اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ربات مسیر یاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ربات مسیر یاب

سلام به خدمت تمام دوستان عزیز
    من می خوام تو یه مسابقه ربات تعقیب خط ثبت نام کنم که مهلت ثبت نامش تا 20 دی ماه هستش و مسابقه در دوسطح ربات تعقیب خط ویژه و ساده بر گذار میشه
    من پروژه یه ربات رو سایت رو پردازان دیدم که خیلی بر دقیق بود و مقام اوردنش تاکید کرده بود ولی دقیق نمی دونم چجور رباتی هستش به کارم میاد یا نه در ضمن موندم که پروژه رو با قیمت 20 هزار تومن بخرم به درد بخور هست یا این وسط هزینه اضافی شده و... اینکه در مورد انتخاب نوع موتور ها و چرخ ها و همچنین چینش سنسور ها مشکل دارم

اینم آدرس سایت ******************
    جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۱۱:۴۴ ۱۳۹۵/۱۰/۰۲.

پاسخ : ربات مسیر یاب

نوشته اصلی توسط mahdi8 نمایش پست ها
    سلام به خدمت تمام دوستان عزیز
    من می خوام تو یه مسابقه ربات تعقیب خط ثبت نام کنم که مهلت ثبت نامش تا 20 دی ماه هستش و مسابقه در دوسطح ربات تعقیب خط ویژه و ساده بر گذار میشه
    من پروژه یه ربات رو سایت رو پردازان دیدم که خیلی بر دقیق بود و مقام اوردنش تاکید کرده بود ولی دقیق نمی دونم چجور رباتی هستش به کارم میاد یا نه در ضمن موندم که پروژه رو با قیمت 20 هزار تومن بخرم به درد بخور هست یا این وسط هزینه اضافی شده و... اینکه در مورد انتخاب نوع موتور ها و چرخ ها و همچنین چینش سنسور ها مشکل دارم

اینم آدرس سایت *******************
    از نظر من به هیچ عنوان از این سایت ها خرید نکنید ضرره خالی... 20 هزار تومن فقط داره سورس برنامرو میده !!
    و اما کار شما... سطح اطلاعاتتون چقدره ؟لطفا قوانینی مسابقه رو بدید تا بشه تصمیم گیری کرد
    اگه ساده رو شرکت کنی خیلی ساده و کم خرج میتونی رباتت رو تمومش کنی اما پیشرفته به احتمال زیاد به برنامه نویسی نیاز پیدا میکنی موفق باشی سوالی هم داشتی بیا خصوصی
    جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۱۱:۴۸ ۱۳۹۵/۱۰/۰۲.

دیدگاه

خیلی ممنون دوست عزیز
      بله گفت تمام فایل های مورد نیاز برای ساخت رو میده از جمله شماتیک سورس کد ها و PCB
      اینم قوانین ربات مسیریاب ساده :
      دانلود کنید.

به نظرتون این رباتی که در اون سایت هست ربات پیشرفته محسوب میشه یا ساده در کدوم سطح باهاش ثبت نام کنم شانس مقام آوردنم زیاد تره ..؟
      با تشکر

دیدگاه

دوستان عزیز ... حداقل اگر امکانش هست موتور .. چرخ و باتری مناسبی معرفی کنید

دیدگاه

دوست عزیز بهتره خودتون یه ربات طراحی کنید تا پروژه رو آماده بخرید...ببینید اگه تو مسابقه یه سری سوالات از قسمت فنی یا برنامه نویسی ازتون بپرسن میمونید و نمیتونید مقامی بیارید چون پروژه رو خودتون طراحی کردید و میدونید که چی به چیه...ولی این پروژه ای رو که میگید میخواید بخرید ، یکی دیگه طراحی کرده و از قسمت های مختلفش به خوبی آگاهی داره...خب این از این...
          حالا شما میگید موتور رو چرخ و باتری و اینا....
          --------------------
          اول بزارین ازتون بپرسم ببینم شما میتونین خودتون یه مدار واسه ربات طراحی کنید؟؟؟اگه avr هم بلد باشید که خیلی عالی میشه....
          ولی خب من به شما یه سری لوازم ابتدایی رو میگم...
          واسه موتور که بهتر موتوی خالی قرار ندید چون قدرتش خیلی پایین میاد و نمیتونه ربات رو بکشه...نیاز به گیربکس داره..یه سری موتور گیربکس هایی هستن که قروشگاه همین انجمن داره....یه نمونه خوب ساده برای شما...http://eshop.eca.ir/%D9%85%D9%88%D8%...%B1%D8%AE.html
          -----------------البته این گیر بکس خالیه و شما باید خودتون موتور رو جا بندازین که کار سختی نیس..موتورش هم از اون آرمیچر های اسباب بازی هست...این موتور گیربکس برای کارهای ساده است ولی اگه برای ربات قوی میخواید باید از یه سری موتور گیربکس های فلزی که تو فروشگاه هست استفاده کنید که قدرتشون بسیار بالاست..البته قیمتشون هم کمی بالاتره...سعی کنید موتور گیبرکسی انتخاب کنید که بتونه رباتتون رو بکشه یعنی وزنشو تحمل کنه...این گیربکسی که من گفتم واسه کار ساده هست و نمیتونه مثلا یه ربات سنگین رو بکشه ولی موتور گیربکس های فلزی به راحتی این کار رو برای شما انجام میده...
          --------------------
          چرخ هم که باید به شفت موتور بخوره...رنگ و ظاهرش که به سلیقه خودتون بستگی داره...اما در مورد اندازه چرخ باید بگیم که باید ارتفاع سنسور ها که در زیر ربات به کار گرفته میشه معلوم بشه یعنی چرخ باید بتونه ارتفاع لازم رو فراهم کنه...البته میشه بعدا ارتفاع سنسور ها رو کم کرد...واسه این گیربکسی که من بهتون گفتم این چرخ مناسبه...http://eshop.eca.ir/%DA%86%D8%B1%D8%...%A7%DB%8C.html
          ---------------
          بدنه هم لازمه براتون...بدنه باید هم سبک باشه هم اندازش مناسب باشه...باید سوراخکاری آماده هم داشته باشه که گیربکس به راحتی نصب بشه...نام دیگر بدنه همون شاسی هست...شاسی باید از استحکام بالایی هم برخوردار باشه...پیشنهاد من به شما: :::http://eshop.eca.ir/%D8%B4%D8%A7%D8%...7-qli-118.html
          ----------------------
          باتری هم باید بگه که اول باید کل مدار و ربات مونتاژ بشه و مقادیر لازم یعنی ولتاژ و جریان مدار اندازه گیری بشه...یعنی ببینیم این ربات چه ولتاژ و چه جریانی میخواد...طبق اون باید باتری رو انتخاب کرد...باتری هم باید ظرفیت این رو داشته باشه که حداقل حداقل نیم ساعت یا یه ربع ربات رو بتونه راه اندازی کنه...
          --------------------
          اینا جزو اصلی ترین لوازم مورد نیاز بود...البته مدارش هم مغز ربات حساب میشه که باید حتما قطعاتش تهیه بشه...
          -------------
          اما من بسته به این گیربکس و لوازمی که گفتم این قطعات زیر رو به شما پیشنهاد میکنم...
          -----------
          آیسی درایور L298
          رگولاتور 7805
          سنسور فرستنده مادون قرمز
          سنسور گیرنده مادون قرمز
          ----------------البته لوازم دیگه ای هم هست که تو طراحی مدار معلوم میشه...
          باز دوستان بیشتر راهنماییتون میکنن..
          موفق باشید...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir4elec نمایش پست ها
            دوست عزیز بهتره خودتون یه ربات طراحی کنید تا پروژه رو آماده بخرید...ببینید اگه تو مسابقه یه سری سوالات از قسمت فنی یا برنامه نویسی ازتون بپرسن میمونید و نمیتونید مقامی بیارید چون پروژه رو خودتون طراحی کردید و میدونید که چی به چیه...ولی این پروژه ای رو که میگید میخواید بخرید ، یکی دیگه طراحی کرده و از قسمت های مختلفش به خوبی آگاهی داره...خب این از این...
            --------------------
            اول بزارین ازتون بپرسم ببینم شما میتونین خودتون یه مدار واسه ربات طراحی کنید؟؟؟اگه avr هم بلد باشید که خیلی عالی میشه....
            واسه موتور که بهتر موتوی خالی قرار ندید چون قدرتش خیلی پایین میاد و نمیتونه ربات رو بکشه...نیاز به گیربکس داره..یه سری موتور گیربکس هایی هستن که قروشگاه همین انجمن داره....یه نمونه خوب ساده برای شما...http://eshop.eca.ir/%D9%85%D9%88%D8%...%B1%D8%AE.html
            -----------------البته این گیر بکس خالیه و شما باید خودتون موتور رو جا بندازین که کار سختی نیس..موتورش هم از اون آرمیچر های اسباب بازی هست...این موتور گیربکس برای کارهای ساده است ولی اگه برای ربات قوی میخواید باید از یه سری موتور گیربکس های فلزی که تو فروشگاه هست استفاده کنید که قدرتشون بسیار بالاست..البته قیمتشون هم کمی بالاتره...سعی کنید موتور گیبرکسی انتخاب کنید که بتونه رباتتون رو بکشه یعنی وزنشو تحمل کنه...این گیربکسی که من گفتم واسه کار ساده هست و نمیتونه مثلا یه ربات سنگین رو بکشه ولی موتور گیربکس های فلزی به راحتی این کار رو برای شما انجام میده...
            --------------------
            چرخ هم که باید به شفت موتور بخوره...رنگ و ظاهرش که به سلیقه خودتون بستگی داره...اما در مورد اندازه چرخ باید بگیم که باید ارتفاع سنسور ها که در زیر ربات به کار گرفته میشه معلوم بشه یعنی چرخ باید بتونه ارتفاع لازم رو فراهم کنه...البته میشه بعدا ارتفاع سنسور ها رو کم کرد...واسه این گیربکسی که من بهتون گفتم این چرخ مناسبه...http://eshop.eca.ir/%DA%86%D8%B1%D8%...%A7%DB%8C.html
            ---------------
            بدنه هم لازمه براتون...بدنه باید هم سبک باشه هم اندازش مناسب باشه...باید سوراخکاری آماده هم داشته باشه که گیربکس به راحتی نصب بشه...نام دیگر بدنه همون شاسی هست...شاسی باید از استحکام بالایی هم برخوردار باشه...پیشنهاد من به شما: :::http://eshop.eca.ir/%D8%B4%D8%A7%D8%...7-qli-118.html
            ----------------------
            باتری هم باید بگه که اول باید کل مدار و ربات مونتاژ بشه و مقادیر لازم یعنی ولتاژ و جریان مدار اندازه گیری بشه...یعنی ببینیم این ربات چه ولتاژ و چه جریانی میخواد...طبق اون باید باتری رو انتخاب کرد...باتری هم باید ظرفیت این رو داشته باشه که حداقل حداقل نیم ساعت یا یه ربع ربات رو بتونه راه اندازی کنه...
            --------------------
            اینا جزو اصلی ترین لوازم مورد نیاز بود...البته مدارش هم مغز ربات حساب میشه که باید حتما قطعاتش تهیه بشه...
            -------------
            اما من بسته به این گیربکس و لوازمی که گفتم این قطعات زیر رو به شما پیشنهاد میکنم...
            -----------
            آیسی درایور L298
            رگولاتور 7805
            سنسور فرستنده مادون قرمز
            سنسور گیرنده مادون قرمز
            موفق باشید...
            درود بر شما ای استاد با یخورده از راهنمایی هاتون مخالفم ما توی ربات های مسیر یابمون اصلا از شاسی استفاده نمیکنیم یه برد میزنیم و موتور هارو رو روی خود ربات نصب میکنیم اینطوری ربات نه وزنش بالا میره نه قیمت و خروجی سنسور ای ار رو مستقیم به میکرو میدیم و به وصیله اپ امپ داخلی میکرو سیاه یا سفیدی زمین رو تشخیص میدیم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دوست عزیز لطفا بگید چه اطلاعاتی دارید تا کمکتون کنم با التیوم کار کردید؟ برد چاپ دادید برنامه نویسی کار کردید؟ با چه میکرویی؟

دیدگاه

آقا امید حرف شما هم صحیحه ولی من فقط از روی تجربه گفتم...به نظر شما یه فیبر مدار چاپی به ضخامت یک یا دو میلی متر میتونه وزن ربات تحمل کنه ؟؟؟برای ربات های حرفه ای نباید واسه بدنه از فیبر استفاده کرد چون یه جاهایی ممکنه اتصال کوتاه کنه..حالا این به کنار موقعی که میخوایم گیربکس رو باید با پیچ به بدنه وصل کرد باید حتما محکم بشه و محکم کردن زیادی پیچ ممکنه یه شکسگی روی فیبر ایجاد کنه و مثلا وسط مسابقه ربات به دو قسمت مساوی تقسیم بشه...گیربکس رو هم نمیشه به برد لحیم کرد..میشه؟؟؟------در ضمن آپ امپ هم دیگه قدیمی شده..هم توی پی سی بی دردسر میشه هم تنظیمش سخته...پس واحد ADC میکرو چی میشه؟؟؟با اون میشه به راحتی سنسور ها رو خوند و دیگه از آپ امپ استفاده نکرد...
              موفق باشید...

دیدگاه

سلام
                الان دیگه کسی از اپ امپ استفاده نمی کنه واسه مسیر یاب از بافر استفاده کنید مثلا 74245 هفت تا بافر داره خیلی راحت میشه پی سی بیش رو هم زد سرعت موتور رو هم با PWM میکرو میشه نتظیم کرد که سر دور کم بشه توی خط مستقیم تند بره دیگه نه adc و نه هیچی خیلی راحت و اسوده این پیشنهاد من بود

موفق باشید در پناه حق
                Proudly @real_ahmadi
                #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

--------------------
                  --------------------
                  ---------------
                  ----------------------
                  --------------------
                  -------------
                  -----------
                  آیسی درایور L298
                  رگولاتور 7805
                  سنسور فرستنده مادون قرمز
                  سنسور گیرنده مادون قرمز
                  موفق باشید...
                  استفاده از این موتور های اسباب بازی و این گیربکس ها فقط برای ساخت روبات های ساده است و اصلا به درد مسابقه نمی خوره ..
                  خیلی ممنون دوست عزیز ولی با این فرمایشات شما یک ماه طول میکشه تا من بتونم یه ربات با 24 سنسور بسازم و چون برنامه نویسی اصلا بلد نیستم مشکل بزرگی دارم ولی اینی که گفتید اگر پروژه آماده بخرم و بسازم و در مسابقه ازم سوال کننن حق با شماست هنگ میکنم و ..
                  ولی اگه اونو بخرم در فایل هاش رو در انجمن قرار بدم آیا امکانش هست تا دوستان یه توضیح مختصری از روی فایل برنامه نویسی اون بهم بدن .. اینجوری وقت کمتری هم میبره و همه فایل ها آمادست فقط یکم مرور کردن لازم داره ..آیا قبوله ؟؟!!

خیلی خیلی ممنون که پاسخ میدید
                  جدیدترین ویرایش توسط mahdi8; ۱۴:۴۰ ۱۳۹۵/۱۰/۰۳.

دیدگاه

آقا امید حرف شما هم صحیحه ولی من فقط از روی تجربه گفتم...به نظر شما یه فیبر مدار چاپی به ضخامت یک یا دو میلی متر میتونه وزن ربات تحمل کنه ؟؟؟برای ربات های حرفه ای نباید واسه بدنه از فیبر استفاده کرد چون یه جاهایی ممکنه اتصال کوتاه کنه..حالا این به کنار موقعی که میخوایم گیربکس رو باید با پیچ به بدنه وصل کرد باید حتما محکم بشه و محکم کردن زیادی پیچ ممکنه یه شکسگی روی فیبر ایجاد کنه و مثلا وسط مسابقه ربات به دو قسمت مساوی تقسیم بشه...گیربکس رو هم نمیشه به برد لحیم کرد..میشه؟؟؟------در ضمن آپ امپ هم دیگه قدیمی شده..هم توی پی سی بی دردسر میشه هم تنظیمش سخته...پس واحد ADC میکرو چی میشه؟؟؟با اون میشه به راحتی سنسور ها رو خوند و دیگه از آپ امپ استفاده نکرد...
                    موفق باشید...

ربات من مسیر یاب نبود یه چیز دیگه بود ولی مسیر یابی هم داشت ربات من دو طبقه بود یه برد سنسور و یه برد کنترل بالا موتور و سنسور ها روی برد سنسور قرار داشت و با یک بست و پیچ های مخصوص اونارو به هم وصل کردم و هیچ مشکلی هم تا الان نداشتم اصلا نمیشکنه مگه اینکه عصبی شی رباتو پرت کنی تو دیوار
                    حتی به ADC هم نیاز نیست به بافر هم نیازی نیست همشون رو مستقیم وصل کردم به i/o فقط اون سنسور هایی که یخورده نزدیک موتور هستنو بدیم به adc بهتره

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اینم برد سنسورم که موتور اون طرفش با یه بست متصل میشه موتور ها از نوع منی گیریبکس هستند
                    جدیدترین ویرایش توسط omid khakyar; ۱۵:۰۵ ۱۳۹۵/۱۰/۰۳.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                      PCB رو با چه نرم افزاری طراحی کردین ..؟

دیدگاه

درود...مهندس احمدی بسیار صحیح میگن...با adc خیلی سخت میشه همون بافر عالیه....آقا مهدی شما بهتره اون پروژه پولی رو روسایت قرار ندید....اون کسی که زحمت کشیده طراحی کرده حقش پایمال میشه چون شما اونو خریدینو رایگان قرار دادین واسه همه....و یه جورایی هم تقلب حساب میشه...آخه یه مهندس الکترونیک که تقلب نمیکنه...
                        -------------
                        اگه برنامه نویسی بلد نیستید ، میتونید از مدار منطقی استفاده کنید...اما با مدار منطقی خیلی سنگین و پرحجم میشه...چون 24 تا سنسور که هر کدوم به عنوان متغیر وارد مدار میشن ، مجبوریم یه مدار منطقی با ورودی 24 تایی بزاریم که به عبارتی میشه ، دو به توان 24 که جمعا میشه...16777216 حالت ممکن...و طراحی این مدار بسیار سخت میشه...و جدول کارنویی هم برای اون نمیشه ساخت...اگه بتونید تعدا سنسور هاتون رو به 5 تا 7 عدد کاهش بدید تا حدودی میشه این کار رو ساده انجام داد..
                        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                        موفق باشید...

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                          PCB رو با چه نرم افزاری طراحی کردین ..؟
                          با التیوم دیزاینر
                          جدیدترین ویرایش توسط omid khakyar; ۲۳:۲۰ ۱۳۹۵/۱۰/۰۳.

دیدگاه

درود...مهندس احمدی بسیار صحیح میگن...با adc خیلی سخت میشه همون بافر عالیه....آقا مهدی شما بهتره اون پروژه پولی رو روسایت قرار ندید....اون کسی که زحمت کشیده طراحی کرده حقش پایمال میشه چون شما اونو خریدینو رایگان قرار دادین واسه همه....و یه جورایی هم تقلب حساب میشه...آخه یه مهندس الکترونیک که تقلب نمیکنه...
                            -------------
                            اگه برنامه نویسی بلد نیستید ، میتونید از مدار منطقی استفاده کنید...اما با مدار منطقی خیلی سنگین و پرحجم میشه...چون 24 تا سنسور که هر کدوم به عنوان متغیر وارد مدار میشن ، مجبوریم یه مدار منطقی با ورودی 24 تایی بزاریم که به عبارتی میشه ، دو به توان 24 که جمعا میشه...16777216 حالت ممکن...و طراحی این مدار بسیار سخت میشه...و جدول کارنویی هم برای اون نمیشه ساخت...اگه بتونید تعدا سنسور هاتون رو به 5 تا 7 عدد کاهش بدید تا حدودی میشه این کار رو ساده انجام داد..
                            ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                            موفق باشید...
                            بله شما درست میگید خودم هم در فکرش بودم که ( من گفتم در سایت میزارم .. چون پروژه پولی هستش یه نوع تقلب محسوب میشه و مونده بودم به شما چطوری بگم ) پس من می خوام یه کاری بکنم اون پروژه رو بخرم و اون ربات رو بسازم و از یکی از دوستان که در برنامه نویسی مهارت دارن خواهش کنم که یه راهنمایی بهم بکنن .. ولی بازم در انتخاب موتور و چرخ ها موندم
                            موتوری که می خرم دارای چه سرعتی باشه و برای شیب موجود در پیست و سایر المان های آن مناسب باشه و اینکه چه نوع چرخی مناسب هستش

با تشکر

دیدگاه

بله شما درست میگید خودم هم در فکرش بودم که ( من گفتم در سایت میزارم .. چون پروژه پولی هستش یه نوع تقلب محسوب میشه و مونده بودم به شما چطوری بگم ) پس من می خوام یه کاری بکنم اون پروژه رو بخرم و اون ربات رو بسازم و از یکی از دوستان که در برنامه نویسی مهارت دارن خواهش کنم که یه راهنمایی بهم بکنن .. ولی بازم در انتخاب موتور و چرخ ها موندم
                              موتوری که می خرم دارای چه سرعتی باشه و برای شیب موجود در پیست و سایر المان های آن مناسب باشه و اینکه چه نوع چرخی مناسب هستش

با تشکر
                              سلام مجدد
                              شاسی رو میتونید از پلکسی هم استفاده کنید
                              چرخ هم یه چرخی انتخاب کنید که در سر بالایی و سر پایینی راحت بتونه راه بره چسبندگی خوبی داشته باشه ولیز نخوره (اصطحکاک مناسب داشته باشه)
                              موتور هم یه موتور گیر بکس بخرید بسته به ولتاژ و جریان تغذیه
                              تعداد سنسور هارو به 7 برسونید بایه بافر و یک میکرو کنترلر میتونید یه ربات خوب بسازید اگه اولین کارتون هست این بهترین حالته
                              موفق باشید بدرود
                              Proudly @real_ahmadi
                              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X