اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خازن و مقاومت موازی در ورودی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خازن و مقاومت موازی در ورودی

با عرض سلام خدمت همه دوستان عزیز
    سوال من در این مورده که تو اکثر مدارا دیدم که تو ورودی قبل پل دیود یه خازن 105j با یه مقاومت موازی میکنن

حالا سوالای من این هستن که:

1-این خازن ایا برای از بین بردن ریپل ورودی هست؟
    درسته آیا یا کاربردش چیز دیگس؟؟

2-مقاومت موازی شده با خازن نقش دشارژ کردن خازن و برای ایمنی هست یا کاربرد دیگه داره؟

3-با چه فرمولی این مدار ولتاژ خروجیش شده 198.4؟
    افت ولتاژش کجا بوده و دقیقا با چه فرمولی
    یعنی من اگه بخوام ولتاژ دیگه ای بسازم باید با چه فرمولی چی ها رو تغییر بدم

4-اخر سر هم اینکه جریان دهی خروجی که تو این مدار 60 میلی امپر هست با تقسیم ولتاژ بر مقاومت خازنی بدست میاد دیگه درسته؟؟

پاسخ : خازن و مقاومت موازی در ورودی

نوشته اصلی توسط xxx-bermooda نمایش پست ها
    با عرض سلام خدمت همه دوستان عزیز
    سوال من در این مورده که تو اکثر مدارا دیدم که تو ورودی قبل پل دیود یه خازن 105j با یه مقاومت موازی میکنن

حالا سوالای من این هستن که:

1-این خازن ایا برای از بین بردن ریپل ورودی هست؟
    درسته آیا یا کاربردش چیز دیگس؟؟

2-مقاومت موازی شده با خازن نقش دشارژ کردن خازن و برای ایمنی هست یا کاربرد دیگه داره؟

3-با چه فرمولی این مدار ولتاژ خروجیش شده 198.4؟
    افت ولتاژش کجا بوده و دقیقا با چه فرمولی
    یعنی من اگه بخوام ولتاژ دیگه ای بسازم باید با چه فرمولی چی ها رو تغییر بدم

4-اخر سر هم اینکه جریان دهی خروجی که تو این مدار 60 میلی امپر هست با تقسیم ولتاژ بر مقاومت خازنی بدست میاد دیگه درسته؟؟
    با سلام:
    کاربر گرامی، نقش خازن بعنوان بک مقاومت کاهنده خازنی جریان در مدار به کار می رود. مقاومتی که جریان را کاهش داده اما ماننده مقاومت های کربنی و سیمی هیچ توانی برای کاهش جریان مصرف نمی کند. ( ریکتنس خازنی) و ربطی به ریپیل ندارد.
    به مقاومت موازی با خازن بلیدر رزیستور یا مقاومت جلو گیری از خون ریزی یا مرگ می گویند، طبق قانون طراحی برای خازن ها با ولتاژ بالاتر از 50 ولت چه A.C و چه D.C باید یک مقاومت موازی با خازن نصب شود، تا در صورت خاموش بودن دستگاه این ولتاژ خازن درون آن مقاومت تخلیه شود.( جهت جلو گیری از شوک الکتریکی)
    چون خازن شما 105 است یعنی ظرفیت آن یک میکرو فاراد بدون قطب ( نان پلار) است حداکثر جریان خروجی شما 70 میلی آمپر در ولتاژ 220 ولت با ورودی A.C می باشد.
    چون شما ولتاژ 198 ولت D.C را گرفتید، این ولتاژ بدون بار ست، باید یک مصرف کننده، یا مقاومت بار در خروجی پل دیود نصب کنید که حداکثر جریان مصرفی 70 میلی آمپر باشد، آن وقت ولتاژ شما به زیر 20 ولت کاهش می یابد. ( اندازه گیری ولتاژ بدون بار کاملا غلط است و تابع هیچ فرمولی نمی باشد)
    کاهش ولتاژ از 220 ولت به 198 ولت( کاهش 22 ولت ) بخشی در مولتی میتر و پل دیود افت می کند.
    فرمول XC= 0.159/F.C
    XC= مقاومت ظاهری خازن که تابع فرکانس برق است. ( ریکتنس خازنی)
    0.159 = عدد ثابت
    C= ظرفیت خازن بر حسب فاراد
    F = فرکانس برق شهر
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

پاسخ : خازن و مقاومت موازی در ورودی

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
      ( جهت جلو گیری از شوک الکتریکی)
      سلام
      جناب تحیری نقش خازن های اصطلاحا ضربه گیر MKT که در ابتدای مدارات بصورت موازی بین فاز و نول قرار میدهنددقیقن چیه؟
      و مقدار این خازن باید چقدر باشه؟
      من مدار منبع تغذیه بدون ترانس طراحی کردم و در ورودی یک خازن MKT با ظرفیت 470 نانوفاراد گذاشتم خازن سری هم که جریان رو محدود میکنه 1 میکرو فاراده. ولی وقتی مدار رو به برق وصل میکنم همون ابتدای کار یه جریان ناگهانی و لحظه ای به مدار تزریق میشه و بعد مدار به تعادل میرسه. (البته یاد آوری کنم یه وریستور 470 ولت هم با این خازن موازی کردم)
      ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X