اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد رابطه میزان ولوم صدا و کارکرد رله قطع صدا در آمپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد رابطه میزان ولوم صدا و کارکرد رله قطع صدا در آمپ

با سلام دوستان یک آمپ وینتیج هست که مشکلی نداره اما متوجه یک مسئله شدم . آمپ به کامپیوتر وصل هست یعنی سورس کامپیوتر هست و میزان صدای کارت صدا و نرم افزار پخش کننده تا آخرین حد صدا هست ، و خروجی کارت صدای کامپیوتر به AUX آمپ وصل شده زمانی که ولوم رو تا آخر میارم بعد چند ثانیه رله آمپ صداش میاد وقطع میکنه وبعد چند ثانیه باز وصل و این مسئله ادامه داره تا زمانی که ولوم صدا یک مقدار کمتر بشه . این مسئله رو روی حالتی تست کردم که ولوم اسپیکر روی OFF هست یعنی صدای روی اسپیکر ندارم اما توی هدفون دارم باز هم قطع و وصل وجود داشت ، مجددا این تست رو در حالتی انجام دادم که سیم های اسپیکر ها رو جدا کردم از آمپ وتست کردم باز هم این مشکل هست . آخرین حد ولوم این مشکل پیش میاد . این تست رو اصلا نمیشه توی حالت طبیعی کرد چون اسپیکر ها امکان داره بسوزه یا آسیب ببینه . به نظرتون چه دلیل داره که رله وارد میشه وصدا رو قطع و وصل می کنه ؟ مجددا این تست رو در حالتی انجام دادم که دک کاست به آمپ وصل هست از فیش های ورودی TAPE روی آمپ و ولوم دک رو تا آخرین حد آوردم اما مشکلی نبود . این مشکل طبیعی هست روی AUX ؟ امکان داره به دلیل ولوم زیاد کامپیوتر باشه که آمپ قطع میکنه ؟ دوستان متوجه شدم به زیاد یا کم کردن ولوم بیس هم ربط داره و توی آهنگ های خاصی که بیس بیشتری داره این مورد پیش میاد . حتی به نوع نرم افزار اجرایی در کامپیوتر هم بستگی داره مثلا در وینمپ مشکلی ندارم مگر ولوم بیس زیاد بشه توی آمپ .
    جدیدترین ویرایش توسط tape; ۰۰:۱۰ ۱۳۹۵/۰۹/۲۵.

پاسخ : سوال در مورد رابطه میزان ولوم صدا و کارکرد رله قطع صدا در آمپ

دوستان با توجه به این گفته که یک نوع از پروتکشن آمپ بر اساس میزان ولوم زیاد و بار زیاد هست و بر اساس نوع طراحی مدار پروتکشن این مدل آمپ هست کاملا مسئله طبیعی هست؟این هم گفته ولینک
    Type 1 Overload Protection

The first stage of protection incorporates a single transistor circuit, which tracks the temperature of the power transistors. A Potential Divider with NTC thermistor circuit detects the temperature of the transistor, and the circuit trips the protect mode when the transistor overheats.Beginners who might connect multiple speakers to a single speaker output can cause this type of fault to occur. Using a 4-ohm speaker where an 8-ohm speaker is required can also cause this fault. It is not a short, but an overload of the output. Since there will be more current passing through the power transistors, it will cause them to overheat and trip the protect mode.If the volume is fully up and the amplifier trips into protect mode, then this indicates an overload condition. Normally, lowering the volume or switching off the amplifier to cool off for a while clears this condition, until the next time it overheats.In car audio amplifiers, I have occasionally come across a fault where a worn out speaker voice coil was causing intermittent shorts. The damaged insulation varnish on the voice coil can causes intermittent shorts as it rubs against the magnet. This is an annoying one to diagnose because the last thing people think of being faulty are the speakers

http://www.petervis.com/Amplifiers/s...ect-error.html

دیدگاه

سلام.
      دوست عزیزم یه نکته ای هست، اونم اینکه من خودم وقتی نشانگر Clip Indicator رو روی آمپ در حالتی که آمپ داره کلیپ میکنه تست میکنم، اگر بلندگو روی مدار باشه، نشانگر کلیپ چیزی رو نشون نمیده، به محض اینکه بلندگو رو جدا میکنم چراغ نشانگر کلیپ روشن میشه.

وقتی ولوم پلیر و همچنین ولوم کارت صدا رو تا آخر باز میکنید، 100 درصد آمپتون کلیپ میکنه،
      رله محافظ آمپتون DC Detector داره، وقتی آمپ کلیپ میکنه، اگر بلندگو وصل نباشه رله DC رو تشخیص میده و قطع میکنه ولی اگر بلندگو روی مدار باشه، رله قطع نمیکنه.

محافظ Overload براساس اتصال کوتاه یا میزان اهم بلندگوها عمل میکنه، اونم دو نوع داره، یا براساس جریان عبوری از امیتر اضافه بار رو تشخیص میده یا حرارت ترانزیسنور خروجی.

مشکل شما بخاطر کلیپ کردن آمپتون هست نه اضافه بار.

من روی آمپ 600 واتی هم اگر صدای ماژول USB پلیر رو که 50 تا هست رو بیشتر از 37 قرار بدم آمپ میره رو کلیپ، روی ولوم 37 آمپ با نهایت توان خروجی میده، بیشتر از اون فقط دیستورشن و کلیپ کردنه.

موفق باشی
      جدیدترین ویرایش توسط chico67; ۱۷:۳۸ ۱۳۹۵/۰۹/۲۵.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط chico67 نمایش پست ها
        سلام.
        دوست عزیزم یه نکته ای هست، اونم اینکه من خودم وقتی نشانگر Clip Indicator رو روی آمپ در حالتی که آمپ داره کلیپ میکنه تست میکنم، اگر بلندگو روی مدار باشه، نشانگر کلیپ چیزی رو نشون نمیده، به محض اینکه بلندگو رو جدا میکنم چراغ نشانگر کلیپ روشن میشه.

وقتی ولوم پلیر و همچنین ولوم کارت صدا رو تا آخر باز میکنید، 100 درصد آمپتون کلیپ میکنه،
        رله محافظ آمپتون DC Detector داره، وقتی آمپ کلیپ میکنه، اگر بلندگو وصل نباشه رله DC رو تشخیص میده و قطع میکنه ولی اگر بلندگو روی مدار باشه، رله قطع نمیکنه.

محافظ Overload براساس اتصال کوتاه یا میزان اهم بلندگوها عمل میکنه، اونم دو نوع داره، یا براساس جریان عبوری از امیتر اضافه بار رو تشخیص میده یا حرارت ترانزیسنور خروجی.

مشکل شما بخاطر کلیپ کردن آمپتون هست نه اضافه بار.

من روی آمپ 600 واتی هم اگر صدای ماژول USB پلیر رو که 50 تا هست رو بیشتر از 37 قرار بدم آمپ میره رو کلیپ، روی ولوم 37 آمپ با نهایت توان خروجی میده، بیشتر از اون فقط دیستورشن و کلیپ کردنه.

موفق باشی
        ممنون از توضیحات کاملتون ، این یک مشکله یا طبیعی هست ؟علتی که رله عمل میکنه دقیقا به چه منظور هست ؟ سال ساخت آمپ 1976 هست .

دیدگاه

نخیر مشکل نیست، مدار محافظتون حساسیتش بالاست، روی ولتاژ پایین DC هم عمل میکنه.
          آمپ سال 1976 که هیچ، آمپ ساخت 2016 رو هم نباید ولوم کارت صدا و ولوم پلیر رو تا انتها براش باز کنی.
          حتی سسیتم های صوتی اتومبیل رو هم اگر ولوم پخش رو تا انتها باز کنید آمپ کلیپ میکنه.

وقتی آمپ کلیپ کنه، تو خروجی جریان DC میاد، مدار محافظ هم طوری طراحی میشه که به محض اینکه جریان DC رو ببینه مدار رو قطع میکنه.
          اگر حساسیت ولتاژیش بالا باشه طوری که روی ولتاژ پایین هم قطع کنه، حتی روی کلیپ هم عمل میکنه.
          ولی محافظ آمپ های قدرت رو حساسیتش رو کمتر میگیرن، چون بلندگوها قوی هستش با DC های ضعیف مشکلی براشون پیش نمیاد.

الان من ساب ووفر Earthquake X124 رو روی توان 400 وات بهش کلیپ میدم، حتی بوی ساب هم درنمیاد، ولی اگر بلندگو ضعیف باشه خیلی زود میسوزه.

بیشترین خطر حین کلیپ توییتر ها رو تهدید میکنه، خیلی زود میسوزن.
          اگر دقت کنید اکثر باندهای 2 راهه یا 3 راهه توییترهاشون ایراد داره، یا سوخته یا طلق گردگیر گود رفته، اکثرا گمان میکنن که یه نفر اومده با انگشت اون طلق رو فشار داده رفته داخل! ولی بیشتر کلیپ کردن باعث گود رفتگی اون میشه، کویل توییتر داغ میکنه اون طلقه تحت حرارت به مرور به سمت داخل فرو میره.

موفق باشی
          جدیدترین ویرایش توسط chico67; ۲۱:۱۲ ۱۳۹۵/۰۹/۲۵.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X