اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل و توضیح در مورد تقویت خطی جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تحلیل و توضیح در مورد تقویت خطی جریان

با سلام
    من در مورد تقویت خطی جریان پستای زیادی دیدم تو فروم هامون ولی اون چیزی که من میخواستمو بهم نرسوندن
    لطفا اگه پستی وجود داره که سوال منو جواب بده لطفا منو راهنمایی کنین تا جواب سوالمو بگیرمو این پستو پاک کنم اگرم نبود دوستان لطف کنند جواب بدن
    و اما سوال

اول اینکه ولتاز رو کلکتور به ولتاژ خروجیمون تاثیر داره یا نه چرا؟؟
    میدونیم به بیس جریان بدیم میتونه به نسبت جریان بیستری تو امیتر بده اینجا چطوری و با کدوم تحلیل جریان بیس جریان خروجی ترانزیستور رو کنتزل میکنه (متلا رگولاتور جریان زیاد یا کمی بکشه چه تاثیری میتونه داشته باشه به ترانزیستور)؟
    با چه معیار یا فرمولی من میتونم جریان دهی رو کنترل کنم یعنی منظورم اینه که مثلا سازنده های شارژر موبایل با چه فاکتوری یه شارژرو نیم امپر میکننو یکیم 2 آمپر
    لطفا کامل راهنمایی کنینو با فرمول اینام توضیخ بدین که فوق العاده میشه

شرمنده اگه سوالام پایه علمی نداشته باشنو هم اینکه سوالام طولانی شد.

پاسخ : تحلیل و توضیح در مورد تقویت خطی جریان

سلام
    ولتاژ کلکتور مگه همون ولتاژ خروجی نیست؟!

تو این عکس وقتی جریان خروجی از یه حدی بیشتر بشه،جریان ورودی رگولاتور هم بالطبع بیشتر میشه و به همین دلیل روی مقاومت 1 یک افت ولتاژی بوجود میاد و وقتی جریان مصرفی از حدی بیشتر بشه افت ولتاژ روی این مقاومت هم بیشتر میشه و ترانزیستور رو از حالت قطع وارد ناحیه فعال میکنه و اینطوری میتونید جریان های بیشتری داشته باشین در حالیکه بدون اون ترانزیستور نمیتونید جریان زیادی بکشید.

در مورد این مدار خیلی نمیتونید کنترلی روی جریان داشته باشین....تقریبا میشه گفت اصلا نمیتونید مگر اینکه قطعاتی به مدار اضافه بشه

اما در مورد شارژرها:
    ببینید یک موقع هست که فلان اداپتور اصلا نمیتونه بیشتر از فلان امپر بده و اگر شما اتصال کوتاهش هم کنید مدتی همون جریان ماکس رو میده و بعدش هم میسوزه

اما یک موقع هم هست که مامیایم جریان رو خودمون محدود میکنیم حالا به دلایل مختلف که معمولا مهمترینش جلوگیری از خرابیه
    که محدود کردن جریان رو هم با مدارات محدود کننده جریان انجام میدن که انواع مختلف و روش های مختلفی هم داره و با توجه به اینکه جریان چه چیزی رو محدود میکنیم روش مشخص میشه
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
      تو این عکس وقتی جریان خروجی از یه حدی بیشتر بشه،جریان ورودی رگولاتور هم بالطبع بیشتر میشه و به همین دلیل روی مقاومت 1 یک افت ولتاژی بوجود میاد و وقتی جریان مصرفی از حدی بیشتر بشه افت ولتاژ روی این مقاومت هم بیشتر میشه و ترانزیستور رو از حالت قطع وارد ناحیه فعال میکنه و اینطوری میتونید جریان های بیشتری داشته باشین در حالیکه بدون اون ترانزیستور نمیتونید جریان زیادی بکشید.
      دوست عزیز اگه ممکن باشه این قسمتو یکم واضحتر توضیح بدین یا یه مثالی بزنین که راحتتر متوجه بشم .تو این قسمت یکم گیج شدم.

در مورد این مدار خیلی نمیتونید کنترلی روی جریان داشته باشین....تقریبا میشه گفت اصلا نمیتونید مگر اینکه قطعاتی به مدار اضافه بشه
      مثلا چه قطعاتی یا اگه بشه یه مدار معرفی کنین

که محدود کردن جریان رو هم با مدارات محدود کننده جریان انجام میدن که انواع مختلف و روش های مختلفی هم داره و با توجه به اینکه جریان چه چیزی رو محدود میکنیم روش مشخص میشه
      منظورتون این جور محدود کننده جریان هست یا محدود کننده های دیگه ای داریم؟؟؟
      جدیدترین ویرایش توسط xxx-bermooda; ۰۱:۱۵ ۱۳۹۵/۱۰/۱۴.

دیدگاه

از همه دوستان و اساتید گرامی عاجزانه تقاضا داریم اگر اطلاعاتی دارن دریغ نفرمایین
        خوب چه حالا تو این تایپیک یا تایپیکای دیگه بعضا و بیشتر دیده میشه که یا سوالا بدون جواب موندن یا اگرم جواب داده شده باشن بدون نتیجه برای شخص سوال کننده بودن چون راهنمایی کامل نشده
        خوب مملکت ما هر وقت ازش صحبت میشه میگن پر از مهندسای خبره و پر استعداده و اینقده اختراعات داریم خوب از این همه مخترعو و مهندسو استاد انتظار داریم که اطلاعاتشونو انتقال بدن
        چون برای بعضی از ادما امکان رفتن به دانشگاه و درس خوندن تو دانشگاه وجود نداره و مجبوریم از منابع دیگه اطلاعاتمونو پر کنیم
        برای کسایی هم مثل من که خیلی سختتره که از اول ابتدا بدون راهنما و استادی تونستم تو زمینه الکترونیک اطلاعات کسب کنم مخصوصا تو سایتای ایرانی که دیتابیس خیلی ضعیفی دارن
        درسته که اساتید به این راحتی و بدون زحمت اطلاعاتشونو بدست نیاوردن ولی خوب از یه طرفم نیاز هستش که که این اطلاعات به افراد علاقه مند در حد ساده تر انتقال داده بشه تا بتونیم ما هم بشیم یه کشور پیشرفته مثل هند و چین و ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط xxx-bermooda نمایش پست ها
          منظورتون این جور محدود کننده جریان هست یا محدود کننده های دیگه ای داریم؟؟؟
          ببخشید من الان پیامتونو دیدم
          منظور بنده این نوع مدارات نیست
          محدود کننده هاییکه من بیشتر دیدم و خیلی هم خوب کار میکنن با آپ امپ ساخته میشن.....نه یک اپ امپ بلکه چند تا معمولا دو یا سه تا
          مثل مدار روبرو که تحلیلش به خوبی در همین لینک اومده

البته مداراتی هم هستن که بدون اپ امپ خوب کار میکنن مثل همین مداری که خودتون گذاشتید
          یک نمونه خیلی خوب هم در کتاب اقای بخت اور جلد 5 هست که البته از مجله الکتور اقتباس شده
          ................Fx7SAM................

دیدگاه

در مورد مدار اول: با عبور جریان از مقاومت ولتاژ افزایش پیدا میکنه تا به 0.6 ولت برسه پس ترانزیستور روشن میشه و جریان ازش عبور میکنه - ولتاژ کلکتور دلیلی نداره زیاد بشه - چون امیتر کاتد هستد و همچنین کلکتور هم کاتد هست . پس اجازه عبور ولتاژ از امیتر به کلکتور فقط به انداره ولتاژه کلکتور مقدوره.. - برای کنترل جریان باید اونو به ولتاژ تبدیل کنی .با مقاومت سری یا روش دیگه .. بعد از اون میتونی در صورتی که جریان بیشتر شد اتفاق خاصی بیفته مثل مدار اول با اضافه کردن یک مقاوم 0.2 اهم و یک ترانزیستور PNP میتونی جریان رو به 3 آمپر محدود کنی (( البته اینجا قطع کنی))
            جدیدترین ویرایش توسط yousef55; ۰۰:۱۳ ۱۳۹۵/۱۱/۲۳.

دیدگاه

از هر دو دوست عزیزم نهایت تشکرو دارم
              هر دو توضیحاتتون خیلی کمکم کرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X