اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم جریان در مدارهای الکترونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تنظیم جریان در مدارهای الکترونیک

با سلام.
    من یک مدار طراحی کردم که با یک ترانس دوبل24 ولت پنج آمپر،یک جک dc و یک میکرو کنترلر atmega16 راه اندازی کردم.
    سوالم اینه که چجوری میتونم تعیین کنم که جریانی که وارد میکرو میشه از 500 میلی آمپر تجاوز نکنه و میکرو نسوزه؟به عبارت دیگه چجوری میتونم جریان 500mA رو وارد میکرو کنم؟
    ولتاژ میکرو رو با رگلولاتور 5 ولت تثبیت کردم.
    ممنون میشم کمکم کنین.

پاسخ : تنظیم جریان در مدارهای الکترونیک

با سلام
    چه نیازی به اینکار هست ؟ میکرو بر اساس ولتاژ داده شده و خروجی هایی که شما میخواهید از آن بگیرید جریان مصرف خواهد کرد و نه بیشتر مگر در مدارات بعد از میکرو اتصالی رخ دهد که سبب کشیدن جریان زیاد از خروجی میکرو شود که در آنصورت باید مدار محافظ محدود کننده جریان برای خروجی میکرو گذاشت که البته این سبب پیچیده گی و گرانقیمت شدن مدار میگردد اگر مداری درست طراحی گردد نباید نیازی به افزودن مدارات اضافی باشد و در نهایت میتوان از یک فیوز مناسب استفاده کرد ولی به هر حال مدارات محدود کننده جریان در نت زیاد هستند جستجو کنید خواهید یافت " current limiter circuit"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesam1995 نمایش پست ها
      با سلام.
      من یک مدار طراحی کردم که با یک ترانس دوبل24 ولت پنج آمپر،یک جک dc و یک میکرو کنترلر atmega16 راه اندازی کردم.
      سوالم اینه که چجوری میتونم تعیین کنم که جریانی که وارد میکرو میشه از 500 میلی آمپر تجاوز نکنه و میکرو نسوزه؟به عبارت دیگه چجوری میتونم جریان 500mA رو وارد میکرو کنم؟
      ممنون میشم کمکم کنین.
      با سلام:
      شما بفرمائید به چه منظوری می خواهید 500 میلی آمپر را وارد میکرو کنید تا راه حل مناسبی پیدا شود.؟ چون میکرو ها با ولتاژ 5 ولت تثبیت شده کار می کنند و اولین بار است که می شنوم تزریق جریان 500 میلی آمپر به میکرو. لازم به ذکر است ولتاژ کار جک درب های کنترل 12 و 24 ولت D.C و بعضی مدل های دیگر مستقیم با موتور 220 ولت A.C کار می کنند.
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
        با سلام
        چه نیازی به اینکار هست ؟ میکرو بر اساس ولتاژ داده شده و خروجی هایی که شما میخواهید از آن بگیرید جریان مصرف خواهد کرد و نه بیشتر مگر در مدارات بعد از میکرو اتصالی رخ دهد که سبب کشیدن جریان زیاد از خروجی میکرو شود که در آنصورت باید مدار محافظ محدود کننده جریان برای خروجی میکرو گذاشت که البته این سبب پیچیده گی و گرانقیمت شدن مدار میگردد اگر مداری درست طراحی گردد نباید نیازی به افزودن مدارات اضافی باشد و در نهایت میتوان از یک فیوز مناسب استفاده کرد ولی به هر حال مدارات محدود کننده جریان در نت زیاد هستند جستجو کنید خواهید یافت " current limiter circuit"
        با سلام و ممنون از پاسختون.منظورتون این ه که هر المان مطابق با توان مصرفی خودش ،جریان از تغذیه میکشه؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
        با سلام:
        شما بفرمائید به چه منظوری می خواهید 500 میلی آمپر را وارد میکرو کنید تا راه حل مناسبی پیدا شود.؟ چون میکرو ها با ولتاژ 5 ولت تثبیت شده کار می کنند و اولین بار است که می شنوم تزریق جریان 500 میلی آمپر به میکرو. لازم به ذکر است ولتاژ کار جک درب های کنترل 12 و 24 ولت D.C و بعضی مدل های دیگر مستقیم با موتور 220 ولت A.C کار می کنند.
        با سلام و تشکر.منظور من این بود که هر المان مطابق با نیاز خودش ،توان میکشه؟

دیدگاه

با سلام و ممنون از پاسختون.منظورتون این ه که هر المان مطابق با توان مصرفی خودش ،جریان از تغذیه میکشه؟
          با سلام و درود
          پیشنهاد می شود این کتاب مطالعه گردد:
          عنوان: مبانی الکترونیک
          ناشر: کانون نشر علوم
          نویسنده: ارل دی گیتس
          شابک(ISBN): 9789648022261

دیدگاه

[QUOTE=hesam1995;645668]با سلام و ممنون از پاسختون.منظورتون این ه که هر المان مطابق با توان مصرفی خودش ،جریان از تغذیه میکشه؟
            با سلام
            بله هر مصرف کننده الکتریکی با توجه به توان مصرفی خودش از مدار تغذیه جریان میکشد .
            جریان * ولتاژ = توان

دیدگاه

با سلام.
              ممنون میشم کمکم کنین.
              سلام منظورتون دقیقا نمی*دونم چیه ولی برای حفاظت میتونی از فیوز استفاده کنی ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X