اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب منبع تغذیه مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب منبع تغذیه مناسب

با عرض سلام و ادب
    از طریق آموزش های انجمن مبادرت به ساخت یک منبع تغذیه سوئیچینگ
    ۵ ولت برای تغذیه مدارات میکروکنترلی عموما avr نمودم ، و همه قطعات و
    لوازم مورد نیاز هم خریداری شد ، آما امروز یه جایی خوندم که گفته شده بود
    به هیچ وجه از منبع تغذیه سوئیچینگ ۵ ولتی مستقیم avr رو تغذیه نکنید ، بلکه
    درستش اینه که از یه منبع تغذیه ۹ ولتی یا ۱۲ ولتی با یه ۷۸۰۵ و خازن ها برای تغذیه
    استفاده کنید . ، حالا سوالم اینه که چه مقدار این حرف صحیحه ؟؟ و ممکنه چه
    مشکلی پیش بیاد ؟؟
    با تشکر فراوان

پاسخ : انتخاب منبع تغذیه مناسب

با سلام

از تغذیه سوئیچینگ میشه واسه avr استفاده کرد ولی یکم سر ادم بازی در میاره بهترش اینه که یه 7805 بعد از تغذیه سوئیچینگ بزاری وخازن ها رو قرار بدی 100 نانو و... تا مشکلی پیش نیاد یه سلف هم میزارن توی خروجی گاها
    ولی در کل مشکل خاصی نیست با خازن وسلف اگه نشه حلش کرد 7805 باید استفاده بشه من به همین دلایل نویز و...فرکانس و...هیچ وقت سوئیچینگ واسه avr ستفاده نکردم واسه همین تجربه ندارم ازش ولی بهترین راهش همون قرار دادن 7805 و خازن وسلف در خروجی اون هستش
    موفق باشید
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
      با سلام

از تغذیه سوئیچینگ میشه واسه avr استفاده کرد ولی یکم سر ادم بازی در میاره بهترش اینه که یه 7805 بعد از تغذیه سوئیچینگ بزاری وخازن ها رو قرار بدی 100 نانو و... تا مشکلی پیش نیاد یه سلف هم میزارن توی خروجی گاها
      ولی در کل مشکل خاصی نیست با خازن وسلف اگه نشه حلش کرد 7805 باید استفاده بشه من به همین دلایل نویز و...فرکانس و...هیچ وقت سوئیچینگ واسه avr ستفاده نکردم واسه همین تجربه ندارم ازش ولی بهترین راهش همون قرار دادن 7805 و خازن وسلف در خروجی اون هستش
      موفق باشید
      ممنون جناب مهندس احمدی ، استفاده از منبع تغذیه ۱۲ ولتی با رگولاتور تصویب شد ، حالا یه جای دیگه خوندم تغذیه رله ها باید از تغذیه میکرو جدا باشه ، تغذیه رله ۱۲ ولتی از تغذیه میکرو جداست ولی زمینشون یکیه و نوشته بودن ایجاد مشکل میکنه ، این حرف تا چه حد جدیه ، من نمی تونم از دو تا منبع تغذیه استفاده کنم ،پس راه حل چیه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط RAMONA نمایش پست ها
        با عرض سلام و ادب
        درستش اینه که از یه منبع تغذیه ۹ ولتی یا ۱۲ ولتی با یه ۷۸۰۵ و خازن ها برای تغذیه
        مشکلی پیش بیاد ؟؟
        با تشکر فراوان
        با سلام
        اینکه مستقیما از تغذیه 5 ولت برای میکرو استفاده نشه بخاطر این هستش که در صورت بروز ناپایداری در شبکه برق این ولتاژ هم تحت تاثیر قرار میگیره و دچار ریپل میشه و باعث مشکل در عملکرد میکرو میشه اما اگر ولتاژ شما در دو یا چند مرحله توسط رگلاتور ها به 5 ولت کاهش پیدا کنه اگر در ولتاژ اولیه و بزرگتر هم کاهش ایجاد بشه ولتاژ نهایی شما یعنی 5 ولت کمتر تاثیر میپذیره و پایدارتر خواهد بود بطور مثال شما از یک ترانس 9 ولت استفاده کرده اید و بعد توسط رگولاتور این ولتاژ رو به 5 ولت کاهش داده اید اگر مثلا ولتاژ 9 ولت شما بشه 8 ولت تاثیر چندانی در ولتاژ5 ولت شما ایجاد نخواهد شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir_irani نمایش پست ها
          با سلام
          اینکه مستقیما از تغذیه 5 ولت برای میکرو استفاده نشه بخاطر این هستش که در صورت بروز ناپایداری در شبکه برق این ولتاژ هم تحت تاثیر قرار میگیره و دچار ریپل میشه و باعث مشکل در عملکرد میکرو میشه اما اگر ولتاژ شما در دو یا چند مرحله توسط رگلاتور ها به 5 ولت کاهش پیدا کنه اگر در ولتاژ اولیه و بزرگتر هم کاهش ایجاد بشه ولتاژ نهایی شما یعنی 5 ولت کمتر تاثیر میپذیره و پایدارتر خواهد بود بطور مثال شما از یک ترانس 9 ولت استفاده کرده اید و بعد توسط رگولاتور این ولتاژ رو به 5 ولت کاهش داده اید اگر مثلا ولتاژ 9 ولت شما بشه 8 ولت تاثیر چندانی در ولتاژ5 ولت شما ایجاد نخواهد شد
          ممنون از توجه تون ،منظورتون از چند مرحله چیه ؟ من ۱۲ ولت رو با یه ۷۸۰۵ به ۵ ولت تبدیل میکنم ، مقداری تلفات داره که مهم نیست . حرف شما در مورد منابع تغذیه خطی کاملا صحیحه ، اما منابع تغذیه سوئیچینگ ، با نوسانات شبکه برق خروجیشون تغییر نمیکنه ، اگه به شکل زیر توجه کنید
          میبینید ورودی میتونه از ۱۹۵ ولت تا ۲۶۵ ولت باشه .

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اما علت اینکه چرا از منابع سوئیچینگ نباید استفاده کرد رو هنوز نمی دونم ،
          شاید یک علتش نویز زیادی هست که این منابع از خودشون ساتع میکنن ، و یه
          علت دیگشم میتونه ضعیف بودنشون باشه ، اعتقاد بر اینه که زود خراب میشن
          اما اینکه خروجی کاملا صافی دارن یا ندارنو نمی دونم .
          جدیدترین ویرایش توسط RAMONA; ۲۲:۰۰ ۱۳۹۵/۰۹/۲۳.

دیدگاه

ممنون از توجه تون ، حرف شما در مورد منابع تغذیه خطی کاملا صحیحه ، اما منابع تغذیه سوئیچینگ ، با نوسانات شبکه برق خروجیشون تغییر نمیکنه ، اگه به شکل زیر توجه کنید
            میبینید ورودی میتونه از ۱۹۵ ولت تا ۲۶۵ ولت باشه .
            بله دوست عزیز فرمایش شما متین به جهت فید بک گرفتن از خروجی درصورت کاهش ولتاژ در خروجی به دلیل کاهش ولتاژ در اولیه نوسان ساز کاهش ولتاژ رو جبران میکنه اما خود این پروسه تشخیص تا اصلاح زمانبر هست و در ولتاژ خروجی ریپل ایجاد میشه هرچند در مقیاس زمانی کوچک اما باتوجه به حساسیت سیستم های کنترلی میتونه باعث هنگ کردن پردازنده بشه البته خب اینا مباحث خیلی ریزبینانه هست و شاید در عمل زیاد به چشم نیاد اما خب برای طراحی یک سیستم پایدار نیاز هست تمام اصول طراحی رعایت بشه

اگر توجه بفرمایید در اکثر منابع مکتوبی که به عدم استفاده از تغذیه سوچینگ در مدارات کنترلری تاکید شد همراه این موظوع به این مطلب هم اشاره شده که اغلب مدارات سوچینگ ارزان قیمت موجود در بازار از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستن و ریپل خروجی اونا از میزان استاندارد خارج هستش با این وجود فکر میکنم اگر یک تغذیه سویچینگ با توپولوژی اصولی طراحی بشه هیچ مانعی برای استفاده از این منابع وجود نداره
            جدیدترین ویرایش توسط amir_irani; ۲۲:۰۵ ۱۳۹۵/۰۹/۲۳.

دیدگاه

ممنون جناب مهندس احمدی ، استفاده از منبع تغذیه ۱۲ ولتی با رگولاتور تصویب شد ، حالا یه جای دیگه خوندم تغذیه رله ها باید از تغذیه میکرو جدا باشه ، تغذیه رله ۱۲ ولتی از تغذیه میکرو جداست ولی زمینشون یکیه و نوشته بودن ایجاد مشکل میکنه ، این حرف تا چه حد جدیه ، من نمی تونم از دو تا منبع تغذیه استفاده کنم ،پس راه حل چیه ؟
              بله رله باید با اپتوکوپلر از میکرو ایزوله بشه و حتما تغذیه جدا باشه (زمین نباید یکی بشه وگرنه رداین صورت استفاده ازاوپتوکوپلر بیهودست)

اما علت اینکه چرا از منابع سوئیچینگ نباید استفاده کرد رو هنوز نمی دونم ،
              دلیلش این است که سوئیچینگ ها با فرکانس کار می کنن و این باعث ایجاد نویز وهنگ یا ریست شدن میکروکنترلر avr میشه خروجی سوئیچینگ رو یه سلف حدود 1میکرو هانری با هسته سلف بزارید مشکل تا حد زیادی برطرف میشه ولی خوب بازم اطمینانش به اندازه استفاده از 7805 و خازن های تغذیه نیست.

موفق باشید
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

بله دوست عزیز فرمایش شما متین به جهت فید بک گرفتن از خروجی درصورت کاهش ولتاژ در خروجی به دلیل کاهش ولتاژ در اولیه نوسان ساز کاهش ولتاژ رو جبران میکنه اما خود این پروسه تشخیص تا اصلاح زمانبر هست و در ولتاژ خروجی ریپل ایجاد میشه هرچند در مقیاس زمانی کوچک اما باتوجه به حساسیت سیستم های کنترلی میتونه باعث هنگ کردن پردازنده بشه البته خب اینا مباحث خیلی ریزبینانه هست و شاید در عمل زیاد به چشم نیاد اما خب برای طراحی یک سیستم پایدار نیاز هست تمام اصول طراحی رعایت بشهدلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپماگر توجه بفرمایید در اکثر منابع مکتوبی که به عدم استفاده از تغذیه سوچینگ در مدارات کنترلری تاکید شد همراه این موظوع به این مطلب هم اشاره شده که اغلب مدارات سوچینگ ارزان قیمت موجود در بازار از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستن و ریپل خروجی اونا از میزان استاندارد خارج هستش با این وجود فکر میکنم اگر یک تغذیه سویچینگ با توپولوژی اصولی طراحی بشه هیچ مانعی برای استفاده از این منابع وجود نداره
                بله ، حرف شما کاملا درسته ، به همین منظور من از منبع تغذیه ۱۲ ولتی استفاده خواهم کرد ، که هم برای تغذیه رله ها مورد استفاده قرار میگیره و هم با یک ۷۸۰۵ تغذیه میکرو فراهم میشود ( البته کمی تلفات روی رگولاتور فکر نمی کنم مشکلی ایجاد کنه و از کاهش چند مرحله ای ولتاژ میشه صرف نظر کرد ) ، فقط مشکل اینجا یکی بودن زمین هست ، گفته شده نباید زمین رله ها با زمین مدارات کنترلی یکی باشه که اینجا هست ، آیا این حرف صحیحه ؟ باید چه کرد ؟ فقط لطفا نگین از دو منبع تغذیه باید استفاده کرد که امکانش نیست ... با تشکر فراوان

دیدگاه

بله رله باید با اپتوکوپلر از میکرو ایزوله بشه و حتما تغذیه جدا باشه (زمین نباید یکی بشه وگرنه رداین صورت استفاده ازاوپتوکوپلر بیهودست)

دلیلش این است که سوئیچینگ ها با فرکانس کار می کنن و این باعث ایجاد نویز وهنگ یا ریست شدن میکروکنترلر avr میشه خروجی سوئیچینگ رو یه سلف حدود 1میکرو هانری با هسته سلف بزارید مشکل تا حد زیادی برطرف میشه ولی خوب بازم اطمینانش به اندازه استفاده از 7805 و خازن های تغذیه نیست.

موفق باشید
                  نه دوست عزیز با استفاده از اپتو کوپلر ما خط فرمان رو از عملگر ایزوله میکنم و اگر امکان ایزوله کردن تغذیه هم باشه بسیار عالی در غیر اینصورت معمولا زمین قسمت عملگر رو توسط یک فریت بید به زمین میکرو متصل میکنیم و بدین ترتیب جلوی ورود نویز های فرکانس بالا از سمت عملگر به زمین میکرو گرفته میشه

دیدگاه

[QUOTE=مهندس احمدی;642971]بله رله باید با اپتوکوپلر از میکرو ایزوله بشه و حتما تغذیه جدا باشه (زمین نباید یکی بشه وگرنه رداین صورت استفاده ازاوپتوکوپلر بیهودست)
                    رله که با اپتو کوپلر جدا میشه ولی متوجه نشدم چطور زمینو باید جدا کنم ، ؟؟ استفاده از دوتا منبع تغذیه که منظورشون نیست ؟؟

دیدگاه

با عرض سلام و ادب
                      مشکلی پیش بیاد ؟؟
                      با تشکر فراوان
                      این حرف کاملن اشتباهه. شما میتونید مستقیم مثل بقیه سیستمهایی که مهندسی طراحی شده ولتاژ تغذیه سویچینگ رو به مدارتون وصل کنید.

دیدگاه

نه دوست عزیز با استفاده از اپتو کوپلر ما خط فرمان رو از عملگر ایزوله میکنم و اگر امکان ایزوله کردن تغذیه هم باشه بسیار عالی در غیر اینصورت معمولا زمین قسمت عملگر رو توسط یک فریت بید به زمین میکرو متصل میکنیم و بدین ترتیب جلوی ورود نویز های فرکانس بالا از سمت عملگر به زمین میکرو گرفته میشه
                        دوست عزیز من از شما واقعا ممنونم ، از چه نوع فریت بیدی باید استفاده کنم ؟ 2M مناسبه برای کار من که یدونه رله ۱۲ ولتی دارم فقط ؟؟

دیدگاه

بله ، حرف شما کاملا درسته ، به همین منظور من از منبع تغذیه ۱۲ ولتی استفاده خواهم کرد ، که هم برای تغذیه رله ها مورد استفاده قرار میگیره و هم با یک ۷۸۰۵ تغذیه میکرو فراهم میشود ( البته کمی تلفات روی رگولاتور فکر نمی کنم مشکلی ایجاد کنه و از کاهش چند مرحله ای ولتاژ میشه صرف نظر کرد ) ، فقط مشکل اینجا یکی بودن زمین هست ، گفته شده نباید زمین رله ها با زمین مدارات کنترلی یکی باشه که اینجا هست ، آیا این حرف صحیحه ؟ باید چه کرد ؟ فقط لطفا نگین از دو منبع تغذیه باید استفاده کرد که امکانش نیست ... با تشکر فراوان
                          درضمن منباب تجربه توصیه میکنم که بهتر هست دو مرحله ای ولتاژ رو به 5 کاهش بدین یعنی اول 7809 بعد7805
                          علت این توصیه هم به این خاطر هست که به دلیل وجود ولتاژ بیشتر از دوبرابر ولتاژ نامی رگولاتور تلفات حرارتی بسیار زیاد با حداقل جریانکشی از خروجی رگولاتور ایجاد میشه که باتوجه به تقلبی بودن اجناس موجود دربازار احتمال بروز مشکل در دراز مدت برای مدار بسیار زیاد هست مگر اینکه از هیتسینگ مناسب + رگلاتور اورجینال البته اگه یافت بشه استفاده بشه

دوست عزیز من از شما واقعا ممنونم ، از چه نوع فریت بیدی باید استفاده کنم ؟ 2M مناسبه برای کار من که یدونه رله ۱۲ ولتی دارم فقط ؟؟
                          خواهش میکنم دوست عزیز
                          بله کفایت میکنه فقط اگر قصد طراحی pcb دارید این روهم لحاظ کنید که مکانی که زمین ها به هم متصل میشن نزدیک میکرو نباشن

یک نکته عمومی هم در رابطه با پایدار کردن مدارات مبتنی بر میکروکنترلر این هستش که به وفور از خازن دی کوپلاژ در خطوط تغذیه در سراسر pcb استفاده بشه مخصوصا در خط تغذیه قطعات اکتیو
                          موفق باشید

دیدگاه

[QUOTE=RAMONA;642975]
                            رله که با اپتو کوپلر جدا میشه ولی متوجه نشدم چطور زمینو باید جدا کنم ، ؟؟ استفاده از دوتا منبع تغذیه که منظورشون نیست ؟؟
                            بله منظورم استفاده از دو منبع تغذیه هستش
                            اگه نمی تونید از دوتا استفاده کنید خوب بازم راه هست نگران نباشید.
                            خروجی 7805 رو سر راه مثبتش یه سلف باهسته فریت بزار خازن های تغذیه رو قرار بده کنار پایه های میکرو 3تا 100نانو بزار 1000میکرو هم بعداز رگولاتور و100 نانو بعداز رگولاتور
                            بنده گفتم اگه میشه از دوتا منبع تغذیه استفاده کرد که هیچ وگرنه اصلا نباید اپتوکوپلر گزاشت چون وقتی زمین یکی باشن بازم فایده نداره.....راه حلی که بالا دادم مشکل نویز روکاملا حل می کنه EMI فیلتر هم یکی از بهترین راه ها برای جلو گیری از نویز رله ونویز تغذیه هستش.همونطور که گفتید فریت بید هم یکی از راه هاست سر راه تغذیه رله میشه گزاشت...

موفق باشید
                            جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۰۹:۱۸ ۱۳۹۵/۰۹/۲۴.
                            Proudly @real_ahmadi
                            #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

چرا از LM2596 استفاده نمیکنی؟؟؟
                              ماژولش آماده هست 3 تومن
                              ورودی 0 نا 40
                              خروجی 0تا 38 (قابل تنظیم دقیق)_3 آمپر
                              من توی پروژه هام برای تغذیه ARM استفاده میکنم
                              بازی هم نداره!!!
                              راحت راحت......
                              خروجی کاملا صاف بدون نیاز به فیلتر (خودش داره)
                              جدیدترین ویرایش توسط Blue Ice; ۱۲:۴۸ ۱۳۹۵/۰۹/۲۴.
                              ! Life doesn't get easier , you just get stronger

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X