ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 20
    2014/09/06
    769
    77

پاسخ : اتصال ماسفت به avr کدوم مدار پیشنهاد میشود

من نظر جناب aristar رو قبول دارم
    طبق تجربیاتی که داشتم و همینطور دیتاشیت چون ماسفتتون لاجیک نیس نیازه که ولتاژی بین 10 تا 20 ولت به گیت اعمال بشه. گیت رو با یک مقاومت به ترانزیستور pnp وصل کنید. در این صورت با سطح صفر که به بیس اعمال بشه ماسفت روشن و با سطح 1 ماسفت خاموش خواهد شد.
    موفق باشید
    2014/03/21
    خوزستان
    180
    135

دوستان میشه لطف کنید یک شماتیک بزارید ؟
    ممنون
    2008/05/26
    1,045
    552

نقل قول نوشته اصلی توسط vahidabedi

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

من نظر جناب aristar رو قبول دارم
    طبق تجربیاتی که داشتم و همینطور دیتاشیت چون ماسفتتون لاجیک نیس نیازه که ولتاژی بین 10 تا 20 ولت به گیت اعمال بشه. گیت رو با یک مقاومت به ترانزیستور pnp وصل کنید. در این صورت با سطح صفر که به بیس اعمال بشه ماسفت روشن و با سطح 1 ماسفت خاموش خواهد شد.
    موفق باشید
    سلام
    اگر ولتاژ امیتر بیشتر از ولتاژ پایه بیس باشه با یک کردن خروجی کنترلر ترانزیستور کامل خاموش نمیشه و در نتیجه ماسفت هم به صورت کامل خاموش نمیشه
    2008/11/28
    URMIA
    408
    167

نقل قول نوشته اصلی توسط vahidabedi

با سلام به دوستان
    بنابه تجربه اندک بنده ولتاژ مناسب برای راه اندازی ( سوئیچینگ یا کلید زنی ) حداقل 11 ولت و حداکثر 15 ولت میباشد و اکثرا من 12 یا 12.5 ولت رو برای فعالسازی گیت ماسفت استفاده میکنم. ولی برای سوئیچ ماسفت توسط میکروکنترل 100 در 100 باید از گیت درایور استفاده کرد! البته برای سوئیچ کامل ماسفت منظورم هست که دوستان در پستهای قبلی توضیحاتی داده بودند. برای این منظور یا باید از گیت درایورهای مثل 2110 یا 2113 یا 4420 یا 4427 و ... استفاده کرد که این کار هزینه زیادی رو در بر داره و از طرفی باید درایور رو انتخاب کنید که بتونه با ولتاژ 0 تا 5 ولت تحریک بشه و یا از گیت درایور Totem Pole با ترانزیستورهای BJT استفاده کنیم. مطلبی کهدوستمون در مورد ترانزیستور PNP گفتند درسته ولی خوب نیست!!! در آرایش Totem Pole ما از دوتا ترانزیستور PNP و NPN استفاده میکنیم که ترانزیستور NPN در بالا و ترانزیستور PNP در پایین قرار میگیره. همانند شکل زیر. البته این موضوع رو خدمتتون عرض کنم که مدار زیر برای سوئیچ کردن دو جفت ماسفت استفاده میشد که دو تاش در High-Side قرار داشت و دو تای دیگه اش در Low-Side قرار گرفته بود ولی ما برای کار شما به سه تا المان از این شماتیک نیاز داریم ( ترانزیستور S8050، S8550 و مقاومت 51 اهم). نحوه کار این مدار به این شکله که وقتی پالس میاد ترانزیستور بالایی روشن و خازن ورودی ماسفت توسط مقاومت 51 اهم شارژ میشه و هنگام صفر شدن پالس ورودی ترانزیستور PNP روشن و سریع خازن ورودی ماسفت رو تخلیه میکنه. اگه به خروجی توان گیت درایورها نگاه کنید 100 در100 این حالت رو خواهید دید. این کدار کاملا کاربردی و عملی هست و خودم تو

ازش استفاده کردم.
    درضمن اگه زمان روشن شدن ماسفت زیاد بود میتونید با کم کردم مقاومت 51 اهم این زمان رو کوتاه کنید. من برای محاسبه مقاومت گیت ماسفت و جریان پیک لحظه مورد نیاز برای شارژ خازن ورودی ماسفت یه محاسبه جزئی انجام دادم که تو

میتونید مطالعه کنید.
    2010/12/14
    ایران زمین
    775
    75

دوستان درست می فرمایند. برای انتخاب مقاومت گیت ، مقدار فرکانس pwm مهم است .چرا که سری کردن مقاومت با گیت ماسفت در شارژ شدن خازن گیت تاثیر دارد و معمولا در فرکانسهای بالای 15 کیلوهرتز این امپدانس هدایت گیت نباید بیشتر از200 اهم تجاوز کند .
    2014/09/06
    769
    77

نقل قول نوشته اصلی توسط M3R-E

اگر ولتاژ امیتر بیشتر از ولتاژ پایه بیس باشه با یک کردن خروجی کنترلر ترانزیستور کامل خاموش نمیشه و در نتیجه ماسفت هم به صورت کامل خاموش نمیشه
    درسته اینجا یه اشتباه لبی فک میکنم رخ داد. گفته بودم pnp ولی اینجا اصلاح میکنم که npn باید باشه.
    2008/09/17
    آذربایجان
    341
    68

نقل قول نوشته اصلی توسط atmel-avr

دوستان میشه لطف کنید یک شماتیک بزارید ؟
    شما اگر جریانتون زیر 5 آمپر هست از همون مدارات اولی که گذاشتین استفاده کنین و نگران نباشین ولی اگر بالای این مقدار هست باید با چند مداری که دوستان گذاشتن استفاده کنین.یا هم که از ماسفت های لاجیک استفاده کنید که به راحتی با یک مقاومت ساده کاملا روشن میشن و فقط تنها مشکلی که دارن اکثرا پکیج SMD هستن و پکیج TH اونها یا کمیابه یا گرونه
    2014/03/21
    خوزستان
    180
    135

برای فلاشر تابلو ال ای دی میخوام
    2008/09/17
    آذربایجان
    341
    68

پس از لاجیک ماسفت استفاده کنین.هم قیمتش براتون مناسب تره و هم فضای کمتری میگیره و اکثر فلاشرها از همین استفاده میکنن.45N03-20N03-FDD6690
    2013/04/06
    2
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط atmel-avr

با سلام خدمت دوستان
    من میخواممدار فلاشر با atmega8 طراحی کنم حال برای این کار میخوام irf540 رو به میکرو متصل کنم ولی دو مدار برای این کار دیدم اولین با یک مقاومت و دیگری دو مقاومت بایاس شده بود
    حال دوتا عکس رو میزارم لطفا بفرمایید کدوم مدار بهتره و چرا ؟
    تشکر از شما

با سلام
    به لینک زیر مراجعه کنید.مطلب مفیدی در مورد سویچ کردن توسط ترانزیستورها نوشته شده است.امیدوارم مورد توجه قرار بگیره.

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 20