اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد ساختن منبع تغذیه اختصاصی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد ساختن منبع تغذیه اختصاصی

سلام و وقت عزیزان بخیردوستان قصد ساختن منبع تغذیه ای داشتیم به این صورت :ورودی : 3 فاز هستش 220 ولتخروجی چندین سطح ولتاژ DC : مثل 12 ولت ، 25 ولت ، 60 ولت (متقارن هم مثبت و هم منفی )ولتاژ های منفی رو چطور باید تولید کنم ؟جریانی مدار هم نهایتا 2 آمپر_____________________مساله دیگه ای هم که باید رعایت بشه نکات حفاظتی مثل اضافه بار ، اضافه جریان ، اضافه ولتاژ ، کنترل فاز ها هستشممنون میشم راهنمایی کنید
    جدیدترین ویرایش توسط aom_a3; ۲۳:۲۶ ۱۳۹۶/۰۲/۰۸.

پاسخ : راهنمایی در مورد ساختن منبع تغذیه اختصاصی

نوشته اصلی توسط aom_a3 نمایش پست ها
    سلام و وقت عزیزان بخیر
    دوستان قصد ساختن منبع تغذیه ای داشتیم به این صورت :
    ورودی : 3 فاز هستش 220 ولت
    خروجی چندین سطح ولتاژ DC : مثل 12 ولت ، 25 ولت ، 60 ولت (متقارن هم مثبت و هم منفی )
    یه خروجی با سطح ولتاژ مستقیم بالا هم مورد نیاز نزدیکای 300 ولت
    دوست عزیز شما به همه چی اشاره کردید جز جریانهای خروجی و باری که در خروجی این تغذیه ها قرار میگیره! بنده تجربه طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ با ورودی 3 فاز رو داشتم که دارای خروجی متقارن 24 ولت بود که برای رله مثبت 2 آمپر پیک و برای ریل منفی 1.5 آمپر پیک در نظر گرفته بودیم. توپولوژی به کار رفته در این سیستم فلایبک بود که بازه ولتاژ ورودی 185 ولت AC الی 450 ولت AC رو ساپورت میکرد در واقعا یه جورایی این مدار ما با تک فاز دوفاز و سه فاز به راحتی کار میکرد و مشکلی نداشت. در مورد مدار شما هم تا توان خروجی معلوم نباشه نمیشه نظر داد که از چه توپولوژی و چه ساختاری باید استفاده کنیم. مداری که بنده طراحی کرده بودم رو میتونید از این لینک مشاهده کنید.
    جدیدترین ویرایش توسط اشکان غفارزاده; ۲۱:۰۲ ۱۳۹۶/۰۲/۰۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeidjabbari نمایش پست ها
      با سلام و وقت بخیر
      دوست عزیز شما به همه چی اشاره کردید جز جریانهای خروجی و باری که در خروجی این تغذیه ها قرار میگیره! بنده تجربه طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ با ورودی 3 فاز رو داشتم که دارای خروجی متقارن 24 ولت بود که برای رله مثبت 2 آمپر پیک و برای ریل منفی 1.5 آمپر پیک در نظر گرفته بودیم. توپولوژی به کار رفته در این سیستم فلایبک بود که بازه ولتاژ ورودی 185 ولت AC الی 450 ولت AC رو ساپورت میکرد در واقعا یه جورایی این مدار ما با تک فاز دوفاز و سه فاز به راحتی کار میکرد و مشکلی نداشت. در مورد مدار شما هم تا توان خروجی معلوم نباشه نمیشه نظر داد که از چه توپولوژی و چه ساختاری باید استفاده کنیم. مداری که بنده طراحی کرده بودم رو میتونید از این لینک مشاهده کنید.
      ممنون از پاسخ گویی
      بله متاسفانه به دلیل اینکه یک مقدار مساله گنگ بود فراموش کردم
      اما طبق برآوردی که داشتیم نهایت جریانی که در مدار ممکنه کشیده بشه 1 آمپر هستش (حالا برای محکم کاری و این مساله که بنا به دلایلی خیلی اطلاعات دقیق در دسترس نیست ) ما با یه حاشیه امنیت مثلا 1.5 و خیلی بترکونه 2 آمپری کار کنیم

ببخشید لینکتون رو فک کنم فراموش کردین قرار بدین

دیدگاه

ممنون از پاسخ گویی
        بله متاسفانه به دلیل اینکه یک مقدار مساله گنگ بود فراموش کردم
        اما طبق برآوردی که داشتیم نهایت جریانی که در مدار ممکنه کشیده بشه 1 آمپر هستش (حالا برای محکم کاری و این مساله که بنا به دلایلی خیلی اطلاعات دقیق در دسترس نیست ) ما با یه حاشیه امنیت مثلا 1.5 و خیلی بترکونه 2 آمپری کار کنیم
        ببخشید لینکتون رو فک کنم فراموش کردین قرار بدین
        درود
        دوست عزیز جزئیات باید کاملا مشخص باشه! چرا!؟ چون که با تغییر مقدار جریان در خروجی توان دستگاه نیز تغییر میکنه برای توانهای مختلف باید از توپولوژیهای مختلف استفاده کرد! اگه فرض رو بر این بگیریم که حداکثر جریان خروجی های شما یک آمپر باشه توان کل خروجی میشه 194 وات، که برای این توان توپولوژی فوروارد کاملا پاسخگو خواهد بود ولی اگه جریان خروجیها به 2 آمپر برسه در این حالت توان دو برابر میشه و باید توپولوژی به به نیم پل تغییر بدین تا بتونید توان بیشتری بگیرید. برای تصمیم گیری و انتخاب توپولوژی مناسب برای کار شما دونستن جزئیات زیر لازمه:
        1. بازه ولتاژ ورودی
        2. تعداد خروجی ها و به همراه حداکثر جریان خروجی
        3. دمای محیطی که منبع در اونجا قراره کار کنه
        4. مدت زمان کار کرد دستگاه در بار کامل در طول 24 ساعت
        5. ابعاد و اندازه
        6. بار خروجی
        7. حداقل راندمان درخواستی

درضمن لینک سایتم رو قرار داده بودم ولی دوست خوبمون آقای اشکان غفارزاده این کار بنده رو به عنوان تبلیغ سایت خودم تشخیص دادن و زحمت حذف لینک رو کشیدن!!! اگه شما مایل هستید با کارهای بنده بیشتر آشنا بشید لطفا به پروفایل بنده مراجعه کنید و از اونجا وارد سایت شخصی بنده بشید.

دیدگاه

منبع تعذیه سوئیچینگ سه فاز ۷۲ وات
          نوشته اصلی توسط saeidjabbari نمایش پست ها
          درود
          دوست عزیز جزئیات باید کاملا مشخص باشه! چرا!؟ چون که با تغییر مقدار جریان در خروجی توان دستگاه نیز تغییر میکنه برای توانهای مختلف باید از توپولوژیهای مختلف استفاده کرد! اگه فرض رو بر این بگیریم که حداکثر جریان خروجی های شما یک آمپر باشه توان کل خروجی میشه 194 وات، که برای این توان توپولوژی فوروارد کاملا پاسخگو خواهد بود ولی اگه جریان خروجیها به 2 آمپر برسه در این حالت توان دو برابر میشه و باید توپولوژی به به نیم پل تغییر بدین تا بتونید توان بیشتری بگیرید. برای تصمیم گیری و انتخاب توپولوژی مناسب برای کار شما دونستن جزئیات زیر لازمه:
          1. بازه ولتاژ ورودی
          2. تعداد خروجی ها و به همراه حداکثر جریان خروجی
          3. دمای محیطی که منبع در اونجا قراره کار کنه
          4. مدت زمان کار کرد دستگاه در بار کامل در طول 24 ساعت
          5. ابعاد و اندازه
          6. بار خروجی
          7. حداقل راندمان درخواستی

درضمن لینک سایتم رو قرار داده بودم ولی دوست خوبمون آقای اشکان غفارزاده این کار بنده رو به عنوان تبلیغ سایت خودم تشخیص دادن و زحمت حذف لینک رو کشیدن!!! اگه شما مایل هستید با کارهای بنده بیشتر آشنا بشید لطفا به پروفایل بنده مراجعه کنید و از اونجا وارد سایت شخصی بنده بشید.
          ممنون از پاسخ گویی کامل و حوصله ای که به خرج دادین
          بله دقیقا درسته باید یه تحلیل روی مدار داشته باشم تا میزان جریان ها و مشخصات دیگه بدست بیاد
          یک سوالی داشتم ، الان تو سایت شما هم که نگاه کردم ، منبع تعذیه سوئیچینگ سه فاز ۷۲ وات ساخته بودین داخل مشخصات فرکانس ولتاژ ورودی ذکر نشده
          سوالم اینه چه این مدار سوئیچینگ چه مدارات دیگه مهمه که ولتاژ ورودی با فرکانس 10 هرتز هستش یا 100 هرتز ؟

دیدگاه

ممنون از پاسخ گویی کامل و حوصله ای که به خرج دادین
            بله دقیقا درسته باید یه تحلیل روی مدار داشته باشم تا میزان جریان ها و مشخصات دیگه بدست بیاد
            یک سوالی داشتم ، الان تو سایت شما هم که نگاه کردم ، منبع تعذیه سوئیچینگ سه فاز ۷۲ وات ساخته بودین داخل مشخصات فرکانس ولتاژ ورودی ذکر نشده
            سوالم اینه چه این مدار سوئیچینگ چه مدارات دیگه مهمه که ولتاژ ورودی با فرکانس 10 هرتز هستش یا 100 هرتز ؟
            فرکانس کاری برای هر فاز بین 47 الی 60 هرتز در نظر گرفته شده و میتونه در اون بازه به خوبی کار کنه.
            ولی در مورد اینکه آیا 10 هرتز با 100 هرتز فرق میکنه یا خیر باید خدمتتون عرض کنم که این منابع تغذیه سوئیچینگی که همه ی ما داریم استفاده میکنیم برای بازه فرکانسی 47 الی 60 هرتز طراحی و ساخته شده اند و تنها المانهایی که با کاهش و یا افزایش فرکانس ورودی تحت تاثیر قرار میگیرند فیلتر ورودی و خازن بالک همون خازن بعد پل دیود هست که باید محاسبات بدرستی صورت بگیره. اگه از فیلترهای ورودی صرفه نظر کنیم ، برای خازن ورودی باید به این نکته توجه داشته باشیم که هر چقدر فرکانس ورودی کمتر خازن بزرگتر و هرچقدر بیشتر خازن کوچکتر خواهد شد. اگه به کتاب Power Supply Cookbook مراجعه کنید اونجا میتونید فرمولهای مربوط به محاسبه خازن ورودی رو بدست بیارید. البته تو Application Noteها هم میتونید پیدا کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X