اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور جریان و ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور جریان و ولتاژ

سلام
    من دنبال یه سنسوری میگردم که توان آشکار سازی جریانی (یا ولتاژ) در حد یک تا ده نانو آمپر که به مدت 30 نانو ثانیه طول میکشه رو داشته باشه.
    اگر رنج سنسوری که شما میشناسید نزدیک رنج مورد درخواست من هست لطفا معرفی کنید.

پاسخ : سنسور جریان و ولتاژ

سلام
    دوست عزیز چیزی که شما میخواین یک سنسور خالی نیست بلکه مجموعه ای از قطعات و مدارات هستن که با طراحی خاص و خیلی دقیق کنار هم قرار گرفتن
    برای اندازه گیری همچین جریان هایی یک سری آیسی های بافر هستن که جریان نانو امپری رو تبدیل میکنن به میکرو یا میلی امپر که میتونن خیلی کمکتون کنن که متاسفانه اسمش یادم نیست ولی بگردین پیدا میشه
    موفق باشید
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
      سلام
      دوست عزیز چیزی که شما میخواین یک سنسور خالی نیست بلکه مجموعه ای از قطعات و مدارات هستن که با طراحی خاص و خیلی دقیق کنار هم قرار گرفتن
      برای اندازه گیری همچین جریان هایی یک سری آیسی های بافر هستن که جریان نانو امپری رو تبدیل میکنن به میکرو یا میلی امپر که میتونن خیلی کمکتون کنن که متاسفانه اسمش یادم نیست ولی بگردین پیدا میشه
      موفق باشید

سلام
      من یه سرچی کردم چیزی دستگیرم نشد . میدونم خیلی سخته آشکار کردن این جریان ولی باید این کار رو بکنم.
      یکی از دوستان به من سنسور اثر هال رو معرفی کرده و گفت که اگر دو سر سیم حامل جریان رو به دو سر سلف وصل کنی و سلف رو مقابل این سنسور قرار بدی مشکل حله ، حالا من میخوام ببینم این کار شدنی هست؟

دیدگاه

تو این جریان شدنی نیست - راحتترین راه قراردادن مقاومت موازی و گرفتن ولتاژ با اپمپ هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
          تو این جریان شدنی نیست - راحتترین راه قراردادن مقاومت موازی و گرفتن ولتاژ با اپمپ هست
          سلام
          الان 741و747 دارم .
          منظور شما اینه که دو سر سیم حامل جریان روبه یه مقاومت(ترجیحا بالا) بدم و بعد دو سر مقاومت به آپ امپ بره.
          درست فهمیدم؟
          اگه درسته ممکنه یه شماتیک از آپ امپ وصل شده به مقاومت که تکلیف تمام پایه های آپ امپ توش معلوم باشه قرار بدید.
          تا حالا کارم به آپ امپ نیافتاده.
          ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa+m نمایش پست ها
            یکی از دوستان به من سنسور اثر هال رو معرفی کرده و گفت که اگر دو سر سیم حامل جریان رو به دو سر سلف وصل کنی و سلف رو مقابل این سنسور قرار بدی مشکل حله ، حالا من میخوام ببینم این کار شدنی هست؟

اشکارسازی این جریان با اثر هال؟!!!!!!!!!!!!!!
            غیر ممکنه
            باید از روش های دیگه استفاده کنید
            اثر هال برای جریان های بالاست

دیدگاه

سلام
              الان 741و747 دارم .
              منظور شما اینه که دو سر سیم حامل جریان روبه یه مقاومت(ترجیحا بالا) بدم و بعد دو سر مقاومت به آپ امپ بره.
              درست فهمیدم؟
              اگه درسته ممکنه یه شماتیک از آپ امپ وصل شده به مقاومت که تکلیف تمام پایه های آپ امپ توش معلوم باشه قرار بدید.
              تا حالا کارم به آپ امپ نیافتاده.
              ممنون
              شما مگه جریان رو نمیخوایی اندازه بگیری؟؟ یک مقاومت سری در مدار قرار میگیره متناسب با حداقل و حداکثر جریان .. یه ولتاژ دوسرش تولید میشه .. اونو با اپمپ تقویت و سپس اندازه بگیر- نمونه مدار تو نت هست . منم صبح با 741 میکشم میفرستم برات

دیدگاه

با سلام و احترام
                بدون شک در این مدارات (آشکارسازی جریان نانو آمپر) استفاده از Opamp های معمولی مانند 741 با جریان بایاس ورودی بالا اصلا به صلاح نیست و باعث خطای زیادی می شود...
                استفاده از مدارهای Basic و معمولی هم جهت آشکارسازی این جریان پیشنهاد نمیشه..

پیش نهاد میدم هم در انتخاب Opamp و هم مدار حتما Application Note های شرکت TI و ِAD رو مطالعه بفرمایید..
                مانند:
                1. http://www.ti.com/ww/en/bobpease/assets/AN-31.pdf
                2. http://www.kelm.ftn.uns.ac.rs/litera...20Handbook.pdf
                3. ...

دیدگاه

توان آشکار سازی جریانی (یا ولتاژ) در حد یک تا ده نانو آمپر
                  سلام دوست عزیز ، همونطور که مابقی دوستان فرمودند مقدار جریان شما حتی اگر هم به ولتاژ تبدیل بشه خیلی کم هست و شما علاوه بر اینکه باید از بافر جریان و تقویت جریان استفاده کنید ، باید به فکر یک طراحی دقیق و آپ امپ های ابزاردقیق و بعلاوه تقویت کننده ای ابزار دقیق مانند Ina163 و این سری باشید.
                  اضافه میکنم که باید از مقاومت های دقیق + منبع ولتاژ بدون نویز (باتری) استفاده کنید .
                  تا زمانیکه این مرحله را انجام ندید ، ممکنه نویز روی سیگنال شما سوار بشه و قطعا سیگنالتون رو از بین میبره.
                  بعد از تقویت دیگه هر کاری میشه انجام داد ، چه با ADC خود میکرو و چه با سنسوری مثل acs712 و ... میتونید تغییرات سیگنال را ضبط و بررسی کنید.
                  Reveng will surely come... Your hard time are ahead
                  // - - - - - - - - - -
                  برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
                  // - - - - - - - - - -
                  اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
                  // - - - - - - - - - -

دیدگاه

باسلام وخسته نباشید .دوستان من نیاز به شماتیک سنسور جریان و اپ امپ دارم برای مدار اتصال کوتا مثلا وقتی جریان 20امپر با 100ولت را اتصال کوتاه کردیم سریع یک رله رو فعال کنه .تونت هم گشتم اما مداری پیدا نکردم .لطفا راهنمایی کنید خیلی مهمه برام . باتشکر فراون

دیدگاه

دوستان مداری که لازم دارم میخوام با اپ امپ باشه متاسفانه میکرو خیلی اذیت میکنه و کلا دیگه سمتش نمیرم ، یه مداری بستم عالی عمل کرد اما میکرو بارها ریست شد و باعث سوختن سویچ های مدار شد .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajjad2020 نمایش پست ها
                        دوستان مداری که لازم دارم میخوام با اپ امپ باشه متاسفانه میکرو خیلی اذیت میکنه و کلا دیگه سمتش نمیرم ، یه مداری بستم عالی عمل کرد اما میکرو بارها ریست شد و باعث سوختن سویچ های مدار شد .
                        دوست عزیز شما به راحتی میتونید با استفاده یک ایسی 555 و یک مقاومت شنت به محض عبور جریان اضافی رله یا هر وسیله دیگه ای رو قطع یا وصل کنید
                        باید از 555 در حالت مونو استابل استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                          شما مگه جریان رو نمیخوایی اندازه بگیری؟؟ یک مقاومت سری در مدار قرار میگیره متناسب با حداقل و حداکثر جریان .. یه ولتاژ دوسرش تولید میشه .. اونو با اپمپ تقویت و سپس اندازه بگیر- نمونه مدار تو نت هست . منم صبح با 741 میکشم میفرستم برات

سلام
                          اصلا اندزه گیری جریان اهمیتی نداره . فقط میخوام زمانیکه این جریان در مدار ایجاد میشه ، میکرو اون رو حس کنه.
                          یعنی میخوام جوری باشه که با گذر این جریان کم سنسور یا مداری که اون رو حس میکنه باعث ایجاد یک وقفه در میکرو بشه.
                          با مگا32 کار میکنم و میدونم که پالس وقفه باید حداقل 50 نانو ثانیه طول بکشه تا وقفه فعال بشه . برای پالسهایی که زمانی کمتر از این دارند تضمینی برای وقوع وقفه نیست.
                          برای این موضوع هم به چیزی احتیاج دارم مثل تریستور که پالس قوی شده رو به گیتش بدم و وقفه رو ایجاد کنه.
                          این کار اگر انجام بشه اطمینان دارم خیلیا تو اینترنت جوابشونو میگیرن.

دیدگاه

تریستور اصلا مناسب نیست یه قطعه کند هست
                            در میکروی MEGA64 دونوع وقفه موجوده که یکیش وقفه آنی هست یعنی 3 تا پین میکرو دارای وقفه آنی یا غیر همرمان بکلاک و 3 پین وقفه همزمان یعنی احتیاج به مدت زمان سیکل ماشین داره - نوع اول مناسب کار شماست
                            برای اندازه گیری این جریان به نظرم همون روش مقاومت و اپمپ جواب میده - راستی مصرف کننده چیه؟؟ البته اگر مقدوره بگید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                              دوست عزیز شما به راحتی میتونید با استفاده یک ایسی 555 و یک مقاومت شنت به محض عبور جریان اضافی رله یا هر وسیله دیگه ای رو قطع یا وصل کنید
                              باید از 555 در حالت مونو استابل استفاده کنید
                              اگر امکانش هست یه نمونه قرار بدید . انشاالله این مشکل من بشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X