اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی برای ساخت چراغ اس ام دی 12 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی برای ساخت چراغ اس ام دی 12 ولت

سلام . متاسفانه چیز زیادی از الکترونیک سر در نمی یارم .
    میخواستم یه لامپ smd تعداد بالا با پایه تک کنتاکت برای چراغ سیار ماشین بسازم . اما نمیدونم از چه نوع smd و چه نوع مقاومت و کلا چه چیزایی و چجوری ازشون استفاده کنم .
    این چیزایی که تو عکس پایین مشخص کردم چی هستن ؟ دیودن؟ کارشون دقیقا چیه ؟

الان کل چیزایی که میدونم اینان :
    1 - به مقدار لازم فیبر سوراخ دار بخرم و به ابعاد مناسب برش بدم .
    2 - به تعداد لازم لامپ led smd بخرم .
    3 - برای پایه از پایه چراغ سوخته تک کنتاکت که چند تا دارم استفاده میکنم .

البته آدمی هستم که دست به آچارم خوبه . کلا تو کارای فنی سر در میارم و الان مشکلم فقط نوع چینش smd ها و مقاومت و اینجور چیزاست . وگرنه لحیم کردن و ساختنش کاری نداره .سیم های چراغی هم که میسازم هم میتونم به دوسر باطری وصل کنم و هم میتونم به فندک وصل کنم .چون چراغ سیاری که چند سال پیش خریدم از اون گیره هایی که به باطری وصل میشن داره . از اون طرف هم یه شارژر فندکی قدیمی گوشی دارم که میتونم اونو باز کنم و سیم های لامپ رو به دوسر شارژر از داخل وصل کنم و خود دستگاه شارژر رو بیرون میکشم از قاب .
    .................................................. .................................................. ...........................................
    خلاصه چیکار کنم تا یه لامپ با تعداد smd زیاد داشته باشم درحالی که با برق 12 ولت ماشین سازگار باشه ؟
    .................................................. .................................................. ...........................................
    ممنونم .

پاسخ : درخواست راهنمایی برای ساخت چراغ اس ام دی 12 ولت

ال ای دی اس ام دی اگه میخوای نورش خوب باشه باید نیم وات به بالا بخری - از برد سوراخ دار هم نمیتونی استفاده کنی چون ال ای دی ها در حالت کلی گرم میشن و باید به نحوی خنک بشن وگرنه میسوزن - واسه همین میان ال ای دی هارو روی پی سی بی های مخصوص که گرمارو دفع میکنه لحیم میکنن تا اینجا از لحاظ سخت افزاری بود
    نحوه ی بستن ال ای دی ها هم اینطوریه که سه تا ال ای دی رو پشت هم میبندی و طبق جریانی که میکشه و ولتاژی که روی هر کدوم میفته و استفاده از قانون اهم ، یک مقاومت با مقدار مناسب هم به اون سه تا ال ای دی سری میکنی و دو سر این مجموعه رو وصل میکنی به باتری - حالا هر چند تا از این مجموعه که دلت میخواد رو با هم موازی میکنی و وصل میکنی به باتری

دیدگاه

سلام به دوستان

led شما اگه رنگش قرمز_زرد_نارنجی باشه معمولا ماکزیمم ولتاژ 2 ولت رو تحمل میکنه
      اگه رنگش سفید_آبی_سبز باشه معمولا ماکزیمم ولتاژ 3 ولت رو تحمل میکنه
      که این مسئله رو باید حین محاسبه در نظر بگیرید
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط xxxx123 نمایش پست ها
        ال ای دی اس ام دی اگه میخوای نورش خوب باشه باید نیم وات به بالا بخری - از برد سوراخ دار هم نمیتونی استفاده کنی چون ال ای دی ها در حالت کلی گرم میشن و باید به نحوی خنک بشن وگرنه میسوزن - واسه همین میان ال ای دی هارو روی پی سی بی های مخصوص که گرمارو دفع میکنه لحیم میکنن تا اینجا از لحاظ سخت افزاری بود
        نحوه ی بستن ال ای دی ها هم اینطوریه که سه تا ال ای دی رو پشت هم میبندی و طبق جریانی که میکشه و ولتاژی که روی هر کدوم میفته و استفاده از قانون اهم ، یک مقاومت با مقدار مناسب هم به اون سه تا ال ای دی سری میکنی و دو سر این مجموعه رو وصل میکنی به باتری - حالا هر چند تا از این مجموعه که دلت میخواد رو با هم موازی میکنی و وصل میکنی به باتری
        سلام . ممنون از پاسختون . این پی سی بی دقیقا چیه ؟
        راستش من سر در نمی یارم . چجوری جریانی که میکشه رو بفهمم ؟ ولتاژ مورد نیاز از مشخصات خود لامپیه که میخرم ؟
        اونایی که تو عکس اول مشخص کردم چی هستن ؟
        نمیخوام اونقدر ها قوی باشه . یه چیزی شبیه عکس پایین باشه .چون از این ها دیدم و برای استفاده ای که من ازش میخوام نور خوبی دارن .

لامپ های این عکس 5630 هستن . درسته ؟ اینا نور سفیدشون چند واته ؟

لطفا بیشتر راهنمایی کنید . ممنونم .
        جدیدترین ویرایش توسط farzamshch; ۰۰:۳۸ ۱۳۹۵/۱۱/۱۷.

دیدگاه

این مدل لامپهای smd تک کنتاکت که عکس گذاشتید معمولا کارایی خوبی ندارند (نور کم ، گرمای زیاد) و بعد از مدتی بعضی smd ها سوخته و به چشمک زدن می افتند و برای چراغ سیار گزینه ی خوبی نیست
          پیشنهاد می کنم سراغ Power LED ها بروید . تاپیک زیر را ببینید
          سلام به همه همونطور که می دونیم انرژی مصرفی لامپهای التهابی واقعا بالاست و در خودروها مزید بر علت . هم باعث مستهلک شدن تدریجی سامانه ی برق رسانی خودرو میشه و هم موجب کاهش قدرت احتراق و در پی اون مصرف بیشتر سوخت و طبعا افزایش آلایندگی من اوقات فراغت چند نوع لامپ LED برای چراغهای داخل و خارج کابین خودروی شخصی ساختم و دوست داشتم

اگر می خواهید چراغ سیار را آماده تهیه کنید لامپ این مدل ها بهتر است :

اما اگر خودتان می خواهید بسازید می توانید مشابه اینی که با پاور الیدی 10W اخیرا برای خودم ساختم درست کنید البته چون گزینه ی فوق ساده تر است بیشتر پیشنهاد می شود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Skylake نمایش پست ها
            این مدل لامپهای smd تک کنتاکت که عکس گذاشتید معمولا کارایی خوبی ندارند (نور کم ، گرمای زیاد) و بعد از مدتی بعضی smd ها سوخته و به چشمک زدن می افتند و برای چراغ سیار گزینه ی خوبی نیست
            پیشنهاد می کنم سراغ Power LED ها بروید .
            ممنون از پاسختون . ولی این دقیقا همون لامپیه که شما از فروشگاه ایسام خریدید و تو یکی از پست های همون لینکی که قرار دادید در موردش توضیح دادید که لامپ خوبیه . منم یکی از فامیلهام خریده بود رو دنده عقب کلا پشت ماشین تا سه چهار متر روشن میشد . حالا اگه اونو تو یه کاسه چراغ سیار قرار بدی تا نور بهتر منعکس شه مطمعنا نوری میده که میتونه تا حدود 7 - 8 متر رو روشن کنه . که همین برای من کافیه .
            اما قبول دارم که پاور ال ای دی نور بهتری داره . . . . راستش چراغ آماده خریدن زیاد حال نمیده . وقتی آدم خودش چیزی درست کرده باشه ازش لذت میبره .
            چطوری میتونم این لامپ سیار که شما ساختید رو درست کنم ؟ لامپ که فقط یک عدد نیازه . چه مقاومتی رو باهاش سری کنم ؟ با برق 12 ولت سازگاره ؟ نورش چطوره ؟ هیت سینک میخواد ؟
            .................................................. .................................................. .................................................. .........................
            اگه از این ها یک یا دو بسته پنج تایی بگیرم چطوری با برق ماشین سازگارشون کنم ؟ هیت سینک میخواد ؟

http://eshop.eca.ir/power-led-%D9%88%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7/2491-1w-led-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%A2%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A8%DB%8C-90200lm-%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9-everlight.html
            .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ......................
            شما تو این پست :http://www.eca.ir/forums/thread73707.html
            از هیت سینک استفاده نکردید . مقاومت و اینجور چیزا چی ؟ لامپ هاتون چند وات بودن ؟ چند تا رو سری و چند تارو موازی بستید ؟ کلا چه لوازمی نیاز داره ؟
            ببخشید اینقدر سوال میپرسم .
            جدیدترین ویرایش توسط farzamshch; ۱۲:۰۰ ۱۳۹۵/۱۱/۱۷.

دیدگاه

سلام
              اگه 4تاLED باهم سری کنید اگه سه ولتی باشندمیشه دوازده ولت.
              ولی زمانیکه ماشین روشن میشه شما بین 13.5 تا 14ولت برق داری.
              بایددرمحاسبات این دولتو اضافه با مقاومت حل کنی تا ledهانسوزند
              طبق گفته دوستان ازهیت سینگ مناسب و خمیر سیلیکون استفاده کنید
              درفرمولتون شما13.8ولت برق ورودیتون انتخاب نمایید

دیدگاه

ممنون از راهنمایی دوستان عزیز .
                متوجه شدم چیکار کنم . یا اینترنتی یا هر موقع وقت کردم میرم بازار قطعاتو پیدا کنم . بعش چراغ رو میسازم و همین جا نتیجه رو اعلام میکنم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Skylake.
                  امیدوارم پست پیشین اینجانب که همراه با توضیحات، لینکی هم به یکی از فروشگاهها داشت -و البته وجود همان لینک،بطور ناگهانی باعث بسته شدن دسترسی اینجانب به فروم شد- را ملاحظه کرده باشید اگرنه از راه پیغام خصوصی اعلام کنید لینک را دوباره ارسال کنم.
                  بله دیدم . ممنونم ازتون . یه بار اومدم تو سایت شما رو کاربر اخراجی نشون داد تعجب کردم . سایتش و دقیقا همون لینک رو الان دارم . اما به نظرم ارزش نداره واسه چند هزار تومن همون قدر هزینه پست بدم . هر موقع وقت کردم از بازار میخرم .
                  ازتون معذرت میخوام که باعث شدم پروفایل اصلی تون رو از دست بدید و مجبور بشید جدید بسازید .
                  نمیشه دوباره پروفایل قبلی رو بهتون برگردونن ؟
                  جدیدترین ویرایش توسط farzamshch; ۲۰:۳۰ ۱۳۹۵/۱۱/۱۷.

دیدگاه

از این لامپی که شما برای دنده عقب ساختید اگه 10 تا لامپ استفاده کنم چندتا چندتا سری و موازی کنم ؟ آخه ولتاژ قابل تحملشون رو نمیدونم . اون 1 واتی که تو سایت نورین دیدم ولتاژش حدود 3.3 تا 3.6 ولت بود که چهار تا سری حداکثرش میشه 14.4 ولت در حالی که ماشین میتونه بالای 14 هم برسه و این میتونه لامپ رو بسوزونه . اگه پنج تا رو سری کنم تا ولتاژ قابل تحمل مجموعه به 18 برسه اشکالی داره ؟ فکر کنم باعث این هم میشه که لامپ ها از تمام توانشون استفاده نمیکنن و در نتیجه گرمای کمتر و طول عمر بیشتری رو در بر داره . فقط به سیمکشی ماشین که فشار نمی یاره ؟ در اینصورت میتونم دوتا مجموعه پنج تایی رو باهم موازی کنم و در کل 10 تا پاور ال ای دی 1 وات سفید که ولتاژ ورودیشون طبق چیزی که تو سایت نوشته بود 3.3 تا 3.6 هست رو روشن کنم .
                    .......... شما تو عکس پایین مثلا برای لامپ هشت تایی دنده عقب هیت سینک استفاده نکردید . از این لحاظ مشکلی داره ؟ مقاومت استفاده کردید ؟

جدیدترین ویرایش توسط farzamshch; ۲۳:۲۵ ۱۳۹۵/۱۱/۱۷.

دیدگاه

دوستان لطفا جواب منو بدید .
                      علاوه بر چراغ سیار میخوام برای لامپ سقفی هم power led استفاده کنم .
                      1 - برای چراغ سیار میخوام چهار تا یک وات رو سری کنم و چهار تای دیگه رو با این موازی کنم . کلا 8 تا ... ولتاژ قابل تحملشون هم تقریبا میشه 14 ولت . ولی نمیخوام با این ولتاژ و جریان کار کنه چون احتمالا داغ میشه . از چه مقاومتی استفاده کنم تا مشکلی پیش نیاد ؟ امکان استفاده از هیت سینک و pcb هم ندارم .

2 - اگه برای چراغ سقف 5 تا 1 وات رو بدون استفاده از مقاومت سری کنم چطوره ؟ چون مثلا به جای 3.5 ولت قابل تحملشون تقریبا 2.7 ولت بهشون میرسه . در اینصورت امکان داره داغ کنن و جریان بیشتر بکشن ؟ به مقاومت نیاز داره ؟

3 - یه بار لامپ smd پایه t10(آریایی) برای چراغ سقفی گذاشتم که فقط تو یه حالت روشن میشد . مثلا یک بار فقط با باز شدن در ها روشن میشد و اگه دستی روشن میکرم روشن نمیشد . و اگه پایه لامپ رو برعکس وصل میکردم فقط تو حالت دستی روشن میشد و اگه در ها باز میشدن لامپ روشن نمیشد . این رو از دوستان تو سایت تیونینگ تاک پرسیدم که گفتن با پل دیود حل میشه . حالا با توجه به اینکه میخوام 5 تا پاور ال ای دی یک وات رو سری کنم باید پل دیود چند آمپری بخرم ؟
                      ببخشید اگه زیاد سوال میپرسم .

دیدگاه

لطفا جواب بدید .
                        فعلا 5 تا پاور ال ای دی 1وات خریدم . اگه خوب جواب داد بقیه رو هم میخرم .الان میترسم ندونسته یه کاری کنم که ال ای دی ها بسوزن .

دیدگاه

سلام
                          همانطور که مستحضرید بخاطر پاسخ به سوال قبلتان که لینکی هم گذاشته بودم مدتی اجبارا به مرخصی فرستاده شدم (!)
                          بگذریم

1.چراغ سیار خودرو معمولا در حالتیکه خودرو خاموش است استفاده می شود. پس نصب مقاومت لزومی ندارد
                          اما اگر برای وقتیکه دینام کار می کند هم می خواهید استفاده کنید احتیاطا مقاومت حدود 6 اهم 1W هم کافیست

2و3.بهترین کار استفاده از درایور مناسب 5W است . البته این تعداد الیدی روشنایی کمی دارد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X