مناسب هست

دیدگاه

با سلام
                  اگه ولتاژ دوسر تریاک رو در حالت هدایت اندازه گیری کنین، مولتی متر حدود 1 ولت نشون میده که برای جریان 10 آمپر، تلفات توان روی تریاک میشه 10 وات و حتما هیت سینک میخواد. حتی BTA40 هم باید به هیت سینک وصل باشه.
                  مزیت استفاده از BTA40 اینه که قسمت فلزی پشتش از ترمینالهاش ایزوله هست و دست زدن به هیت سینک در حالت کار، خطری نداره.
                  ضمن اینکه کیفیت قطعات رو هم در نظر بگیرین. معمولا قطعات عادی بازار که چینی هستن، مطابق دیتا شیت قطعه ی امریکایی عمل نمیکنن.
                  علاوه بر اون برای اینکه دستگاهتون در طولانی مدت و در شرایط دمایی مختلفی که ممکنه پیش بیاد، درست کار کنه و مشکلی براش پیش نیاد حتما برای قطعات قدرت، حاشیه ظرفیت ولتاژ و جریانی بیشتری در نظر بگیرید.
                  کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام به همه
                    چرا من نمی تونم bta 40 رو درایو کنم ؟؟ کلا وصله قطع نمیشه ، دوستان کسی یه مناسب برای درایو کردن این قطعه سراغ نداره ؟ من همون مداری که تو پست اول گذاشتمو بستم برای bta 16 و bt139 کار میکنه ولی bta 40 رو روشن میکنه ولی خاموشش نمیکنه ، مقدار مقاومت ورودی ترایاک داخلی اپتو رو تا ۱۰ کیلو هم افزایش دادم بازم روشن میشد و خاموش نمیشد ...

دیدگاه

توی دیتا شیت اپتو ترایاک ها مدار پیشنهادی گذاشته شده که بهتر از اون استفاده کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X