اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از SPI برای پروگرام کردن OnBoard میکروکنترلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از SPI برای پروگرام کردن OnBoard میکروکنترلر

سلام.
    من تاحالا برای پروگرام کردن میکرو اونو از مدار خارج میکردم و توی پروگرامر میذاشتم و دوباره برش میگردوندم تو مدار !
    اما چند وقت پیش از SPI شنیدم و راحت شدن کار...
    حالا میخوام بدونم برای استفاده از SPI* باید چکاری انجام بدم؟ چه پیش زمینه هایی لازمه ؟

ممنون از راهنمایی مهندسین عزیز.

پاسخ : استفاده از SPI برای پروگرام کردن OnBoard میکروکنترلر

نوشته اصلی توسط reza611 نمایش پست ها
    سلام.
    من تاحالا برای پروگرام کردن میکرو اونو از مدار خارج میکردم و توی پروگرامر میذاشتم و دوباره برش میگردوندم تو مدار !
    اما چند وقت پیش از SPI شنیدم و راحت شدن کار...
    حالا میخوام بدونم برای استفاده از SPI* باید چکاری انجام بدم؟ چه پیش زمینه هایی لازمه ؟

ممنون از راهنمایی مهندسین عزیز.
    سلام میکروتون چیه؟
    پروگرامرتون چیه؟
    اگه avr باشه سه پایه stk scl sda رو پیدا کن تو دیتا شیت و وصل کن به پروگرامرت
    اگه pic پایه های pgc و pgd رو پیدا کن وبده به میکرو
    و در کنار این باید پایه های گراند هم وصل باشن

دیدگاه

دوستان یک مدار عملی بزارید لطفا من هم درگیر این مدار هستم
      انسان فکر میکند ** ماشین کار میکند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omid khakyar نمایش پست ها
        AVR هستش .
        پروگرامرم هم stk 500 که فک کنم مشکل داره برای همین با stk200/300 میخوام پروگرام کنم
        من شنیده بودم بدون پروگرامر هم با SPI میشه پروگرام کرد. ؟
        این پایه ها رو بدم به کدوم پایه های پروگرامرم؟
        برای تنظیم فیوز بیت ها مشکلی نداره ؟

دیدگاه

سلام میکروتون چیه؟
          پروگرامرتون چیه؟
          توضیحات بالا کاملا در مورد avr غلط هست.
          برای برنامه ریزی درون مدار باید پین های زیر را به همنام خود در پروگرامر وصل کنید.
          mosi, miso, sck, reset, gnd
          البته حالت خاص دیگری در مورد میکروهایی مثل مگا 128 وجود دارد. که ظاهرا میکروی شما دیپ هست و شامل حالت خاص نیست.

در این بین تفاوتی بین stk500 و stk300 هم وجود ندارد.
          در رابطه با بحث فیوز بیت ها هم قاعدتا شما باید سرعت پروگرام رامتناسب با کلاک میکرو انتخاب کنید و همچنین منبع کلاک مناسب را تامین کنید. چون پروگرامرهای شما فاقد امکان تامین کلاک هستند.
          نکته پایانی هم اینکه پین های مورد استفاده جهت پروگرام باید مستقیما به پروگرامر وصل شوند و ترجیحا در مدار مورد استفاده نباشند و اگر مورد استفاده هستند باید مقاومت مناسبی سر راه آنها قرار گرفته باشد. و پایه ریست نیز یا فاقد مدار ریست باشد و یا مقاومت خازن مورد استفاده در حد استانداردی جهت پروگرام باشد.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini نمایش پست ها
            در رابطه با بحث فیوز بیت ها هم قاعدتا شما باید سرعت پروگرام رامتناسب با کلاک میکرو انتخاب کنید و همچنین منبع کلاک مناسب را تامین کنید. چون پروگرامرهای شما فاقد امکان تامین کلاک هستند.
            این مدار منه . حالا به جز وصل نظیر به نظیر 4 پایه ای که گفتید چکار باید انجام بدم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini نمایش پست ها
              توضیحات بالا کاملا در مورد avr غلط هست.
              برای برنامه ریزی درون مدار باید پین های زیر را به همنام خود در پروگرامر وصل کنید.
              mosi, miso, sck, reset, gnd
              البته حالت خاص دیگری در مورد میکروهایی مثل مگا 128 وجود دارد. که ظاهرا میکروی شما دیپ هست و شامل حالت خاص نیست.

در این بین تفاوتی بین stk500 و stk300 هم وجود ندارد.
              نکته پایانی هم اینکه پین های مورد استفاده جهت پروگرام باید مستقیما به پروگرامر وصل شوند و ترجیحا در مدار مورد استفاده نباشند و اگر مورد استفاده هستند باید مقاومت مناسبی سر راه آنها قرار گرفته باشد. و پایه ریست نیز یا فاقد مدار ریست باشد و یا مقاومت خازن مورد استفاده در حد استانداردی جهت پروگرام باشد.
              درسته من یه لحظه با i2c قاطی کردم اخه چون فعلا pic کار میکنم یخورده اونا یادم رفته

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط reza611 نمایش پست ها

این مدار منه . حالا به جز وصل نظیر به نظیر 4 پایه ای که گفتید چکار باید انجام بدم؟
              روی اکثر پروگرامر ها چند تا پین هدر هست که اسم اون چهر تا پایه روش هست اونارو وصل کن به پایه های مدارت و میکرو فقط حواست باشه به اون پایه ها المان دیگه ای وصل نباشه
              از پروگرامر eca استفاده کنی بهتره stk500 دو هفته بیشتر به من کار نداد

دیدگاه

دوستان
                پایه clock رو هم باید به Xtal1 وصل کنم ؟؟؟
                اگه تو مدار از کریستال خارجی استفاده کنم برای پروگرام کردن ISP* باید کلاک رو بهش وصل کنم ؟؟؟؟

دیدگاه

نیازی نیست ...اگر تنظیمات رو کریستال خارجی باشه و کریستال رو برد موجود نباشه به این پایه نیاز میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                    نیازی نیست ...اگر تنظیمات رو کریستال خارجی باشه و کریستال رو برد موجود نباشه به این پایه نیاز میشه
                    کریستال خارجی میخوام تنظیم کنم . کریستال هم روی برد میذارم . اما فرکانس کاری پراگمر با فرکانس کریستال من یکیه مگه ؟؟؟؟ من میخوام از کریستال 8مگا هرتز استفاده کنم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام میکروتون چیه؟
                    پروگرامرتون چیه؟
                    دوستان
                    پایه clock رو هم باید به Xtal1 وصل کنم ؟؟؟
                    اگه تو مدار از کریستال خارجی استفاده کنم برای پروگرام کردن ISP* باید کلاک رو بهش وصل کنم ؟؟؟؟

دیدگاه

گفتم که احتیاجی نیست بودن کریستال کفایت میکنه .. بحث همزمانی فرکانس وجود نداره چون تو SPI کلاک توسط MASTER تولید میشه (( همون پروگرامر)) ..کریستال برای کارکردن CPU هستش

دیدگاه

مشکلی پیش نمیاد از پایه هایی که برای پروگرام کردن هست به عنوان خروجی استفاده کنم مثلا در مگا8؟

دیدگاه

وجود خازن با ظرفیت بالا روی پایه*های ارتباطی و RST موجب اختلال در عملکرد دستگاه می*شه.
                          خازن با ظرفیت پایین، مثلاً 100n روی RST، اشکالی نداره

وجود مقاومت Pull-up یا Pull-down روی پایه*های ارتباطی و RST موجب اختلال در عملکرد دستگاه یا حتی آسیب می*شه ولی مقاومت با اهم بالا، مثلاً 100k اشکالی نداره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X