اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال: RF دقیقا چی هست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال: RF دقیقا چی هست؟

با سلام.
    من برای ارسال داده می خواستیم از وای فای استفاده کنم یکی از دوستان گفت از RF استفاده کنم و گفت شبیه بیسیم پلیس هست.
    حالا می خواستم بدونم دقیقا این چی هست؟
    برد مسافتی اون چه مقدار هست؟
    چه نوع داده و با چه حجمی را می شه با اون منتقل کرد؟
    و نکته ی دیگه این که چون مال سیستم بیسیم پلیس هست ؛برای استفاده نیاز به مجوز هست په در داخل و په در خارج از ایران؟
    با تشکر

یه سوال دیگه اینکه آیا نویز پذیر هست مثل FM یا قابل اطمینان تر هست؟
    جدیدترین ویرایش توسط ali_1989; ۱۴:۲۴ ۱۳۹۵/۱۱/۱۵.

پاسخ : سوال: RF دقیقا چی هست؟

سلام
    آر اف اختصار کلمات رادیو فرکانس میباشد وهمه فرستنده و گیرنده های الکترونیک از قبیل امواج رادیو آماتوری و امواجam وfm و امواج ماهواره و همچنین رادارهای نظامی و غیر نظامی و... همگی بر بستر rf کار میکنند که فرستادن مثلا دیتا با آر اف را مدولاسیون دیتا با امواج rf میگویند یعنی دیتای شما سوار امواج رادیویی میشود و به مقصد میرسد ، برد اونهم در شرایط مختلف از چند متر تا چند هزار کیلومتر میباشد ، پیشنهاد میکنم اگر به الکترونیک و امواج علاقه دارید یه سری کتاب در این رابطه مطالعه کنید دنیایی وسیع و جالب و کاربردی در پیش روی شما میگذارد.
    با تشکر:آفرین

فرستاده شده از HUAWEI G610-U20ِ من با Tapatalk

دیدگاه

توضیحات دوستمون درمورد اساس داستان کامله.... بطور کلی ارسال ودریافت اطلاعات از طریق امواج رادیویی ،با مدلاسیون و دمدلاسیون امکان پذیره... این کار بصورت آنالوگ و دیجیتال قابل انجامه... تا چند سال پیش بیشترین میزان تبادلات بصورت آنالوگ انجام میشد و اون از یک اصل ساده ریاضی در امواج ناشی میشد.... ضرب کردن امواج درهم یا همون مدلاسیون آنالوگ... انواعش هم بصورت مدلاسیون دامنه یا AM مدلاسیون فرکانس یا همون FM مدلاسیون فازPM وسایر مدلاسیون ها مثل رنگ و....در این حالت وقتی دو موج در هم ضرب ریاضی میشوند موج اصلی یا روی دامنه موج حاملAM ویا در محتویات فرکانس - فاز موج حامل بگونه ای سوار میگردد..... از عیوب زیاد این روش نویز پذیری بالا ..ونیاز به توان تششعی بیشتر هست.. همونطور که خودت در مورد FM گفتی....
      مدلاسیون دیجیتال چندین سال پیش پا به عرصه گذاشت با این تیوری ساده که به ازای 0 های موجود در رشته (همون دیتا منظورمه) مثلا موج 1کیلو بفرست وبه ازای 1ها موج 200 کیلو
      به عبارتی برای 0ها و1ها با امواج RF سمبول درست شد
      چندین روش داره وخیلی مفصلو طولانی.. همین قد بگم که مدلاسیونهای معروفش ASK(شبیه AM در آنالوگ) و PSK و FSK(شبیه FMوPM) ومدلاسونهای پیشرفته تر میباشد

بع از اینهمه گزاف گویی باید اضافه کنم دوست شما هدفش از گفتن RF هیچ کدون ازینا نبوده بلکه هدفش راهنمایی شما بوده تا یکی از "ماژولهای RF" رو بخرید که تو همین فروشگاه ECA فک کنم چندین مدلش هست... یکم کار باهاش قلق داره و بخصوص اینکه حتما باید خدتون دیتاتون رو حتی اگه شده یه کدینگ ساده انجام بدین که بشه اطلاعات رو بدون خطا در گیرنده آشکار کرد..... یه ماژول زمان قدیمتر بود به نام HMTR که پکیج فرستنده و گیرنده در یک پگ بود آنتن خوبی هم داشت بردش انصافا خوب بود و نیاز به کدینگ خاصی نداشت... یعنی شما پورت سریال میکرو رو مستقیما میزدید بهش و کار میکیرد ولی چند وقت پیشا دنبالش بودم پیداش نکردم
      اینم بگم که این ماژولها انواع دارن (ask و fskو...) , فرکانسشون هم مهمه (از 433دارن تا حدود900), ونوع ورودیشون هم مهمه(TTL و یاCMOS) پس در خرید دقت فرمایید وفرستنده و گیرنده مچ بخرید تا مشکلاتتون "کمتر" بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_1989 نمایش پست ها
        با سلام.
        من برای ارسال داده می خواستیم از وای فای استفاده کنم یکی از دوستان گفت از RF استفاده کنم و گفت شبیه بیسیم پلیس هست.
        حالا می خواستم بدونم دقیقا این چی هست؟
        برد مسافتی اون چه مقدار هست؟
        چه نوع داده و با چه حجمی را می شه با اون منتقل کرد؟
        و نکته ی دیگه این که چون مال سیستم بیسیم پلیس هست ؛برای استفاده نیاز به مجوز هست په در داخل و په در خارج از ایران؟
        با تشکر

یه سوال دیگه اینکه آیا نویز پذیر هست مثل FM یا قابل اطمینان تر هست؟
        با سلام و درود
        برای اطلاع از قوانین رادیویی و مخابراتی می توانید به پایگاه مجازی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به نشانی www.cra.ir مراجعه نمایید.

برای تبادل داده به صورت بی سیم قطعات مخابراتی مختلفی مانند گروه ZigBee ها و یا +nRF24L01 موجود است.
        برای نمونه این موارد آموزش کار با +nRF24L01 می باشد:
        1- پروژه و کتابخونه و آموزش nrf24l01 با آردوینو
        2- پروژه AVR راه اندازی ماژول NRF24L01 با کدویژن
        3- [آموزش]راه اندازی ماژول +nRF24L01
        4- راه اندازی چیپ مخابراتی فرستنده گیرنده ( +Wireless NRF24L01 ) { رقیب HMTR }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X