اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه طول عمر پاور؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه طول عمر پاور؟

سلام دوستان
    در یک چارت دیدم بهترین حالت عمر پاور این هست که بین 40 تا 60 درصد از توانش رو ارائه بده (دقیقا همون توانی که کمترین اتلاف رو داره)
    از یک طرف دیگه پاور زمانی که از عمرش میگذره قدرتش کمتر میشه
    حالا این 40 تا 60 درصد از توان نامی روز اول دستگاه محاسبه میشه یا هرچقدر پاور ضعیف تر شه باید 40 تا 60 درصد جدید رو حساب کنیم و متغیر هست
    مثلا من پاورم 785 گرین هست حالا 40 تا 60 درصد همین توان یا الان که شاید شده باشه 700 وات ؟ خیلی متفاوت نیست ولی کنجکاو شدم دلیل علمیش رو بدونم
    سیستم خودم این هست:
    i7 930 - oc 3.8ghz
    vga msi hawk 460 1gb SLI
    ram 3*2gb
    2 * dvdrw
    2* ssd
    cooler master v10
    در حداکثر اگه اشتباه نکنم کمتر از 800 وات مصرف خواهد کرد (البته هیچ زمان که سی پی یو و گرافیک در لود کامل هستند من هم با دوتا دی وی دی رایتر رایت نمیکنم که همین مورد 60 وات کم میکنه) ، سیستم رو در فول لود گذاشتم ولتاژ 12.48 شد ، سال ها قبل هم (البته با یک ترد کمتر در لود) اگه اشتباه نکنم همین 12.112 و 12.48 بود ، الان حدود 8000 ساعت این پاور کارکرده و این نشون میده اگه ضعیف هم شده باشه تاثیر زیاد نبوده (البته مین بورد پلکانی ولت رو میزد از 12.112 یکدفعه میشه 12.48 )
    حالا جالب اینه همین سیستم حدود 100 وات در حالت عادی مصرف میکنه و این میشه کمتر از 15 درصد ، در چارت کمترین عمر پاور در 100 درصد (خصوصا بالای 100 درصد) و همچنین زیر 20 درصد نشون داده بود که این یعنی من پاور رو خوب هم خریدم اون زمان برای کامپیوتر وگرنه از یک طرف دیگه کار رو بدتر میکرد ، این هم برام سوال شد که چرا زمانی کمتر از 20 درصد از پاور مصرف میکنیم بایدتلفات بیشتر شه؟
    با سپاس

پاسخ : محاسبه طول عمر پاور؟

پاسخ کامل:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Skylake نمایش پست ها
      پاسخ کامل:
      http://www.shahrsakhtafzar.com/forum...ر-مناسب-[بحث-در-مورد-تابوی-خرید-پاور-قوی]-40187/#post242924
      سلام
      ممنون از توجهتون ، البته این مورد رو قبلا دیده بودم اما دلیل علمی رو هم میخواستم
      یک مورد هم اضافه کنم مثلا پاور من که 785 هست رو حداکثر فرض بگیریم 30 درصد در استفاده ی 100 وات تلف کنه در 785 وات هم 15 درصد تلف کنه نمیشه بگیم در 100 وات پاور خیلی بیشتر بهش فشار اومده مگه اینکه دلیل علمیه دیگه ای داشته باشه
      زمانی که در 100 وات 30 درصد تلف کنیم فقط 30 وات رو به گرما تبدیل کردیم اما در 785 وات که 15 درصد تلف میشه 117 وات به گرما تبدیل میشه...
      با سپاس

دیدگاه

خلاصه ی چیزی که اشاره شده این است که
        در واقعیت تولید برق کاملا dc بخصوص از روی ورودی ac بسیار مشکل است و برقهای dc تولید شده دارای یک تلورانس (ripple) خفیف میباشند
        در لود زیر 20% (و نیز بالای 80% ) این نوسان زیاد میشود و بسته به کیفیت قطعات پاور و میزان لود تا 1000 میلی ولت ( 1 ولت ) برای برق 12 ولت که برق اصلی سیستم است افزایش می یابد
        به عبارتی به جای 12 ولت برق 11.5 تا 12.5 ولت به مصرف کننده تحویل میگیرد
        در این حالت قسمت تغذیه مصرف کننده داغ شده و از عمر آن کاسته می شود
        مثلا هارد دیسک یا مادربردی که با ریپل زیر 50 میلی ولت تغذیه شود معمولا عمری چندین برابر از زمانی خواهد داشت که با ریپل 250 میلی ولت تغذیه شود

بنظرم ریشه ی تئوریک این مشکل که به کارکرد رگولاتورها مربوط است یا جای دیگری را سایر دوستان اگر می دانند بیان کنند

جدیدترین ویرایش توسط Skylake; ۱۸:۴۷ ۱۳۹۵/۰۹/۲۷.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Skylake نمایش پست ها
          خلاصه ی چیزی که اشاره شده این است که
          در واقعیت تولید برق کاملا dc بخصوص از روی ورودی ac بسیار مشکل است و برقهای dc تولید شده دارای یک تلورانس (ripple) خفیف میباشند
          در لود زیر 20% (و نیز بالای 80% ) این نوسان زیاد میشود و بسته به کیفیت قطعات پاور و میزان لود تا 1000 میلی ولت ( 1 ولت ) برای برق 12 ولت که برق اصلی سیستم است افزایش می یابد
          مثلا هارد دیسک یا مادربردی که با ریپل زیر 50 میلی ولت تغذیه شود معمولا عمری چندین برابر از زمانی خواهد داشت که با ریپل 250 میلی ولت تغذیه شود

بنظرم ریشه ی تئوریک این مشکل که به کارکرد رگولاتورها مربوط است یا جای دیگری را سایر دوستان اگر می دانند بیان کنند

سلام
          ممنون ، درست اما هیچ دلیلی اونجا ذکر نشده تنها موردی هم که بود برای بهره وری بود که همونطور بالا حساب کردم خیلی متفاوته
          دوستان اگه کسی نظری داره بیان کنه ممنون میشم
          با سپاس

دیدگاه

مثلا من پاورم 785 گرین هست حالا 40 تا 60 درصد همین توان یا الان که شاید شده باشه 700 وات ؟ خیلی متفاوت نیست ولی کنجکاو شدم دلیل علمیش رو بدونم
            در این مورد اساتید نظر درست رو میدن انشالاه ولی من تا جایی که اطلاع دارم میگن عمر پاور کم میشه نه اینکه پاور 780 واتی بشه 700 وات .. یه روزی یه قطعه ش کم میاره و پاور از کار میوفته یا میزنه یه جایی رو دود میکنه

نوشته اصلی توسط amirpcp30 نمایش پست ها
            سیستم رو در فول لود گذاشتم ولتاژ 12.48 شد ، سال ها قبل هم (البته با یک ترد کمتر در لود) اگه اشتباه نکنم همین 12.112 و 12.48 بود ، الان حدود 8000 ساعت این پاور کارکرده و این نشون میده اگه ضعیف هم شده باشه تاثیر زیاد نبوده (البته مین بورد پلکانی ولت رو میزد از 12.112 یکدفعه میشه 12.48 )
            صرفا ولتاژ نمیتونه ملاک درستی باشه
            پاور من گرین 430A هستش چند سال قبل که سیستمم ایراد داشت (از چیپ مین بورد بود) همه جاشو تست کردم وقتی رسیدم به پاور در فول لود ولتاژ همچنان روی 12 بود شاید یکی دو دهم اینور اونور وقتی باز کردم پاور رو دیدم یکی از خازن های خروجی که یادم نیست دقیق (خیلی وقت پیشبود) 1000 میکرو بود یا 2200 ، شده بود 3 میکرو فاراد (بیشتر خازناش ظرفیتشون کم شده بود) ولی باز پاور بخوبی داشت کار میکرد تا حدی که4-5 ساعت نرمافزارای سنگین میتونست اجرا کنه ولی با اینکه مولتی متر 12 ولت نشون میداد حتما نوسانهای فرکانس بالا وجود داشته که مولتی متر قادر به تشخیصش نبوده هر چی باشه پاور برای کار با 1000 میکرو طراحی شده

...
            http://www.shahrsakhtafzar.com/forum...7%D8%B3%D8%A8-[%D8%A8%D8%AD%D8%AB-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D9%88%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%BE%D8%A7%D9%88%D8%B1-%D9%82%D9%88%DB%8C]-40187/#post242924
            این لینک با اینکه نویسنده ش بسی پست داده بود ولی بنظر میاد بیشتر چرت و پرت گفته مخصوصا اینجا
            همانگونه که مشاهده میفرمائید اگر از این پاور زیر 180 وات ( 20% ) خروجی بگبریم میزان بازده به شدت کم می شود
            در این شرایط همانگونه که به وضوح در چارت مشخص است سیستم زیر فشار بسیار بیشتری حتی نسبت به لود 110 درصدی (990 وات) میباشد
            به عبارت ساده شما اگر برای سیستم خود یک پاور بیش از اندازه قوی تهیه کنید خیلی خیلی بدتر از آن است که برای آن سیستم یک پاور ضعیف تهیه کنید
            من چندین بار از پاور زیر 100 وات هم توان گرفتم اون موقع باید پاور برای اینکه اون 100 واتو بمن بده در حد لود کامل باید گرم میشده یا میترکیده ...
            چقدرم تشکر کردن ازش
            اون چارتی که گذاشته کمترین مقدار بازده بازهم بالای 70 درصده این بشدتی که گفته نمیدونم کجاس

حال تفاقی که در لود زیر 20% و بالای 80% می افتد این است که این نوسان زیاد میشود و بسته به کیفیت قطعات پاور و میزان لود تا 1000 میلی ولت ( 1 ولت ) برای برق 12 ولت که برق اصلی سیستم است افزایش می یابد
            در ریپل بالا معمولا اولین قربانی خازنهای برد مصرف کننده میباشد
            خیلی از اون پا.ورای درپیت در مصرف زیر 50 وات یک دهم تلرانس هم نداشتن چه برسه به 1 ولت

چقدرم آمار ارقام داده ... "معمولا عمری چندین برابر خواهد داشت" یاد سیستم پسر عموم افتادم دو تا پاور چینی ترکیده که نو ش بدرد نمیخورد رو سر هم کردیم (فرانکشتاین) اونم وصل کردیم به یه سیستم که خودش 7-8 سال کار کرده بود و کل سیستم 5-6 سال دیگه هم براش کار کرد .. حالا اگه پاور درست حسابی داشته و چندین برابر میخواسته عمر کنه ببین چی میشد رکورد حضرت نوح رو میشکست
            این سیستمی که میگم پاورش مشکل داشت وهر از گاهی باید از برق میکشیدی و ... ولی با این حال خیلی بیشتر از انتظار براش کار کرد .. عمر قطعات اگه قرار بود با ریپل0.2 ولتی چندینن برابر کاهش پیدا کنه که الان خیلی سیستما باید از کار میوفتادن
            جدیدترین ویرایش توسط afceaglee2013; ۰۳:۴۱ ۱۳۹۵/۰۹/۲۹.
            زندگی پر ز وجود است ولی ..
            ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

سلام
              ممنون از توجهتون
              نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
              در این مورد اساتید نظر درست رو میدن انشالاه ولی من تا جایی که اطلاع دارم میگن عمر پاور کم میشه نه اینکه پاور 780 واتی بشه 700 وات .. یه روزی یه قطعه ش کم میاره و پاور از کار میوفته یا میزنه یه جایی رو دود میکنه
              بیشتر که در این مورد خوندم این مشکل به نام capacitor aging هست که در سال حدود 10 درصد از توان پاور کاسته میشه (در سالهای بعد اینطور که فهمیدم درصد کمتری کاهش پیدا میکنه)
              صرفا ولتاژ نمیتونه ملاک درستی باشه
              پاور من گرین 430A هستش چند سال قبل که سیستمم ایراد داشت (از چیپ مین بورد بود) همه جاشو تست کردم وقتی رسیدم به پاور در فول لود ولتاژ همچنان روی 12 بود شاید یکی دو دهم اینور اونور وقتی باز کردم پاور رو دیدم یکی از خازن های خروجی که یادم نیست دقیق (خیلی وقت پیشبود) 1000 میکرو بود یا 2200 ، شده بود 3 میکرو فاراد
              (بیشتر خازناش ظرفیتشون کم شده بود) ولی باز پاور بخوبی داشت کار میکرد تا حدی که4-5 ساعت نرمافزارای سنگین میتونست اجرا کنه ولی با اینکه مولتی متر 122 ولت نشون میداد حتما نوسانهای فرکانس بالا وجود داشته که مولتی متر قادر به تشخیصش نبوده هر چی باشه پاور برای کار با 1000 میکرو طراحی شده
              اینطور که حدس میزنم خازن خروجی روی ریپل تاثیر گذار هست و خازن ورودی روی ولتاژ و توان خروجی ، درسته؟
              ((ویرایش:منظورم از اینکه پاور رو تست کردم و افت ولتاژی نداشت این بود که حدس میزنم اگه از پاور امپراژ زیادی رو درخواست کنیم افت ولتاژ زیادی رو خواهد داشت و متوجه اون خواهیم شد پس اگه ضعیف شده باشه باید درخواستی ما بالاتر از حد توان اون بوده باشه - البته این هم اضافه کنم خیلی پاور های گرین رو که چارتشون رو دیدم تا 110 درصد افت ولتاژشون ثابت بوده و تغییر خاصی نکرده سیستم من هم در حداکثر استفاده و همچنین با دو دی وی دی رایتر فک نمیکنم بیشتر از 102-103 درصد استفاده کنه که بدون استفاده از دی وی دی رایتر این تست ها رو گفتم که حدود 96-97 درصد حداکثر از پاور استفاده میشه))
              من چندین بار از پاور زیر 100 وات هم توان گرفتم اون موقع باید پاور برای اینکه اون 100 واتو بمن بده در حد لود کامل باید گرم میشده یا میترکیده ...
              چقدرم تشکر کردن ازش
              اون چارتی که گذاشته کمترین مقدار بازده بازهم بالای 70 درصده این بشدتی که گفته نمیدونم کجاس
              همونطور که بالا بنده هم حساب کردم 30 درصد به ظاهر زیاد به هست در عمل روی پاور بنده میشه 30 وات اما 15 درصد در لود پاور میشه 117 وات گرما..
              با سپاس
              جدیدترین ویرایش توسط amirpcp30; ۱۴:۴۷ ۱۳۹۵/۱۰/۰۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X