اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عایق های ولتاژ ( فرمولاسیونهای شیمیایی عایق کاری ترانسهای پالس )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

عایق های ولتاژ ( فرمولاسیونهای شیمیایی عایق کاری ترانسهای پالس )

با سلام
    میدونیم که ساخت ترانس پالس و یا بصورت کلی عایق کاری ولتاژ بالا در فضای کوچک و محدود با رزینها یا شارلاکهای موجود در بازار سخته خصوصا انواع مواد تقلبی یا زیرزمینی
    بسیاری از دوستان هم با صرف زحمات و هزینه بالا از پروژه شون نا امید میشن عده ای هم که به عایق مناسب دسترسی دارن تعدادشون بسیار کمه
    طبق وعده ای که داده بودم قسمتی از نتایج آزمایشات تهیه عایق از موادی که همه میتونن تهیه کنن رو براتون میزارم
    نکات مهم :
    1 - آزمایشات با مواد اولیه معمول و آنچه دم دست بوده انجام شده
    2 - از استانداردهای تست مواد در های ولتاژ استفاده نشده و نتایج مرجع نیستن بلکه قیاسی برای افزایش قدرت دی الکتریک میباشند
    3 - همانطور که میدانید حتی شیشه نیز دارای انواع مختلف هست شیشه 1 میل که تست شده لامل میکروسکپ بود که ترکیب شیمیایی آن مشخص نیست
    4- برای ساخت ضخامت لازمه در مواد مایع از فیلم ساز رنگ که در کارخانجات رنگ سازی جهت تست خواص فیزیکی رنگ بکار میره استفاده شده که ضخامتها 1 میلی متر با تلورانس 5 درصد است
    5 - امور شیمیایی تستها با بنده بوده و قسمتهای تست ولتاژ توسط عزیزی در واحد برق کارخانه سی... انجام شده

رزین پلی استر بازاری با کبالت و هاردنر 2 درصد 24 ساعت بعد از سفت شدن تقریبا 3 کیلو ولت
    رزین اپوکسی با هاردنر 50 درصد 24 ساعت بعد از پخت تقریبا 4/5 کیلو ولت
    شیشه لامل تقریبا 22 کیلو ولت
    ورق میکا فلوگوپیت دهیدراته در 220 درجه سانتیگراد 1/2 میل (طلق نسوز) 25 کیلو ولت
    مخلوط رزین پلی استر
    با کبالت وهاردنر 2 درصد و 40 درصد پودر میکای 400 مش ، 24 ساعت بعد از سفت شدن 8کیلوولت
    مخلوط رزین اپوکسی با هاردنر 50 درصد و 40 درصد پودر میکای مش 400 و زمان 24 ساعت بعد از پخت حدود 10 کیلو ولت
    پلی استر با شرایط بالا همراه 40 درصد وزنی شیشه معمولی کاملا پودر شده 8 کیلو ولت
    مخلوط رزین اپوکسی با هاردنر 50 درصد و 40 درصد شیشه کاملا پودر شده و زمان 24 ساعت بعد از پخت حدود 10کیلو ولت

ولی راحت ترین فرمولاسیون:

یکی از مواد قسمت الف (چسبها یا نگه دارنده ها) را با 50 در صد وزنی یکی ازمواد قسمت ب ( فیلرها ) مخلوط کنید
    یعنی 100 گرم از یک ( نگه دارنده ) را بصورت انتخابی با 50 گرم از یک (فیلر ) با هم مخلوط کنین و حداقل 10 ساعت صبر کنید تا بعد از مخلوط کردن خودش رو بگیره و یکدست بشه بعد استفاده کنین
    الف:
    پارافین جامد یا شمع - موم زنبور عسل - شارلاک - پلی استر - اپوکسی
    توجه : در مورد رزینهای پلی استر و اپوکسی چون هاردنر دارن باید بعد از افزودن قسمت ب و صبر کردن برای 10 ساعت هاردنر اضافه شده و بلا فاصله مصرف شود ( بستگی به زمان گیرش رزین و میزان هاردنر در پلی استر دارد)
    در مورد موم و پارافین هم ابتدا ذوب و بعد با فیلر مخلوط شود
    شارلاک رو هم حتما از نوعی بخرید که با تینر فوری رقیق بشه نه بنزین اگه با افزایش تینر فوری شارلاکتون خراب بشه به درد نمیخوره و تقلبیه

ب:(باید کاملا خشک باشن برای اطمینان در ظرفی بمدت 10 دقیقه در حرارت 200 درجه یا روی اجاق گاز با شعله کم تفت بدین)
    پودر میکا با مش 1400 به بالا (غبار مانند) - پودر شیشه کاملا غبار شده ( جهت اطمینان از جورابهای نازک زنانه غربال شود) - پودر پرسلن- پودر تیتان

توجه : پودر تیتان یا دی اکسید تیتانیوم رو از رنگ فروشی ها میتونین بگیرین که کاملا میکرونیزه هست و نیازی به غربال نداره
    برای تهیه پودر شیشه یا میکا مقداری پشم شیشه یا ورق میکا رو در داخل چرخ گوشت 123 خوب آسیاب کرده و با دوسه برابر وزنش با آب مخلوط میکنیم و از جوراب زنانه نازک عبور میدیم قسمتی که روی جوراب مونده باید دوباره آسیاب بشه و قسمتی که از جوراب رد شده رو میزاریم ته نشین بشه و تا حد ممکن آبش رو سرریز میکنیم و روی شعله آبش رو بخار میکنیم و باقی رو وزن کرده استفاده میکنیم

افزودن پودر عایقهای قوی که به فیلرها مشهورند به مواد چسب مانند دارای فرمولاسیونهای خاصی هستند که در صنعت های ولتاژ برای کارخانجات سازنده بسیار مهم و محرمانه هست
    با آرزوی موفقیت

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

عایقهای بالا میتونن ترانس پالسی رو که قادره 100 کیلو ولت واقعی تولید کنه(10 سانت آرک) رو ایزوله کنن به شرطی که سیم پیچی هم به طرز صحیح انجام و عایق بشه که حتی الامکان خلا رو توصیه میکنم
    موارد بسیار مهم دیگه ای هم هستن که داریم روشون کار میکنیم
    یک نکته بسیار مهم رو یاوم رفت ذکر کنم:
    تعدادی از پلیمر ها وجود دارن که در صنایع شیمیایی فقط برای مقاصد های ولتاژ طراحی و تولید میشن این پلیمرها دارای بسپارها یا زنجیر پلیمری بسیار سنگین و طولانی هستن که در بعضی موارد به فیلر هم نیازی نیست
    چون تهیه یا بکار گیری این مواد برای امورات تحقیقاتی کوچک غیر ممکن یا هزینه بر هست این تحقیقات و تایپیک مطرح شده مانند پلی اتیلن سنگین (تهیه کردن آسان بکارگیری غیر ممکن)
    جدیدترین ویرایش توسط kimiya40; ۱۲:۱۹ ۱۳۹۶/۰۲/۲۹.

پاسخ : عایق های ولتاژ ( فرمولاسیونهای شیمیایی عایق کاری ترانسهای پالس )

این هم فیلم آرکهای 5 سانتی با ترانس ایزوله شده توسط عایق های ولتاژ
    متاسفانه صدای شدید آرک اجازه نمیده صدای قرچ قروچ خازنها در فیلم پخش بشه:
    فقط دوستان توجه کنن که خازنها قابلیت تحمل بالای 4 سانت آرک رو داشته باشه مدار من که اولین بار توسط آقای وحید اسدی مطرح شده بود در 4 سانت به بالا خازنهاش صدا میداد و در 8 سانت منفجر شدن علتش رو هم از دوستان الکترونیکی در بخش تایپیک آقا وحید پرسیدم جوابی نیومد

http://s8.picofile.com/file/8292608276/MOV_0157.mp4.html
    جدیدترین ویرایش توسط kimiya40; ۱۱:۱۳ ۱۳۹۶/۰۲/۲۲.

دیدگاه

سلام مطالب تون رو مطالعه کردم خوب بود
      اگه تونستید چندتا راه ساده عایق کاری برای اونایی که شهرستانن بزارید چون پیدا کردن مواد اولی خیلی سخته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AmiraliP نمایش پست ها
        سلام مطالب تون رو مطالعه کردم خوب بود
        اگه تونستید چندتا راه ساده عایق کاری برای اونایی که شهرستانن بزارید چون پیدا کردن مواد اولی خیلی سخته
        اتفاقا مطلب بسیار ساده هست و دست مصرف کننده باز گذاشته شده و در هر شهرستانی هستید میتونید حداقل شمع تهیه کنید پودر شیشه هم که از پشم شیشه بدست میاد فراوونه
        مطلب رو کامل بخونید و فقط یک چسب و یک فیلر انتخاب کنید
        مثال با همون مواد بالایی :
        50 گرم شمع یا موم رو در ظرفی ذوب کرده و 25 تا 30 گرما پودر شیشه غربال شده مخلوط کنید و بذارید سفت بشه
        موقع استفاده دوباره میتونید ذوبش کنید و با قلمو استفاده کنید
        برای ترانس پالس هم با قلمو به هر 100 دور سیم میمالیم و اجازه میدیم منجمد بشه و دوباره 100 دور بعدی و بعد از اتمام کل سیم پیچی داخل همین عایق غرق و قالبگیری میکنیم
        نکته مهم اینه که موقع استفاده عایق ساخته شده نباید اجازه بدیم به مرور قسمت جامد (پودر شیشه) ته نشین بشه و در هر بار قبل از مالیدن با قلمو مخلوطش کنیم

دیدگاه

سلام و درود
          ممنون از به اشتراک گذاری این مطالب با ارزش
          سعی میکنم پودر میکا پیدا کنم میخواستم بپرسم استفاده از تیتان به عنوان فیلر آیا تست شده یا اطلاعاتی در مقایسه با میکا سراغ دارید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidhmd18 نمایش پست ها
            سلام و درود
            ممنون از به اشتراک گذاری این مطالب با ارزش
            سعی میکنم پودر میکا پیدا کنم میخواستم بپرسم استفاده از تیتان به عنوان فیلر آیا تست شده یا اطلاعاتی در مقایسه با میکا سراغ دارید؟
            با سلام و خسته نباشید
            بله پودر تیتان و حتی پودر اخری تست شدن
            بعد از میکا و شیشه میکرونیزه پودر تیتان قویترین عایق هست

دیدگاه

با سلام و احترام
              ممنون از پست خوبتون
              مدارتون رو ندیدم ولی گپ رو که زیاد میکنید پیک ولتاژ ترنزینت افزایش پیدا میکنه، آسیب خازنها به همین دلیل میتونه باشه و یا عدم تناسب سرعت دیود های فلای بک

دیدگاه

سلام اکسید روی چطوریه؟؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X