اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری جریان با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری جریان با میکرو

با عرض سلام و روز بخیر خدمت همه دوستان عزیز.
    در مدار زیر قرار هست یک موج مربعی با یک فرکانس 1KHz توسط ماژول 555 تولید و به یک شیء با امپدانس نامشخص وارد بشه. در این مسئله باید ولتاژ خروجی که بعد از تقویت کننده می گیریم و همچنین مقدار جریان ورودی که در دو نقطه پین شماره 2 و 6 تقویت کننده، وارد و خارج میشه رو اندازه بگیریم و در نهایت با تقسیم ولتاژ خروجی بر جریان ورودی مقدار مقاومت (امپدانس) شیء بدست بیاد. شیء مورد نظر هم در این مدار با مقادیر R4, R3, C3 مشخص شده است و من همین طوری یک سری مقادیر دادم. و خدمتتون بگم که امیدانس بین دو نقطه A و B رو به طور کلی میخوام نه با جزئیات(یعنی مقادیر R4, R3, C3 تک تک برام مهم نیست ). در ضمن مقدار R5, R9 رو هم دارم.
    حالا سوال من اینه که چطور میشه میزان جریان رو با کمک میکرو اندازه گرفت؟
    ببخشید من رشته ام کامپیوتر هست و واقعا سررشته ای از الکترونیک ندارم. خواهشا یه راهنمایی بفرمایید.واقعا ایده ای ندارم براش. در گروه مدارات آنالوگ هم گذاشتم ولی کسی جواب نداد.

جدیدترین ویرایش توسط tayebeh_it83; ۱۰:۱۳ ۱۳۹۶/۰۲/۱۹.

پاسخ : اندازه گیری جریان با میکرو

سلام.به نظرم بهتره اسیلاتور سینوسی باشه تا هارمونیک های موج مربعی ایجاد مزاحمت نکنه. با op-amp میشه به راحتی یه اسیلاتور سینوسی ساخت.برای اندازه گیری ولتاژ اعمال شده هم که راه زیاده. ساده ترینش استفاده از یکسوسازی و اندازه گیری با ADC میکرو هست.اما اندازه گیری جریان! از اونجایی که جریان عبوری خیلی کم و ناچیز هست، سنسورهای اندازه گیری جریان به احتمال زیاد نتونن جوابگو باشن. راهی که به ذهنم میرسه استفاده از مقاومت کم اهم در مسیر جریان عبوری هست (مثلا 0.1 اهم یا کمتر ) که افت ولتاژ دو سر مقاومت رو تقویت کنین و بعدش بره به ADC میکرو. یا اینکه از یه ADC با دقت بالا استفاده کنین. ( بعضی میکروکنترلرها ماژول ADC خاصی دارن که بهش AFE میگن - Analog Front End- و مخصوص خوندن ولتاژ از مقاومت شنت هست. مثل PIC18F86J72 همچین میکرویی گیر آوردین حتما تهیه کنین.)این راهی بود که به ذهنم میرسید. راه بهتری کسی سراغ داره؟
    جدیدترین ویرایش توسط شاهرخ مستقیمی; ۱۰:۴۳ ۱۳۹۶/۰۲/۱۹.

دیدگاه

ممنون که پاسخ دادید. یک سوال: ببخشید جسارت می کنم، راستش دیروز یکی از اساتید برق دانشگاه دیدم خیلی عجله ای به مدار نگاه کرد و گفت چون R5 رو داری کافی Vo-Vi رو بر R5 تقسیم کنی تا سر A جریان بدست بیاد. البته نمی دونم درست متوجه شدن یا نه؟ حالا نظر شما چیه؟

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی نمایش پست ها
      ه نظرم بهتره اسیلاتور سینوسی باشه تا هارمونیک های موج مربعی ایجاد مزاحمت نکنه.
      راحت مدارش پیدا میشه؟
      ساده ترینش استفاده از یکسوسازی
      اگر میشه یه کم توضیح بدید ممنون میشم.
      ما اندازه گیری جریان! از اونجایی که جریان عبوری خیلی کم و ناچیز هست، سنسورهای اندازه گیری جریان به احتمال زیاد نتونن جوابگو باشن. راهی که به ذهنم میرسه استفاده از مقاومت کم اهم در مسیر جریان عبوری هست
      دقیقا باید کجای مدار قرار بدم تا مطمئن بشم همون جریانی هست که بین دو گره A و B عبور میکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tayebeh_it83 نمایش پست ها
        ممنون که پاسخ دادید. یک سوال: ببخشید جسارت می کنم، راستش دیروز یکی از اساتید برق دانشگاه دیدم خیلی عجله ای به مدار نگاه کرد و گفت چون R5 رو داری کافی Vo-Vi رو بر R5 تقسیم کنی تا سر A جریان بدست بیاد. البته نمی دونم درست متوجه شدن یا نه؟ حالا نظر شما چیه؟

راحت مدارش پیدا میشه؟
        اگر میشه یه کم توضیح بدید ممنون میشم.
        دقیقا باید کجای مدار قرار بدم تا مطمئن بشم همون جریانی هست که بین دو گره A و B عبور میکنه؟
        نظر ایشون درست هست، ولی در مورد مدار شما صدق نمیکنه. چون شما دارین امپدانس رو تو قسمت فیدبک تغییر میدین.
        با یه سرچ ساده، کلی مدار پیدا میشه. این هم نمونه ش:

اگه تغذیه مدار متقارن نباشه، نیاز به یکسوسازی نیست، فقط یه مدار تشخیص "پیک ولتاژ" لازم میشه که خروجی اون مدار رو با ADC بخونین.
        گره A رو اگه قطع کنین، دو تا مسیر وجود خواهد داشت، قبل از گره و بعد از گره. مقاومت شنت بین این دو مسیر قرار میگیره.
        بعضی از مواردی رو که احساس میکنین متوجه منظورم نمیشین، یه سرچ بزنین، اگر اطلاعات کافی پیدا نکردین یا اطلاعات متفاوتی پیدا کردین، اون موقع سوال رو مطرح کنین. مثلا همین یکسو سازی یا تشخیص پیک ولتاژ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X