اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نقش مخرب سنسور آلتراسونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نقش مخرب سنسور آلتراسونیک

با سلام
    اگر یک voice recorder یا موبایل را در جلوی یک سنسور فرستنده آلتراسونیک قرار دهیم، آیا توان ضبط کردن این دستگاه ها از بین میرود؟ و صدای ضبط شده همراه با نویز است؟
    ممنون

پاسخ : نقش مخرب سنسور آلتراسونیک

با توجه به پاسخ فرکانسی میکروفن ها مخصوصا میکروفن خازنی که فقط در محدوده شنوایی جوابگو هست و دارا بودن فیلتر فرکانسی LPF سخت افزاری و نرم افزاری در رکوردر ها امواج التراسونیک هیچ تاثیری در عمکلرد ضبط صدا نخواهد داشت

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما آقای غفارزاده.
      محدوده پاسخ فرکانسی شنوایی انسان تا 20Khz است. در حالیکه پاسخ فرکانسی سنسورهای آلتراسونیک 25Khz یا 40Khz میباشد. با این رنج فرکانسی و دامنه بالای سنسور آیا تاثیری بر عملکرد این رکوردرها نخواهد داشت؟
      ممنون

دیدگاه

همون طور که عرض کردم محدوده بالای 20کیلو در سیستم های رکوردر فیلتر میشه و عملا وارد سیستم نمیشه و در واقع اثر محدوده التراسونیک حذف میشه

دیدگاه

فرمایش شما درست است. ولی بنظر میرسه امواج آلتراسونیک قبل از ورود به مدار میکروفون، باعث به ارتعاش درآوردن دیافراگم میکروفون شده و همین عامل سبب تخریب صدای ضبط شده میشه. میخوام ببینم همچین استدلالی درست است؟ و تا حالا کسی آزمایش کرده؟

دیدگاه

با سلام:
            کارکرد با دستگاه های آلتراسونیک، با توجه به رنج فرکانسی خارج از شنوایی انسان ( 20 الی 20 کیلو هرتز) در نزدیکی آن ها باعث سردر و سرگیجه در انسان می شود. بطور مثال وقتی برای اولین بار از دستگاه شستشوی آلتراسونیک که مایع مخصوص به آن را در داخل ظرف آن ریختم و با قرار دادن قطعه قابل شستشو در داخل آن به مدت 15 دقیقه، ابتدا دچار سردرد و سپس دچار سرگیجه شدم. برای این که واقعا مطمئن شوم این مشکل از این دستگاه است یا مورد دیگری از دیگر همکارانم خواستم تا همین مورد را با همین زمان و قطعه مشابه برای شستشو تکرار کنند. بله حدسم درست بود،آن ها هم به این مشکل مواجه شدند. !!! بعد از این مشکل، هر وقت می خواستیم با این دستگاه کار کنیم بعد از روشن کردن دستگاه بلافاصله اتاق کار را برای مدت 15 دقیقه ترک و با خاموش شدن اتوماتیک دستگاه به مدت 15 دقیقه ( تایمر مکانیکی الکتریکی) دیگر دچار این مشکل نمی شدیم. چون من تا چیزی را آزمایش نکنم، هرگز تائید نمی کنم، به همین خاطر در انتهای پست هایم ( امضاء) کلمه علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه قرار دادم. لازم به ذکر است قدرت شنوایی گوش راست 15 کیلو سیکل و گوش چپ 12 کیلو سیکل، آیا شما هم تا کنون اندازه گیری و آزمایش کرده اید.؟
            علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
            نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmirmahdavi نمایش پست ها
              با سلام
              اگر یک voice recorder یا موبایل را در جلوی یک سنسور فرستنده آلتراسونیک قرار دهیم، آیا توان ضبط کردن این دستگاه ها از بین میرود؟ و صدای ضبط شده همراه با نویز است؟
              ممنون
              مطمئنا این مورد را خودتان بسادگی می توانید با یک گوشی امتحان کنید ولی از آنجا که امواج فراصوت توسط برخی دستگاههای دیگر هم تولید می شود و ما هنوز موردی از آسیب دیدن میکروفن گوشیها و سایر دستگاههایی که نزدیک مولد فراصوت بوده اند را مشاهده نکردیم پاسخنان منفی است
              بنده یک دستگاه یونیزه کردن هوا (تصفیه هوا) داخل منزل دارم که بجای فن از بازر استفاده کرده و از آنجا که اگر شخصی مدتی در مقابل آن قرار گیرد همان نشانه هایی که آقای تحیری راجع به دستگاه شستشو گفتند ایجاد می کند لذا مطمئنم بازر با فراصوت کار می کند اما انواع دم و دستگاه میکروفن دار در کنارش بخوبی کار می کنند و بدون نویز.

دیدگاه

من با ماژول های التراسونیک تست کردم. هم با میکروفن خازنی هم با داینامیک
                سیگنال رو با اسکوپ مشاهده کردم. برای میکروفن خازنی هیچ اثری از سیگنال التراسونیک نبودبه دلیل این که داخل میکروفن خازنی یک ترانزیستور fet (یا bjt) وجود داره این ترانزیستور علاوه بر تبدیل اثر خازنی به ولتاژ ، نقش یک فیلتر رو ایفا میکنه

برای میکروفن داینامیک در خروجی سیکنال التراسونیک با دامنه بسیار جزئی با نسبت 1 به 50 پیک سیگنال صوتی مشاهده میشد که بعد از پری امپلیفار از بین میرفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                  قدرت شنوایی گوش راست 15 کیلو سیکل و گوش چپ 12 کیلو سیکل، آیا شما هم تا کنون اندازه گیری و آزمایش کرده اید.؟
                  البته اقای تحیری گوش انسان قابلیت شنیدن فرکانس های تا حدود 22 کیلو هرتز را نیز دارد ولی در سنین نوجوانی و جوانی و با بالا رفتن سن حساسیت گوش ها به فرکانس های بالاتر کم و کمتر میشه تست هم شده استفاده هایی هم ازش میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X