اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایجاد جریان لحظه ای در سلف

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایجاد جریان لحظه ای در سلف

سلام دوستان خسته نباشید..
    یک pwm ایجاد کردم..که دوره تناوب ان یک ثانیه می باشد..و دیوتی سایکل ان متغیر می باشد..که بین 0.1 تا 0.01 میباشد...
    این پالس قراره منبعی رو کلید زنی کند..و جریان 10 امپر را بصورت لحظه ای در سلف قطع و وصل کند...
    اگه منبع ولتاژ دوسر سلف قرار دهیم.سلف کم کم جریان را در خود ذخیره می کند.. بصورت لحظه ای در زمان روشن بودن سوییچ جریان 10 آمپردر آن جاری نمی شود
    خواستم بدونم با چه راهکاری میشه جریان 10 آمپر در زمان روشن بودن سوییچ در سلف جاری کرد؟و چه مداری پیشنهاد میکنید که در زمانی که سوییچ خاموش است..
    جریان سلف دشارژ شود

پاسخ : ایجاد جریان لحظه ای در سلف

درود بر شما،
    آیا با بالاتر بردن ولتاژ پالس هایی که به سلف می روند، نمی توانید به جریان 10 آمپری در سلف برسید؟
    پیروز باشید

دیدگاه

با سلام
      برای دشارژ جریان معمولا از دیود هرزگرد استفاده میشه.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

دیود هرزگرد هم گذاشتم..اما فایده نداره

دیدگاه

سوال شما کمی برای بنده نا واضح هست..
          اولا که شما نمیتونید از دیود جریان مربعی یا پالسی بکشید ولی میشه کاری کرد که به حالت مربعی نزدیک بشه..
          بعد هم مقدار سلفتون رو و زمان لازم برای شارژ شدن رو هم نگفتید ..
          حالت خازنی سلف رو هم در نظر بگیرید..
          جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۰۱:۱۲ ۱۳۹۶/۰۳/۲۰.

دیدگاه

حجم سلف (ظرفیت) رو کم بکنید تا شیب جریان زیاد بشه. و سپس منبع تغذیه رو از نوع منبع جریان ده امپری قرار بدید.
            هیچوقت نمیتونید شیب جریان در سلف رو به بینهایت (مربع خالص) برسونید. ولی با این راهکار زمان شارژ و دشارژ سلف کواه میشه و شیب تند میشه.
            دیود هرزگرد رو برای حفاظت سوییچ حتما لازم دارید. ولی وقتی ظرفیت سلف کوچیک باشه سلف سریع تخلیه میشهو باز هم زمان خاموشی شیب افزایش پیدا میکنه و به مربعی نزدیک میشه.
            یکی دیگه از راههای پیش رو اینه که ولتاژ تخلیه سلف رو افزایش بدید. سلف در زمان شارژ با ولتاژ n ولت شارژ میشه و اگر ولتاژ دو سر دیود در زمان تخلیه k ولت باشه زمان تخلیه شارژ سلف n/k برابر افزایش پیدا میکنه. راه حل موجود اینه که از دیود معمولی استفاده نکنید برای تخلیه سلف. بلکه از یک زنر ولتاژ بالاتر استفاده بکنید. مثلا اگر ولتآژ منبع 10 ولته از یک زنر 10 ولت استفاده بکنید برای هرزگردی (حالت موافق دیود رو باید با یک دیود معمولی حذف بکنید) زمان شارژ و دشارژ مثل هم میشه.
            دقت بکنید که ولتاژ سوییچ باید حداقل برابر با حداکثر ولتاژ ورودی بعلاوه ولتاژ تخلیه (ولتاژ زنر) باشه.زنر با این توان رو باید با استفاده از ترانزیستور بسازید. زنر معمولی نمیتونید استفاده بکنید.
            در اصل در این روش شما دارید انرژی داخل سلف رو در زمان خاموش کردن سریع از سلف بیرون کشیده و تلف میکنید.
            همونطور که میدونید سلف المان ذخیره انرژیه و در حالت ایده ال اصلا تلفاتی نداره. و در حالت غیر ایده ال هم تلفات کمی داره. شما باید خودتون این انرژی رو از سلف گرفته و در یک المان خطی تلف بکنید.
            حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
            به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri نمایش پست ها
              حجم سلف (ظرفیت) رو کم بکنید تا شیب جریان زیاد بشه. و سپس منبع تغذیه رو از نوع منبع جریان ده امپری قرار بدید.
              هیچوقت نمیتونید شیب جریان در سلف رو به بینهایت (مربع خالص) برسونید. ولی با این راهکار زمان شارژ و دشارژ سلف کواه میشه و شیب تند میشه.
              دیود هرزگرد رو برای حفاظت سوییچ حتما لازم دارید. ولی وقتی ظرفیت سلف کوچیک باشه سلف سریع تخلیه میشهو باز هم زمان خاموشی شیب افزایش پیدا میکنه و به مربعی نزدیک میشه.
              یکی دیگه از راههای پیش رو اینه که ولتاژ تخلیه سلف رو افزایش بدید. سلف در زمان شارژ با ولتاژ n ولت شارژ میشه و اگر ولتاژ دو سر دیود در زمان تخلیه k ولت باشه زمان تخلیه شارژ سلف n/k برابر افزایش پیدا میکنه. راه حل موجود اینه که از دیود معمولی استفاده نکنید برای تخلیه سلف. بلکه از یک زنر ولتاژ بالاتر استفاده بکنید. مثلا اگر ولتآژ منبع 10 ولته از یک زنر 10 ولت استفاده بکنید برای هرزگردی (حالت موافق دیود رو باید با یک دیود معمولی حذف بکنید) زمان شارژ و دشارژ مثل هم میشه.
              دقت بکنید که ولتاژ سوییچ باید حداقل برابر با حداکثر ولتاژ ورودی بعلاوه ولتاژ تخلیه (ولتاژ زنر) باشه.زنر با این توان رو باید با استفاده از ترانزیستور بسازید. زنر معمولی نمیتونید استفاده بکنید.
              در اصل در این روش شما دارید انرژی داخل سلف رو در زمان خاموش کردن سریع از سلف بیرون کشیده و تلف میکنید.
              همونطور که میدونید سلف المان ذخیره انرژیه و در حالت ایده ال اصلا تلفاتی نداره. و در حالت غیر ایده ال هم تلفات کمی داره. شما باید خودتون این انرژی رو از سلف گرفته و در یک المان خطی تلف بکنید.
              استفاده از دیود زنر ایده بسیار خوبیه..ولی باید دقت کرد چون چنین جریانی ولتاژ زیادی القا میکنه که ممکنه دیود رو در حالت دشارژ بسوزونه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal نمایش پست ها
                استفاده از دیود زنر ایده بسیار خوبیه..ولی باید دقت کرد چون چنین جریانی ولتاژ زیادی القا میکنه که ممکنه دیود رو در حالت دشارژ بسوزونه.
                ولتاژ عملا توسط دیود کنترل میشه. سلف تمایل داره جریان رو ثابت نگه داره. شما ولتاژ رو روی هر نقطه ای محدود بکنی ولتاژ اونجا میمونه و با توجه به پیوستگی جریان سلف توان مشخصی از سلف خارج و روی زنر (یا هر محدود کننده ولتاژ دیگری) تخلیه میشه.
                قطعا توان کمی نیست و عبارت زنر (همونطور که تو متن اول هم اشاره کردم) به معنی خود دیود زنر نیست. باید از یک محدود کننده جریان ترانزیستوری با خنک کننده مناسب استفاده بشه.
                در هر صورت هیچ ولتاژ بالایی روی زنر وجود نخواهد داست.

K.Show

دیدگاه

شاید برداشت من از ایده شما اشتباه بوده .بهر حالا اگر شماتیکی از این مدار ارائه بفرمایید ممنون میشم..
                  در واقع فرض من اینه که با کاهش ولتاژ دو سر دیود و قطع شدن اون مدار باز میشه و سلف برای پیوستگی جریان ولتاژ زیادی روی دیود ایجاد میکنه..البته این امر اعث تخلیه سریع سلف میشه.
                  جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۱۹:۴۴ ۱۳۹۶/۰۳/۲۰.

دیدگاه

شاید برداشت من از ایده شما اشتباه بوده .بهر حالا اگر شماتیکی از این مدار ارائه بفرمایید ممنون میشم..
                    در واقع فرض من اینه که با کاهش ولتاژ دو سر دیود و قطع شدن اون مدار باز میشه و سلف برای پیوستگی جریان ولتاژ زیادی روی دیود ایجاد میکنه..البته این امر اعث تخلیه سریع سلف میشه.

با عرض پوزش بابت کیفیت تصویر
                    زمان روشن بودن سوییچ سلف با ولتاژ vcc شارژ و زمان خاموش شدن توسط مدار (محدود کننده ولتاژ) انرژی سلف تخلیه میشه.
                    ببینید دیود هم همین کار رو میکنه ولی با افت ولتاژی کمتر از این . مثلا هفت دهم ولت. دلیل گرم شدن اون دیود همین تلف شدن توانه. جریان سلف ضربدر افت ولتاژ روی دیود روش تلف میشه. عملا از سلف اون توان دریافت میشه. حالا اگر اون ولتاژ رو افزایش بدیم با توجه به اینکه جریان مثل ابقه و تغییری نکرده توان بیشتری از سلف دریافت میشه و سلف زودتر تخلیه میشه.
                    تو این طرح منبع جریان ده امپری لحاظ نشده.
                    لطفا از پاسخ نقل بگیرید که متوجه بشم جواب دادید. ممنونم.

K.Show

دیدگاه

[ATTACH=CONFIG]10034[/ATTACH]
                      با عرض پوزش بابت کیفیت تصویر
                      زمان روشن بودن سوییچ سلف با ولتاژ vcc شارژ و زمان خاموش شدن توسط مدار (محدود کننده ولتاژ) انرژی سلف تخلیه میشه.
                      ببینید دیود هم همین کار رو میکنه ولی با افت ولتاژی کمتر از این . مثلا هفت دهم ولت. دلیل گرم شدن اون دیود همین تلف شدن توانه. جریان سلف ضربدر افت ولتاژ روی دیود روش تلف میشه. عملا از سلف اون توان دریافت میشه. حالا اگر اون ولتاژ رو افزایش بدیم با توجه به اینکه جریان مثل ابقه و تغییری نکرده توان بیشتری از سلف دریافت میشه و سلف زودتر تخلیه میشه.
                      تو این طرح منبع جریان ده امپری لحاظ نشده.
                      لطفا از پاسخ نقل بگیرید که متوجه بشم جواب دادید. ممنونم.
                      متاسفانه فایل قابل دریافت نیست

دیدگاه

متاسفانه فایل قابل دریافت نیست

داستان داریم با سیستم این سایت
                        هر چی هم اعتراض میکنیم میگن کش سیستمتون خرابه ))

K.Show

دیدگاه

http://s9.picofile.com/file/8297398876/discc1.png
                          داستان داریم با سیستم این سایت
                          هر چی هم اعتراض میکنیم میگن کش سیستمتون خرابه ))
                          سلام مجدد
                          این شماتیک مدارتون هست اگه اشتباه نکنم:
                          Click image for larger version

Name:	6-15-2017 1-15-12 AM.jpg
Views:	1
Size:	42.4 کیلو بایت
ID:	1125337
                          اجازه بدید که درک خودم رو از این مدار توضیح بدم.که اگه ناقص یا اشباه بود باید ببخشید..
                          خب در این مدار در حالتی که تغذیه وصل باشه و مدار در حالت پایدار باشه دیود معمولی مانع عبور جریان میشه و بتبع اون ترانزیستور قطع هست و جریان فقط از سلف میگذره.اما به محظ قطع شدن منبع تغذیه دیود ها و سپس ترانزیستور روشن میشه.و ترانزیستور هادی جریان خواهد بود.
                          در چنین حالتی تخلیه سلف و تغییر سطح جریان زمان بیشتری خواهد برد .چون مقاومت های سری شده با سلف بعد از قطع منبع کم میشه و سرعت تخلیه جریان کم.اینو میشه با فرمول هم توضیح داد که دیگه از ذکر فرمولهاش خودداری میکنم..
                          ولی فکر میکنم با کمی تغییر در مدارتون بتونیم به سرعت بیشتر و زمان کمتری برای تخلیه جریان سلف برسیم.کافیه ترانزیستور رو از مدار خارج کنیم..در این صورت اون دیود معمولی باید یک دیود هرزگرد با توانایی عبور جریان بالا باشه.و مقاومت هم باید توان بالایی داشته باشه و هرچه مقاومت بزرگتر بشه بهتر هست..البته کار های دیگه هم میشه کرد که کاملا بستگی به کاربردش داره..
                          این نظر بنده بود.اگه اشتباهی بود عذرخواهی میکنم..
                          جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۰۲:۱۹ ۱۳۹۶/۰۳/۲۵.

دیدگاه

سلام مجدد
                            این شماتیک مدارتون هست اگه اشتباه نکنم:
                            [ATTACH=CONFIG]10035[/ATTACH]
                            اجازه بدید که درک خودم رو از این مدار توضیح بدم.که اگه ناقص یا اشباه بود باید ببخشید..
                            خب در این مدار در حالتی که تغذیه وصل باشه و مدار در حالت پایدار باشه دیود معمولی مانع عبور جریان میشه و بتبع اون ترانزیستور قطع هست و جریان فقط از سلف میگذره.اما به محظ قطع شدن منبع تغذیه دیود ها و سپس ترانزیستور روشن میشه.و ترانزیستور هادی جریان خواهد بود.
                            در چنین حالتی تخلیه سلف و تغییر سطح جریان زمان بیشتری خواهد برد .چون مقاومت های سری شده با سلف بعد از قطع منبع کم میشه و سرعت تخلیه جریان کم.اینو میشه با فرمول هم توضیح داد که دیگه از ذکر فرمولهاش خودداری میکنم..
                            ولی فکر میکنم با کمی تغییر در مدارتون بتونیم به سرعت بیشتر و زمان کمتری برای تخلیه جریان سلف برسیم.کافیه ترانزیستور رو از مدار خارج کنیم..در این صورت اون دیود معمولی باید یک دیود هرزگرد با توانایی عبور جریان بالا باشه.و مقاومت هم باید توان بالایی داشته باشه و هرچه مقاومت بزرگتر بشه بهتر هست..البته کار های دیگه هم میشه کرد که کاملا بستگی به کاربردش داره..
                            این نظر بنده بود.اگه اشتباهی بود عذرخواهی میکنم..
                            خواهش میکنم. نیازی به این حرفها نیست. داریم تبادل نظر میکنیم.
                            "در چنین حالتی تخلیه سلف و تغییر سطح جریان زمان بیشتری خواهد برد"
                            عملا سلف تغییر سریع جریان نخواهد داشت. (تئورا هم نخواهد داشت ) این مدار یک مدار رگولاتور جریانه. (در حالت زنری ولی با جریان بالاتر) یعنی وقتی جریانی ازش جاری بکنید روی مدار ولتاژ زنر +.0.7 ولت افت میکنه. جریان ده امپر ضربدر ولتاژ افت کرده روی این مدار (محدد کننده ولتاژ) توانی بالا خواهد بود. با فرض مثلا پنجاه ولت بودن این مدار و جریان ده امپر توان اولیه پانصد وات از سلف دریافت میشه. اگر دو سر سلف از دیود خالی استفاده بکنیم توان دریافتی از سلف برابر با 10*0.7 خواهد بود که میشه هفت وات. که مدار باعث افزایش سرعت تخلیه 71 برابری میشه. (هفتاد و یک برابر سریعتر)
                            پیشنهاد شما اینه که از یک دیود زنر با توان بالا استفاده بشه. نظر من هم همینه. مدار محدود کننده ترانزیستوری رو جایگزین مدار محدود کننده زنری کردیم به دلیل توان. عملا دیودی نمیتونید پیدا بکنید که بتونه این حجم توان رو بر فرض مثال ده هزار بار در ثانیه تحمل بکنه. همین ترانزیستور هم احتمالا چند ده وات توان روش تلف بشه و خنک کننده خوبی نیاز داره.
                            مقاومت با یک دیود هم راه حل خوبیه ولی به سرعتی کند تر از محدود کننده ولتاژ میرسیم. افت توان روی ترانزیستور به صورت توان دو تابع جریانه. یعنی به مرور کاهش جریان در سلف و نمایی شدنش رو در پیش خواهد داشت و شیب تخلیه با کم شدن جریان کند میشه. وقتی تخلیه با یک ولتاژ ثابت انجام بشه تا انتها با شیب اولیه تخلیه توان صورت میگیره. (ولتاژ ثابت و جریان متغیر خطی) ولی تخلیه با مقاومت و دیود نمایی میشه.(مدار LR)
                            در نظر داشته باشید تحت هیچ شرایطی نمیتونی اون مقاومت داخلی سلف رو حذف بکنید. بعلاوه اینکه وجود اون مقاومت اختلالی در روند تخلیه (به هر شکلی ) و یا تفاوتی در روشها ایجاد نمیکنه.
                            در نظر داشته باشید که قرار ندادن هیچ المانی از نظر ریاضیاتی بهترین راه حله و سریعترین تخلیه زمانی اتفاق میفته که سر سلف کاملا باز باشه. ولی وقتی هیچ محدود کننده ای روی سلف قرار نگیره سلف انقدر ولتاژ رو بالا میبره تا پیوستگی جریان حفظ بشه و طبیعتا سوییچ میسوزه.
                            جدیدترین ویرایش توسط Mahdi_Vaziri; ۱۲:۲۵ ۱۳۹۶/۰۳/۲۵.

K.Show

دیدگاه

عملا سلف تغییر سریع جریان نخواهد داشت. (تئورا هم نخواهد داشت ) این مدار یک مدار رگولاتور جریانه. (در حالت زنری ولی با جریان بالاتر)
                              سلف فقط نمیتونه تغییر انی جریان داشته باشه ولی سرعت تخله جریانش میتونه بالاتر بره..

مقاومت با یک دیود هم راه حل خوبیه ولی به سرعتی کند تر از محدود کننده ولتاژ میرسیم. افت توان روی ترانزیستور به صورت توان دو تابع جریانه. یعنی به مرور کاهش جریان در سلف و نمایی شدنش رو در پیش خواهد داشت و شیب تخلیه با کم شدن جریان کند میشه. وقتی تخلیه با یک ولتاژ ثابت انجام بشه تا انتها با شیب اولیه تخلیه توان صورت میگیره. (ولتاژ ثابت و جریان متغیر خطی) ولی تخلیه با مقاومت و دیود نمایی میشه.(مدار LR)
                              شما درست میفرمایید که ولتاژ دو سر ترانزیستور تا انتهای تخلیه تقریبا ثابت میمونه و جریان هم تقریبا خطی کاهش پیدا میکنه که مستلزم اینه که مقاومت داخلی سلف هم خیلی کم باشه.
                              ولی با این حال توجه کنید که در اینجا هم به سرعت زیاد برای تخلیه احتیاج هست و هم اینکه موج حاصل باید مربعی باشه.ببینید توان ترانزیستور در اینحالت 7 وات بصورت خطی هست و توان مقاومت بصورت نمایی که (البته با افزایش مقاومت شیب این نمودار نمایی زیاد خواهد شد.) پس در مقاومت و در 0.6 اولیه زمان تخلیه> انرژی زیادی کسر خواهد شد تا اینکه بصورت خطی باشه و بیشتر به شکل موج مربعی میخوره..
                              در نظر داشته باشید که قرار ندادن هیچ المانی از نظر ریاضیاتی بهترین راه حله و سریعترین تخلیه زمانی اتفاق میفته که سر سلف کاملا باز باشه. ولی وقتی هیچ محدود کننده ای روی سلف قرار نگیره سلف انقدر ولتاژ رو بالا میبره تا پیوستگی جریان حفظ بشه و طبیعتا سوییچ میسوزه.
                              بله .ولتاژ سلف بالا میره و باعث سوختن میشه ولی با یه دیود fast بر سر خروجی سوییچ میشه مشکلو حل کرد.بشرطی که ولتاژ از حدی بالاتر نره.بهر حال من نظرم اینه که با مقاومت میشه مصرف کننده ای ساخت که توانی زیادی بکشه و موج خروجی هم به مربعی نزدیکتر باشه.ضمن اینکه هر دو حالت فقط برای کاهش زمان تخلیه هست
                              جدیدترین ویرایش توسط amin tal; ۲۳:۳۲ ۱۳۹۶/۰۳/۳۰.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X