اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه با خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه با خازن

با درود
    هرچند نمیآ‌دونم این کاری که من کردم چقدر درسته ولی خوب :

مواردی که باید بدونیم:

1- ولتاژ کار مدار
    2- جریان مورد نیاز
    3- ولتاژ ورودی ( حتمن Ac)

خوب حالا با استفاده از فرمول V=R*I میزان مقاومتی که باید بین برق ورودی و مدار بزاریم رو بدست میآ‌آوریم. و بعد از اون هم از فرمول ( Xc=1/(2.Pi.f.c و با قرار دادن Xc=R میزان خازن رو بدست میاریم.
    بطور مثال
    1- ولتاژ کار مدار 5 ولت
    2- جریان مورد نیاز 20 میلی آمپر
    3- ولتاژ ورودی 220 ولت
    V=R.I ==> R=V/I ==> R=(220-5)/(20*0.001) ==> R=10750 E
    Xc= R ==> C=1/(2.Pi.50.10750) =~296nF
    البته همه رو باید توی رنج انتخاب کرد و خازن رو نسبت به ولتاژ. برای اینجا باید از خازن 250 ولتی استفاده کرد.
    در ضمن برای تثبیت هر چه بیشتر بعد از یکسو کردن از دیود زنر هم استفاده بشه خیلی بهتره.
    موفق باشید.

پاسخ : منبع تغذیه با خازن

با سلام
    دوست عزیز این روش عملی است، ولی اولین مشکل آن به نظرم تلف توان بالا است. برای همین جریان کوچک ۲۰ میلیآ‌آمپری توانی که باید مدار شما تلف کند بزرگ میآ‌شود. شاید در این فرمول من باید به جای ولتاژ RMS برق شهر ولتاژ پیکآ‌توآ‌پیک را قرار دهیم؟! که البته در این حالت توان تلف شده بازآ‌هم بیشتر میآ‌شود، حدود ۶ وات:

P=V*I=(220-5)*0.02=4.3W

من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

کاملن صحیح میآ‌فرمایید ولی وقتی نمیآ‌خوای از ترانس استفاده کنی چیآ‌کار میشه کرد دیگه. :mrgreen:
      بهآ‌جای خازن میشه مقاومت گذاشت ولی چون ابعاد مقاومت بزرگ میشهآ‌ ( به همون دلیل اتلاف توان زیاد ) از خازن استفاده میآ‌کنن.

دیدگاه

به طریقه سوییچینگ هم میشه این منبع رو طراحی کرد. مثلا یکیش روش FLy-Back هست. فعلا منبعش دم دستم نیست که فرمولش رو براتون بذارم. در این روش نکته مهم پیدا کردن مقدار یک سلف هست که در قسمت فیلتر استفاده میشه.
        دلا یاران سه قسمند ار بدانی
        زبانی اند و نانی اند و جانی
        به نانی نان بده از در برانش
        محبت کن به یاران زبانی
        و لیکن یار جانی را به دست آر
        به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط _آرش
          به طریقه سوییچینگ هم میشه این منبع رو طراحی کرد. مثلا یکیش روش FLy-Back هست. فعلا منبعش دم دستم نیست که فرمولش رو براتون بذارم. در این روش نکته مهم پیدا کردن مقدار یک سلف هست که در قسمت فیلتر استفاده میشه.
          این دیگه از اون حرفا بود. بابا خوب بزار دیگه ما رو کشتی :mrgreen:
          منتظریم ( ساده باشه )

دیدگاه

اصول این روش اینه که ابتدا ولتاژ 220 رو DC می کنن و دوباره ازش AC می سازن. اما اینبار با فرکانس بالای 20 کیلوهرتز. بعد از یک فیلتر پایین گذر طوری عبورش میدن که دامنه اش به اندازه کافی تضعیف بشه و دوباره DC می کنن. نتیجه اینکه توان کمی تلف میشه. تا دوشنبه هم نمیتونم براتون فرمول هاش رو بذارم. چون فعلا کتابش دم دستم نیست. حالا شما بگید چرا فرکانسش رو خیلی بالا می برن ؟
            دلا یاران سه قسمند ار بدانی
            زبانی اند و نانی اند و جانی
            به نانی نان بده از در برانش
            محبت کن به یاران زبانی
            و لیکن یار جانی را به دست آر
            به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام
              این روزا به اصولش هم نیاز نیست. به سایت www.powerint.com بروید نرم افزار آمادش هست. آس سی هاشو هم http://www.lionelectronic.ir/index.php?product_id=2049 داره. اونقدر ساده شده که دیگه روم نمیشه راجع بهش حرف بزنم. فقط تو توانهای بالاست که رقابت فنی و علمی ادامه داره
              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X