اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر تک فاز AC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت اینورتر تک فاز AC

با سلام.من دارم یک ماشین تراش میسازم.برای کنترل دور اون هم از گیربکس استفاده کردم هم میخوام به وسیله این اینورتر های ACتک فاز دور موتور رو کنترل کنم.اگه امکانش هست راهنماییم کنید.یا اگه شماتیک داشته باشید برای من بزارید.من یه جستجو هم کردم ولی نتیجه ای نداشت.
    یه سوال دیگه.اگه بخوام دور موتور رو نمایش بدم باید چیکار کنم؟آیا مداری برای برای نمایش تعداد دور وجود داره؟
    ببخشید سرتون رو درد آوردم

پاسخ : ساخت اینورتر تک فاز AC

با سلام
    ابتدا باید توان موتور را مشخص کنید ، ضمنا اینورتور های تکفاز با توانهای مختلف در بازار فراوان هستند میتوانید ابتیاع نمایید.

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما.ولی بدلیل اینکه میخوام هم هزینه کم باشه هم خودم ساخته باشم.توان موتو ر هم 1000 وات کمتر نخواهد بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
        با سلام.من دارم یک ماشین تراش میسازم.برای کنترل دور اون هم از گیربکس استفاده کردم هم میخوام به وسیله این اینورتر های ACتک فاز دور موتور رو کنترل کنم.اگه امکانش هست راهنماییم کنید.یا اگه شماتیک داشته باشید برای من بزارید.من یه جستجو هم کردم ولی نتیجه ای نداشت.
        یه سوال دیگه.اگه بخوام دور موتور رو نمایش بدم باید چیکار کنم؟آیا مداری برای برای نمایش تعداد دور وجود داره؟
        ببخشید سرتون رو درد آوردم
        با سلام:
        برای کنترل دورموتور با اینورتر تک فاز احتیاجی به کنترل با گیربکس نیست.چون اینورتر با تغیر فرکانس موتور دوررا از کم ترین تا نهایت خودش بدون از دست دادن قدرت موتور کنترل می کند.
        برای نمایش تعداد دور می توانید از دور سنج های آماده استفاده کنید ساخت اینور تر صنعتی مشکل است بهتر است آماده استفاده کنید چون اگر بخواهید بسازید چند برابر آماده درمی آید.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با درود . . .
          موتور تکفاز رو نمیتونید از طریق استاندارد کنترل دور روش داشته باشید. در صورتی هم که موتور کلاج دار باشه در سرعت پایین موتور گشتاور لازم برای غیر فعال کردن سیمپیچ استارت رو نداره و موتور میسوزه.
          بهتره از موتور سه فاز استفاده کنید و یا اگر هزینه میتونید بکنید یه اسپیندل تهیه کنید
          اون دوست عزیزی هم که میفرمایند اینورتر تکفاز فلان و فلان باید خدمتشون عرض کنم ما در اینورترهای مختص کنترل موتور مولفه ای داریم بنام V/F که بر طبق یکسری پارامترها تنظیم میشه و ساده شده اش این هست که در فرکانس پایین ولتاژ هم باید پایین باشه و اینطور نباشه که در 1.5 هرتز ما ولتاژ کامل رو روی موتور داشته باشیم.
          موفق باشید . . .

دیدگاه

خدمت دوست عزیز جناب آقای old man که تازه به جمع ما پیوستن خیر مقدم عرض میکنم.
            نوشته اصلی توسط Old_Man نمایش پست ها
            مولفه ای داریم بنام V/F که بر طبق یکسری پارامترها تنظیم میشه
            احسنت! کاملا درسته. این نشون میده صرفا فعالیت در انجمن و یا تعداد تشکر ها نشان دهنده سواد شخص نیست.
            سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنم

دیدگاه

با سلام در مورد کنترل دور موتور و اینکه ولتاژ و فرکانس باید ثابت باشد نوشته های زیادی وجود دارد ولی در مورد حذف هارمونیک ها که می توانند مخرب باشند توضیح چندانی وجود ندارد
              قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

با عرض سلام.
                بنده یک موتور جارو برقی خریده ام و می خاهم سرعتش رو تغییر بدهم . از دیمر هم استفاده کرده ام و لی دیمر چنباری سوخته . ممنون می شوم راهنمای کنید . توان موتور 1400 وات هست .
                اگر هم مدار خاص یا آماده ای داره معرفی کنید .

دیدگاه

با سلام
                  در مورد جارو برقی های تجاری موجود در بازار همانطور که میدانید دور موتور هرگز از صفر تا حداکثر نامی آن تغییر نمیکند و دور موتور را نمیتوان از یک حداقلی کمتر کرد که البته روی جاروهای تجاری بصورت وات خروجی مشخص شده مثلاً 800 وات 1000 وات 1200 و 1400 وات که البته همان تغییر دور است و لذا هم با اینورتر های تکفاز و هم با ترایاک (همان دیمر) میتوان دور موتور را از یک حداقل مجاز تا حداکثر آن تغییر داد . برای اینکه مطمئن شوید که اینورتر های تکفاز هم وجود دارند و توهم نیستند میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید :

لیکن برای موتور هایی طراحی آنها براساس فرکانس 50 هرتز و شکل موج سینوسی است حتما باید از اینورتر های سینوسی استفاده نمود و اینورتر های با شکل موج مربعی باعث صدمه دیدن آنها میگردد.
                  جدیدترین ویرایش توسط nimdar; ۱۹:۲۶ ۱۳۹۶/۰۹/۰۱.

دیدگاه

تا جایی که من می دانم هر موتوری نمی شود درست با اینورتر سرعتش را تغییر داشت.
                    مثلا من یک دستگاه cnc ساختم و برای ان اینورتر خریدم.

اسپیندل تا 400 هرتز میتواند بخواند و به همان میزان می توان تغییر سرعت را به صورت دقیق تغییر داد.(سرعت اسپیندل 24000دور در دقیقه)
                    ولی در مورد موتور های ساده با که نهایت سرعتش با 50hz شهری هست برای کاهش دور یا باید ولتاژ پایین بیاید یا فرکانس.
                    با پایین امدن ولتاژ افت توان خواهیم داشت .
                    و با پایین اوردن فرکانس تا حدی جواب می دهد.
                    من با یک دیمر سرعت یک کولر ابی رو پایین اوردم ولی نه در حد که می توان موتور های سه فاز که توانایی خواندن فرکانس دقیق را دارد کنترل کرد.
                    و با پایین اوردن دیمر دیگرموتور کار نکرد فقط صدا قطع و صولی داد که اگه ادامه پیدا کنه موتور می سوزه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X