اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست معرفی وریستور برای حفاظت از وسایل برقی 220 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست معرفی وریستور برای حفاظت از وسایل برقی 220 ولت

سلام،تا اونجایی که میدونم وریستور بعد از فیوز قرار میگیره و در صورتی که ولتاژ از حد معینی بیشتر شد حالت اتصال کوتاه میشه و فیوز هم جریان رو قطع میکنه،در مورد عدد روی وریستور ها هم یه کمی تو اینترنت سرچ کردم و راستش آخر درست متوجه نشدم،مخصوصا در مورد این که این ولتاژی که روش زده AC یا DC هست.لطفا بفرمایید که برای وسایلی که به برق شهر وصل میشن از چه وریستوری باید استفاده کنم؟مسلما نباید این وریستور تو ولتاژ 240 یا 250 ولت عمل کنه،این وریستور بهتره در چه ولتاژی اتصال کوتاه کنه تا از یک طرف محافظ وسیله برقی باشه و ازطرف دیگر هم اونقدر ولتاژش پایین نباشه که با یک نوسان کم وسیله رو از کار بندازه؟در واقع وریستوری که عملا در وسایل برقی استفاده میشه.ممنون.

پاسخ : درخواست معرفی وریستور برای حفاظت از وسایل برقی 220 ولت

نوشته اصلی توسط Ebrahim988 نمایش پست ها
    سلام،تا اونجایی که میدونم وریستور بعد از فیوز قرار میگیره و در صورتی که ولتاژ از حد معینی بیشتر شد حالت اتصال کوتاه میشه و فیوز هم جریان رو قطع میکنه،در مورد عدد روی وریستور ها هم یه کمی تو اینترنت سرچ کردم و راستش آخر درست متوجه نشدم،مخصوصا در مورد این که این ولتاژی که روش زده AC یا DC هست.لطفا بفرمایید که برای وسایلی که به برق شهر وصل میشن از چه وریستوری باید استفاده کنم؟مسلما نباید این وریستور تو ولتاژ 240 یا 250 ولت عمل کنه،این وریستور بهتره در چه ولتاژی اتصال کوتاه کنه تا از یک طرف محافظ وسیله برقی باشه و ازطرف دیگر هم اونقدر ولتاژش پایین نباشه که با یک نوسان کم وسیله رو از کار بندازه؟در واقع وریستوری که عملا در وسایل برقی استفاده میشه.ممنون.
    باسلام:
    وریستور ها دو نوع ولتاژ a.c و d.c ساخته می شوند. برای ولتاژ متناوب از 4.5 ولا تا 450 ولت و ولتاژ d.c از 4.5 الی 600 ولت ساخته می شوند. هرجه ولتاژ کار وریستور بالاتر باشد قطر ئریستور ها بزرگ تر می شوند.اما موارد استفاده برق شهری ولتاژ کار 250 ولت می باشند.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

ممنون از شما آقای تحیری، وریستور به شماره 360D10 برای چه ولتاژ AC هست؟
      جدیدترین ویرایش توسط Ebrahim988; ۱۸:۲۱ ۱۳۹۵/۱۲/۱۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
        باسلام:
        وریستور ها دو نوع ولتاژ a.c و d.c ساخته می شوند. برای ولتاژ متناوب از 4.5 ولا تا 450 ولت و ولتاژ d.c از 4.5 الی 600 ولت ساخته می شوند. هرجه ولتاژ کار وریستور بالاتر باشد قطر ئریستور ها بزرگ تر می شوند.اما موارد استفاده برق شهری ولتاژ کار 250 ولت می باشند.
        سلام
        میشه در خصوص ac و dc بودن وریستور که میفرمایید بیشتر توضیح بدید
        1_به نظر خودم با توجه به سرعت بالای وریستور دیگه فرقی نمیکنه که ولتاژ ac باشه یا dc
        نظر دوستان در این خصوص چیه ؟
        2_ جناب تحیری شما برای محافظت برق 220 ac ، وریستوری با ولتاژ 250 ولت معرفی کردید با توجه به ولتاژ پیک تو پیک برق شهر در مقدار موثر 220 که حدودا برابر 311 ولت هست
        باید بگم این وریستور( ولتاژ 250 ) به شدت درگیر میشه و به سرعت میسوزه
        نظر دوستان در این خصوص چیه ؟؟
        جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۰:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴.
        آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
          سلام
          میشه در خصوص ac و dc بودن وریستور که میفرمایید بیشتر توضیح بدید
          1_به نظر خودم با توجه به سرعت بالای وریستور دیگه فرقی نمیکنه که ولتاژ ac باشه یا dc
          نظر دوستان در این خصوص چیه ؟
          2_ جناب تحیری شما برای محافظت برق 220 ac ، وریستوری با ولتاژ 250 ولت معرفی کردید با توجه به ولتاژ پیک تو پیک برق شهر در مقدار موثر 220 که حدودا برابر 311 ولت هست
          باید بگم این وریستور( ولتاژ 250 ) به شدت درگیر میشه و به سرعت میسوزه
          نظر دوستان در این خصوص چیه ؟؟
          با سلام:
          وریستور های A.C را بر مبنای ولتاژ R.M.S انتخاب می کنند مثلا برای برق 220 ولت با R.M.S 250 ولت . ( کمی بالاتر از ولتاژ نامی خط که گاهی اوقات این ولتاژ نامی تا حدود 230 ولت هم می رسد) و وریستور هایD.C را بر مبنای هر چه قدر که ولتاژکار D.C باشد. چون در ولتاژD.C چیزی به نام ولتاژ پیک معنا ندارد.
          علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
          نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebrahim988 نمایش پست ها
            تا اونجا که من میدونم وریستورها مورد استفاده برای هر دو ولتاژ AC و DC فرقی با هم ندارند یعنی دو گونه متفاوت نیستند فقط مقدار تحمل وریستور برای ولتاژ DC بالاتر هست و معمولا برای ولتاژ DC به مقدارتقریبی 1.4 برابر بیشتر تحمل دارند. برای مثال از یک وریستور به شماره 07D361K برای ولتاژ 230 ولت AC یا ولتاژ 300 ولت DC استفاده می شود. من برای ولتاژ برق شهر از وریستور 07D431K استفاده می کنم. DC:350 و AC:275

دیتاشیت این سری از وریستورها در لینک زیر قابل دسترس هست
            جدیدترین ویرایش توسط amin20107; ۲۱:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴. دلیل: تکمیل
            گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
            همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X