اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فیلتر کردن جریان لحظه ای

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فیلتر کردن جریان لحظه ای

سلام
    من چند تا برد کنترلر rgb دارم که همش رو با یه منبع تغذیه روشن میکنم.
    مشکلم اینجاست که وقتی led ها در نور کم هستن و یه دفه شدت نورشون میره بالا رگولاتورهای ورودی میترکن و کل قطعات مدارم میسوزه
    به نظر خودم رسید که به خاطر جریان لحظه ای باشه چون وقتی کم کم نور رو بالا میبرم مشکلی ندارن ولی وقتی به دفه نور رو تا آخر زیاد میکنم این مشکل پیش میاد
    یه سرچی تو اینترنت در مورد inrush current زدم که اکثرا از مقاومت ntc و یا چند خازن موازی با ورودی استفاده کرده بودن
    اون خازنها که هیچی جلوی ضربه رو میگیره ولی اون ntc مگه مقاومت حرارتی نیست؟
    ینی با اون جریان لحظه ای که میاد مقاومت هم میره بالا؟
    از دوستان کسی تا حالا مدار واسه فیلتر جریان لحظه ای استفاده کرده که جواب گرفته باشه؟

پاسخ : فیلتر کردن جریان لحظه ای

از سلف سری استفاده کن - خازن موازی تغییرات ولتاژ را کنترل میکنه - ولی سلف در مقابل تغییرات جریان عکس العمل نشون میده و مقاومتش یک لحظه افزایش پیدا میکنه تا جریان نرم تر عبور کنه -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
      از سلف سری استفاده کن - خازن موازی تغییرات ولتاژ را کنترل میکنه - ولی سلف در مقابل تغییرات جریان عکس العمل نشون میده و مقاومتش یک لحظه افزایش پیدا میکنه تا جریان نرم تر عبور کنه -
      ممنون اتفاقا یه برد زدم که هم سر راه vcc و هم gnd سلف قرار دادم و منتظرم به دستم برسه تا تست کنم ببینم چی میشه
      دوستان کسی نظری در مورد مقاومت ntc نداره؟
      خازن هم از یه نفر پرسیدم گفت که جلوی ضربه که جریان لحظه ای باشه رو میگیره و تو چند تا نقشه دیدم که به صورت ترکیبی با ntc استفاده شده

دیدگاه

سلام
        رگولاتور و منبع تغذیتون چیه؟
        الیدی ها چند امپر میکشن؟
        کلا یه مقدار اطلاعات بدین
        مگه منبعتون توانایی دادن جریان ماکس الیدی هارو نداره؟
        فکر میکنم مشکل از جریان ناگهانی نباشه .....یه جای دیگه کار میلنگه!
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

هم با رگولاتور*سری 78 و هم با lm2576 این مشکل رو دارم
          منبع تغذیه هم پاور صنعتی 24 ولت 15 آمپر هست
          وال واشر تو خروجی گذاشتم که تو نور کامل حدود 5 آمپر میکشه
          این مشکل فقط زمانی پیش میاد که روی یک منبع دو تا کنترلر میزارم و در حالتی که از یک کنترلر استفاده کنم این مشکل وجود نداره !

دیدگاه

خب!ببینید هم رگولاتور 7805 و هم 2576 نمیتونن 5 آمپر بدن!
            اونوقت چطور انتظار دارید 5 آمپر بدن؟اونم اگر دو تا مصرف گننده 5 امپری بهش وصل کنید
            نکته دیگه اینه که هم پاور صنعتی سوئیچینگه و هم 2576 که میتونن رو هم تاثیر بذارن و فیدبک همدیگه رو به شدت به هم بریزن!
            بنده یک جا داشتم یک منبع سوئیچینگ تست میکردم،وقتی منبع روشن میشد هر چی وسیله اون دوروبر بود به هم میریختیه منبع تغذیه خطی اونجا روشن بود که وقتی سوئیچینگ روشن میشد کلا اعداد پنل هاش عوض میشد و بازی میکرد و چرت و پرت نشون میداد!!!یه محافظ برق هم سوختخدا رحم کرد لپتاپم به فنا نرفت!

البته اینجا که میگین با 7805 هم همین مشکل هست من فکر میکنم اصل مشکل همون کم آوردن جریان باشه!
            از یه رگولاتور قوی تر استفاده کنید
            در ضمن خود کنترلر الیدی هم pwm داره و همین هم ممکنه باعث به هم ریختن فیدبک منابع بشه!
            ................Fx7SAM................

دیدگاه

من اصلا جریان led ها رو از رگولاتور نمیگیرم و فقط منبعی که استفاده میکنم مشترک هست!
              led ها که آند مشترک هستن و من با سه تا ماسفت rgb رو کنترل میکنم و همینطور که گفتم مشکل فقط زمانی پیش میاد که با یک منبع دو تا کنترلر روشن میکنم.p cb که کشیدم هم براتون پیوست میکنم
              ممنون

دیدگاه

اینم فایل pcb که کشیدم: (اون خازن 100 میکرو که بالا گذاشته و با وردی 7812 موازی شده رو تو مدارم استفاده نکردم)
                یه چیز دیگه که الان یادم اومد:
                من ولتاژ ورودیم 24 ولت هست و اشتباهی اون خازن 100 میکرو رو 16 ولت گذاشته بودم و بدون مشکل خازنه تو مدار تا زمانی که نور رو از 0 یه دفه به حد اکثر بردم و اون خازن ترکید! به نظرم خازن میتونه به عنوان ضربه گیر جریان لحظه ای استفاده بشه! نظر شما چیه؟
                جدیدترین ویرایش توسط M3R-E; ۰۹:۰۰ ۱۳۹۵/۱۱/۲۱.

دیدگاه

چرا ترک جریان زیر مقاومت R4 انقدر ضعیف شده؟؟؟
                  همانطور که گفتم خازن تغیرات جریان را اصلا متوجه نمیشه فقط افت ولتاژی که ممکنه به این علت به وجود بیاد رو سعی میکنه جبران کنه که خوب یه مقدار جریان رو تامین میکنه ولی کارکرد سلف به افت ولتاژ مربوط نمیشه و تغییرات جریان باعث میشه افزایش امپدانس نشون بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                    چرا ترک جریان زیر مقاومت R4 انقدر ضعیف شده؟؟؟
                    از اون ترک جریان زیادی عبور نمیکنه و فقط واسه تغذیه میکرو و ماژول nrf هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X