اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بالا بردن دقت A/D با Vref

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بالا بردن دقت A/D با Vref

سلام

می خواستم بدونم چطوری می تونم دقت مبدل آنالوگ به دیجیتال رو برای 1v ببرم بالا می خوام ....

اگه ورودی = 1V عدد خونده شده برابر 1024 بشه ( در حالت عادی برای 5v عدد 1024 نمایش داده میشه...)
    اگر ورودی = 0v عدد خونده شده برابر 0 بشه

از 2 تا مقاومت استفاده کردم ولی جواب نگرفتم مشکلم چیه میتونم با مقاومت ولتاژ 1 ولت از منبع 5 ولتیم بگیرم و بدم به Vref+ یا مسئله پیچیده تره؟ oo:

پاسخ : بالا بردن دقت A/D با Vref

سلام دوست عزیز
    درست عمل کردی
    فقط مقاومت ها نباید از 10 کیلو اهم بیشتر باشند. یک ولت ایجاد شده را با ولتمتر اندازه بگیر. یک خازن 100 نانو هم از Aref به زمین وصل کن.
    آخر کار باید تو برنامه هم میکرو را روی external AREFآ‌ قرار بدی وگرنه میکرو از رفرنس داخلی که 2.56 ولته یا AVCC که 5 ولته استفاده می کنه. نه یک ولتی که تو می خوای
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
      سلام دوست عزیز
      درست عمل کردی
      فقط مقاومت ها نباید از 10 کیلو اهم بیشتر باشند. یک ولت ایجاد شده را با ولتمتر اندازه بگیر. یک خازن 100 نانو هم از Aref به زمین وصل کن.
      آخر کار باید تو برنامه هم میکرو را روی external AREFآ‌ قرار بدی وگرنه میکرو از رفرنس داخلی که 2.56 ولته یا AVCC که 5 ولته استفاده می کنه. نه یک ولتی که تو می خوای

من از PIC استفاده میکنم فکر کنم شما Avr رو میگید .. (البته نمی دونم ولی من Aref نمیشناسم فقط +Vref و -Vref دارم.! بیت نتظیمشم درست میکنم )

نفهمیدم خازن رو به کجا وصل کنم دوست گرامی... :rolleyes:

راستی من عددی بین 65540 و 0 در یافت میکنم نه بین 0 - 1024 چرا؟

اینم تعریفمه
      adcon1 = %01001000
      temp var word
      adcin 7,temp

دیدگاه

دوست گلم
        مبدل های آنالوگ به دیجیتال در PIC و AVR فرق زیادی ندارند. هر مبدلی یه ورودی و یه مرجع داره و خروجیش هم بسته به تعداد بیت یا بافر تعیین میشه. کافیه شما ولتاژ مرجعتون رو 1 ولت قرار بدید تا از صفر تا 1 ولت را اندازه بگیرید. نکته اینه که توی دیتا شیت میکرو ببینی مجازی ولتاز 1 ولت به مرج بدی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
          دوست گلم
          مبدل های آنالوگ به دیجیتال در PIC و AVR فرق زیادی ندارند. هر مبدلی یه ورودی و یه مرجع داره و خروجیش هم بسته به تعداد بیت یا بافر تعیین میشه. کافیه شما ولتاژ مرجعتون رو 1 ولت قرار بدید تا از صفر تا 1 ولت را اندازه بگیرید. نکته اینه که توی دیتا شیت میکرو ببینی مجازی ولتاز 1 ولت به مرج بدی؟
          دوست گرامی درست شد با 3 تا مقاومت ولتاژ مرجع رو براش ردیف کردم روی 0.5 ولت و یه سنسور LM35 رو بهش وصل کردم توی یه اتاق 15 متر مربعی دستمو میگیرم به فاصله 10CM شروع میکنه به بالا رفتن دما خیلی دقیق شد... :job:

دیدگاه

سلام من سولی داشتم
            اگر در A/D ولتاإ¾ژ رفرنس تغییر کند خروجی بیت های مدار تغییر میکند ؟
            و در D/A حد مرز ولتاژ خروجی؟ درست متوجه شدم|؟

من در مداری نیاز پیدا کرم به یک D/A که به صورت مالتی پلکس بر روی 4 خروجی سویچ میکند که به ترتیب 4 ورودی رفرنس و 4 خروجی ولتاژ خواهد داشت .

در برنامه نویسی ضعیف هستم و گمانم برای راه اندازی 2 استپ به صورت 8بیتی و 4 خروجی مالتی پلکس شده میکرو جوابگو نباشد در طراحی سخت افزاری شما چه پیشنهادی دارید

با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pouya
              سلام من سولی داشتم
              اگر در A/D ولتاإ¾ژ رفرنس تغییر کند خروجی بیت های مدار تغییر میکند ؟
              و در D/A حد مرز ولتاژ خروجی؟ درست متوجه شدم|؟
              من در مداری نیاز پیدا کرم به یک D/A که به صورت مالتی پلکس بر روی 4 خروجی سویچ میکند که به ترتیب 4 ورودی رفرنس و 4 خروجی ولتاژ خواهد داشت .
              در برنامه نویسی ضعیف هستم و گمانم برای راه اندازی 2 استپ به صورت 8بیتی و 4 خروجی مالتی پلکس شده میکرو جوابگو نباشد در طراحی سخت افزاری شما چه پیشنهادی دارید
              با سپاس
              سلام
              درسته این ولتاژ رفرنسه که محدوده ی مارو تعیین میکنه و ولتاژ خروجی D/A متناسب با ولتاژ رفرنسهو نیز بیت های خروجی A/D

اینکه میکرو جوابگو باشه به سرعت سوئیچ شما بستگی داره. برای ساده شدن کارتون می تونید از D/A های چندکانال مثلAD8403 استفاده کنید.
              باید جزئیات بیشتری از مدارتون بگید تا بهتر بتونم راهنماییتون کنم

دیدگاه

[/quote]
                سلام
                درسته این ولتاژ رفرنسه که محدوده ی مارو تعیین میکنه و ولتاژ خروجی D/A متناسب با ولتاژ رفرنسهو نیز بیت های خروجی A/D

اینکه میکرو جوابگو باشه به سرعت سوئیچ شما بستگی داره. برای ساده شدن کارتون می تونید از D/A های چندکانال مثلAD8403 استفاده کنید.
                باید جزئیات بیشتری از مدارتون بگید تا بهتر بتونم راهنماییتون کنم

[/quote]

این همان IC TLc 722 5 است که متاسفانه در ایرن وجود ندارد .

دیدگاه

چرا وجود داره
                  من از ایران الکترونیک نبش پاساژ عباسی خریدم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X