اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استرس جریان خازن های تغذیه نیم پل و باد کردن اونها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استرس جریان خازن های تغذیه نیم پل و باد کردن اونها

سلام و خسته نباشید خدمت شما

خازن های الکترولیت توی یه منبع تغذیه نیم پل خیلی زودتر از زمان مورد انتظار دچار بادکردگی شده بودن. مارک خازن ها نیچیکون بود. خودم فکر میکنم چون تو بعضی از لحظات جریان زیادی از خازن های نیم پل عبور میکنه و خازنهای مورد استفاده هم الکترولیت هستن این مشکل پیش اومده. توی یه دیتاشیت بررسی کردم دیدم مثلاً جریان دو تا خازن 270 میکرو بیشتر از جریان یه دونه خازن 560 میکرو هست. یعنی موازی کردن خازن های با ظرفیت کمتر برای رسیدن به ظرفیت مورد نظر تا حدی کمک میکنه. ولی آیا روش دیگه ای هم هست؟ مثلاً میشه خازن های mkp با ظرفیت کمتر رو با اونها موازی کرد؟

پاسخ : استرس جریان خازن های تغذیه نیم پل و باد کردن اونها

دوستان عزیز اصلاً توی منابع نیم پل ، این مشکل پیش میاد؟ یا اصلاً کسی به این مشکل برخورد کرده؟

دیدگاه

خازن با ولتاژ خیلی بالاتر از ولتاژی که در نیم پل بهش اعمال میشه انتخاب کنید،نزدیک 1.5 برابر یا بیشتر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei نمایش پست ها
        سلام و خسته نباشید خدمت شما

خازن های الکترولیت توی یه منبع تغذیه نیم پل خیلی زودتر از زمان مورد انتظار دچار بادکردگی شده بودن. مارک خازن ها نیچیکون بود. خودم فکر میکنم چون تو بعضی از لحظات جریان زیادی از خازن های نیم پل عبور میکنه و خازنهای مورد استفاده هم الکترولیت هستن این مشکل پیش اومده. توی یه دیتاشیت بررسی کردم دیدم مثلاً جریان دو تا خازن 270 میکرو بیشتر از جریان یه دونه خازن 560 میکرو هست. یعنی موازی کردن خازن های با ظرفیت کمتر برای رسیدن به ظرفیت مورد نظر تا حدی کمک میکنه. ولی آیا روش دیگه ای هم هست؟ مثلاً میشه خازن های mkp با ظرفیت کمتر رو با اونها موازی کرد؟
        با سلام و وقت بخیر
        دوست عزیز دو تا مشکل ممکن پیش اومده باشه
        1. خازنها کیفیت پایینی دارن
        2. دمای منبع تغذیه سوئیچینگ موقع بار کامل زیاد میشه و این افزایش دما باعث بخار شدن مایع داخل خازن میشه و باد میکنه!
        من منابع تغذیه 5 ولت 40 و 60 آمپر و 12 ولت 30 آمپر خیلی تعمیر کردم و اکثرا تو 80 درصدشون خازنهای الکترولیت ورودی ( Bulk Capacitor ) با مشکل باد کردن مواجه شده بودند! اما وقتی از روی بورد جداشون کردم و با LCR Meter تستشون میکردم میدیدم که تمام ویژگیهاشون با خازنهای دستگاهی که سالم بود و اصلا کار نکرده بود یکی بودند! پارامترهایی که من اندازه گرفتم یکی ظرفیت خازنی در فرکانس 100 و 120 هرتز و 1 و 10 کیلوهرتز بود و دومی مقدار مقاومت ESR در این فرکانسها. دستگاهی هم که برای تست این خازنها استفاده کردم LCR-915 بود. اگه بخوام یه جمع بندی کلی انجام بدم باید عرض کنم که باد کردن خازنهایی که سرشون عایق پلاستیکی داره و همیشه اونا تغییر شکل میدن نه استوانه آلومینیومی خازن، اینا 100 درصد خراب نشدن و باید توسط LCR تست بشه و اگه موقع تست با افزایش فرکانس تغییرات ظرفیت خازنها زیاد بود مطمئن باشید که خازن از بین رفته ولی در غیر اینصورت خازن سالمه.
        نکته بعدی اینکه همه خازنها دارای مقاومت داخلی بنام ESR هستندکه تو دیتاشیت خازنها میشه این پارامتر رو مشاهده کرد. هرقدر این مقاومت پایین باشه تلفات داخلی خازن به حداقل میرسه و دمای خازن کاهش پیدا میکنه. وقتی دو تا خازن رو با هم موازی میکنید درواقع ظرفیت خازنی رو افزایش دادید ولی مقدار مقاومت ESR تقسیم بر دو شده! میخوام براتون یه مثال ساده بزنم. در درایورهای LED و اون درایورهایی که اصلاح ضریب توان ( PFC ) رو دارن همیشه در خروجی درایور حداقل دو و حداکثر 6 تا خازن رو بطور موازی به هم وصل میکنند. بعضیا فک میکنند که این موازی بستن بخاطر اینکه از لحاظ اندازه و سایز به مشکل بر نخورن و بورد خوشگل دیده بشه ولی اینچنین نیست. این موازی بستن هم باعث کاهش تلفات در خازنهای خروجی میشه و هم باعث راحتی در محاسبه پارامترهای بخش فیدبک منابع سوئیچینگ میشه! چون صفر حاصل از مقاومت ESR باید توسط قطب حاصل از بلوک فیدبک جبران بشه تا مدار بصورت پایدار کار کنه.
        موفق و پیروز باشید
        جدیدترین ویرایش توسط saeidjabbari; ۰۹:۳۱ ۱۳۹۵/۱۲/۰۳.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X