اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت منبع تغذیه سویچینگ با توان بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت منبع تغذیه سویچینگ با توان بالا

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت اساتید محترم
    بنده می خوام یک منبع تغدیه سویچینگ با خروجی 1000 ولت و جریان 1 آمپر بسازم لطفاً بطور جامع راهنمایی کنید. در مورد محاسبات ترانس ،سیم پیچ اولیه و ثانویه(قطذ و دورش) ،فرکانس کاری ، ماسفت های سویپچینگ ، توپولوژی ( احتمالاً فول بریج بهتر باشه و سختتر شاید هم پوش پول جواب بده) تو رو خدا یکی از اساتید مسلط بیاد شروع کنه بصورت اصولی این محاسبات رو یاد بده. یا لا اقل یه سری pdf یا کتاب معرفی کنه.
    ممنون
    «اگر واقعيات با نظريات هماهنگي ندارند، واقعيتآ‌ها را تغيير بده.»
    آلبرت انشتين

پاسخ : ساخت منبع تغذیه سویچینگ با توان بالا

با سلام . لطفا رنج ولتاز ورودی ودرصد رگولاسیون خروجی وهمچنین میزان ایزولاسیون اولیه و ثانویه را ذکر کنید.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

با سلام ممنون از توجه شما
      دوست بزرگوار من بیشتر دنبال یاد گیری کلی و محاسبات هستم که متاسفانه هیچکس کمکم نمی کنه. ولی در مورد این پروإ¾إ¾ژه ورودی باطری ماشین است حالا اگر یتونیم به صورت لحظه ای از آن 100 آمپر جریان بگیریم میشه گفت W=100*12=1200 در ضمن می خواهم خروجیش هم ایزوله باشه ، حالا اگر از توپولوإ¾ژی فول بریج استفاده کنیم و توان بازده تبدیل را 90% در نظر بگیریم 1080 وات در خروجی خواهیم داشت ریپل خروجی هم تا جایی که ممکن هست کم باشه در ضمن جریان خروجی به صورت ناپیوسته از آن گرفته می شه یعنی در نظر بگیرید 2 ثانیه روشن و 2 ثانیه خاموش و کلاً 1 ساعت هم جواب بدهد خوب است.
      با تشکر فراوان از لطف شما اگر امکان داره اصول و فرمولها رو بگین و اگر کتاب یا مقاله یا PDF دارین هم معرفی کنین تا آدم از مبتدی بتونه یاد بگیره.
      آلبرت انشتين

دیدگاه

با سلام.استفاده از یک باطری 12 ولتی برای یک منبع سوییچینگ 1200 واتی درمحاسبه و هم اجرا مشکلاتی را بوجود می اورد.
        توپولوزی پوش پول برای 12 ولت و1200 وات میتواند گزینه مناسبی باشد . برای رسیدن به این توان شما نیاز به موازی کردن 12 عدد
        Power Mosfet با توان 200W و ولتاز 60 الی 80 ولتی و جریان 100 امپر برای هر یک میباشید.در همین انجمن قسمت مفاهیم پایه برق
        و الکترونیک یک تاپیک با عنوان مبدل 12 ولت DC به 24 ولت DC جریان بالا (پاسخ #3 ) فایل ZIP شده مدار عملی مورد نظر شماست
        که البته باید تعداد دور خروجی افزایش یابد. همچنین ترانزیستور های موازی شده به 12 عدد برسد تا توان مورد نیاز فراهم گردد.
        در ضمن محاسبات کامل پوش پول را هم ZIP نموده برایتان ارسال میکنم. موفق باشید.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام دوست عزیز
          واقغاً ممنون از لطف شما اگر ممکن باشد چند کتاب یا مقاله خوب در مورد سویچینگ به من معرفی کنید، اگر لطف کنید و روشهای محاسباتی را توضیح دهید ممنون می شم.
          آلبرت انشتين

دیدگاه

باسلام. دو کتاب معروف از اقای Marty Brown است که بطور کامل و واضح انواع توپولوزی منابع سوییچینگ رو با مثال توضیح داده که منبع کاملی برای بسیاری از شرکتهای
            سازنده قطعات هم هست.اولی :BROWN, Marty (2001):
            Power Supply Cookbook (2nd ed.).
            (EDN Series for Design Engineers).
            Boston, MA: Newnes. An imprint of Butterworth-Heinemann. A member of the Reed Elsevier group.
            ISBN: 0-7506-7329-X. 277p
            ودومی :BROWN, Marty (1990):
            Practical Switching Power Supply Design.
            (Motorola Series in Solid State Electronics).
            San Diego, CA: Academic Press, Inc., a division of Harcourt Brace & Company.
            ISBN: 0-12-137030-5. 258p
            لینک دانلود هر دو کتاب در انجمن بود ازدوستان درخواست کنید تا مجددا قرار بدهند.موفق باشید.

دیدگاه

سلام ممنون کتابها رو گرفتم. دارم می خونم راستی یه سویچینگ افزاینده ساختم ولی به محض اینکه ار آن جرایان کشیده ولتاژش صفر میشه کسی می دونه چرا ؟ ظاهراً Pwm آن قطع میشه ؟ نقشش هم مثل 12 به 24 انجمن هست.
              آلبرت انشتين

دیدگاه

باسلام.لطفا مشخصات قطعاتی که بکاربردی رو بنویس تا عیب کار مشخص بشه.درضمن تاای سی ShotDown نشه
                PWM از کار نمیافته.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                  ممنون از لطف شما ،این نقشه بوده که توسط جناب آقای مهندس عزیزی ارائه شده.لطفاً کمک کنید تا مشکل حل شود. ممنون
                  http://rapidshare.com/files/157829617/DC_TO_DC.gif.html
                  آلبرت انشتين

دیدگاه

باسلام.لطفا مشخصات قطعاتی مانند هسته فریت تعداد دورها وقطر سیمها و. . .که بکار بردید ذکر کنید.

دیدگاه

سلام
                      اولیه 2 تا 5 دور سیم 3 میلیمتر یا 3 تا 1 میلیمتر بهم چسبیده.
                      خروجی 20 دور سیم 1 میلیمتر
                      ترانس با هسته فریت با اسم 3530 است.
                      آلبرت انشتين

دیدگاه

باسلام.هستهE3530 باتوپولوژی PushPull درفرکانس 50KHZ حداکثر 180W وفرکانس 100KHZ حداکثر 250W توان انتقال میدهد.
                        محاسبات ذکر شده برای هسته های EE4242 or EE5555بکار میرودکه برای توان 1200W کفایت میکند.موفق باشید.

دیدگاه

سلام دوستان
                          من یه دستگاه جوش دیدم که 160 آمپر خروجی داشت و هستش EE5555بود و گمان میکنم برای این توان که شما صحبتش رو میکنیدee3535 کفایت میکنه
                          براي بالاتر بودن خودتو ببر بالا،ديگرانو پايين نيار
                          چون ممکنه دستت به همه نرسه تا بياريشون پايين

دیدگاه

سلام دایی جان
                            این بحث مال سال 2008 بود! بهرحال باید ببینی فرکانس کاریش چی بود. چون هرچی برکانس بالاتر میره هسته کوچیکتر اما با کیفیت تر میشه.
                            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X