اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در ساخت منبع تغذیه سویچینگ 900 وات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در ساخت منبع تغذیه سویچینگ 900 وات

سلام دوستان
    با عنایت خدا و کمک شما دوستان قصد ساخت منبع تغذیه سویچینگ زیر را دارم
    بنده هرگز منبع سویچینگ نساختم و هیچ تجربه ای هم در اینکار ندارم ولی تا دلتون بخاد امپلیفایر صوتی ساختم
    اخیرا یه امپلی ساختم که کلاس d هس و نیاز به ولتاژ حداقل دوبل 50 داره برای کارکرد صحیح ولی من ترانسم حداکثر دوبل 45 ولته و صدا بریده بریده میشه با این ترانس
    از طرفی ساخت ترانس مناسب برای امپلی هم حدود 150 تومنه ضمن اینکه هم وزنش زیاده هم حجمش به همین خاطر تصمیم گرفتم برم سمت سویچینگ برای تغذیه
    اینم بگم یکی از دوستان مدل 800 واته همین منبع رو ساخته و جواب خوبیم گرفته و راضیه
    این مدار منبعه
    سوالات ابتداییمو زیرش مطرح میکنم تا بعد ببینیم چی پیش میاد
    خوشبختانه pcb این مدارهم موجوده
    و اما سوالام:
    1-بجای ماسفتای مدار نمیشه از ifrp460 استفاده کرد؟(اخه ی مدار 700 وات هم موجوده ک دقیقا عین همین مداره فقط ماسفتاش 46 هستن و خروجیش دوبل 50 هست ک برام کافی نیس این ولتاژ)
    2:اون line filter مشخصاتش چیه و ایا امادشو جایی نمیفروشن؟
    3:هسته etd59 از کجا باید تهیه کنم و ایا این هسته تو پاور کامپیوتر موجوده؟(یادمه توی پاور یه هسته ای بود خیلی شبیهه این هسته بود حالا ابعادشو نمیدونم)
    فعلا سوالاتم در همین حده
    با تشکر
    اینم از پی سی بیش:

http://s2.picofile.com/file/8286644392/bottom_layer.pdf.html

جدیدترین ویرایش توسط b e h r a d; ۰۰:۴۸ ۱۳۹۵/۱۱/۲۹.

پاسخ : راهنمایی در ساخت منبع تغذیه سویچینگ 900 وات

نوشته اصلی توسط b e h r a d نمایش پست ها
    1-بجای ماسفتای مدار نمیشه از ifrp460 استفاده کرد؟(اخه ی مدار 700 وات هم موجوده ک دقیقا عین همین مداره فقط ماسفتاش 46 هستن و خروجیش دوبل 50 هست ک برام کافی نیس این ولتاژ)
    2:اون line filter مشخصاتش چیه و ایا امادشو جایی نمیفروشن؟
    3:هسته etd59 از کجا باید تهیه کنم و ایا این هسته تو پاور کامپیوتر موجوده؟(یادمه توی پاور یه هسته ای بود خیلی شبیهه این هسته بود حالا ابعادشو نمیدونم)
    سلام
    1-نه....ماسفتی که اینجا توی شماتیک هست 32 امپریه در حالیکه 460،بیست امپریه و احتمالا کم بیاره....مگر اینکه دوتا 460 موازی کنید ینی در کل 4 تا 460 که البته بعضی مواقع موازی کردن ماسفت ها اذیت میکنه(البته تا حالا من با این کار مشکلی نداشتم)

2-لاین فیلتر چیز خوبیه.....میتونی خودت بپیچی .....البته من تجربشو ندارم ولی از دوستان میپرسم میگم
    در کل میتونی لاین فیلتر نذاری........میتونی هم از یه چیزی باز کنی....البته لاین فیلتر یک کیلوواتی رو از پاور نمیشه کشید بیرون...باید خودت پیدا کنی

3-این هسته رو باید بخرید....تهران راحت گیر میاد.....اگر هم تهران نیستد یا باید یکی براتون بخره(خیلی حواستون باشه که تو راه نشکنه)و یا از تو یه چیزی بکشید بیرون که البته بعید میدونم وسیله ای که همچین هسته ای توش باشه گیرتون بیاد....هسته پاور هم خیلی کوچیکه
    البته احساس میکنم این هسته برای این توان خیلی زیادیه!!!!!

در کل پیشنهاد میکنم قسمت هسته رو از نو حساب کنید .....یک هسته متناسب با توان پیدا کنید و بعد محاسباتشو انجام بدین تا مطمئن باشید کار میکنه

آیسی 2110 هم خیلی چیز چرتیه....همه ازش مینالن!!!
    شما هم یا باید ایسی اصلی پیدا کنید یا دلو بزنید به دریا و یا از یه چیز دیگه برای گیت درایور استفاده کنید.....ترانس پالس گزینه ی خوبیه.....اپتو های گیت درایور گزینه ی بهتر،حجیم تر و گرانتری هستن
    موفق باشید
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
      سلام
      1-نه....ماسفتی که اینجا توی شماتیک هست 32 امپریه در حالیکه 460،بیست امپریه و احتمالا کم بیاره....مگر اینکه دوتا 460 موازی کنید ینی در کل 4 تا 460 که البته بعضی مواقع موازی کردن ماسفت ها اذیت میکنه(البته تا حالا من با این کار مشکلی نداشتم)

2-لاین فیلتر چیز خوبیه.....میتونی خودت بپیچی .....البته من تجربشو ندارم ولی از دوستان میپرسم میگم
      در کل میتونی لاین فیلتر نذاری........میتونی هم از یه چیزی باز کنی....البته لاین فیلتر یک کیلوواتی رو از پاور نمیشه کشید بیرون...باید خودت پیدا کنی

3-این هسته رو باید بخرید....تهران راحت گیر میاد.....اگر هم تهران نیستد یا باید یکی براتون بخره(خیلی حواستون باشه که تو راه نشکنه)و یا از تو یه چیزی بکشید بیرون که البته بعید میدونم وسیله ای که همچین هسته ای توش باشه گیرتون بیاد....هسته پاور هم خیلی کوچیکه
      البته احساس میکنم این هسته برای این توان خیلی زیادیه!!!!!

در کل پیشنهاد میکنم قسمت هسته رو از نو حساب کنید .....یک هسته متناسب با توان پیدا کنید و بعد محاسباتشو انجام بدین تا مطمئن باشید کار میکنه

آیسی 2110 هم خیلی چیز چرتیه....همه ازش مینالن!!!
      شما هم یا باید ایسی اصلی پیدا کنید یا دلو بزنید به دریا و یا از یه چیز دیگه برای گیت درایور استفاده کنید.....ترانس پالس گزینه ی خوبیه.....اپتو های گیت درایور گزینه ی بهتر،حجیم تر و گرانتری هستن
      موفق باشید
      ابتدا تشکر میکنم ازتون بخاطر پاسختون
      1:بخاطر ماسفت حیف شد چون 32n50 ماسفت گرونیه(2تاش میشه32تومن)ازطرفی من ماسفتای 460 رو دارم خودم
      2:در مورد لاین فیلتر اگه از کسی بپرسی که خیلی خوبه.از طرفی یجا خوندم این فیلتر بودنش در حذف نویز حیاتیه و خیلی موثره و چون من منبع رو برای کارای صوتی میخام دیگه وجودش از نون شبم واجبتره
      3:درمورد محاسبات که اصلا فکرشم نکن چون هیچی از سویچینگ نمیدونم
      4:ایسی 2110 شنیدم تقلبی زیاد داره.منم بجاش 2113 خریدم 2تا ک الان رو امپلی کلاس دی من هس و داره کار میکنه بدون مشکل و اون سایتی ک خرید کردم ادعا میکرد ارجیناله ایسیش. از طرفی دیتا شیت 2110 و 2113 رو دیدم ک کاملا شبیه هم بودن.(مدار امپلی کلاس دی منم 2110 میخاس ک جاش 2113 قرار دادم)
      میگم حالا ک ماسفتا رو نمیشه 460 گذاش ی مدار دیگه هس که با همین ماسفت 460 هس و دوبل 50ولت و 700وات
      نقششو میزارم ی دید بزن ببین نمیشه ولتاژشو افزایش داد؟(5ولتم افزایش بدیم عالیه.10ولت که دیگه محشره)
      اینم نقشش

باتشکر

دیدگاه

ابتدا تشکر میکنم ازتون بخاطر پاسختون
        1:بخاطر ماسفت حیف شد چون 32n50 ماسفت گرونیه(2تاش میشه32تومن)ازطرفی من ماسفتای 460 رو دارم خودم
        2:در مورد لاین فیلتر اگه از کسی بپرسی که خیلی خوبه.از طرفی یجا خوندم این فیلتر بودنش در حذف نویز حیاتیه و خیلی موثره و چون من منبع رو برای کارای صوتی میخام دیگه وجودش از نون شبم واجبتره
        3:درمورد محاسبات که اصلا فکرشم نکن چون هیچی از سویچینگ نمیدونم
        4:ایسی 2110 شنیدم تقلبی زیاد داره.منم بجاش 2113 خریدم 2تا ک الان رو امپلی کلاس دی من هس و داره کار میکنه بدون مشکل و اون سایتی ک خرید کردم ادعا میکرد ارجیناله ایسیش. از طرفی دیتا شیت 2110 و 2113 رو دیدم ک کاملا شبیه هم بودن.(مدار امپلی کلاس دی منم 2110 میخاس ک جاش 2113 قرار دادم)
        میگم حالا ک ماسفتا رو نمیشه 460 گذاش ی مدار دیگه هس که با همین ماسفت 460 هس و دوبل 50ولت و 700وات
        نقششو میزارم ی دید بزن ببین نمیشه ولتاژشو افزایش داد؟(5ولتم افزایش بدیم عالیه.10ولت که دیگه محشره)
        اینم نقشش
        خواهش میکنم........قبلا دیگران کاشتند و ما خوردیم
        حالا هم ما میکاریم تا دیگران استفاده کنند
        1-خب گفتم که.....میتونی دوتا460 موازی کنی
        2-لاین فیلتر رو چشم میپرسم خبر میدم
        البته اگر یادم رفت یادآوری کن......ولی تا جاییکه من میدونم لاین فیلتر برای جلوگیری از خروج نویز از منبعه و روی خروجی تاثیری فک کنم نداره.....تاثیرش اگر هم باشه فک کنم خیلی کمه
        3-محاسباتو یاد میگیری بابا....منم هیچی بلد نبودم....البته الانم نیستم .......کتاب پرسمنو دانلود کن همه چیو خوب توضیح داده.....فقط فصل مربوط به هافبریج و فولبریجو بخونی حله

4-ایسی 2113 هم بازی داره....ولی دلو میزنیم به دریا
        برای افزایش ولتاژ این منبع هم کاری نباید بکنی که!
        فقط تعداد دور ثانویه رو کمی بیشتر میکنی و بجای اون دیود زنر 11 ولتی یه زنر 32 ولتی میزنی......والسلام
        البتتتتتّه!
        باز هم اگر بخای توان زیاد بکشی باید یا سوئیچ ها عوض بشن و یا دوتا موازی کنی
        اصلا به نظر من مدار اول و دوم یکی هستنفقط تعداد دور و توانشون و فیدبکشون یه ذره عوض شده

دیدگاه

بله این ۲مدار شاید بشه گفت ۹۹درصد شبیه همن
          در مورد موازی کردن ماسفتا اینکارو نمیکنم(هم بدلیل مشکلاتی ک گفتین ممکنه پیش بیاد و هم اینکه اصن حالو حوصله دستکاریه پی سی بیشو ندارم)
          با این ولتاژ احتمالا بتونم از آمپلیم ۳۰۰یا ۴۰۰وات بگیرم ک اگر بازده کلاس دی رو ۹۰درصد بگیریم پس نهایتش از ۵۰۰وات منبع بتونم استفاده کنم
          راستی اسم اون کتاب رو متوجه نشدم.میشه اسم کاملشو بگی

دیدگاه

راستی اسم اون کتاب رو متوجه نشدم.میشه اسم کاملشو بگی
            .
            switching power supply design
            نوشته pressman

دیدگاه

.
              switching power supply design
              نوشته pressman
              اره دیدمش
              حجمشم 10مگ بود
              ولی متاسفانه انگلیسیه متنش و هرچی گشتم نتونستم ترجمه شدشو پیدا کنم
              مام ک زبانمون دستو پا شکسته
              اگه لینک دانلود ترجمه شدشو داری حتما بفرستش
              به نظر کتاب جالبی میاد
              تنکس

دیدگاه

اره دیدمش
                حجمشم 10مگ بود
                ولی متاسفانه انگلیسیه متنش و هرچی گشتم نتونستم ترجمه شدشو پیدا کنم
                مام ک زبانمون دستو پا شکسته
                اگه لینک دانلود ترجمه شدشو داری حتما بفرستش
                به نظر کتاب جالبی میاد
                تنکس
                .
                ترجمه شده نداره
                کلا سوئیچینگ مرجع به درد بخور فارسی نداره
                باید انگلیسی بوخونی

دیدگاه

لاین فیلتر 10 و 6 امپر در لینک زیر موجود است

در مورد ماسفت میتونید از
                  APT5020 حدود 9000
                  استفاده کنید یا 30NM60 قیمت حدود 12 هزار
                  هسته 59 رو میتونید از نوبل و سلف الکترونیک یا عرفان تهیه کنید قیمت حدودا 12 هزار تومن

---
                  البته قیمت ماسفت ها برای قطعات اریجینال هست
                  قیمتهای 5 تومن و 7 تومن هم هست در بازار که جنس خوب هم پیدا میشه
                  ماسفت مدار هم پایا میده 7 تومن
                  جدیدترین ویرایش توسط voyager2020; ۱۵:۱۱ ۱۳۹۵/۱۰/۲۳.

دیدگاه

آقا من همین چن دیقه پیش زنگیدم ب ترانس پیچ اگه ی ترانس با خروجی دوبل ۳۵ و ۸آمپر بپیچه چقد درمیاد
                    گف ۱۳۰تومن
                    این مدار با توجه به قطعاتی ک ازش دارم دیگه ته تهش ۵۰تومن برام آب بخوره
                    البته جدای از بحث هزینه خودمم علاقه دارم حداقل یبارم ک شده ی سویچینگ بسازم تا روز قیامت بهم نگن چرا سویچینگ نساختم در دنیا
                    الان مشکل اینجاس ک هیچ کدوم از سایتا همه قطعاتو باهم ندارن
                    یکی هسته داره قطعاتو نداره
                    یکی قطعات داره هستهها رو*نداره
                    تهرانم که نیسم
                    شهر ما هم ک فک نکنم هسته داشته باشن
                    میگم این هسته ها تو پاور کامپیوتر موجود نیسن؟؟؟
                    اگه باشه ک عالیه
                    ی سوال بیربط به موضوع هم دارم
                    من ی ترانس دوبل ۲۵ دارم ک گندس ولی نمیدونم جریانش چقدره
                    چجوری میتونم حداکثر جریان این ترانسو با مولتیمتر بدست بیارم؟؟
                    جدیدترین ویرایش توسط b e h r a d; ۲۰:۵۲ ۱۳۹۵/۱۰/۲۳.

دیدگاه

آقا من همین چن دیقه پیش زنگیدم ب ترانس پیچ اگه ی ترانس با خروجی دوبل ۳۵ و ۸آمپر بپیچه چقد درمیاد
                      گف ۱۳۰تومن
                      این مدار با توجه به قطعاتی ک ازش دارم دیگه ته تهش ۵۰تومن برام آب بخوره
                      البته جدای از بحث هزینه خودمم علاقه دارم حداقل یبارم ک شده ی سویچینگ بسازم تا روز قیامت بهم نگن چرا سویچینگ نساختم در دنیا
                      الان مشکل اینجاس ک هیچ کدوم از سایتا همه قطعاتو باهم ندارن
                      یکی هسته داره قطعاتو نداره
                      یکی قطعات داره هستهها رو*نداره
                      تهرانم که نیسم
                      شهر ما هم ک فک نکنم هسته داشته باشن
                      میگم این هسته ها تو پاور کامپیوتر موجود نیسن؟؟؟
                      اگه باشه ک عالیه
                      .
                      همونطور که گفتم همچین هسته ای بعیده توی پاور پیدا شه ......فقط در پاور های توان بالا پیدا میشه که من تا حالا اوراقیشونو ندیدم
                      یک راهی دارید
                      برید اوراقی های شهرتون و بگردین شاید پیدا کنین.....اونا بهش میگن ذغال!
                      هسته هارو میشکونن سیم هاشو در میارن میدن ذوب کنن

یک راه دیگه هم هست.....برید از تعمیراتی های اینورتر سراغ بگیرید.....اگر دستگاه جوش خراب گیر بیارین هستشو میتونین استفاده کنین
                      در اخر هم اگر هسته گیر نیاوردین میتونین یک هسته اماده موتور جوش بخرین که البته گرونه و سیم هاشو در بیارین و از هستش استفاه کنین....فقط مواظب باشین نش****نش
                      قیمت یک هسته سیمپیچی شده اماده دستگاه جوش شرکتی حدود 35 تومنه

حالا من یه سوال انحرافی دارم
                      الان کیفیت tda7377 بیشتره یا این امپ کلاس دی که شما ساختین؟
                      البته بدون در نظر گرفتن قدرت

دیدگاه

.
                        همونطور که گفتم همچین هسته ای بعیده توی پاور پیدا شه ......فقط در پاور های توان بالا پیدا میشه که من تا حالا اوراقیشونو ندیدم
                        یک راهی دارید
                        برید اوراقی های شهرتون و بگردین شاید پیدا کنین.....اونا بهش میگن ذغال!
                        هسته هارو میشکونن سیم هاشو در میارن میدن ذوب کنن

یک راه دیگه هم هست.....برید از تعمیراتی های اینورتر سراغ بگیرید.....اگر دستگاه جوش خراب گیر بیارین هستشو میتونین استفاده کنین
                        در اخر هم اگر هسته گیر نیاوردین میتونین یک هسته اماده موتور جوش بخرین که البته گرونه و سیم هاشو در بیارین و از هستش استفاه کنین....فقط مواظب باشین نش****نش
                        قیمت یک هسته سیمپیچی شده اماده دستگاه جوش شرکتی حدود 35 تومنه

حالا من یه سوال انحرافی دارم
                        الان کیفیت tda7377 بیشتره یا این امپ کلاس دی که شما ساختین؟
                        البته بدون در نظر گرفتن قدرت
                        مچکرم از پاسختون
                        البته من با 7370 امپلی نساختم تا حالا ولی با 7294(2نوع مختلفش)امپلی ساختم و بسیار صدای خوبی هم داره
                        99درصد امپلیام ترانزیستورین و اون 1درصدم برمیگرده به همین ایسی7294
                        این امپ کلاس دی هم ک ساختمش بسیار امپلی خوبیه و برعکس انتظارم صدای شفافی داره
                        مدارش راحته و مشکل فقط سیمپیچ نهاییشه ک بخاطر نبود هسته خوب گرم میشه
                        البته من امپلیو واسه سابم ساختم

دیدگاه

اونی قطعه ای که بعد از لاین فیلتر قرار داره و بشکل ۲تا دیود بهم چسبیدس اسمش چیه؟

دیدگاه

اونی قطعه ای که بعد از لاین فیلتر قرار داره و بشکل ۲تا دیود بهم چسبیدس اسمش چیه؟
                            اون قطعه وریستور هست
                            یک مقاومت تابع ولتاژ که با افزایش ولتاژ مفاومتش کاهش پیدا میکنه
                            وظیفش محافظت مدار در برابر اضافه ولتاژ هست

نحوه عملکرد مداریش هم به این صورته که با افزایش ولتاژ مقاومت وریستور کم میشه و با کم شدن مقاومت وریستور جریان ورودی افزایش پیدا میکنه که با افزایش جریان ورودی فیوز قطع میشه و مدار از شبکه برق جدا میشه

یه ویستور 280ولتی برای مدار کافی هست
                            الیته خیلی نیازی به گذاشتنش توی مدار نیست

دیدگاه

آقا ما ی چنجا سرزدیم برای هسته edt59 ولی نیافتیمش
                              چنجا دیگم مونده باید سر بزنم
                              به محض اینکه پیداش کردم قطعاتشو سفارش میدم از تهران برام بفرستن
                              خیلی نیاز دارم به این منبع

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X